Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Dijagnoza Infiltratio pulmonum bil.
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 5:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Otac dugi niz godina(dvadesetak godina) pati od problema sa respiratornim organima.U mladosti je prelezao upalu pluca i ostala mu je "slepljena"plucna maramica(tako su makar govorili).Kasnije je cesto patio od alergijskog kaslja i cestih gusobolja.Dijagnostikovali su mu bronh.astmu pre vise od dvadesetak godina i koristio je pumpice Ventolin i kasnije jednom mesecno injekciju Diprophosa.Poslednji put je imao visoku temperaturu,paonda nisku naizmenicno,primao injekcije i pio lekove ali se posle tri sedmice osecao malaksalo.Analize krvi su pokazale sedimentaciju 40 kao i povecanu ureu.Analiza sputuma ukazuje na prisustvo hemofilia influenca(ako ne gresim)u maloj kolicini.Snimak pluca je nejasan i po obodu se vidi nesto???Uradjen je jos jedan snimak za par dana pa jos jedan bocni.Opet nejasna situacija?!Dijagoza:infiltratio pulmonum bill.i predlozen skener.
Molim vas,koliko sve ovo moze odrediti pravu dijagnozu posle toliko pokusaja?Koji je najefikasniji i postupak za resenje nejasne situacije?Hvala na pomoci!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 7:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Kao tso su Vam i rekli, skener pluca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 8:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 23, 2008 12:17 am
Postovi: 41
Zdravo Gogi, treba vam DOBAR pulmolog. Sedimentacija 40 nije tako strasno to je skoro normalno posle neke upale jer se polako vraca u normalu.Na pocetku je sigurno bila mnogo veca, bitno je da se prati da li pada. Skener, OK ali ipak podvlacim vaznost onog na pocetku iz licnih iskustava. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Infiltratio pulmonum bil.
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 12:42 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
gogi999 je napisao:
Molim vas,koliko sve ovo moze odrediti pravu dijagnozu posle toliko pokusaja?Koji je najefikasniji i postupak za resenje nejasne situacije?Hvala na pomoci!

Skener, biopsija pleure i bronhoskopija (u zavisnosti od celokupnog stanja, ali to procenjuju lekari).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Dopuni :
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 1:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Dopuni:
ako ti je potrebna diskusija na ovom Forumu:
- Post kojim si opisala probleme sa zdravljem tvog oca je prilicno stur...
...Dopuni ga, recimo, sledecim:
- Kazes u mladosti lecen od upale plucne maramice - pominjes priraslice> navedi koliko dugo je tada lecen i na kojoj je bazi bila upala?( tbc? recimo- pitam zbog toga sto su ceste bas kod mladih na ovoj bazi)
- Kada je to , pre koliko dana, meseci bolovao od poslednje "upale" koja je koliko sam razumela bila pracena i povisenim vrednostima uree( kolke su bile > veoma je vazno da navedes jer povisena urea ( moze biti zbog uzroka a da nije u pirtanju ostecenje samog bubrega , kao i da je uzrok povisenju sam bubreg ( kada povisenu ureu prati i pov. vrednost kreatinina).
- Sto se astme tice interesuje me da li je pusac bio , nastavio i dalje pusi...?
- ima li problema(simptoma) od strane drugih organa tela i kojih?
-Bilateralne ( obostrane promene(infiltracije ) moze dati povisena urea tzv uremijsko pluce)...
- da li mu oticu noge (ako oticu kakvi su otoci ( kada ih pritisnes prstom ostaje trag koji se polagano izravnava - kao kod testa ) ili je on elastican odnosno kad pritisnes otisak se brzo izravna sa nivoom koze?

- Da sam na Vasem mestu sa poverenjem bih se pridrzavala uputstava lekara ( Da li je hospitalizovan ili ne? )

Poz.R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 1:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
O,hvala,hvala na zainteresovanosti.Jedva sam cekala da procitam Vas odgovor jer sam bas uplasena i zelim da mu pomognem!Ali,prvo,treba da on sam zeli sebi da pomogne a ne da mi otezava.Kazite mi,posto smo on i ja u razlicitim gradovima ja cu se danas detaljnije informisati o istoriji njegovih bolesti pa cu ukratko Vam napisati.,da li zelite na PP ili ovako?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 183 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: