Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 67 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Čet Apr 09, 2015 12:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 09, 2015 12:45 pm
Postovi: 69
Imam prilično čudan neurološki nalaz:

Na EMNG - u, neurografski deo je bio u savršenom redu, međutim mišićni nije, da ne prepisujem sad doslovce, miopatska lezija sa posebnom zahvaćenošću proksimalne muskulature, uz prisutne retke znake denervacije; upute me na hitno lečenje pod sumnjom polimiozitisa. Međutim, uradim analize krvi: CPK, CRP, SE, LDH, ALT, AST, GGT, sve savršeno normalno, perfektno, CPK se čak ni ne približava gornjoj granici, pa da se može reći da je bolest u začetku. Krvna slika perfektna - skoro muška, vitamini i minerali iz krvi odlični (Ca, K, Mg, Na, vitamin B12, folna kiselina), reuma faktor negativan, ANA negativna, jo - 1 antitela takođe. Od virusa sam samo radila na Koksaki, negativan na oba tipa.

Sve je to dobra stvar - nema propadanja mišića, ali i nije dobra - ja i dalje ne znam šta se dešava sa mnom. Osećam užasnu slabost nogu, mogu da ih koristim, nisam paralisana, ali kao da ih ne osećam, kao da su gumene, posle nekog većeg napora (a to je za mene i odlazak do prodavnice), imam grčeve, fascikulacije, vrlo često trnjenje ruku i nogu. Nisam radila GE, već samo DE, jer je doktorka rekla ako je na DE nešto, isto će biti i na GE.

Da napomenem, EMNG mi je radila doktorka neuropsihijatar, koja mi je rekla da "da je nalaz bio u redu", bila bih za psihijatra, ali pošto nije - imam objektivan problem. Ja sam joj rekla da mi sam bila na psihijatarskog evaluaciji - ništa, nikakva dijagnoza, osim bromazepam po potrebi, i to 1.5 mg. Ona mi je rekla da batalim to, i miorelaksanse koje mi je fizijatar prepisao, na slepo, naravno. Nema potrebe da napominjem da se svi zaprepaste kad me vide sa 20+ godina u ordinaciji

Ja uzmem ponekad bromazepamćić, češće alprazolam zbog manjeg sedativnog dejstva, ali smatram da mi nimalo ne trebaju - iovako sam sva uspavana i jedva stojim na nogama, bromazepam me tek umrtvi, nisam ni za šta.

Čekam 13. april i pregled kod čuvenog dr. Apostolskog, a do tada sam jako nervozna zbog ovog tumaranja po mraku.

Šta mislite o čemu bi moglo da se radi, ako već nije autoimuno mišićno oboljenje, šta bi moglo da prouzrokuje ovakav elektromioneurografski nalaz? Sve reumatski je otpisano (na Institutu za reumatologiju).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Čet Apr 09, 2015 10:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Имаш ли проблема са кичмом? Да ли си некада озбиљније падала или имала саобраћајне незгоде? И уопште у каквом стању су ти леђа и врат?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Čet Apr 09, 2015 11:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 09, 2015 12:45 pm
Postovi: 69
Uh, dobro je da je ovo neko pitao, ja sam se plašila da pomenem ikome svom, da me ne bi optužili da dodajem "još" simptoma, ionako svi polako odustaju od mene.

Padala nešto ozbiljno nisam nikad.

Da, imam problema sa kičmom. Imam kifoskoliozu, jako blagu, niko mi ništa za nju nije rekao. Ali sam ja, kad je ovo počelo, primetila jak pritisak u vratu, potiljačnom delu, tako jak da glavu nisam (ne mogu ni dalje) dugo da držim uspravno od težine i tereta. Čitav taj deo tu mi je napet i stegnut - imam stvrdnute trapezijuse. Reumatolozi mi i jesu konstatovali slabost vratnog dela kičme, i krepitacije pri pasivnom i aktivnom savijanju. Međutim, RTG je čist.

Bolovi koje ja osećam su malo niže dole, ka lumbalnom delu, idu nekad i preko zadnjice, tako da osećam nervozu u nogama. Tako bih opisala taj osećaj, kao nervoza, nelagoda, mravinjanje.

Pa razmišljam, da mi bolovi i slabost ekstremiteta nije sekundarna, tj projektovana iz vratnog dela ka rukama, i lumbalnog dela ka nogama?

Ali, u tom slučaju, nije mi jasno kako EMNG daje neuredan mišićni nalaz?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Pet Apr 10, 2015 12:06 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Jel imao iko u porodici nesto barem priblizno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Pet Apr 10, 2015 7:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 09, 2015 12:45 pm
Postovi: 69
Nije. Mislim da se ne radi ni o čemu genetskom.
Jako me zaintrigiralo ovo pitanje za kičmu, čekam odgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Pet Apr 10, 2015 1:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Naravno da je moguće da kičma da takve probleme, široka je lepeza problema sa kičmom, ali ovde EMNG pokazuje da nije problem na tom nivou nego na samim mišićima. Možda bude bilo potrebno da se ponovo uradi EMNG negde drugde, i da se eventualno uradi magnetna rezonanca kičmenog stuba za svaki slučaj...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Pet Apr 10, 2015 1:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 09, 2015 12:45 pm
Postovi: 69
Jutros sam se probudila sa užasnim bolom u lumbo - sakralnom delu kičme, bukvalno sam plakala, a to radim kad baš doživljavam agoniju, i morala da popijem analgetik, iako ih izbegavam. Popila sam Nalgesin Forte.
Posle toga mi je bilo jedno 60 % bolje, uspela sam da očistim ceo stan, terasu, itd, i da obiđem par prodavnica (gledam da se maksimalno trudim fizički, plašim se atrofije mišića) i bilo je puno bolje, ne mogu da kažem da je bilo super, jer nije, ali nisam imala tolike bolove u nogama u butinama, iako su oni u listovima i stopalima ostali. Više je to neki osećaj propadanja, kao da je sva težina tela svaljena na listove i stopala, a da u karličnom predelu ne mogu da držim ravnotežu, gde bi inače trebalo da bude svaljena ravnoteža čitavog tela. Vrtoglavica prisutna i dalje, ali sa njom sam se saživela.

Videću baš šta će mi neurolog reći za EMNG, mada moja je neka logika da ako je recimo nerv pritisnut, utiče na grupu mišića koje inerviše, pa možda to može da da neuredan EMNG, ali ne znam koliko mi je ta logika validna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Ned Apr 12, 2015 1:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Просто је невероватно колики број проблема кичма може да направи - од главобоља, светлуцања у очима преко високог крвног притиска па до слабљења срчаног мишића.

Препоручујем ти да нађеш неког квалитетног масера који зна како се кичма релаксира.

Затим треба да радиш вежбе које сам описао на мом сајту www .aca .rs у Савети, Здравље под Рамена-рачунари.

Ако си спремна да свакодневно потрошиш бар двадесетак минута и ако можеш да одвојиш око 60 евра, препоручио бих ти одличну справу за истезање кичме. Погледај је под Кичма, исто на мом сајту. Користим је одавно и не знам шта бих радио без ње.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Uto Apr 14, 2015 5:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 09, 2015 12:45 pm
Postovi: 69
Da se javim sa apdejtom:

Doktoru se ne dopada kako je odrađen EMNG, on smatra da samo par doktora to radi kako treba, pošto je jako pipava metoda, pa mi je zato i dala kliničku sliku polimiozitisa, koja kasnije nije potvrđena. Njegova dijagnoza meni je sindrom hroničnog umora (chronic fatigue), i sumnja na mijasteniju gravis (čekam rezultate analize antitela na AchR), mada sam radila istu analizu pre 5 godina (zbog jedva primetno niže pozicioniranog levog oka, što sam ja primećivala samo na slikama), bila je u redu. Sad je on isto primetio slabiji taj mišić levator levog oka.

Međutim, ovaj put, on mi je dao tabletu mestinona (što sam i pre 5 godina primila u vidu injekcije), samo što ovaj put nije izazvala fascikulacije kako treba da izazove (pre 5 godina jeste i to dobro), pa čekamo rezultate.

Svejedno, i da se ne potvrdi MG sumnja, doktor je voljan da me leči i od sindroma hroničnog umora, koji je od ove godine zvanično i postao bolest. A i ja sam voljna da iskoristim svoj studentski benefit i da potražim pishijatrijsku/psihološku pomoć, makar da prestanem da uzimam ovaj glupi bromazepam koji mi život isisava. To sve jer me praktično niko u okolini ne uzima ozbiljno, porodica najviše, još gledaju da mi nametnu poslove misleći da time nešto dobro čine, a čine samo suprotno, jer ja kada sam pod komandom - upadam u još veću letargiju i oprhva me još veći umor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Uto Apr 14, 2015 6:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Хроничан умор може да има милион узрока и свакако га не треба третирати као болест него као симптом, последицу.

На пример: лош сан, неудобан лежај, преслаба вечера, прејака вечера, мањак магнезијума, мањак гвожђа, негативно зрачење на радном месту или на месту спавања, недовољан унос воде, прекомерна употреба светлећих екрана (ТВ, рачунар, мобилни...), премало или превише шећера у исхрани, газирана пића, итд. итд. итд....

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Uto Apr 14, 2015 8:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 09, 2015 12:45 pm
Postovi: 69
Kada sam rekla da je konačno priznat kao bolest, htela sam da kažem da to znači da će od sada njega biti moguće tretirati terapijski, kao i da će biti moguća odsustva sa posla zbog istog, kao opravdanog razloga.
Takođe, postoje neki kriterijumi da bi se postavila dijagnoza sindroma horničnog umora: da umore traje najmanje 6 meseci, da je san neokrepljujući, neobjašnjivi bolovi u mišićima, slabost, itd. Ne vidim kako se "loša večera" uklapa u priču umora koji traje više od 6 meseci. Isto, loš san nije uzrok sindroma hroničnog umora, jer je dobar san praktično nemoguć kad se ima isti...

Uzroka može da ima milion, ali za sada nijedan nije naučno potvrđen kao pravi. Ali je stanje, tj bolest potvrdjena kao realna, jer se u mozgu osoba sa CFS - om vide promene u volumenu sive materije. Svako će morati za sebe da pronađe šta je okidač i šta leži ispod svog tog nagomilanog umora.

Što se tiče potencijalnih uzroka koje si ti nabrojao, ni u jednom se ne pronalazim, tako da.. videćemo. Razmišljam o homeopatiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Uto Apr 14, 2015 11:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Pretpostavio sam da će EMNG biti upitan, zato i pomenuh da se ponov radi...

Ništa, nek ide sada po redu kao što je prof rekao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Čet Apr 16, 2015 9:10 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Свакако не могу да набројим све узроке умора и тај "списак" је био само илустративан без икакве намере да појединачно објашњавам шта мислим под којим узроком.

Препоручујем ти да се потрудиш да сама пронађеш узрок умора пре него што те заспу разним хемикалијама и електротерапијама.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Čet Apr 16, 2015 9:59 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 09, 2015 12:45 pm
Postovi: 69
Ljudi si, od sindroma hroničnog umora, ni ne leče hemikalijama :o Baš suprotno.
Čak se, kao jedan od potencijalnih uzroka mogu i navesti hemikalije - toksini, antibiotici, itd.

Niti je stav mog doktora da me odmah treba bombardovati hemijom, već je njegov stav da telo ima sposobnost samoizlečenja, a mi možemo u tom procesu da mu pomognemo.

Eventualno se koriste dodaci ishrani, ako se utvrdi neki nedostatak, i slično. Ako je prisutna depresija, koriste se antidepresivi, ali ne mora biti prisutna depresija; sindrom hroničnog umora se do sada vodi kao organski a ne psihički problem, no, ja sam zakazala termin kod psihijatra, pa ćemo videti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Čudan neurološki nalaz
PostPoslato: Čet Apr 16, 2015 10:45 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Одлично. Само памет у главу.

Имао сам прилике да видим чиме све "лече" сасвим нормалну децу и то тако да их тотално убију у појам. И никоме ништа, али деца су тотално осакаћена за цео живот. Ако им није стало до деце, како ће се тек понашати према одраслим особама. Због тога ти пишем да се чуваш.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 67 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: