Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: uh uh
PostPoslato: Čet Mar 24, 2011 8:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2011 1:23 am
Postovi: 7
Dobar dan,ja sam na trecoj godini na Medicinskom fakultetu ,univerziteta u Beogradu,mene interesuju specijalizacije u inostranstvu,ja vec ucim iz stranih udzbenika,pa me zanima,da li po zavrsenom fakultetu moram da nostrifikujem diplomu pre dobijanja specijalizacije u toj zemlji,i kako ide sam postupak dobijanja specijalizacije?Da li je to ikako moguce?Uglavom me zanimaju zemlje sa engleskog govornog podrucja,ali svaka informacija je dobar pocetak.Bio bih vam veoma zahvalan,sigurno je neko nesto cuo i zna kako je to sad...Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Pet Mar 25, 2011 2:44 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
najlakshe josh uvek je u Sloveniji :)

potrazite detalje na sajtu njihovig ministarstva prosvete

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Sub Mar 26, 2011 5:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2011 1:23 am
Postovi: 7
ok,nostrifikujem je,pogotovo tek po zavrsetku studija,ne verujem da je toliko nemoguce,ali kako ide dalje za dobijanje specijalizacija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Ned Mar 27, 2011 12:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Koliko znam , barem za Ameriku. USMLE 1 moze da se polaze cim se otslusaju potrebni predmeti. Valjda posle nase trece godine ili druge lagacu te raspitaj se. USMLE 2 se polaze na kraju tj. kada otslusas klinicke predmete. I USMLE 3 je prakticni kod njih. Lakse je da polazes iz delova nego sve od jednom. Raspitaj se konkretno za zemlju koja te zanima pa vidi da li mozes sada recimo ili kad zavrsis trecu godinu da polazes deo nostrifikacije.

Ono sto sam nacuo to je da je tamo preporuka profesora sveto pismo. Takodje sam cuo da jako gleda koliko si se angazaovao iz odredjeno oblasti mimo redovnih obaveza. Mozes ti da nabubas hirurgiju za 10 ali npr. ali bato ako ti nisi video hirusku salu ili si je video tek koliko si morao tesko da ce te primiti na spec napolju. Cuo sam i da profesori imaju jako veliki udeo u izboru kome ce da budu mentori. I da se jako gleda motivaciono pismo koje ces da napises fakultetu a gde treba da ih ubedis da si ti iskreno, istniski......pravi covek za taj posao. Naravno imas i interviju.

Bukvalno sve gledaju. Od proseka do toga kakvi su ti nokti na rukama.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Ned Mar 27, 2011 12:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Jos nesto....UMSLE 1 i 2 mislim da su mogli da se polazu u Budimpesti. USLEM 3 mora u Americi.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Ned Mar 27, 2011 1:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2011 1:23 am
Postovi: 7
hvala,takve i slicne informacije sam trazio,preporuke profesora mogu lako da nabavimsad radim i neki studentski rad,sto vise stvari za CV...Cuo sam da u Svedskoj trazeni lekari i da ne mora da se nostrifikuje diploma,ne znam kakav je tamo zivot,da li vredi ici?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Pet Apr 01, 2011 8:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 02, 2011 3:56 pm
Postovi: 8
Za TAMARUFT...
Molim sve,neupucene kolege da ne sire dezinformacije i ne daju mladjim kolegama laznu nadu...
Sto se Slovenije tice,apsolutna je laz da je proces nostrifikacije lak.
U toj prici sam preko 1,5god i predstoji mi jos dobrih 1,5 god
Jezik-visoka ravan se mora poloziti.Mukotrpan rad od skoro 2 godine.Casovi jako puno kostaju,mesecno oko 15 000din pa pomnozite to sa 2 god.
Put do Slovenije 120-150e,dok poplcate takse,voznu katru(najjeftiniju).smestaj tamo.
A sto se sipita tice,ja sam 5god program i mi bi trebalo da dobijemo manje od 6 god i starijih kolega ali ja sam dobila 6.Svaki iz tri dela,pa vi vidite.
Muka mi je kad procitam kako je lako doci do nostrifk.diplome u Sloveniji.
Jako mukotrpan postupakjako puno rada,vremena i novca.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Pet Apr 01, 2011 2:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Koliko se secam napisala sam da je josh uvek najlakshe a ne da je lako! O odnosu na ostale zemlje normalnog sveta!

Lako doci do diplome znachi da je moguce, a naravno da nije moguce sve uraditi za 15 min kao u Kragujevcu! Ko tako zamislja i tumachi moj tekst onda zaista ne znam kako nechiji mentalni sklop da menjam...

Slovenija je zemlja EU i naravno da se moraju izposhtovati svi zakoni i pravila nostrifikacije, a ceo proces u zavisnosti od faksa i zanimanja svakome moze objasniti sajt koji sam vec postavljala, imate ceo spisak, imate mailove i kontakt telefone, a suludo je da ne znate jezik i da zelite da se nostrifikujete u stranoj zemlji!

Svakako je opet lakshe uloziti u taj proces i 5 godina i shvatiti kao investiciju nego ovde ostajti i raditi za 100 evra kod privatnika koji ce vas izrabljivati u zemlji koja vam ne moze obezbediti normalno zdravstveno i penziono!

Vama je to mozda sve bilo muchno i veliki problem, ali to je sad i pitanje toga ko je kakva osoba! Ne zelim da ulazim u to!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Pet Apr 01, 2011 6:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
@tamaraft: A vi ste ocigledno bili prisutni u toku nostrifikacije diplome u Kragujevcu pa znate da proces traje 15 minuta? Kad procitam ovakve gluposti dodje mi da puknem od smeha,posebno jer ljudi lupetaju na osnovu svog ubedjenja i bez ikakvih konkretnih informacija idu naokolo i dele savete. Ko je bio na sajtu fakulteta ili do sluzbe za studente (i raspitao se) zna da je polovina profesora na Kragujevackom faxu zapravo sa beogradskog medicinskog fakulteta.To bi znacilo da se i u Beogradu do nostrifikacije dolazi za 15 minuta. Sve su ovo ciste gluposti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Pet Apr 01, 2011 8:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Offtopic!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Sre Apr 13, 2011 9:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 02, 2011 3:56 pm
Postovi: 8
Mala ispravka....
ja sam dr stom-za nas je proces tezi.
Moje kolege,ja tkdj smo dobili po 6 ispita,nekome se zalomi i 8 svaki iz 3 dela.
Za dr medi.broj je manji,neko samo urgentna stanja,maxim koliko sam cula do sada je bilo 3.Znaci lakse je.
Ali jezik je za obe struke isti-visoka ravan,jako zahtevan.
Ono sto je frustrirajuce u vezi Slo je cinjenica da te ispite odreduju nasumicno,npr ja i koleginica koje smo iste godine upisale,zavrsile u istoj nedelji,isti plan i program studija,slicne ocene na ispitima-na kraju su njoj poslali 8 ,meni 6...To je totalno deprimirajuce,a necete znati koliko imate za polaganje dok ne platite taksu od 50e v ministrstvo solstva,i 385e(sad je to poskupljajo)sa komisiju koja odredjuje broj ispita.Dosta njih odustane kad vidi koliko ispita dobije,a novac se ne vraca...
Nikoga ne odvracam,naprotiv,njima zaista nedostaju lekari svih profila.Mesta u manjim gradovima ima.Ali proces nije nimalo lak,zahteva puno vremena i novca.
1-nostrif diplome
2-pripravnicki staz(ako nemate 3 god iskustva u srbiji)staz nije placen.Znaci neko vas mora izdrzavati dok ste u slo.Staz traje 6 meseci za dr medi 1 god za dr stom
3-jezik(visoka ravan)
4-tek tada izlazite na strokovni izpit(nimalo lak,desava se da dr sa iskustvom padnu.Odgovara se na slovenackom.Pre toga se mora ispit jezika opraviti)
5-dobijate licencu za rad i sa njom se nadjete na njihovoj berzi rada
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: uh uh
PostPoslato: Sre Apr 25, 2012 6:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 25, 2012 6:21 pm
Postovi: 1
Hej drstoma, ja sam tek zapocela proces nostrifikacije, pa bi volela da malo "uze" podelimo iskustva. Zanima me da li si polagala koji ispit, kako je proslo, gde si nabavila literaturu i tako to. Iskreno se nadam da si i dalje aktivan clan :D Srdacan pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: