Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Ned Okt 11, 2009 2:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
A pro po: http://www.pressonline.rs/page/stories/ ... y&id=82671

navescu nekolko primera za koje LICNO znam!

Komsija se obratio u urgentni centar zbog jakih abdominalnih bolova. Nakon kvazi pregleda (taj kome nesto napipaju rukama je vec za sanduk, prim.aut) poslat sutradan jednoj bolnici, tamo odradjen UZ i RO i nista nisu ustanovili, narednog sata otpustne kuci. Posle par sati bolovi opet pocinju i on zavrsava u drugoj bolnici gde rade pretrage krvi, urina...opet kao ne tako hitan slucaj za lezanje. Nakon tog on ubrzo umire od posledica sepse i visoke T usled toksicnog megakolona i pucanja creva i izlivanja fekalija u trbusnu duplju uz stravicne bolove...onaj ko nije mogao da detektuje toksicni megakolon verovatno je umesto izigravanja doktora trebao da kopa krtolu.

Drugi slucaj je kolega koji je umro na nefrologiji nakon vise meseci odlazaka lekaru koji na UZ i po laboratorijskim nalazima nisu videli da su mu bubrezi otkazivali, primljen je u nekoliko bolnica sa zadrzavanjem vode u organizmu...bio na snimanjima i pregledima nefrologa i urologa sa krajnim smrtnim ishodom jer nije docekao dijalizu, iako je bilo dovoljno vremena za delovanje.

Lekari ne ubijaju pacijente? Pa dobro ne nevine i ne namerno, mada je mafija imala svoje lekare u urgentnom koji su ubijali one sto su pretekli oruzani obracun, to je vec bilo u medijima, ali na stranu to, ja sam i onako za ubijanje kriminalaca (medjusobno ili od strane drzavnih organa) a ne za zatvaranje...ali raditi za mafiju isto povlaci za sobom smrtnu kaznu jer je to kriminal. Toliko o lazima ministra.

Da ne pominjem one sto su umrli na rutinskim plasticnim operacijama. Devojcica koja je iskrvarila jer su je sa zarivenim nozem setali od klinike do klinike? Sta sa tim? Pa onda afere imam jedan ili dva bubrega? Pa zena na koju su se drali u urgentnom centru jer se nekoliko puta obracala zbog bolova u predelu srca i rekli joj da je simulant? A potom umrla sutradan, verovatno od neke izmisljene bolesti??? XYZ primera nemara i neznanja...bar onih za koje ja znam. Tako da se manemo mi Hipokratovih zakletvi i ostalih budalastina i pogledamo nas zdravstveni sistem sa prakticne strane i iz logicke perspektive.

Spasavaju oni zivote, to stoji. Ali zasto se nista ne cini sa onim koji to ne rade ili rade suprotno od toga: mito, nemar...? Zasto ti ljudi u najmanju ruku nisu iza brave, oduzeta im licenca, izvrnuti ruglu pred svima? Zasto ministar i nadlezni to ne nazovu pravim imenom - talog ljudskog djubrista? Zasto se kriju statistike? Mozda zato sto to nije sporadicna pojava vec mnogo izrazenija sistemska greska merljiva ne u promilima vec u procentima...zar nije logicno da ako se utvrdi tako tesko krivicno delo u bilo struci, bilo oni politicari, pravnici, lekari, kriminalci (ubistva, teski zlocini i korupcije) da takvi budu osudjeni na smrtnu kaznu? Mnnogo efikasnije i jeftinije resenje za drzavu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Ned Okt 11, 2009 11:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
1) Kaze se Repetitio mater studiorum est, da naucite i vi nesto
2) Jel ovo novi podforum samo za vas MACHINE, dobili ste ga "preko veze"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Pon Okt 12, 2009 12:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
1) nije tacno!
2) niko vam ne barni da pisete!


dannina je napisao:
1) Kaze se Repetitio mater studiorum est, da naucite i vi nesto
2) Jel ovo novi podforum samo za vas MACHINE, dobili ste ga "preko veze"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Uto Okt 13, 2009 2:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 29, 2008 1:34 am
Postovi: 187
Lokacija: Stara Pazova
dannina je napisao:
1) Kaze se Repetitio mater studiorum est, da naucite i vi nesto

Nema potrebe da uci, pravilno je napisano.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Pon Okt 19, 2009 4:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
:wink: :wink: :wink:

http://www.aeriagloris.com/HowToLearn/r ... diorum.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 12:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
@ MACHINE
Pa zar opet vi? :-) Moram vam priznati da me sa svakim postom sve vise odusevljavate glupostima, bajkama i babskim spletkama u koje bezuslovno verujete i koje pisete sa toliko zara :) Salu na stranu - ovo sto pisete su stvarno gluposti u pravom smislu te reci...U najobicnijim rutinskim analizama se moze posumnjati na bubreznu insuficijenciju sto bi znala i ja koja sam jos student a kamoli specijalista.Zalosno je samo sto ljudi veruju u ovo sto vi pisete,pa prestanite da plasite ljude a za promenu otvorite neku vedriju temu kao npr. o doktorkama koje su letos spasile silne zivote u Grckoj... :-)
Svako dobro ;-)

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 12:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 19, 2007 4:56 pm
Postovi: 102
A ti i dalje branis profesiju zabavljajuci nas? Lepo je to :lol: shta ti sve znash mogu ljudi svashta da nauche, samo tako nastavi mislim da ce svima biti od koristi a ponajvishe tebi, izbaci svoje nezadovoljstvo i ubedi nas u sve lekove koje nam prepishete uz kiseo osmeh i koju crkavicu iz farmacijskih kuca i kucica :oops: Starija sam dosta pa ne bi da persiram 8) Meni ispada superishka biti bolestan kada vidim reklame i sve za shta ima leka ja se smorim kada nisam bolesna. Leche sve chak i da me pregazi kamion nema mesta brizi a kome moze josh nauditi sida ili kron kao ovom gospodinu to je sve za lekare machji kashalj. Verovatno i on sada uzhiva lecheci se jer je otkrio da je superishka biti u tako sigurnim rukama. Izvinjavam se MACHINI na ironiji koju sam uputila zelenoj gospodjici

Laku noc

Ana_88 je napisao:
@ MACHINE
Pa zar opet vi? :-) Moram vam priznati da me sa svakim postom sve vise odusevljavate glupostima, bajkama i babskim spletkama u koje bezuslovno verujete i koje pisete sa toliko zara :) Salu na stranu - ovo sto pisete su stvarno gluposti u pravom smislu te reci...U najobicnijim rutinskim analizama se moze posumnjati na bubreznu insuficijenciju sto bi znala i ja koja sam jos student a kamoli specijalista.Zalosno je samo sto ljudi veruju u ovo sto vi pisete,pa prestanite da plasite ljude a za promenu otvorite neku vedriju temu kao npr. o doktorkama koje su letos spasile silne zivote u Grckoj... :-)
Svako dobro ;-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 9:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
Klarice,velika greska...Ja nezadovoljstva nemam,samo kao neko ko je zavrsio medicinsku skolu a sada je na studijama medicine mogu da procenim sta su babske price a sta ne (kao i svaki lekar),dok vi kao neko ko nije upucen vrlo lako moze poverovati u ovakve gluposti... Drugo, ja nisam dosla ovde da branim profesiju niti lekare jer kako kazu 'sit gladnom ne veruje' sto znaci da neko poput vas (i vaseg istomisljenika MACHINEa) nije ni svestan koliko je tesko postati i biti (dobar) klinicar a i najbolji lekar uvek ima bar nekog nezadovoljnog pacijenta koji smatra da je za njega moglo biti ucinjeno vise... Nista novo...
Trece,sto se tice lekova i farmaceutskih kuca mogu da vam kazem jedino to da je lekar duzan da ordinira terapiju a da li cete je vi uzeti ili ne-to je na vama... A na kraju krajeva-uvek imate opciju da promenite lekara i da trazite drugo misljenje...
Puno pozdrava i sve najbolje :)

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 10:25 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
@Ana_88:
Podpisujem tvoj text...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Ned Okt 25, 2009 11:01 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
SilverShark je napisao:
@Ana_88:
Podpisujem tvoj text...

Pardon poTpisujem text...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Pet Okt 30, 2009 12:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Nije problem kad neko nesto ne zna problem je kad je toliko sujetan da ne zeli da prizna da nesto ne zna. Kolicina nadmenosti kod pojedinih studenata medicine a i doktora prevazilazi granice smrada splacine. Ovo pazite pisem ko student stomatologije. Ponekad mi se neke moje kolege bukvalno zgade.

U pravu ste medicina i stomatologija se kod nas mukotrpno zavrsavaju a jos se mukotrpnije postaje dobar klinicar. Posle 5-6 godina pisanja krvi, i bubanja fus nota i zadovoljavanja profesorske sujete napokon dobijete diplomu. E onda treba da nadjete dobtog doktora koji nesto zna da se za njega zakacite jos 5-6 godina da vas nauci ono sto vas debili na fakultetu nisu naucili a trebali su.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Ned Nov 01, 2009 3:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Gledao sam pre par dana jedan film zove se Gifted Hands ili kako su ga ovi nasi ovde preveli "Zlatne Ruke". Kasnije sam pogledao nesto o coveku o kom se radi u filmu i pogledao jos neke intervijue sa njim. Prosto vidite coveka koji je od crnackog geta negde tako 60 godina , preko najgoreg ucenika, sa nepismenom majkom.....dogurao do jedanog od 10 najboljih neuro hirurga i do najboljeg decijeg neurohirurga na svetu. I dok ga slusate covek je totalno prirodan, bez trunke nadmenosti, bez trunke napaljenosti, sa jednim totalno prirodnim stavom. Govorimo pazite o coveku koji je prvi odvojio sijamske blizance vezane glavama, o ditektoru decije neuro hirurgije jedne svetski priznte bolnice.

Onda malo bacis pogled na nasu medicinu. Vec vidis jos ne svrsene studente kako se sepure u belim mantilima, rekao bi covek da su ne znam kako genijalni. O tek svrsenim doktorima da ne pricam, to je stav, pa jos kad kazu "kolega molim vas...." (mislim to treba da odglumim onako sa stavom, sve ozbiljnim pa otmenim). Prosto pomislio bi covek da su popili su medicinsku a i siru pamet ovoga sveta. O onima koji upisu specijalizacije. Pa ti su najpameteniji. Potpuno samouvereni, sa stavom da su sveznajuci i najpametniji, totalno ne svesni sta znaju a sta ne, sa stavnom da su popili svu pamet ovog sveta, da su najbolji, da nema boljih haraju i prave sranja.

Generalno fakulteti su nam sranja. Mnogo informacija koje treba da se nabubaju napamet za kratak vremenisi preriod. Po svim svetskim istrazivanjima tako steceno znanje koje se na brzinu utrpava u glavu bez razumevanja vrlo brzo nakon ispita iscezava skroz ili ostaje neka smesna kolicina manja od one koja bi ostale da se ucila razumna kolicina gradiva. Zato kod nasi imate fenomen da kolega pita kolegu koji je polozio ispit pre tri meseca da mu nesto objasni jer ovaj sad polaze a ovaj ga gleda belo i nema pojma sta ga ovaj pita. I ako ne sve to pre tri meseca ukljucujuci i fus note pevao pred profesorom sve u sesnest.

NIJE GLUP COVEK ONAJ KOJI NE ZNA VEC JE GLUP ONAJ KOJI SMATRA DA SVE ZNA I NE ZELI DA NAUCI ONO STO NE ZNA!!!!

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Uto Nov 03, 2009 11:05 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
studentbg,bas lepo si to opisao, onako plasticno i tacno!

Zaista kod nekih (naravno NE svih!) nabedjenih specijalista postoji "komplex nepogresivosti", vrlo opasan po pacijenta....
poz

PS: nevezano za temu, klarica i machine mi nekako preterano lice po stilu pisanja i sl :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Uto Nov 03, 2009 4:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
@danka: to sam i ja primetila...Izgleda da je klarica 'alter ego' machina :-)
@studentbgd:ja se ne slazem da je sistem skolovanja toliko los. Logicno je da ne mogu (a i necu) da pamtim citav niz npr.biohemijskih reakcija koje sam ucila na biohemiji i hemiji,ali je ipak neophodno da ti ostane bar 30% znanja da bi znao zbog ukrstanja metabolickih puteva koji mogu imati velikog znacaja kod ordiniranja terapije. A jasno je da profesor ne moze da ti 'ulije' u glavu znanje koje ti ne zelis da usvojis.Od pofesora moze da zavisi 30 % a od pojedinca 70%... Cini mi se da si ti (izvini ako gresim) na nekoj od tema napisao kako je americki sistem bolji - ali statistika je malo drugacija od tvog razmisljanja.Americki lekari imaju daleko najvise gresaka iako imaju daleko bolju tehniku.Istina je da oni volontiraju i od pocetka imaju dezurstva ali to znanje koje oni imaju je klimavo.Kao prvo,kod njih se lakse zavrsava fakultet,a druga stvar je sto oni biraju smer na pocetku studija.To pricam jer imam rodjaku koja je '86 godiste i ona je vec neurolog (Zapravo,oni nisu u startu doktori punim nazivom titule ali opet rade posao lekara). Koliko ona moze da ima nekog opsteg znanja je veeeeliko pitanje...
Sto se tice nadmenosti-toga ima,ali nisu svi takvi.Onaj ko upise medicinu da bi ogrnuo mantil i lecio svoje komplekse preko doktorske diplome,moze tako da se ponasa,a onaj koga medicina stvarno interesuje nema zelju da se pokazuje jer medicina nije showbiz a ponajmanje E.R.
Sto se tice sigurnosti-moje misljenje je da svaki lekar mora da bude siguran u sebe i svoje znanje (iako NI JEDAN LEKAR ne moze da zna sve)-a ako nesto ne zna-treba da se konsultuje.

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: REPETITIO EST MATER STUDIORUM
PostPoslato: Uto Nov 03, 2009 9:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Kod nasih lekara mi smeta ne shvataju da pacijent ima pravo na izbor!

Kada to kazem samo delimicno mislim da izbor u lecenju (to ako postoji mogucnost izbora - kao na primer kada mi je lekar detaljno objasnjavao prednost laparoskopske operacije, crtao mi i sl - ne treba ni da kazem da je to bio lekar u privatnoj bolnici, ali bas u tim bolnicama ne mogu da rade oni koji nemaju jednu opstu kulturu i strpljivost, ja sam imala izbor u nacinu operacije, znaci), ali ja nisam milsila na to vec prvenstveno mislim da svako ima prava da poslusa, ALI i da ne poslusa savet lekara i taj izbor pacijenta lekar mora da se postuje!

U Nemackoj znam da se postuje.

A kod nas NEKI lekari pacijente posmatraju i ophode se kao prema stoki!

Opet da napomenem, da sam i sama zdravstvene struke sto se skolovanja, tj studiranja tice i da mislim da imamo kvalitetne lekare i ostalo zdravstveno osobljelje, te mi je zao kada pojedinci ruse ugled cele jedne struke, a posebno mi smeta kada su mladi lekari nadmeni.

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: