Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Moguci ozbiljni psihosomatski problemi sa stomakom
PostPoslato: Uto Jan 23, 2018 4:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 23, 2018 3:23 pm
Postovi: 3
Pozdrav.

Od detinjstva najranijeg imam problem sa osetljivim stomakom. Kao dete sam odlagao odlazak u WC, sa nekih oko 7 godina me je doktor pregledao - tj. samo ispipao stomak i sve je bilo u redu. Cak i kasnije nakon desetak godina i manje sam imao naviku da "trpim" zbog nekih cudnih razloga. Ali je to bilo praceno ozbiljnim bolovima. Zadnjih sigurno 5 godina vodim racuna o tome da jedem kuvano i posebno zadnjih nekoliko godina, i da unosim vise tecnosti, i vezbam, pa i rekreativno se tu i tamo bavim sportom, ali ne krecem se bas cesto, ali sam sad uveo neke setnje.

Psihicke tegobe sam imao uvek manje-vise, pa se to i odrazavalo na stomak. Zadnjih nekoliko godina je to tako da nekada imam stolicu dva-tri puta nedeljno (sto je za mene super), ali koja je tvrda, ali nema bolova. Doduse, cesto je i bilo ozbiljnih bolova zbog tvrde stolice. Prolive nisam imao toliko cesto koliko sam imao problem sa tvrdom stolicom i "trpljenjem" - pa onda i bolovima. Kada sam isao na fakultet, obicno bi me stomak boleo ujutru, tako je bilo i u srednjoj skoli, ali nakon praznjenja bi sve bilo ok.

Prosle godine sam isao na putovanje i bukvalno sam deveti ili deseti dan tek imao stolicu nakon Dulkolaksa. Ali kad sam se vratio kuci dovedeno je u neku normalu (bar jednom nedeljno).

Psihicke tegobe sam spomenuo, jer sam pod velikim stresom generalno i trenutno (i od pre mesec dana sam imao jedno konfliktno dopisivanje koje je na mene uticalo katastrofalno i od tad je pocela "nova generacija problema").
A to je ozbiljan zatvor. Imao sam velike grceve u stomaku, cak i u analnom predelu je bilo veoma bolno, a i penis i besiku su tada dotakli, ali vrlo malo, mislio sam da zovem hitnu pomoc, jer tako nesto nisam imao, jecao sam, nisam mogao da hodam. Ipak, nekako sam imao stolicu i pomislio da je sve gotovo, ali nije.
Zatvor ozbiljan se nastavio, ali vise nije bilo tih grceva, pa sam nakon 9 dana popio neki prasak. Lepo delovao, bez posledica, samo je posle bio osecaj iscrpljenosti u stomaku.
Opet, problemi sa zatvorom su se nastavili (i pored toga sto jedem kuvanu hranu bar svaki drugi dan i sto pijem dosta tecnosti - kao i tokom cele prosle godine koja je bila veoma stresna. Bio sam na nekoj slavi oko Bozica i nakon toga sam imao stolicu iako sam jeo ono sto nije trebalo da jedem - peceno meso, parce torte, suvo meso, ne u velikim kolicinama.
Ali opet se sve nastavilo iako sam uveo balans jogurt, suve sljive, kamilicu, med, sad cak i mleko, ovsene pahuljice, kokice, sejkove od banana, voce - mandarine, jabuke, kivi - ali sve to vise kao dodatak kuvanoj ishrani, jer zbog lekova koje pijem (antidepresivi i antipsihotik u velikoj kolicini) ogladnim, pa onda jedem ono sto mi je pri ruci, a to je obicno beli hleb. Izgubio sam oko 2 kile u odnosu na period kad je to pocelo.

Generalno, promena u odnosu na raniji period, jeste sto sad mi je u stomaku neprijatno, veoma, veoma je nadut, cak osetim kretanje hrane kroz creva, tj. vise kao neku neprijatnost ili tupi neprijatan bol, ne znam kako to da opisem, veoma sporo kretanje je to, nije ono brzo. Stomacne misice radim redovno skoro godinu dana, ali zbog ovih problema sam neredovno poceo da ih radim, jer ne znam da li treba da radim trbusnjake u stiuaciji kad mi je stomak veoma pun.
Clan porodice je lekar, opipivao je stomak u trenutku te nadutosti velike, kao i nakon tog praska, ali nisam osecao nikakve bolove u smislu da je nesto tvrdo i da me boli, prakticno nista, samo neprijatnost kad neko stiska stomak dok je on pun veoma. Imam gasove, razumem zasto, ali ni njih nemam cak puno. Opet, u nekom analnom predelu sam osetio, sad znatno manji bol, grc. Kad sam imao zadnji put praznjenje, bilo je samo jedna mali deo od onoga sto je bilo u stomaku. Kao da taj zadnji deo stomaka uopste ne radi, taj refleks koji izaziva praznjenje. Inace, nikada nisam pio nesto vestacko osim Dulkolaksa pre godinu i po na letovanju i sada tog praska.

Opet spominjem psihicke tegobe, ogroman pritisak, generalizovana, socijalna anksioznost, depresija, postraumatski stresni poremecaj, kosmari kao jedini snovi 99%, nesanica, problemi sa spavanjem, provodjenje vremena u kuci, potpuna neka inhibiranost i posledica toga - povucenost, samopouzdanje lose, itd. generalno je veoma tesko. Spominjem zbog toga ako to ima uticaja na stomak.
Inace, pijem redovno lekove za psihicke probleme koji mi ne pomazu, ali nemam psihijatra i psihoterapeuta, jer sam pre godinu dana imao veoma stresan raskid sa doktorkom koja je ucinila nesto sto je uvreda za sve psihijatre i lekare koje sam imao pre nje, a sa kojima sam imao bar ok odnos ili bolji od toga. A pijem i dalje njene lekove sto je najveca ironija. A psihoterapeut mi je pomogao veoma, ali ga veoma retko vidjam, a i kad ga vidim, to sve bude situaciono. Potreban mi je psihoterapeut koji ce raditi planski sa mnom.
Prilicno je lose. Nisam u fazonu da se zalim i trazim da me neko slusa, ali zaista je lose. A to spominjem zbog povezanosti psihe i stomaka... ponavljam opet.

Clan porodice koji je lekar predlaze kolonoskopiju, ali ne nesto previse inicijativno. A psihijatra i psihoterapeuta moram da nadjem novog u svakom slucaju. Inace, nije ovo prva psihosomatska bolest koju imam, a koju nisam resio.

Iscitao sam to o kolonoskopiji, u principu bih radio uz analgosedaciju (vidim da je to najbolje), jer se plasim da ovo nisu simptomi raka debelog creva. Stolica koliko mogu da vidim nije krvava. Krvni nalazi su super s tim da imam malu tromobcitopeniju i malo holesterola. Kad vec sve pominjem, kapacitet pluca je znatno losiji nego sto bi trebalo da bude za nekog mojih godina. I pored rekreativnog sporta i redovnog vezbanja, generalno sam trom u fizickom smislu (ali ok, lekovi imaju uticaja na to). Kilaza je sasvim ok za nekoga moje visine i godina.
Ili da menjam nesto u psihickom smislu i drasticno u smislu stroge ishrane, pa da vidim da li ce se poboljsati, pa ako se ne poboljsa, onda tek da radim kolonoskopiju? Meni je nekako jasno da je ovo sve pocelo na psihickoj bazi i da mi je potrebno da promenim iz korena zivot ili bar sebe bez obzira na ovo sa stomakom.

Samo me zanima sta vi koji ste, studenti, gastroenterolozi, mozda i psihijatri, generalno lekari, strucni mislite na osnovu svega napisanog.
Eto, to je to, bilo je prilicno dugacko, ali najbolje je kad imate sve informacije, ako imate nekih pitanja postavite, rado cu odgovoriti.
Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Moguci ozbiljni psihosomatski problemi sa stomakom
PostPoslato: Čet Jan 25, 2018 1:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Немаш овде стручњака па ћу лаички да те питам: зашто пијеш лекове који ти не помажу? Да ли се иначе тешко одлучујеш да бацаш старе ствари?

Ти деценијама систематично трујеш организам и упропаштаваш перисталтику црева намерно задржавајући столицу. Сети се због чега си то радио па ће ти можда помоћи у решавању проблема.

Пробај да свакодневно поједеш прегршт куваног кукуруза или пшенице. Суве шљиве помажу само ако се направи компот и тако једу заједно са течношћу.

Колико и шта пијеш од течности у току дана?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Moguci ozbiljni psihosomatski problemi sa stomakom
PostPoslato: Sub Jan 27, 2018 10:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 23, 2018 3:23 pm
Postovi: 3
Citiraj:
Zasto pijes lekove koji ti ne pomazu?

Lekovi nisu tu da bi sredili sve, ali imam i vise nego ozbiljnih depresivnih i anksioznih reakcija, slomova i razmisljanja i pored njih. Po nekoj mojoj logici - onda to nije prava kombinacija za mene. Plus, samo pijem lekove, a ne idem kod psihijatra - te doktorke o kojoj ne mogu da kazem lepih stvari. Piti lekove od nekoga ko se prema meni poneo veoma lose je mazohisticki obrazac kome sam veoma sklon.

Citiraj:
Da li se inace tesko odlucujes da bacas stare stvari

Nemam puno licnih stvari koje bih mogao da bacam, ali jesam veoma sentimentalan prema starim stvarima i to su uglavnom emotivne odluke.
Sa ljudima je slicno.

Citiraj:
Ti decenijama sistematicno trujes organizam i upropastavas peristaltiku creva namerno zadrzavajuci stolicu. Seti se zbog cega si to radio, pa ce ti pomoci u resavanju problema.

Na sredini trece decenije zivota sam. :) To sam radio, tj. nisam radio, kako se okrene, od najranijeg detinjstva zbog straha (od mraka). Potom je u skoli to bio strah od skolskog ve ce a. I u srednjoj. Kad bih isao kod ljudi, bilo bi mi glupo da koristim njihov ve ce.
Unazad oko 5 godina je drugacije, nemam vise te probleme da namerno zadrzavam stolicu. Ali se psihicki problemi odrazavaju i na stolicu.

Citiraj:
Probaj da svakodnevno pojedes pregrst kuvanog kukuruza ili psenice. Suve sljive pomazu samo ako se napravi kompot i tako jedu zajedno sa tecnoscu.

Probacu to sa psenicom. Savetovala mi je i da jedem zito tetka. Za suve sljive sam nasao da je dovoljno da se jedu suve u otprilike 12/13 clanaka. A u tom jednom samo sam nasao na taj savet da se kuvaju. Mnogo dezinformacija ima na internetu.

Citiraj:
Koliko i sta od tecnosti pijes u toku dana?

Ne osecam zedj generalno. Ali pijem od pocetka ovih problema dve litre vode minimalno. Od pocetka ove faze problema sam pio i sokove kupovne (procitao negde da je to zdravo za ovo), a na slavama kiselu vodu. Pio sam i u jednom trenutku mnogo mleka kupovnog. Jogurt jedem uz obicne pahuljice kao obrok. Pio sam dosta caje od kamilice. Popio sam po neku koka kolu, dve, tri case maksimalno - jer ona nekad zna da izazove stomak da proradi. I tecnost iz kuvanih obroka i supe jedem.

Ovde sam pisao u utorak, sad je subota. Od tada sam imao jednom stolicu, a onda sam krenuo da pijem i dodatak ishrani za varenje (nesto forte) i nakon toga sam imao stolicu. Prva stolica je bila normalna - neubicajeno, nije bila tvrda, ali mi je stomak i dalje bio pun. Druga stolica je bila tvrda.

Danas sam preskocio to "forte", pio samo jogurt sa ovsenim i sad za veceru i to forte cu popiti. Od ustajanja sam imao neku vrstu grceva-bolova u stomaku podnosljivih, ali ne nesto sto sam imao pre pocetka ovog problema. Gasove nemam cesto, ali verovatno cesce nego pre.

Danas u jednom trenutku poceo je da me boli ceo abdomen, cak i gore do grudi. Boleli su me krajevi sa obe strane gornje. Pojeo sam oko 50g cokolade, 1mg rivotrila za smirenje i dve case vode neposredno pre nego sto je poceo ceo abdomen da me boli. Ali je to smirilo se dok sam gledao film u lezecem polozaju, tj. samo se vratilo na period pre tog trenutka. Ujutru je bol-grcevi bila najvise izrazena u gornjoj polovini abdomena - kvadrat od pupka ka gore desno iz moje perspektive. Sto je neuobicajeno, takodje.
Trenutno je to neka bol-grcevi oko pupka i tacno iznad njega. Ne mogu da procenim koliko ima ili nema i cega ima u mom stomaku, ali da je nadut - da, da postoje grcevi-bolovi - da.
Ovo je sve novo za mene. Ovakve probleme nisam imao pre. Jeste uvek bila i povremena opstipacija i uvek konstipacija, ali bolove oko pupka, u crevima, u celom abdomenu, grcevi koje sam opisao i jos mnoge stvari... sve to je novo u ovih mesec dana.

Hvala na pomoci. :)

Generalno se plasim da se ne radi o raku debelog creva, jer ovi simptomi ukazuju na to. Nemam overenu knjizicu, tako da cu kod gastroenterologa morati da idem kad to sredim. Ne znam, mozda su i polipi, procackacu ovaj forum da vidim da li je neko imao slicnih iskustava i da li ih je opisivao, a javicu ako bude islo do kolonoskopije.

Zbog svega sto sam opisao, mislim da bi bilo dobro da uradim kolonoskopiju koliko god neprijatna bila (gledacu da idem na to sa analgosedacijom), jer imam mnogo faktora koji ukazuju da nesto nije u redu sa stomakom. Ali prvo da vidim sta uopste da kazem gastroenterologu, moracu na papir sve da zapisem sto krace, ali da ne izostavim detalje. Pa kako on protumaci za dalje.

Sve ovo pre oko mesec dana je pocelo nakon velikog stresa prilikom dopisivanja i zbog toga mislim da psihicke faktore ne treba zanemariti, ali sa druge strane su ovo bas novi problemi za mene koje nisam nikada ranije imao sto je nesto sto me brine. Ali dobro, bice kako bude, samo da vidim sa gastroenterologom prvo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Moguci ozbiljni psihosomatski problemi sa stomakom
PostPoslato: Pon Jan 29, 2018 12:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Хе, хе, то се зове систематичан одговор.

Статистика говори у прилог томе да особе које имају проблема са бацањем непотребних ствари имају проблема и са избацивањем столице. Статистика није наука али ето ти теме за размишљање.

Лек треба да среди оно за шта је намењен и ако не ради свој посао елиминиши га, баци.

Предуго си имао навику намерног задржавања столице тако да ће требати времена да је се решиш на несвесном нивоу.

Превише је дезинформација у свим медијима и нарочито на интернету, а највећи део њих је намерно пласиран у циљу што већег замајавања народа. Дакле: компот од сувих шљива.

Пшеница мора да буде пуна течности и немој да цедиш течност после кувања како би је пшеница упила.

Због чега размишљаш о раку када имаш очигледан и дуготрајан проблем - нередовну столицу. Прво њу реши па се онда брини за даље.

Треба још много тога да промениш али о томе понешто можеш да пронађеш и на мом сајту http://www.aca.rs/index.html?stranica=saveti/zdravlje/zdravlje_uopsteno

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Moguci ozbiljni psihosomatski problemi sa stomakom
PostPoslato: Sre Feb 14, 2018 8:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 23, 2018 3:23 pm
Postovi: 3
Da se javim, regulisalo se nekako u smislu vracanja na prethodni nivo i nemanja vise te vrste problema koju sam opisivao.

Hvala na savetima. :)

Pogledao sam sajt sad malo detaljnije, ima zaista puno korisnih informacija. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: