Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Vrsta hrane i mesto skupljanja masti na telu
PostPoslato: Pon Dec 24, 2007 2:55 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Eto - to me interesuje.

Cula sam da postoji veza izmedju toga koja vrsta hrane se pretezno konzumira (ugljeni hidrati vs proteini npr.) i gde telo stornira ekstra masnocu.

Da li znate da li u tome ima necega? Jer, znam da je mast u predelu stomaka najgora a na butinama i guzi najzdravija, ali me interesuje da li to ima veze sa vrstom hrane koja se jede.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 24, 2007 10:20 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
imam jako dobru prijateljicu koja je zavrsila medicinu, a sticajem okolnosti pratila tokom zivota nekoliko dijabeticara (porodica, prijatelji, kolege). ona tvrdi da sa konzumiranjem secera (torte, slatkisi i sl.) preteruju uglavnom ljudi kojima su masne naslage na stomaku - ili da se naslage od secera pojavljuju tu... pitanje je sta je starije koka ili jaje, if y know what I mean :wink:

... kao i da takav tip ljudi mora pooosebno da vodi racuna da ne dozvoljava da se tu salo ustali jer je to put ka secernoj bolesti.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 12:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 23, 2007 12:20 am
Postovi: 576
Lokacija: Beograd, Srbija
Mislim da je to vise individualno. Jer, kako objasniti nekoga ko je ceo zivot bio mrsav i ima nozice kao cackalice i ruke, a stomak mu ispao, onaj pivski muski od piva? :) Naravno i od pecenja i ostalih masnih djakonija.

A neko je npr. gradjen da su mu butine "jake"... a nema stomak i ima skoro idealnu tezinu.


Npr. niko se ne goji na bicepsima ruku ;)

Prvo svima krece stomak... kod zena butine i pozadina. :)

_________________
Bye bye little lady


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 12:39 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
Jesen stize dunjo moja je napisao:
Mislim da je to vise individualno. Jer, kako objasniti nekoga ko je ceo zivot bio mrsav i ima nozice kao cackalice i ruke, a stomak mu ispao, onaj pivski muski od piva? :) Naravno i od pecenja i ostalih masnih djakonija.

A neko je npr. gradjen da su mu butine "jake"... a nema stomak i ima skoro idealnu tezinu.


Npr. niko se ne goji na bicepsima ruku ;)

Prvo svima krece stomak... kod zena butine i pozadina. :)


ja sam pratila to njeno zapazanje - bas sam razgovarala sa zenama u fitnes centru koji posecujem, i npr. sa majkom moje prijateljice koja je sredovecna zena, okruglasta u stomaku ali fine zadnjice i normalnih nogu, kaze "kad ja zaredjam od poslasticarnice do poslasticarnice..." :lol: i deca je opominju da ce joj biti muka kada sama slisti milku od 300 g.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 12:58 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Da, i ja sam cula da je taj kruskasti oblik u stvari prirodan i da je secer, kao najgori, uvek nadje mesto na stomaku.

Ali, meni je stomak uvek super, zaista, a iako vec godinu dana 4-5 nedeljno idem u teretanu, i bas se koncentrisem na butine i guzu - nista. Da sam toliko radila na stomaku, bila bih Svarceneger do sada :roll:

Mislim da sam jednostavno tako gadjena. Nemam problem sa tezinom, samo nikako da zategnem butine. U garderobi izgledaju dobro ali nisu onako misicave, lepe...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrsta hrane i mesto skupljanja masti na telu
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 4:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 07, 2006 9:35 pm
Postovi: 126
Majmunche je napisao:
Eto - to me interesuje.

Cula sam da postoji veza izmedju toga koja vrsta hrane se pretezno konzumira (ugljeni hidrati vs proteini npr.) i gde telo stornira ekstra masnocu.

Da li znate da li u tome ima necega? Jer, znam da je mast u predelu stomaka najgora a na butinama i guzi najzdravija, ali me interesuje da li to ima veze sa vrstom hrane koja se jede.



Cudno pitanje ,to je samo moje misljenje ali prema gore navedenom pitanje ide : gde je MAST najzdravija???? HAHAHAHAHA ... na butinit i guzi najzdravija? Molim vas dajte mi link odakle skidate te textove, hocu da vidim i ja, zasto je extra mast uopste potrebna telu? Mozda nameravate da plivate u hladnom bazenu tokom noci? :lol: ,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 8:57 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
Ako je suditi po mom primeru onda slatkisi nemaju veze sa velikim stomakom... Ja sam mrsavica, ali mi se u poslednje vreme salo pocelo taloziti na stomaku, a slatkise jako retko i malo jedem...
Ne jedem ni suvise masnu hranu. Jednostavno u poslednje vreme se ne bavim nikakvim fizickim aktivnostima, pa mislim da je to razlog, ili to ide sa godinama, ili i jedno i drugo.. :)
Resenje ovog problema cu potraziti u teretani...
Da li da pominjem i celulit otkako se slabo krecem... A kako sam rekla nemam problema sa viskom kilograma...Do skoro bila skladno gradjena, stomak bio ravan, a sada...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 10:22 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
u pravu si, faith, masne naslage nigde nisu zdrave. pronadjoh tekst na temu spomenutu u svom prethodnom postu

Upozorenje poznatog stručnjaka
Veliki obim struka krivac za dijabetes tipa 2

Žan-Pjer Despre, poznati stručnjak koji se bavi problemom gojaznosti, kaže da bi u Kanadi gotovo u potpunosti mogao da se eliminiše dijabetes tipa 2 ukoliko bi ljudi stanjili svoje stomake. On naglašava da su masne naslage u predelu stomaka izuzetno opasne i da lekari treba da obrate posebnu pažnju na obim struka svojih pacijenata.

Dr Despre, čak, insistira da bi obim struka trebalo obavezno da bude jedan od podataka koji se nalaze u svakom zdravstvenom kartonu. Po njegovim rečima, preveliki obim struka sa sobom nosi rizik jednak onome koji postoji od visokog krvnog pritiska, a veći nego što predstavlja visok nivo holesterola u krvi. Osnovni razlog za takvu opasnost leži u činjenici da zbog ubrzanog metabolizma masnih naslaga nakupljenih baš oko stomaka, masne ćelije odlaze krv, što dalje dovodi do stvaranja štetnih hormona koji povećavaju rizik od srčanih bolesti i dijabetesa.

Masne naslage na drugim delovima tela nemaju ubrzani metabolizam.

Povoljno je to što je mnogo lakše osloboditi se nagomilane debljine sa stomaka nego one koja se taloži na kukovima ili bedrima. Kod smanjenog unošenja hrane i pojačanih fizičkih aktivnosti masne naslage u predelu abdomena praktično prve nestaju.

Dr Despre je ove podatke izneo na godišnjoj konferenciji kanadskog udruženja za dijabetes, koja je održana u Edmontonu. On je još naglasio da su muškarci u nepovoljnijem položaju nego žene, jer mnogo češće i lakše 'dobiju stomak'. Kod žena do menopauze, uglavnom, imamo određeni vid zaštite. Naravno je da nikako ne treba zanemariti faktor nasleđa, ali kako ističe dr Despre, osnovno je da mi sami svesno treba da radimo na tome da nam obim struka ne raste sa godinama.

a evo nekoliko izvora sa tekstovima na ovu temu
http://www.ana.co.yu/forum/viewtopic.ph ... c&start=15
http://zdravlje.krstarica.com/c/dijete/kako-smrsati/
http://zivot.krstarica.com/l/zene/gojen ... h-jajnika/

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 11:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
nastavih da kopam po netu pa evo jos malo materijala na zadatu temu

Gojaznost
Posledice i komplikacije gojaznosti (komorbiditet)

Gojaznost je ozbiljno hronicno oboljenje koje može dovesti do mnogih medicinskih komplikacija koje umanjuju kvalitet života i skracuju dužinu života, a cije lecenje ima visoku cenu. Gojazne osobe imaju veci morbiditet i mortalitet (svakih pola kg preko idealne telesne težine smanjuje životni vek za mesec dana).
1. Hipertenzija. Jedna je od najcešcih komplikacija. Smatra se da je uzrok ovog poremecaja u stvaranju materije koju produkuje adipozno tkivo i povecanju insulina koji se javlja kod gojaznih. Oko 30 % osoba koje imaju telesnu težinu preko 15 kg od idealne imaju povišen pritisak. Takode, i distribucija masti ("jabuka" - androidni tip gojaznosti), a ne samo povecana kolicina masti utice kao nezavisni faktor rizika za visok pritisak. Masno tkivo je metabolicki aktivno i masne kiseline putem vene porte odlaze u jetru gde se sinetetišu trigliceridi što dovodi do insulinske rezistencije i hiperinsulinemije.
2. Kardiovaskularna i cerebrovaskularna oboljenja . Mnogobrojne studije su pokazale da bez obzira na druge faktore rizika ova oboljenja nastaju kao posledica gojaznosti, narocito "jabuka" (androidne) gojaznosti. Osobe koje imaju 10 % prekomernu telesnu težinu imaju u proseku 20 % povecan rizik da obole od kardiovaskularnih bolesti. Za svakih 10 % povecanja TT, sistolni pritisak se poveca za 6,5 mmHg, plazma holesterol za 12 mg, a glukoza za 2 mg/dl krvi. Kao što smo pomenuli povecana kolicina adipoznog tkiva u predelu stomaka udružena je sa insulinskom rezistencijom, hiperinsulinemijom, povecanim krvnim pritiskom i aterogenim plazma lipid profilom. Ova komplikacija najcešce nastaje kod ljudi koji su duži niz godina gojazni (15 i više), tako da kod njih nalazimo povišen pritisak, tip II dijabet (insulin nezavisni) i povišene vrednosti holesterola (LDL). Rizik od nastanka ove komplikacije je veci kod muškaraca do 50 godina, nego kod žena do 50 godina zbog povecane androgene aktivnosti koja utice na povecanje slobodnih masnih kiselina u jetri i sintezu triglicerida. Kod žena posle menopauze zbog povecane androgene aktivnosti menja se distribucija masti tako da se i kod njih mast nagomilava u gornjim partijama tela ("jabuka", androidni tip), a samim tim povecava rizik za ova oboljenja. Smatra se da je HDL u plazmi smanjen kod ovih osoba zato što ga vezuju masne celije u adipoznom tkivu.
izvor http://www.yu-fitness.com/ishrana/gojaznost_2.php


i odlicni tekstovi sa naslovima
Kako smrsati ako ste krvna grupa... http://digg.com/users/McCvarak/history/submissions/news

OOOdlican tekst i na http://www.zcza.org.yu/s023.htm

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 12:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 28, 2007 2:20 am
Postovi: 41
Mjesto talozenja masti je genetski predodredjeno.Ne zavisi od hrane koju jedemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 1:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
a da li je mozda genetski predodredjena hrana koju jedemo - tipa, moja majka je jako volela to i to, (mrzela testenine, mleko, volela povrce, sargarepu, jabuke i slatkise :o ) nasledila sam afinitete ka odredjenom tipu namirnica, krvnu grupu pa i mesto talozenja masti?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 6:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Maj 03, 2002 2:00 am
Postovi: 77
Pa na primer moja najbolja drugarica tamani cokoladu (kao i bivsa devojka) a obe imaju potpuno ravan stomak, tako da ja nesto i ne verujem da je to do secera koliko do genetskih predispozicija . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 12:19 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Idem sad da zadavim babu hihihihi :lol: :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 1:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 07, 2006 9:35 pm
Postovi: 126
Katija je napisao:
Ako je suditi po mom primeru onda slatkisi nemaju veze sa velikim stomakom... Ja sam mrsavica, ali mi se u poslednje vreme salo pocelo taloziti na stomaku, a slatkise jako retko i malo jedem...
Ne jedem ni suvise masnu hranu. Jednostavno u poslednje vreme se ne bavim nikakvim fizickim aktivnostima, pa mislim da je to razlog, ili to ide sa godinama, ili i jedno i drugo.. :)
Resenje ovog problema cu potraziti u teretani...
Da li da pominjem i celulit otkako se slabo krecem... A kako sam rekla nemam problema sa viskom kilograma...Do skoro bila skladno gradjena, stomak bio ravan, a sada...



Vas problem sa stomakom je definitovno zbog nedostatka sportskih aktivnosti u zivotu i nedostatka kretanja.



Stomak ide sa godinama???
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 11:06 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
Naravno da ide sa godinama. Ako sam kao mladja imala isto periode kada sam bila manje fizcki aktivna a nisam imala stomak, to znaci da ide i sa godinama...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 67 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: