Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Bol u predelu bubrega, hematuria i još ponešto
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 11:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Pozdrav.

Unapred se izvinjavam ukoliko je o sličnom problemu već pisano, ali koliko sam uspela da vidim pretragom, nisam našla nista slično.

Dakle, reč je o mojoj majci (53). Biću koncizna koliko je god to moguće.

Pre nekoliko dana se javio jak bol u predelu bubrega, koji nije "šetao", koji je naročito dolazio do izražaja prilikom savijanja leđa u levo. Do bola nije došlo baš iznenada, već se razvijao tokom nekoliko sati. Zbog intenziteta bola, majka je primila injekciju "diklofena" u lokalnoj ambulanti, kao i rapten duo koji bi trebalo da uzima po potrebi, iz procenu lekara da je reč o kamenu ili pesku u bubrezima, te da je potrebno uraditi UZ bubrega i laboratorijske pretrage krvi i urina.

Rezultati su sledeći:

Što se krvi tiče, sve je u normalnim granicama, s tim što je ukupni i LDL holesterol blago povišen (7,3, tj 5,31). Leukociti su 6, eritrociti 3.66, hemoglobin 130, hematokrit 0.358, i trombociti 289. Sedimentacija je 7.

Urinaliza je pokazala abnormalne rezultate: izgled je mutan, pH je 5, specifična težina 1.010. Urin je negativan na proteine, glukozu, ketonska tela, bilirubin, urobilinogen i nitrite, ali je pozitivan na hemoglobin. U sedimentu je registrovan redak pl. epitel, 2-3 sveža eritrocita, 5-7 bledih eritrocita kao i dosta bakterija.

UZ abdomena je normalan, s tim što su u žučnoj kesi primećeni znaci peska. Oba bubrega su OK, očuvanog parenhima i bez kalkuloze.

Na kraju, doktor je rekao da je sa bubrezima sve OK, te da je bol verovatno poreklom od kičme (kao, moguće uklještenje nerava, "udar promaje"...). Kao terapiju je propisao Brufen 600 po potrebi, a rezultate je prokomentarisao kao "blagu upalu, koju nije potrebno lečiti antibioticima".

Od tada su prošla 3 dana, i još uvek nema znakova poboljšanja. Bol je još uvek prisutan, istina, brufen ga čini podnošljivim.

Vrlo je moguće da sam ja samo previše zabrinuta kćerka, i da stvari zaista nisu ozbiljne, ali me pomalo plaše ovi eritrociti u sedimentu. S obzirom da majka nema problema što se tiče odlazaka u WC, tj uriniranje nije bolno ni često, a i sedimentacija nije povišena, počinjem da sumnjam da je u pitanju upala.

Ako je bitno, majka već duži niz godina uzima beta-blokatore.

Unapred hvala na svakom savetu! :wink:

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 11:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Prema nalazima tvoje majke,i ja bih rekla da je u pitanju mialgija (bol u misicima) pored kicmenog stuba.
Bol kod kamena u bubregu je stalan,izuzetno jak,polazi od bubrega i supsta se od slabine prema kuku i posle prema besici,nezavistan je od pokreta i polozaja tela i javlja se u napadima;znaci da postoje periodi kada je bol manji.Bol prouzrokovan peskom obicno je pracen i izbacivanjem istog sto se u nalazu tvoje majke ne vidi(nema kristala).taj bol je pracen mucninom i povracanjem,cestim mokrenjem i cestim nagonom na mokrenjem sa izmokravanjem par kapi mutnog krvavog urina.
Sto se tice eritrocita u nalazu,oni se mogu javiti cak i ako recimo osoba jako skace ili trci i odmah neposredno posle toga da nalaz urina,tako da taj izolovani nalaz Er ne govori u prilog peska ili kamena u bubregu.Narocito sto to nije ni vidjeno na ultrazvuku.

tako da eto i ja savetujem majci da uzima lekove protiv bolova i da stavlja suve tople obologe na bolno mesto i za nekoliko dana ce bolovi proci.A da je to tako,mozete i same da proverite...lupni majku malo sakom u predelu slabine i vidi kako ce da reaguje.A zatim je jako na mestu koje ona oznacava kao bolno (pored kicme) jako pritisni prstima,bas po tom misicu.Pa vidi sta je vise boli ;)

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 11:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Hvala puno na ekspresnom odgovoru. :)

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 08, 2007 6:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Opet ja o istom.

Ukratko, "đavo nam nije dao mira", pa je majka uradila urinokulturu. Nađene su enterokoke, preko 100.000. Doktor prepisao fluorohinolone, tj. ofloksacin 200mg (Visiren), na 12 sati, i to narednih 10 dana.

Problem je što se već nakon par dana ispostavilo da majka izuzetno teško podnosi Visiren. Počev od grčeva u abdomenu, diplopije, bola u zglobovima, pa sve do košmarnih snova i sl. Ukratko, skoro pa da je nijedan neželjeni efekat nije mimoišao. :-?

Pošto terapiju uzima tek 4. dan, da li može da se prebaci na neki drugi antibiotik? Iako je antibiogram ostao u kartonu, sećam se da su se enterokoke pokazale senzitivne na Panklav (amoksicilin sa klavulonskom kiselinom).

Inače, ne bih Vam oduzimala vreme da ta neželjena dejstva nisu izražena u tolikoj meri. :(

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 08, 2007 9:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 15, 2005 10:57 pm
Postovi: 48
Tek sam sad pročitala ovu temu i odmah mi je bilo jasno o čemu se radi, iako sa medicinom nemam ama baš nikakve veze.

Godinama imam problema sa urinarnim infekcijama i navedeni simptomi su mi veoma poznati.

Preporučujem ti da majci kupiš tablete Cystone koje su na prirodnoj bazi i čaj od rastavića (ima ga u apoteci ''Josif Pančić'' i u drugim apotekama). Neka to pije pored antibiotika i trebalo bi da joj bude bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 09, 2007 11:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Ajde dok Vam vragolasta ne odgovori, ja da prospem svoje veleumlje :o idite kod lekara da Vam promeni lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 09, 2007 12:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
To svakako, ali je problem što je vikend, a nisam sigurna da ću uspeti da ubedim majku da izgura do sutra sa antibioticima. :-?

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 09, 2007 1:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
macadamia je napisao:
To svakako, ali je problem što je vikend, a nisam sigurna da ću uspeti da ubedim majku da izgura do sutra sa antibioticima. :-?


Pa zar ne postoji neki dezurni lekar ? :-?

Sa lekom prekinite svakako, ionako ćete od sutra početi sa novim antibiotikom i novim režimom.

Samo da li je to od leka? :-?

Ajte da sačekamo Vragolastu Amfibiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 5:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
evo i mene,izvinjavam se.
Neka majka odmah prekine sa lekom.
moze da pocne sa drugim lekom na koji je bakterija osetljiva,najvaznije je da se ne pravi prekid u uzimanju antibiotika.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: