Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: helikobakter izdisajni test?
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 10:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 21, 2006 11:29 am
Postovi: 18
Interesuje me da li neko ima brojeve telefona klinika koje vrse izdisajni test na helikobakteriju? Dobio sam uput pa mi je potrebno da uradim taj test.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 2:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
konzilijum 0112430804 test nije pouzdan mozes garaditi samo ako nisi uzimao antibiotike ni ranisan ili slicne lekove bar 10 dana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 7:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 21, 2006 11:29 am
Postovi: 18
Znam da se nesmeju uzimati lekovi desetak dana pre testa. Je li to privatna klinika? Imas li mozda predstavu koliko to kosta?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 10:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 17, 2006 1:08 am
Postovi: 128
Preporucljivo je Mesec dana posle Th. uraditi Urea-izdisajni test.Radili su ga na Bezaniji i KSC.Raspitaj se. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 11:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
ne znam koliko kosta kum moje dobre drugarice preporucio joj je ovu laboratoriju inace on radi kao gastroenterolog u kcs i kaze da su njihovi rezultati nepouzdani.ne bi trebalo da je skupo :-? pitaj telefonom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 06, 2007 2:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 21, 2006 11:29 am
Postovi: 18
Sad sam skroz u nedoumici sta da radim. Koji je nacin najbolji da se utvrdi prisustvo heliko bakterije? Izdisajni test necu moci jer nemogu da izdrzim mesec dana bez lekova kao sto je omeprol i klometol. Gastroskopije mi je dosta (da napomenem da sam je radio tri puta, a nikad nisu utvrdjivali prisustvo bakterije), a test preko krvi je po moga doktora recima nepouzdan. Da li je mozda najbolja varijanta da popijem terapiju na "slepo"? Voleo bi da mi neki doktor odgovori na pitanje ili neko ko ima iskustva sa ovom bakterijom. Naime, kada sam prvi put pio terapiju na "slepo" nestali su mi svi simptomi (gorusica, nadimanje, lupanje srca, uznemirenost), ali vremenom je pocelo sve da mi sve vraca, tako da sam sada u stanju kao i pre tri godine. Gastroskopijom mi je utvrdjena cascada, presavijena zuc, hiatus hernia.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 10:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
NAJBILJI NACIN UTVRDJIVNJA POSTOJANJA HB JE DEFINITIVNO UZIMANJE UZORKA TKIVA ZELUCA PRILIKOM BIOPSIJE NA GASTROSKOPIJI.KAKO JE TO VEC RADJENO A NADJENO JE GORE NAVEDENO UZ ODSUSTVO HB PREPORUCILA BIH TI DA NAPRAVIS MAX PAUZU KOJU MOZES DA IZDRZIS,URADIS IZDISAJNI TEST,PA AKO JE I DALJE NEGATIVAN PITAS SVOG LEKARA DA LI BI MOGAO DA POCNES TERAPIJU EGLONILOM.SIMPTOMI KOJE OSECAS MNOGO VISE LICE NA PROBLEME ZBOG HIATUS HERNIAE,NEGO ZBOG PRISUSTVA HB.PROBAJ DA POSLE SVKOG OBROKA SETAS OKO POLA SATA PRE NEGO STO SEDNES.PRE SPAVANJA PROBAJ DA SETAS OKO POLA SATA TAKODJE,NEMOJ JESTI OD JEDNOM PREVISE,I SOAVAJ SA PODIGNUTIM UZGLAVLJEM!PROBAJ TAKO DO REZULTATA TESTA I KONTROLE,AKO TI BUDE BOLJE OBAVEZNO TO ISPRICAJ LEKARU.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 11:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 17, 2006 1:08 am
Postovi: 128
Evo o Urea izdisajnom testu sa jednog hrvatskog sajta:

13C UREA IZDISAJNI TEST
Helicobacter pylori je bakterija spiralnog oblika i nalazi se u želucu i duodenumu.
Ona je glavni uzročnik kroničnog aktivnog gastritisa tipa B a u svezi je s nastankom vrijeda želuca i dvanaesnika te intestinalnog tipa karcinoma i limfoma želuca.
Prisutnost Helicobacter pylori može se dokazati invazivnim i neinvazivnim metodama.
Neinvazivne metode su izdisajni test ureje i serološke metode iz krvi (dokazivanje antitjela).
13C Urea izdisajni test je neinvazivna pretraga za dokazivanje prisutnosti bakterije Helicobacter pylori.
Što je osnova testa?
Urea izdisajni test temelji se na testiranju 2 uzorka izdahnutog zraka:
• prvog uzorka uzetog prije pokusnog obroka(tj. kapsule) s određenom količinom označene ureje u kojoj je atom ugljika 12C zamijenjen atomom 13C i
• drugog uzorka uzetog nakon pola sata od uzimanja obroka.
U slučaju da je u želucu prisutna bakterija Helicobacter pylori doći će djelovanjem ureaze iz bakterije do razgradnje ureje na bikarbonat(CO2) i amonijev ion. Oslobođeni 13CO2 iz bikarbonata prisutan je u izdahnutom zraku. Amonijev ion se resorbira u krvotok i izluči mokraćom iz organizma. Infracrvenim spektroskopom kvantitativno se izmjeri omjer 12C i 13C iz CO2 u prvom i drugom uzorku izdahnutog zraka. Rezultat testa je razlika omjera 13CO2/12CO2.

13C Urea izdisajni test je:
• Neinvazivan, jednostavan i siguran test za dokazivanje prisutnosti helicobacter pylori,
• Ugljik 13C je prirodni i neradioaktivni izotop ugljika. Normalno se nalazi u izdahnutom zraku u koncentraciji od 1.11%. Nije štetan niti opasan za organizam,
• Metoda je standardizirana,
• Nema kontraindikacija,
• Specifičnost testa je 98.5%,
• Osjetljivost testa je 97,9%,
• Zbog lakoće izvođenja postupka uzimanja uzoraka test je vrlo prihvatljiv za bolesnike,
• Uzimanje uzoraka može se izvesti u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i u bolnicama,
• Test se može izvoditii za vrijeme trudnoće i dojenja,
• Test se može izvoditi prije i nakon davanja terapije
• 13C urea izdisajni test je najbolja metoda za kontrolu uspješnosti provedene eradikacijske terapije.
• 13C urea izdisajni test preporučen je od strane gastroenteroloških društava (European Society for Primary Care Gastroenterology; European Helicobacter pylori Study Group)
• European Society for Primary Care Gastroenterology proglasio je 13C urea izdisajni test ZLATNIM STANDARDOM.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 08, 2007 11:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 21, 2006 11:29 am
Postovi: 18
To koliko vidim iz prethodnog posta znaci da nema veze kada je uzimana terapija, vec da test moze da se radi bilo kada i da je tacnost rezultata skoro 100% zagarantovana. Probacu, pa cemo videti. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 08, 2007 12:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 12:33 pm
Postovi: 80
Za izdisajni test ti je potrebno da ne uzimas lekove mesec dana a ne 10.

Mislim da je 99% pouzdan jer sam ja drugi put koristila taj test.

Rade ga u Paster klinici na Vracaru i ako ga uradis ujutru rezultati ti budu vec posle 14 casova.


Ako nemozes da izdrzis mesec dana idi na gastroskopiju.
Nije toliko strasno ko sto neki pricaju.

Objasnis sebi da je to nacin da otkrijes sta ti je i da ce ti biti bolje a i traje svega par minuta.

_________________
Yeckar


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: izdisajni test intolerancije na fruktozu
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 12:55 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:25 pm
Postovi: 69
Da li neko zna da li se u istim laboratorijama radi i izdisajni test inrolerancije na fruktozu i laktozu.

treba mi hitno gde se vrsi test.Znam samo da se obavlja tako sto konzumira fruktozu i tokom 5 sati se vrsi merenje gasa koji izduva ( mislim da je ovde vodonik u pitanju
Mom sinu( 7g) su uradili test na laktozu putem stolice- tj utvrdili su da kada je pio mleko tih dana se u sto;ici pojavljivao secer, a kad je bio na dijeti bez mleka nema ga.

Posto je ve oko pola godine na ishrani bez mleka a i dalje ima iste probleme : ucestale stolice (bar 3 dnevno) od kojih je bar jedna kasasta, cesto je gladan.
Sada sumnjamo na fruktozu jer mu je gore ako jede slatko : med, kolac, voce...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: helikobakter izdisajni test?
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 10:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 28, 2009 10:04 am
Postovi: 1
Lokacija: vranje
Pedjolino je napisao:
Interesuje me da li neko ima brojeve telefona klinika koje vrse izdisajni test na helikobakteriju? Dobio sam uput pa mi je potrebno da uradim taj test.
druze Pozdrav zanima me dali si naso neki kontakt u Beogradu gde mogu uraditi Izdisajni urea test javi ako imas pozdrav i hvala .

_________________
vt


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: helikobakter izdisajni test?
PostPoslato: Sre Mar 24, 2010 10:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 16, 2005 9:05 pm
Postovi: 591
Lokacija: Novi Sad
vedran76 je napisao:
Pedjolino je napisao:
Interesuje me da li neko ima brojeve telefona klinika koje vrse izdisajni test na helikobakteriju? Dobio sam uput pa mi je potrebno da uradim taj test.
druze Pozdrav zanima me dali si naso neki kontakt u Beogradu gde mogu uraditi Izdisajni urea test javi ako imas pozdrav i hvala .


I mene ovo zanima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: helikobakter izdisajni test?
PostPoslato: Sre Mar 24, 2010 9:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
izdisajni test je samo orijentacioni - uradite gastroskopiju

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 71 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: