Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Dr Ivice da li mozete da prokomentarisete nalaz holtera?
PostPoslato: Pon Okt 01, 2007 12:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Prosecan puls 79, u toku dana 88, u toku noci 58. Minimalni puls 42 u 4:07. Maksimalni puls 179 u 10:24. Klinicki znacajna komorska/pretkomorska aritmija nije registrovana. sves=17, psvt 1 epizoda.
Miokardna ishemija u totalu 11 minuta. Maksimalna delta ST segment depresija registrovana je u 10:26. Spektralna analiza varijabiliteta srcane frekvence ukazuje na PREDOMINACIJU simpatikusne aktivnosti.
qtc/qt 12 odvodna disperziona analiza ukazuje na normalnu qtc/qt distribuciju 99,78%
Freqyency domain cardiogram and power spectal leads ecg analiza BEZ ispada u mikrocirkulacijskom scanu miokarda.
Markeri predikcije KB TA, QTD, SAF, svi negativni.

zakljucak: Miokardna ishemija u jacem naporu posledica najverovatnije spazma ili slabijeg dijastolnog punjenja koronarnog stabla. Tokom noci dominira vagusna aktivnost te se vidja i pseudo nodalno sprovodjenje.


Test je uradjen u cetvrtak na petak i to je dvanaestokanalni holter.
Da li mozete da prokomentarisete, posebno oko ove ishemije? Ishemija se pojavila posle tokg najveceg pulsa, koji je zabelezen u toku brzog hoda sa rancem uz uzbrdicu (iako sam osetio da sam umoran namerno sam forsirao) u prepodnevnim satima, tacnije kad sam krenuo da skinem holter. Posle te uzbrdice sam malo isao peske potom sam trcao nekih par minuta. Nikakve tegobe nisam osetio tokom te cele fizicke aktivnosti. To pesacenje uzbrdo je trajalo 15min + trcanje oko 5min. Prethodnih dana sam sam trazio po internetu i svasta sam nasao, tako da sam na kraju resio da prestanem da citam jer se sve vise unervozim.

Doktor mi je prepisao CONCOR COR 2.5 mg dva puta dnevno po cetvrtinu tablete. Juce sam poceo da pijem ali ceo dan je puls bio oko 60, predvece i ispod 60 do 55, tako da zbog toga drugu cetvrtinu tablete nisam popio.
Sta vi mislite oko ove ishemije? Celog holter nalaza?
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 01, 2007 12:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Nisam napomenuo da imam 24 godine. Visina 181 cm, tezina 65kg.
Pre dve godine sam prvi put otisao kod kardiologa zbog osecaja preskakanja srca. Posle holtera, ultra zvuka, color doplera su mi dali koenzim q10, koji sam pio narednih godinu i po. Ovo je sad bila kontrola, a od novih smetnji sam im prijavio to preskakanje ali tokom basketa. Ranije je bilo retko da se preskakanje dogodi tokom sporta, cesce kad se legne na ledja. Slabo stojim sa kondicijom. Samo dosta setam, a basket i neki sport redje, bas zbog tih preskakanja koja sam poceo da osecam od proletos za vreme fizickog napora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 01, 2007 10:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Koliko je trajala epizoda bradikardije (sporog rada srca) u 4 ujutru? Kakve su supraventrikularne ekstrasistole (sves), monomorfne, polimorfne, pojedinacne, parne, sa kakvim kupungom...? Koliko je trajala epizoda paroksizmalne supraventrikularne tahikardije (psvt?) U kojim odvodima je zabelezena ishemija, koliko milimetara je ST bio spusten?

Obzirom na Vase godine i konstituciju, nelogicno je samo leciti srce/pritisak Concorom, posebno je nelogicno davati takve ale doze, koje su uzgred i nefuncionalne (Concor ima poluzivot koji omogucava davanje jednom dnevno, nepotrebno je i nekonforno ordinirati ga dva puta dnevno).

Svakako bih predlozio test opterecenja, a ako on ne da sigurne podatke (ne bude "konkluzivan"), mozda cak MSCT koronarografiju.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 02, 2007 12:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Za bradikardiju ne pise nista. Primetio sam u ovim primerima ekg aktivnosti, ima jedan list na kom je ekg tokom noci, da izmedju svaka dva otkucaja pokazuje koji je puls. Tako da to najverovatnije minimalno registrovan puls izmedju dve otkucaja. A na slici gde je prikazan minimalni puls (ekg prikaz) vidi se ekstra sistola tako da je verovatno to taj trenutak u kome je zabelezen minimalni puls. Imam dva lista sa slikom nocnog ekg-a, procitacu vam kako pise za puls (izmedju svaka dva otkucaja) u 05:06:17 puls ide 54, 52,50,55,56,53, a u 04:36:22 puls je 53,55,51,108,46,51 (ovo gde je 108 tu se vidi ekstra sistola, pa je puls izmedju sledeca dva otkucaja 46).
Tokom noci je registrovano 4 ekstra sistole i to po jedna u jednom satu (to sam video u onoj tabeli sa ekstra sitolama po satima), a tokom dana je registrovano 13 ekstra sitola. Od toga od 20h do 21h 4 SVE a od 21h do 22h 7 SVE. Od ovih cetiri dve se vide na primeru koji sam dobio i te dve su se dogodile u 20h 42' i na ekg se vidi ekstra sistola pa dva otkucaja pa ekstra sitola. U tom satu imaju jos dve ekstra sistole al se ne vidi kad su se dogodile (nemam primer ekg-a). Tih 7 ekstra sistola sto se dogodilo u jednom satu za njih isto nema primer, ali znam da sam tad radio vezbe u sobi (sklekove, trbusnjake, cucnjeve) i u istom tom satu se dogodila ta PSVT epizoda u trajanju 7 otkucaja i max pulsom od 133bpm. A jos te 2 ekstra sistole su se dogodile narednog dana ujutru u tom satu u kom je bila i ishemija, a tada sam trcao i pesacio uzbrdo.
Pitali ste me jos za ST depresion, registrovana je max u 10h26min@aVR i iznosi -2.7 (u tom satu je bila ishemija), a max ST elevation iznosi +4.6 at 10h26min@V3. Max ST episode je 3 minuta u 10:56 ali u prvom danu i max puls tad je 160. Od podataka ima jos SDNN-24 hour i iznosi 204, SDANN index iznosi 201, SDNN index je 70, rMSSD je 34, pNN50 je 11, spectral power-24 hour je 5021.1, min spectral power hour je 1256.1, max spectral power hour je 13377.6, max QT je 422ms(aVF), max QTc je 452ms, time of max QT at 02:33 i buls je 60.

Umorih se gledajuci ove podatke i prepisivajuci, mogu misliti kako je tek vama.

Sto se tice leka - rekli su mi da je to minimalna doza jer ja pijem 2 puta po 1/4 tablete (a tableta je concor cor 2.5mg), ali posto mi je puls bio nizi uvece cak i do 54 kad sedim gledam tv, doktorka na studentskoj poliklinici je rekla da pijem po 1/4 tablete samo ujutru. Treba da dodjem na kontrolu za mesec dana. Vi ste rekli da je to velika doza?

Ne znam gde da procitam to sto ste me pitali oko ishemije? Dal je moguce da se ishemija pojavi u fizickom naporu a da je posledica slabe kondicije?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 02, 2007 12:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Zaboravih da vas pitam posle koliko vremena pocinje dejstvo i koliko dugo traje dejstvo jedne doze? Koliko bi smeo najnizi puls da mi bude?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 02, 2007 4:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Opis koji ste dali jeste detaljan, ali ne vredi da se mucite - iskreno, bez uvida u taj EKG, ne bih mogao da kazem nista posebno. Postavlja se jos pitanja - da li je PSVT pokrenuta ekstrasistolom, ako nije, kakav je P talas ispred prvog QRS u tom paroksizmu, itd.

Sadasnja doza Concora nije velika, stavise. Teorijski, ni jedna frekvenca iznad 40 nije mala, postoje profesionalni sportisti koji u mirovanju imaju malo iznad 40 otkucaja u minuti, ali za prosecnu osobu sa rekreativnim navikama, sve ispod 50/min je bradikardija.

Nastavite sa dijagnostikom kako kaze Vas izabrani lekar i nadlezni kardiolog.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 02, 2007 6:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Uredu. Naravno da cu poslusati kardiologa. Samo mi smeta to sto doktor nema vremena da mi nesto objasni, nego stalno negde zuri. Recimo kad sam vracao holter zadrzao sam se kod njega u ordinaciji 25min. Od toga jedno pet minuta je skidao aparat i stavljao memorijsku karticu u kompijuter, sledecih 20ak minuta je gledao i kucao izvestaj. Onda je to meni dao i rekao da zuri da pijem ovaj lek, da nalaz nije los, da dodjem na kontrolu i cao... Nista meni nije bilo jasno, nit znam sta mi fali, ni sta da radim.... Zato onda dodjem na ovaj forum postavim par pitanja ne bih li ponesto shvatio, jer ovde ima ljudi koji hoce da vam pomognu kolko mogu...

Pozdrav svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Holter
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 7:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 6:27 pm
Postovi: 11
Studentt,
Vidim da si radio holter i da si veoma mlad. Pradim odgovore Dr. Ivice i moram iskoristiti ovu priliku da osoba kao sto je naš forumski "Doca", je pravi sedativ. Pravi odgovor u pravo vreme. :D No vratimo se na tvoje "tegobe" ili ti stanje. Nisam lekar ali imam ekstrasistole već 20tak godina i to sa lošijom prognozom nego ti. Beivši sportista sam, hiperaktivna, po zanimanju sam menadžer i dobro mi je poznata tvoja zabrinutost. Uz svo uvažavanje našeg Doktora, želim da ti dam savet kako ćeš biti 100% siguran u svoje zdravlje a zdrav si i ne prepuštaj se bilo kakvim crnim mislima. Pošto je uglavnom sve marketing tako i kardiolozi to dobro shvataju pa tako nisu baš zaineresovani za još jedan slučaj. Ja sam besciljno lutala od kardiologa do kardiologa dok nisam došla do 20 tak hiljada ekstra sistola (VES) i dok nisam mogla da osetim normalan ritam. Tada mi je sve dosadilo. otišla sam u Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje, gde sam prvi put u životu videla da postoji deo kardiologije koji se bavi isključivo ovim problemima i lečenjem istih. Ekipa vrsnih stručnjaka na čelu sa Dr Lazom Angelkovim, vodi računa o svakoj ekstrasistoli. Tako ti savetujem da odeš kod svog lekara opšte prakse tražiš uput za IKVB Dedinje, aritmološku ordinaciju, zakažeš holter i dobiješ realnu dijagnozu i prognozu sa pravom terapijom. Nemoj da dozvoliš da eksperimentišu sa mnoštvom lekova, jer mora se na osnovu stručnog mišljenja nakon holtera u gore navedenoj instituciji, dobiti terapija koja tačno "gadja" tzv fokus odakle se javlja prevremeni okidač. Pošto su pojedinačne i SVS ne brigaj, ali jednom godišnje uradi kontrolni holter u gore navedenoj klinici. Veruj mi nema većeg "nevernog Tome od mene" kada je srce u pitanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 7:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 6:27 pm
Postovi: 11
Opet ja, Izvinjenje za gramatičke greške, malo sam na "rezervi" pa se to javlja kao nusprodukt :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 6:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Hvala na informacijama. Prijateljica moje majke je kardiolog, pa sam otisao do nje. Pogledala je moj nalaz i uradila ultra zvuk na kome je registrovala vise priraslica (ili kako se vec zove), pa me je uputila na torlak na analizu za viruse, a potom i hormone stitne zlezde. Pa cemo na osnovu toga videti sta dalje. Nisam primetio koliko je vama godina i kolko dugo imate te tegobe. Jeste li sad bolje? Mislim po odlasku na instinut na dedinju.
Trudim se da ne razmisljam o svemu tome, jer to mi nikako ne moze pomoci.
Kakve gramaticke greske, nismo na casu srpskog :oops: . Drudim se da ne gresim, ali i mene stvarno nervira da prekontrolisem moje postove.
Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 7:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 06, 2007 6:27 pm
Postovi: 11
Pa dobro je što ne razmišljaš o tome. Takodje dobro je da prodješ sva ispitivanja koja je prijateljica tvoje majke preporučila. Naravno da priraslice jesu promene nastale viremijama, takodje poznato je da i štitna žlezda ukoliko je u problemu hoće da da extrasistole, to je dobro definisati da li su one posledice baš nastale od ovih predpostavki. Tvoje "stanje" srca sigurno nije maligno već posledica vezana za eventualno neki drugi problem koji će se, ako postoji adekvatno tretirati i time sanirati aritmiju. To je idealno. Ali ako se konačna dijagnoza svede na "Nije ti ništa, ajde malo kod neuropsihijatra" tada ti savetujem da posetis Dedinje, i da ti to najvalidniji stručnjaci kažu. Nemoj me pogrešno shvatiti ali ne želim ti da udejš u stanje "strah od straha" i tada je to mnogo teže. Uzgred, ja imam 40 godina i živim sa ekstrasistolama već 20tak godina. Sada daleko mirnije, nemam nepoznanica kada su one u pitanju, nemam strah jer verujem Dr. Angelkovu. Primera radi moje aritmije su posledice velikog broja gnojnih angina, kada sam bila dete, pre operacije krajnika, koje su ostavile posledice na srce i zglobove. Eto, želim ti puno zdravlja, pa neka se na ovoj traženoj dijagnostici i završe svi tvoji problemi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 8:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Uradio sam taj MSCT skener. Rekli su mi da je nalaz uredan. Tokom citave te frke, na kraj pameti mi nije palo zracenje? Te razmisljaj kakav ce biti nalaz, te dal cu biti alergican na kontrast.... a na zracenje nisam ni pomislio sve dok ona aparatura nije krenula da se rotira i pomislih x zraci. Sad bi hteo da mi neko kaze kolika je doza zracenja pri ovom snimanju? Da mi malo uporedi sa zracenjima pri nekim obicnim rengenskim snimanjima zub, vilica, ruka? Koliko je to zaista opasno i kolikoj kolicini covek sme da se izlozi?
Da li je ovo snimanje moglo da se izvede pomocu magnetne rezonance ili neceg slicnog?

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 2:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Znaci niko nije informisana o dozama zracenja? :o

Da li znate ima li na nekoj drugoj temi neki radiolog, pa da se tamo raspitam?

Mozda neki sajt? Mada, trazio sam i slabo ima teksova na srpskom. :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 31, 2007 3:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 17, 2006 7:38 pm
Postovi: 28
Ima vise od 15 dana kako nema odgovora na moja pitanja, pa reko da ponovo aktiviram topic ne bih li sta saznao


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 8:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 3:15 am
Postovi: 4
Cerka mi ima 8 godina. Nekoliko puta do sada mi se zalila da joj srce iz cista mira (dok miruje, gleda crtani, ili dok je na casu) pocne ubrzano da kuca. Cak ne moze da dodje do daha. Ja sam primetila da je posle toga izuzetno bleda i umorna. Gde mogu da je odvedem na pregled?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 55 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: