Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Mokraćna kiselina
PostPoslato: Pon Nov 05, 2007 11:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Da li neko zna nesto vise o Mokraćnoj kiselini? Lekar mi rece da mi u krvnoj slici samo to odskace od normale.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 06, 2007 3:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Google: trazi pod 'uric acid'

Verovatno bi se doktor zabrinuo da je imao razloga; mozda si jela ili pila nesto bogato dan pre analiza sto je dalo povecanje rezultata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 2:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pogledala sam kod lekara moje nalaze krvi (posto zbog Kronove bolesti vrlo cesto radim kontrole) i u poslednjih godinu dana ova kiselina je postepeno rasla. Sad smo stigli do toga da je 5,7 normala a ja imam 6,6. Znate li za neku dijetu (posto mi uprosteno medicinska sestra rece smanjite meso-koje ja iskreno ne jedem bas preterano) i sta od hrane (detaljnije) treba izbegavati da bi se ova kiselina spustila?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Mokracna kiselina i zglobovi
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 7:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 7:36 pm
Postovi: 46
Jedino sto ti je vazno je da pijes puno tecnosti (ne manje od dve litre) dnevno.To ti je lek. Ja se toga ne mogu pridrzavati, sto ne znaci da ne pokusavam, pa sam dobila giht. Upalu zglobova.Mokracna se kiselina talozi u zglobovima ako je ne izbacis sa puno tecnosti. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 9:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Dobro da si mi rekla, jer i ja ne pijem bas puno tecnosti. Mozda litru eventualno litru i po....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mokraćna kiselina
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 11:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Dea je napisao:
Da li neko zna nesto vise o Mokraćnoj kiselini? Lekar mi rece da mi u krvnoj slici samo to odskace od normale.

Dea, za tebe je potrebna hipopurinska dijeta. Trazi je od svog lekara. Ukoliko je ne nadjes, posalji mi licnu poruku pa cu ti je ja poslati.
Srecno!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mokracna kiselina i zglobovi
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 11:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
wanja je napisao:
Jedino sto ti je vazno je da pijes puno tecnosti (ne manje od dve litre) dnevno.To ti je lek. Ja se toga ne mogu pridrzavati, sto ne znaci da ne pokusavam, pa sam dobila giht. Upalu zglobova.Mokracna se kiselina talozi u zglobovima ako je ne izbacis sa puno tecnosti. :lol:

Wanja, za tebe vazi isto ali uz Alopurinol. Redovno kontrolisi bubrege i bubreznu funkciju zbog uratne kalkuloze!
Srecnno!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 9:07 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pa nekim cudom mi je na sledece dve kontrole mokracna kiselina bila sasvim ok. Sem sto ne pijem dovoljno, sve sto mi je lekar pomenuo da treba da izbegavam u sustini i ne konzumiram, sem mesa, koje u principu jedem u mnogo manjim kolicinama nego bilo koji prosecan Srbin (vegetarijance ne racunam :P )


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 9:23 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
Dea, preporucio bih ti da pijes caj od kantariona (bogorodicina trava, st. Johns tea) 1l dnevno. Izuzetno je dobar protiv upale i za zarastenje rana. prof. Golubovic obavezno preporuci pacijentima sa opseznim inflamacijama GIT-a da ovo svakodnevno konzumiraju. Najmanje 3 case dnevno podeljeno u obroke...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 5:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Higijensko dijetetske i terapijske smernice za prevenciju gihta i kalkuloze kod povisene mokracne kiseline u serumu:
Dozvoljeno:
beli hleb, pecivo, dvopek, pšenične klice, testenine, krompir, pirinač, kukuruzno brašno, puding, kolači, jaja, mleko, mlad sir, zelje, šargarepa, celer, cvekla, grašak, tikvice, paradajz, krastavci, rotkvica, sve vrste voća, voćni sokovi, kakao, čokolada, jagnjeće meso, belo ćureće meso. Poželjan je unos mineralnih voda bogatih magnezijumom (brzo alkalizuju urin).
Zabranjeno:
sve iznutrice, divljač, mesne prerađevine, pihtije, sardine, školjke, sočivo, pasulj.
Umereno:
hleb od raži, karfiol, spanać, piletina, šunka, ovčije meso, rakovi, gljive.
Unos masnoće redukovati na najmanju moguću meru a strogo je zabranjen unos konzervisanog mesa, konzervisane ribe, konzervisanih sireva, kafe, čajeva i alkohola.

1. Održavati 24h/diurezu veću od 3 litra adekvatnim unosom tečnosti.
2. Alkalizovati urin uzimanjem 2-3dl voćnog soka ( poželjna pH urina je 7.0 )./po savetu lekara!!!/
3. Telesnu težinu svesti na idealnu.
4. Maksimalno redukovati unos soli.
5. Pravovremena prevencija i eradikacija urinarnih infekcija, kao ne bi doslo do stvaranja kalkuloze.

SADRŽAJ PURINA U mg U 100g NAMIRNICA:
...............................................................
SARDINE 435, SARDINE U ULJU 354, DŽIGERICA 310, BUBREZI 240, PAČIJE MESO 174, GUŠČIJE MESO 174, GOVEĐE MESO 160, ŽIVINSKO MESO 87, MOZAK 84, JAGNJEĆE MESO 80, BELA RIBA 81, ŽUMANCE 75, RAKOVI 60, GOVEĐE SUPA 45, BELANCA 0, MLEKO 0, JOGURT 0, SIREVI 0, MASLAC 0, MAST 0, KINESKI ČAJ 270, PRAVA KAFA 1100, KAKAO 1000, SOČIVO 162, SPANAĆ 72, SUVI GRAŠAK 54, KARFIOL 33, CELER 21, ROTKVICE 21, PEČURKE 15, ZELENA SALATA 12, BORANIJA 9, KROMPIR 6, KUPUS/KELJ 0, KRASTAVCI 9, SVEŽE ŽITARICE 0, HLEB 0, SUVO VOĆE 0, ŠEĆER/MED 0, MARMELADA 0.

Ovo su smernice a sta cete od toga primeniti, zavisi od nivoa acidum uricuma u serumu i urinu i da li postoji giht, kalkuloza ili neko drugo pridruzeno oboljenje. Dakle smernice su smernice a terapija je nesto sto vam propisuje vas lekar, koji je potpuno upucen u vase zdravstveno stanje! Ukoliko vam on propise hipopurinsku dijetu, onda ovo navedeno mozete u potpunosti ispostovati.
Pozdrav!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 36 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: