Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Da li upisati drzavni medicinski fakultet ili privatni?
Drzavni 80%  80%  [ 16 ]
Privatni 20%  20%  [ 4 ]
Ukupno glasova : 20
Autor Poruka
 Tema posta: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Sub Jul 16, 2011 11:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 16, 2011 11:05 pm
Postovi: 19
U junu sam zavrsio treci razred gimnazije i od septembra krecem u cetvrti. Zeleo bi da studiram medicinu ali ne znam da li je bolje upisati privatni medicinski fakultet u Beogradu AUBSM (http://www.aubsm.org/) ili neki drugi drzavni fakultet. Posto nisam upucen u to sta se priznaje a sta ne, zamolio bi vas da mi pomognete u izboru. Neki pricaju da taj americki privatni mf nije akreditovan. Sta to uopste znaci? Da li to znaci da mi diploma nije priznata ili da se vazi samo u Americi? Na njihovom sajtu vidim da moze da se bira da li se studira 4 ili 6 godina. Da li su oba programa ista? Da li sam i sa 4 godine doktor i ako nisam, sta tako nesto obuhvata?
Znam da ima puno pitanja ali bi voleo da mi odgovorite? Hvala vam unapred. Mario


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Ned Jul 17, 2011 8:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
Ja konkretno nikada ne bi upisala taj fakultet. Mislim da njemu nema neke buducnosti... A i pitanje je koliko znanja imaju njihovi studenti sobzirom da vezbaju po privatnim ordinacijama (!!!), svi prolaze na ispitima a na kraju nemaju ni akreditaciju... Na njihova obecanja, price o vrednovanju diplome u inostranstvu i sl. gledm kao na price za malu decu. Smatram da je daleko bolje uloziti novac u privatne casove (ako vec ne stojis dobro sa hemijom i biologijom) pa upisati drzavni fax , nego kockati se i potrositi silni novac na studije na fakultetu sa cijom diplomom te (verujem) nece primiti... Mislim da na pitanje oko zaposlenja vise moze da ti kaze neko ko je zavrsio studije i ko radi... Ipak oni znaju tu proceduru oko zaposlenja - pa to ostavljam nekom od njih. :wink:
Pozdrav

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Jul 19, 2011 10:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 16, 2011 11:05 pm
Postovi: 19
Hvala Ana, a zasto nema nikoga vise da komentarise?Ponadao sam se da cu ovde dobiti vise nekih informacija i iskustava :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Jul 19, 2011 12:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Pa tesko da ce se javiti ovde neko sa privatnog kada ih je jako malo upisalo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Jul 19, 2011 2:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 16, 2011 11:05 pm
Postovi: 19
Da, razumem.Ali nisu mi bitna toliko iskustva studenata njihovog fakulteta vec bi vise da znam da li je ta diploma validna i da li se sa njom posle mogu zaposliti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Jul 19, 2011 3:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Mislim da na sajtu ministarstva prosvete (ili tako negde) ima spisak akreditovanih visokoskolskih ustanova, ako ih nema na spisku, upisivanje toga je ruski rulet...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Jul 19, 2011 3:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Sad im gledam sajt, nisu se potrudili ni na srpski da prevedu nego je na hrvatskom ako se odabere srpski jezik :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Jul 19, 2011 4:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jul 11, 2010 5:53 pm
Postovi: 92
Uvek sam za državne fakultete, šta god da je u pitanju, a naročito medicina. Javna tajna je kako se ti privatni fakulteti završavaju i koliko (ne)znanja njihovi studenti imaju po završetku fakulteta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Uto Jul 19, 2011 8:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 16, 2011 11:05 pm
Postovi: 19
Hvala vam na savetima. Tako nekako sam i ja razmisljao ali sobzirom da je to americki fakultet pomislio sam mozda da vredi. Citao sam vec neke komentare da je fakultet nikakav, sa oskudnom ili nikakvom praksom. A da li je ta diploma vazeca? Sta znaci sam proces akreditacije? Jel to neko vrednovanje diplome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pet Jul 22, 2011 4:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Upisi fakultet u Nemackoj ili Austriji moj najtopliji savet.

Sto se tice privatnog medicinskog fakulteta , cela prica je jako lepa i jako lepo osmisljena, koliko sam razumeo njihovi svrseni studenti ce polagati USML ispit za Americku licencu. Dakle sacekajmo do tada sa komentarima. Ja ima svakako zelim da ga poloze sa sto vecim brojem bodova , sto naravno zelim svima ma gde studirali. Kada vidimo prve rezultate USML testiranja njihovih studenata mozemo da komentarisemo o fakultetu.

Moje iskrenio misljenje je da su nam fakulteti medicinske i stomatoloske struke u zemlji blago tragicni. :( :( :(

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pet Jul 22, 2011 5:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dsavic16 je napisao:
Uvek sam za državne fakultete, šta god da je u pitanju, a naročito medicina. Javna tajna je kako se ti privatni fakulteti završavaju i koliko (ne)znanja njihovi studenti imaju po završetku fakulteta.


Isto je i na drzavnim. Nema to veze sa gradivom i sa profesorima nego sa tim da svi uce za profesora i za ocenu i da bi polozili ispit a niko nema u glavi da uci za sebe i zbog sebe. Pa kad ga mesec dana po polozenom ispitu pitas nesto iz te oblasti , bez razlike na kom fakultetu studira, vecina te gleda belo uz konstataciju tipa ZNAS KAD SAM JA TO POLAGAO.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pet Jul 22, 2011 5:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Za taj privatni ne mogu nista da pricam posto nikada nisam ni prosao pored njega a kamoli upisao ili video kako se nastava izvodi. Cuo sam price, koje nisu ni malo dobre .Ako je istinit onaj clanak o njihovom fakultetu (da vezbaju u privatnim ORDINACIJAMA) onda dalje nema sta da se prica i ni USML ni slicne stvari me ne mogu ubediti u kvalitet... Na kraju Amerika i onako ima previse svojih lekara - pa "jedva cekaju" "turu" iz Srbije.

A sto se tice kvaliteta nastave na nasim fakultetima tice, ja se ne slazem sa student(om)bg. Ja sam zadovoljan svojim fakultetom u Kragujevcu, u grupama nas je 4-5, i generalno se svakome posvecuje vreme tako da onaj ko zeli da nauci - sansu i dobre uslove ima. Primaju studente i na dezurstva, i na konsultacije kad god su na klinici ili fakultetu. Sa druge strane sadasnja prva godina ima mentore od pocetka koji prati njihov rad. Uz sve to, za sada je jedini medicinski fakultet kod nas koji je dobio i medjunarodnu akreditaciju pa se diplome stecene ovde priznaju u svim zemljama EU.

Na kraju da nam fakulteti (svi drzavni) nisu dovoljno dobri, i da nam generalno lekari nemaju dovoljno znanja - ne bi ti isti Nemci trazili nase lekare... U sustini, ima stvari koje treba popraviti ali mislim da generalno stanje nije tako lose na nasim medicinskim fakultetima. Sve u svemu, ja sam uvek za drzavne (u nasoj zemlji)...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pet Jul 22, 2011 5:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jul 11, 2010 5:53 pm
Postovi: 92
Za privatni medicinski fakultet sam čula pre godinu i po dana da su ostali bez prostorija za rad, jer direktor nije platio najamninu. Beogradski državni fakultet nije hteo da ih primi. Čula sam da je Kragujevac primio te studente pod uslovom da im se ne prizna četvrta godina. Tako da meni to sve izgleda jako neozbiljno i neorganizovano. Praksu imaju po privatnim ordinacijama i ne verujem da će po završetku faksa moći da se zaposle u državnim zdravstvenim ustanovama.
Sasvim je logično da student zaboravi mnoge stvari nakon položenog ispita, jer je gradivo preobimno, a i kako je jedan profesor patologije rekao:"ne bi bilo dobro za nas kad bi nam sve ostalo u pamćenju". Važne stvari se pamte, a i knjige i praksa su ipak različite stvari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pet Jul 22, 2011 6:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
@dsavic16: Nije ih ni Kragujevacki MF primio... Pokusali su da se prebace, konkurisali su, ali nakon (kako sam cuo) evaluacije nisu prosli pa su svi odbijeni. Uz to, odbio ih je i medicinski fakultet u Novom Sadu nakon slicne evaluacije pa su se vratili na svoj maticni fakultet koji im je posle obezbedio prostorije. Znam da nakon svega i mf u kg ne odobrava ni evaluaciju ni prebacivanje tako da vise ne mogu ni da konkurisu za prebacivanje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li upisati drzavni ili privatni medicinski fakultet?
PostPoslato: Pet Jul 22, 2011 10:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dsavic16 je napisao:
Sasvim je logično da student zaboravi mnoge stvari nakon položenog ispita, jer je gradivo preobimno, a i kako je jedan profesor patologije rekao:"ne bi bilo dobro za nas kad bi nam sve ostalo u pamćenju". Važne stvari se pamte, a i knjige i praksa su ipak različite stvari.


Onda lepo smanjis gradivo, na meru koja je potrebna jednom lekaru opste prakse, i nateras ga da to mora da zna ko oce nas. Nema tu zaboravio, radi se sa zivim ljudima a ne sa predmetima. Ako neko zeli vise od toga organizuju se napredni kursevi za tu i tu oblast.

Mislim , nabroj mi sve grane a.maxillaris? Da li je to stvarno neophodno lekaru opste prakse? I slicne stvari. Sto je najgore , svi nabubaju, a nema pojma gde se to nalazi, ne moze ni priblizno da napravi sebi vizuelnu sliku. I tako postoji jos masa primera.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: