Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pet Feb 19, 2010 11:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2007 2:56 pm
Postovi: 32
Pozdrav svima!

Moj tata je pocetkom nedelje hitno poslat za Beograd jer mu je "stala"mokraca. Ugradili su mu kateter. Narednog dana je dao uzorak za PSA. Vrednost PSA je bila 235. Nakon toga je doktor pregledom konstatovao da je "prostata tvrda i cvornovata" i da su potrebne dodatne analize. Te dodatne analize su izvrsene danas. U nastavku je njihov sadrzaj. Zamenjen mu je kateter novim i boljim koji moze da stoji 15ak dana. Operacija zakazana za 03.03. Mom tati je receno da ce mu operisati testise, da prostatu nece dirati i da uzimaju uzorak za biopsiju. Nista vise. A on nije postavljao dalja pitanja. Moja sestra i ja smo, kao potpuni laici, zakljucile da termini "sekundarni depoziti" , "meta in ossibus" ukazuju na metastazu, da cemu uraditi odstranjivanje testisa ("izgooglale" smo zasto se radi to odstranjivanje: hormoni testisa potpomazu razvoju raka). Nadamo se da nismo u pravu....
Molim vas za komentar. Hvala unapred!

Izvestaj specijaliste
Dijagnoza: Obs neo prostate PSA 235
Sifra: RUC

EHO Oba bubrega bez staze i litijaze ocuvane velicine i debljine parenhima.
Besika pravilna, lako trabekulirana. Prostata vol 32 cm, izrazito anehogena,
nejasna granica na vratu prema besici.

*Izvestaj radiologa*
*
*
RTG LS kicme u dva pravca

Osteoblasne promene u korpusu Th12 i L2, dok je ceo korpus L3 izmenjene
strukture po tipu osteoblasnih sekundarnih depozita.

RTG karlice:

Vise skleroticnih promena u projekciji sakruma i kostiju karlice, kao i
proksimalnom okrajku desnog femura - nalaz odgovara osteoblasnim sekundarnim
depozitima

Meta in ossibus

Zakazivanje prijema za bolnicko lecenje

Prijemna dijagnoza - AEP D3 (ili ACP D3) (napisano rukom pa je necitko srednje slovo)
Planirana operacija - ORCHIRETOMIA BILL RT BIOPSIO


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 1:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 7:10 pm
Postovi: 2290
dobro ste informisani...radi se o uznapredovalom obliku bolesti sa metastazama...u tom slucaju navedenom operacijom se gotovo u potpunosti eliminise testosteron iz cirkulacije, sto dovodi do zaustavljanja rasta karcinoma, kao i njegove regresije...
uzece se i biopsija prostate i potom odluciti da li ce se nakon ove operacije sprovesti jos neko dodatno lecenje, u skladu da nalazom i staroscu pacijenta...
to sto niste mogli da procitate je dijagnoza ACP D3 (AdenoCarcinoma Prostatae, stadijum D3 - koji se odnosi na postojanje metastaza); Planirana operacija - Orchiectomia bil. et biopsio (obostrana orhijektomija i biopsija)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 2:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
dr da li je neophodno kod ovakvih pacijenata raditi odstranjivanje testisa?i imam jos jedno pitanje,iako se mozda ovo mene ne tice,ali zasto se odmah i prostata ne odstrani,ako je tamo primarni izvor kancera?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 3:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 7:10 pm
Postovi: 2290
postoje razliciti faktori u zavisnosti od kojih se odlucuje da li ce se odstraniti prostata ili ne (stepen i prosirenost bolesti, starost pacijenta)...s obzirom na postojanje udaljenih metastaza uklanjanje prostate kao primarnog izvora i ne bi imalo efekta sto se tice lecenja karcinoma, jer u organizmu i dalje ostaju te metastaze kao novi izvori kancerskih celija, a eventualna radikalna operacija prostate bi samo bila jos jedan udarac za organizam i dovela do vece stete nego koristi...sto se tice neophodnosti odsranjivanja testisa - upravo glavni cilj u takvoj situaciji jeste odstranjivanje testosterona iz cirkulacije, sto pored primarne lokalizacije ima efekta i na metastaze, dovodeci time do zaustavljanja rasta karcinoma i njegove regresije...a za odstranjivanje testosterona "zlatni standard" je hirurska kastracija...
daljim pracenjem nakon toga i analizama odlucice se da li je potrebno sprovesti dodatno lecenje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 7:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
hvala na ovom odgovoru...meni je vlogicnije da se odstrani primarni karcinom,ali ipak se ja u to ne razumem...imao sam tumor testisa sa poznim meta promenama,i posle 2 operacije,evo me,citav sam... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Ned Feb 21, 2010 7:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 15, 2009 7:10 pm
Postovi: 2290
jeste ovako gledajuci mozda logicnije odstraniti primarni tumor, ali sve zavisi o kom organu je rec...kod testisa je druga prica, operativni pristup je drugaciji jer je spoljasnji organ, nije u odnosu sa drugim "dubokim" organima kao sto je prostata, pa nisu iste postoperativne komplikacije...takodje, ne daju karcinomi svakog organa metastaze u iste druge organe, pa i to igra znacajnu ulogu...neke metastaze je moguce ukloniti (ako je rec npr. o limfnim zlezdama) i delovati hemioterapijom na njih, ali kod prostate metastaze idu u kosti i prica je drugacija...drugacije su i osobine razlicitih karcinoma...tako da bi u izvesnim situacijama, i sto se tice samog primarnog tumora i sto se tice metastaza, bila veca steta po organizam da se on izlozi operaciji odstranjivanja prostate nego da se ostavi...u ovom slucaju bitno je da se najpre ukloni faktor koji bi pospesio dalji rast tumora i napredovanja metastaza, a to je testosteron...zato se pristupa ovoj pomenutoj operaciji...a potom, kada budu stigle analize, odlucice se dalje da li ce se mozda zatim raditi neka operacija na prostati ili ce se mozda ukljuciti zracna terapija ili vec nesto drugo...
znaci nije patologija i terapijski pristup isti kod svakog organa...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pon Feb 22, 2010 8:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2007 2:56 pm
Postovi: 32
@dr011
@slavko_slavko

hvala na objasenjenju, vasim postovima, i vasoj diskusiji.
Dotakli ste se pitanja koja i nas zanimaju.

Pitali bi mnogo toga ali pretpostavljamo da se odgovori na ta pitanjane mogu dati pre rezultata biopsije.
Bicemo slobodni da postavimo ova pitanja nakon sto saznamo rezultate i nadam se da cete nam izaci u susret i odgovoriti.

Ono sto bi pitali sad je sledece:
Ako je u dijagnozi D3 oznaka za stadijum bolesti, da li je to oznaka poslednjeg stadijuma?
Na koji nacin ce mu uzeti uzorak za biopsiju?
Da li ce zbog uklanjanja testisa morati da bude na hormonskoj terapiji?

Za sad toliko.
Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pon Feb 22, 2010 3:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2007 2:56 pm
Postovi: 32
Imamo par dodatnih pitanja.

Naisli smo na informaciju da se biopsijom celije raka lako prenose u druga tkiva. Kakva je situacija u ovom slucaju kad je ta cinjenica u pitanju?

Koje komplikacije mogu da nastanu posle uklanjanja testisa? Jedna od njih je osteoporoza. Koje jos druge komplikacije postoje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pon Feb 22, 2010 3:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
ev jos nesto da kazem,dakle mislim da postoji jos jedan stepen,odnosno d4 ako se tako obelezava...ja sam bio u tom stepenu,dakle:primarni karcinom+okolni limfni cvorovi+udaljeni limfni cvorovi+udaljeni organi...ne znam stvarno,za ovo prvi put cujem da se mogu preneti tako celije raka,sve je moguce u medicini,ali barem sto se biopsije tice,mislim da ne treba da se bbrinete...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pon Feb 22, 2010 3:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2007 2:56 pm
Postovi: 32
hvala, Slavko_slavko, na odgovoru!
i drago mi je sto si sada dobro i sto si uspeo da pobedis taj grozomorni stadijum d4!

nadam se da ce i moj tata uspeti da se izbori sa ovim sto ga je snaslo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pon Feb 22, 2010 6:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
slusaj me ovako,vi samo budite sa tatom,pruzajte mu podrsku,neka on zna sa cime se bori,neka se suoci sa time i neka kaze sebi da ce ga pobediti i nece biti problema...samo neka mu psiha bude jaka,neka se on bori,i sve ce biti ok...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Uto Maj 11, 2010 3:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2007 2:56 pm
Postovi: 32
Evo mene sa novim pitanjima.... Usput da izvestim o dogadjajima u medjuvremenu...


Od mog poslednjeg javljanja desilo se sledece:

1. Tati je radjena biopsija i potvrdjena Dg navedena u mom prvom postu.
2. Ponudjeno mu je da hirurski odtrani testise ili da primi hormonsku injekciju
3. Prihvatio je injekciju.
4. Injekciju je primio negde oko 17 aprila. sledecu treba da primi 17.jula (cini mi se). Injekcija se zove (nesto kao) Diferelal (izvinite ako sam nesto "lupila"). Svaki dan pije i Casodex.
5. Jos uvek ima kateter.

Od pre dve nedelje se jako zamara, jako je omrsao, ima neku cudnu boju koze lica, zuckaso-vostanu... neznam kako da je definisem... Slabije jede....

Svesni smo kakva je to bolest i cemu vodi.... Interesuje me da li je ovo (zamaranje, mrsavost....) od terapije ili od bolesti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pet Dec 22, 2017 12:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2017 12:01 pm
Postovi: 3
Zdravo svima, molim za pomoc. Otac mi ima rak prostate i vec 3 godine dobija hormonsku terapiju ( inekcije). Danas je dr rekao da ce mu uraditi odstranjivanje oba testisa. On je šlogiran i slabo pokretan, skoro i da nije svestan šta se dešava i srce mu je oslabilo od pre nekako. Interesuje me koliko je ovaj zahvat rizičan? Bojim se da možda neće preživeti ovako nešto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pet Dec 22, 2017 12:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Извини што ћу овако да те питам али имам право на то јер сам нажалост имао сличне ситуације. Зар је он жив?!

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prostata-kancer?
PostPoslato: Pet Dec 22, 2017 9:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2017 12:01 pm
Postovi: 3
Da,ziv je.Rak prostate se nije prosirio zahvaljujuci inekcijama.Doktor sada predlaze odstranjivanje testisa jer je nepokretan zbog sloga pa da ne mora da ide na inekcije i onkoloske komisije.U NS postoji izuzetan doktor i veoma strucan.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: