Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Iskustvo u lecenju socijalne anksioznosti...
PostPoslato: Uto Sep 13, 2005 10:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 16, 2004 3:23 pm
Postovi: 5
Posto sam zadovoljan sa mojim napretkom u lecenju anksioznosti (tacnije socijalne fobije) zeleo bih sa vama da podelim moje iskustvo u lecenju te bolesti. Imam 34 godine i bolujem od socijalne anksioznosti oko 20 godina. Tek pre 5 godina sam poceo sa lecenjem ali verujte mi nikad nije kasno, ipak preporucujem da sto ranije pocnete sa lecenjem. Obisao sam dosta psihologa i psihijatara i samo par njih je izrazilo zelju da se ozbiljnije pozabavi sa mnom. Prepisivali su mi razne lekove ali vecina njih mi i nije preterano pomogla, tako da sam u decembru 2003 prestao da ih uzimam. U pocetku mi nije bilo nimalo lako ali uz snaznu volju istrajao sam. Iako jos nisam u potpunosti izlecen osecam ogroman napredak. Ona osoba od pre 10 - 15 godina i ova sada su dve ralicite licnosti. Ranije sebe nisam uopste cenio, imao sam strasno lose misljenje o sebi i smatrao sam da su drugi ljudi bolji i vredniji od mene. Izbegavao sam druzenje sa ljudima jer sam se osecao neprijatno u drustvu, nisam se usudjivao da gledam ljudima pravo u oci skretao sam pogled i kada bih nesto i progovorio bilo bi to tiho i pomalo nerazumljivo. Plasio sam se da ne ispadnem glup u drustvu, bojao sam se da cu nesto glupo izgovoriti i da bih zbog toga mogao biti ismejan. Uvek sam osecao napetost i nikada nisam bio opusten i spontan, cak i kada sam setao kroz Novi Sad osecao sam nelagodnost, imao sam problema i u kontaktu sa prodavcima tako da mi je i kupovina predstavljala problem. Osecao sam strah od bilo kakvog kontakta sa ljudima a sa druge strane zeleo sam druzenje sa tim istim ljudima. Ziveo sam u zacaranom krugu, zapravo sam sam sebi igradio zidove u glavi i zatvorio se u njih. Naravno vremenom socijalna fobija je prouzrokovala i depresiju tako da sam u pojedinim momentima osecao pravi ocaj i beznadje. Pa kao sam onada uspeo da se izvucem iz takve bezizlazne situacije ? Verujte mi nije bilo lako, pomisljao sam da je sve to besmisleno, ali ipak uspeo sam. Lekovi mogu da vam pomognu neko vreme, ali da bi vam bilo bolje na prvom mestu morate da promenite razmisljanje i da odbacite stare stavove o zivotu i da prihvatite nove. Svet je takav kakav je i vi ga ne mozete promeniti, ali zato mozete promeniti sebe i verujte mi taj isti svet ce postati lepse mesto za zivot. Kako promenuti sebe ? Polagano, polagano i samo polagano ako vam neki doktor savetuje da je jedini nacin za izlecenje ako se direktno izlozite neprijatnim situacijama i na taj nacin se suocite sa problemima verujte mi to je velika greska, to vam je isto kao da neplivacu kazete da ce se osloboditi straha od vode ako skoci sa daske visoke 10 metara pravo u duboki bazen, na taj nacin postizete samo kontra efekat. I ja sam ranije cinio istu gresku i pokusavao sam da se izlecim na taj nacin sto sam se direktno izlagao socijalnim situacijama i naravno osecao sam jos gore. Put ka izlecenju je spor i mukotrpan, svaki mali korak pa makar i onaj najmaleckiji vas vodi samo u jednom smeru - ka izlecenju. Dok sam ranije mislio da moram biti savrsen i tesko me je pogadjala bilo kakva kritika, danas sam u stanju da prihvatim sebe sa svim svojim manama i vrlinama, a kritika bilo koje vrste uopste me ne pogadja, a ako je dobronamerna prihvatam je sa lakocom. Svaki dan radim na sebi, ucim nove stvari, ucim se na greskama i lagano sticem iskustvo. Dok ranije nisam imao motivaciju nizasta a samopouzdanje je za mene bila misaona imenica, danas imam jako dobro misljenje o sebi, i svakim danom sve vise verujem u sebe, a takodje i motivacija mi je sve veca i veca. Uopste nije bitno da li vas neko voli, najbitnija stvar je da vas niko ne mrzi. Vremenom kada budete opusteniji i spontaniji prijateljstva ce sama po sebi doci. Mogao bih da napisem citavu knjigu, kad covek dobije motivaciju onda sa lakocom moze sve da uradi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 23, 2005 3:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 11, 2005 12:42 am
Postovi: 17
Lokacija: Novi Sad
Mislim da je lepo sto to zelis da podelis sa nama ali preskocio si par stvari ( kritika :P ). Nisi nista rekao o tome na koji nacin si dosao tu gde si sad. Rekao si da lekovi nisu pomogli a da je suocavanje sa strahom pogorsalo stvari. Sta si onda radio?
Mene interesuje jer imam isti problem... Krenuo sam kod neuropsihijatra ali tek pre mesec dana prvi put...

_________________
ble


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 23, 2005 6:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 10, 2005 4:14 am
Postovi: 43
Zdravo Obrade,
odmah da pređem na suštinu - kažeš da imaš
34 godine i tek nedavno se oslobađaš muke svoje bolesti
koja podrazumeva izopštenost iz društvenog života.
Mene muči bolest sličnog efekta, koja mi ne da da se upustim u
društveni život, ljubavne veze, nemam ambiciju za karijerom niti bilo kakvim angažmanom...naravno voleo bih da je drugačije ali...

Kako si prevazišao činjenicu da su ti, za mnoge ljude najlepše
godine mladosti otišle u nepovrat.
Samo nemoj molim te da mi prospeš neku floskulu tipa:
"čovek je mlad dok se tako oseća".

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 24, 2005 12:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 24, 2005 12:55 am
Postovi: 17
Ja sam patila od anksioznosti sa panicnim poremecajem.
Gadno!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: