Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: K29.7 Gastritis, non specificata
PostPoslato: Pet Mar 22, 2019 7:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 22, 2019 4:28 pm
Postovi: 3
Dobar dan želim svim članovima portala i čitaocima. Ovo je moja prva tema, jer (bože moj), kad nam "nema pomoći", oslanjamo se jedni na druge. Poštovanje, svima vama koji trošite svoje vreme da pomognete onima koje i ne poznajete. Od reči hvale nema ništa, znam, tako da ću doprineti ovom forumu i ljudima svojim znanjem samo ukoliko sam >75% siguran u verodostojnost informacija koje pružam. Pa, da se i ja požalim...

(Čitajući temu od korisnika AngryBelly, sumnjam da imamo sličan problem.)

Pre nekih mesec-i-po dana sam preterao sa večernjim grickalicama, te sam se zbog bolova u želudcu probudio oko 3 ujutro, da povratim. Bolovi su bili standardni, koje imamo kad se prepijemo ili pojedemo nešto "kvarno", te sam mislio da će proći i da nije ništa strašno. Naravno, kad sam se probudio, bilo mi je bolje.
Međutim, nakon nekih 7 dana, isti problem (ali u gornjem delu želudca), samo što ništa nisam jeo u večernjim satima. Tad već pomislih, mora da je onaj stomačni virus što ga svaka treća osoba spominje, u kontekstu "mnogi imaju problema sa stomakom ovih dana". Sutradan isto, ali tokom celog dana sam imao mučnine i nagon za povraćanjem. Povraćao sam koliko sam mogao, čak sam i na silu, pritiskajući želudac. Međutim, nije bilo šta za povratiti. Nisam imao onaj jak osećaj kiseline u jednjaku, već nekako blaži. Zaspah nekako, ali opet sam se budio oko 3 sata.
Narednog dana (tj, kasnije), imao sam blage bolove, sve do doručka. Popio sam nolpazu sat-dva pre jela. Ne sećam se šta sam tačno jeo, ali popio sam šoljicu jogurta. Ubrzo posle toga, javlja se mučnina i bolovi, koji su prerasli u nepodnošljive. Povraćao sam, ali bolovi su bili sve jači i jači. Malo je falilo da zovem hitnu pomoć. Ali smogao sam nekako snage, zvao taksi i otišao u dežurnu ambulantu (pošto je bila nedelja). Ništa mi konkretno nisu rekli niti dali, osim da uzmem nolpazu i čaj da poboljšanje varenja. Razmišljajući o tegobama i želji da me prođu bolovi, svratio sam u privatnu laboratoriju da uradim test (samoinicijativno) na helicobacter pylori. Za to vreme od kako su počeli bolovi, prošlo je nekih 3 sata, bolovi su se smirili. Rezultati su bili negativni.

S | HELICOBACTER PYLORI IgA At | <10,0 | U/mL | <30,0 | ELISA
S | HELICOBACTER PYLORI IgG At | <0,40 | U/mL | <1,00 | CLIA

Krvna slika - "super", Leukocitarna formula isto, sve je u granicama normale.

Predveče sam otišao na prijemno odeljenje - hirurška ambulanta. Dobio sam upute za Laboratoriju i Radiologiju (RTG snimak pluća i UZ abdomena).



LABORATORIJSKI IZVEŠTAJ

Biohemijski rezultati - Sve u normalnim vrednostima, osim;
s-ALT | 113 | 10-40 | U/L
u-Amilaza | 529 | 0-460 | U/L
Hematološki rezultati - Sve u normalnim vrednostima.
Urin - Sve u normalnim vrednostima.

IZVEŠTAJ RADIOLOGIJA

RTG - Ne primećuje se ništa neuobičajno.
UZ - Ne primećuje se ništa neuobičajno, osim;
- Uočava se kalkuloza žučne kese bez znaka akutnog upalnog procesa sada. Pankreas bez hipšoehogenizacije. Nema staze.



Sa izveštajima i rezultatima sam se vratio kod izabranog lekara, dobio sam uput za hirurgiju (jer sam odatle i krenuo zapravo), uz molbu za pregled i mišljenje. Ušao sam u ordinaciju, doktor spreman k'o zapeta puška, pita me šta mi je, ja sam se pogubio, nisam znao odakle da počnem da pričam, tako da mu nisam ni rekao ništa bitno, niti je on meni. Mojom krivicom. No, prepisao mi je Controloc 20mg, Digestal F i Bromazepam 3mg (uveče, 2 nedelje), i predložio da se uradi EGD pregled gastroenterologa.

Vraćam se izabranom lekaru sa izveštajem, daje mi uput za Gastroenterologiju i uput za laboratoriju (feces), uz predloženu terapiju do tad. Termin zakazan tek sa mesec-i-po dana, i to čekam sada.

LABORATORIJSKI IZVEŠTAJ - FECES

Okultno krvarenje | Negativno
Svarljivost:
f-Masti | Pozitivno
f-Skrob | Pozitivno
f-Miš. vlakna | Pozitivno



Bol je tup i uvek u gornjem delu želudca, kao kad se želudac grči, ali ostane zgrčen. Takav osećaj bola imam. Kad se probudim u jutarnjim časovima zbog istog, nisam siguran da li me više bole leđa (deo kičme u osi sa želudcem) ili sam želudac. Moram da napomenem da svakako loše spavam zbog dotrajalog dušeka, te sam na taj bol u leđima već i navikao, ali ne znam koliko se može taj bol u leđima povezati sa trenutnim bolom u gornjem delu želudca. Bolove razlikujem samo po jakim i slabim, tokom celog dana. Položaj tela je imao uticaja, polu-ležeći nakrivljenih nogu mi je odgovarao. To jest, u tom položaju bol je bio podnošljiviji.
Od kad sam počeo sa terapijom, nemam više bolove (hvala Bogu), ali i dalje imam osećaj kao da bol može početi opet svakog časa.

STIL ŽIVOTA

30 godina, 197cm, 105kg (smršao 5kg od kada su krenuli bolovi), pušač (1 kutija dnevno), alkohol i gazirano ne konzumiram, radim u metalnoj industriji (mašinbravar) i često imam zaduženja koja iziskuju fizički napor (dizanje teških elemenata uglavnom).
Pijem kafu (ne jaku) čim oči otvorim, i to ispijanje traje 2 sata, pa tek onda jedem. Hleb sam izbacio iz ishrane, ali se zbog posla hranim po pekarama, i to tek toliko da osetim da nisam gladan. U poslednjih godinu dana kupujem pecivo (jedna pogačica, jedna rol-viršla i tome slično), koje pojedem na putu do posla, pa onda još jednu za vreme pauze. S' tim što već 6 meseci preskačem taj obrok na putu do posla, tako da me praktično ta jedna pogačica "drži" ceo dan, dok ne dođem kući da večeram ručak. Hteo sam da smršam, pa sam vremenom pomerao te granice, koliko je to najmanje što mogu da pojedem i da me drži ceo dan. Sad već počinjem da shvatam šta to znači organizmu. No, pijem crni ili zeleni čaj, isto oko godinu dana, kad dođem na posao. Pauza mi je u 12h, tad i jedem to što sam poneo. Dok dođem kući i obavim šta imam, jedem tek oko 19-20h. Prvo kafa, pa onda taj ručak za večeru.

Ovo sve kucam samokritički, svestan sam gde grešim i šta mi je činiti. Pa eto, ako neko ima ili je imao isti problem, predlozi, sugestije, slobodno pišite.

Zahvaljujem vam se utrošenom vremenu čitajući ovo.
Svako dobro, i "zdravlja samo!" :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: K29.7 Gastritis, non specificata
PostPoslato: Sub Mar 23, 2019 12:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 22, 2019 4:28 pm
Postovi: 3
UPDATE



STIL ŽIVOTA

Nisam napomenuo da sam u poslednjih 2 godine izložen stresu, kao i da sam postao poprilično nervozan i netolerantan prema ljudima, stvarima i situacijama koje sam ranije iole podnosio. Predpostavljam da su mi zato i prepisali bromazepam (kojeg nisam počeo da pijem, još uvek). Takođe, pre godinu dana mi je dijagnostikovana i alopecia areata, od koje se još uvek oporavljam, polako ali sigurno. Zbog toga i sumnjam da mi je sve ovo uzrok nerviranja i stresa. Preopterećen sam (psihički) svim i svačim, kao i svi drugi, neko više neko manje. Ujedno, 8 godina nisam bio na odmoru, da kažem, da sam otputovao negde i odmorio kako doliči.

BOLOVI/TEGOBE

Poslednjih nedelju dana nisam imao nikakvih bolova. Sve dok nisam pojeo jabuku. Nisam imao bolove doduše, ali kako je prvi zalogaj dospeo do želudca, odmah sam osetio blage grčeve u samom želudcu i "prevrtanje" u dvanaestopalačnom crevu, zatim i u debelom crevu, te sam na brzinu pojeo zadnje parče jabuke i otišao u toalet. Isto mi se desilo i jutros, dok sam jeo kajganu sa paprikom. Jeo sam i zapečen pasulj sa mesom pre neki dan, nikakvih tegoba nisam imao. Stolica je braon/svetle braon boje, kašaste gustine. Tečnost unosim redovno, bilo to čaj ili sok od jabuke. Pijem i slabu kafu, ali ne na prazan stomak (pojedem nešto malo, ujutru kad ustanem), nikakve tegobe ne osećam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: K29.7 Gastritis, non specificata
PostPoslato: Sub Mar 23, 2019 11:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Имаш мањак желудачне киселине и поремећену бактеријску флору црева.

Ево па мало и ти читај. Причитај све текстове о желуцу и оба о исхрани. Поређани су азбучним редом:
http://www.aca.rs/index.html?stranica=saveti/zdravlje/zeludac
http://www.aca.rs/index.html?stranica=saveti/zdravlje/ishrana

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: K29.7 Gastritis, non specificata
PostPoslato: Pon Apr 01, 2019 9:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 22, 2019 4:28 pm
Postovi: 3
Hvala na odgovoru Aco.

Pročitao sam tekstove koje si lepo i uredno napisao. Svaka čast na trudu i posvećenosti tome.

Citiraj:
Имаш мањак желудачне киселине и поремећену бактеријску флору црева.

- Da da, skontao sam da je to problem, svakako. Nego se i dalje pitam šta je uzrok svemu tome, uključujući i onakve bolove. Mada, kao što si već napisao; Nervoza, stres, loša ishrana, i eto (između ostalog, nepoznatog). Menjam polako način ishrane, i hvala Bogu, nemam bolova u želudcu (pijem i dalje Controloc i Digestal). Ali mi se povremeno javljaju blagi i kratki bolovi u (čini mi se) silaznom debelom crevu i rektumu. Sudeći po mojoj proceni stolice, mislim da i dalje imam lošu svarljivost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: K29.7 Gastritis, non specificata
PostPoslato: Uto Apr 02, 2019 10:50 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Узрок смањене желудачне киселине може да буде стрес, гојазност. А поремећена бактеријска флора црева обично долази због антибиотика, инфекције.

Било би добро што пре да избациш Контролок из употребе. За варење је добар и Креон. У регулацији желудачне киселине може да помогне бела слачица. Имаш на мом сајту. Код појаве отпадних киселина у желуцу једино право решење је сода бикарбона.

За црева треба да пијеш Мултилак и Натролов Ацидофилус. Та комбинација је одлична. Одличан би био и домаћи кефир, али само домаћи који би ти правио.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: