Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: KONSULTACIJA
PostPoslato: Pet Jul 18, 2014 1:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 18, 2014 12:31 pm
Postovi: 1
Postovani Dr.
Dete je rodjeno a Dg Pes Planus (acquisitus)M21.4
Sada ima dveipo godine.Na rodjenju mi je receno da ce se to otkloniti preporucenom i objasnjenom masazom.Nakon godinu dana na jednoj od sistematskih pedijatrijskih kontrola(van njenog redovnog Pediatra) bili su zacudjeni cinjenicom da dete nije tretirano potrebnom metodom(koja i kakva je to metoda) i uputili su me na ortopedski pregled gde je potvrdjena Dg. sa Klinickim nalazom; Pete u valgusu/svodovi nisu u formiranju a kao Tr. mi je preporuceno ortopedsko pomagalo,adekvatna obuca koju dete evo nosi.No,koliko ja primecujem nema nikakvog poboljsanja.U nekim razgovorima sa vasim kolegama receno mi je da je bilo potrebno da se detetu mora primeniti terapija uz pomoc Longitude,sto naravno nije ucinjeno.Na zadnjoj kontroli je receno da se treba nastaviti sa obucom i zakazana je nova kontrola 01.10.2014.Pitanje:Da li je dovoljno da dete bude leceno samo obucom ili je potrebna i preporucljiva kakva fizikalna terapija ili neka druga metoda npr.Operativni zahvat ?
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: KONSULTACIJA
PostPoslato: Sub Jul 19, 2014 1:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Poštovani, Vaše dete ima jednu vrlo nedefinasinu dijagnozu koja je zastarela i koja u stvari znaci ravno stopalo, pošto je tema opširna i za stručnu diskusiju, a kamoli za pacijenta, moram Vam prvo reci da postoji praktično 2 grupe ravnih stopala: 1 grupa su rigidni deformiteti koji se uočavaju vrlo rano i leče se ili gipsevima ili operacijom i to je 2% pacijenata. Druga grupa ima nešto sto se po savremenoj klasifikaciji zove fleksibilno ravno stopalo i većina svetskih eksperata za dečje stopalo smatra da to u stvari i nije deformitet nego normalna varijacija u gradji stopala( iz Vaše priče rekao bih da je gotovo sigurno to). Svodovi stopala se formiraju tek sa 4-5 godina starosti tako da ce se tek onda videti koliko su u stvari spušteni svodovi.I posle toga ako ostanu ravna stopala 95% dece u svom detinjstvu , a i kasnije tokom života nema nikakve tegobe vezane za njih( neki su i Olimpijski pobednici u sprintu). Dete koje nema tegobe( kao npr. bolovi u stopalima, listovima, nemogućnost obuvanja cipela, zuljevi) ne treba da se leči. To su savremeni stavovi koji pišu u stranoj literaturi, ali na žalost kod nas se vrlo često ravna stopala leče raznim cipelama i ulošcima, moram da istaknem da ne postoje nikakvi naučni dokazi da oni utiču na popravljanje svoda stopala. Dete koje ima tegobe može se lečiti ulošcima, a vrlo mali broj pacijenata( manje od 1%) može imati korist od operacije koja kada se uradi sprečava da se svod stoapala spusta i da pete idu u valgus.
Nadam se da sam Vam pomogao, izvinite na opsirnosti. POzdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 124 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: