Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Imam problem - šta Vi mislite o tome
PostPoslato: Uto Feb 12, 2008 11:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 10:58 pm
Postovi: 24
Lokacija: NS
Pozdrav svima!

Imam jedan problem. S' vremena na vreme zaboli me stomak, na sredini, tačno na završetku grudne kosti. U prvom minutu me zaboli kao kad osetite jaku glad, a nakon minut je to tako jak bol da ne znam šta ću od sebe. Ne mogu ni da se savijem, ni da se ispravim, ni ništa. Kad dobijem taj "napad", bole me i leđa na istom mestu (odnosno u visini gde me boli i stomak) i to poprilično jako. Imam osecaj kao da mi stomak otekne i kao da ću da eksplodiram i ne mogu dobro da dišem. Kad dobijem taj napad, obavezno mi se isprazne creva (stolica bude normalna ili mekša, kako kad).
Bol mi traje 1-3h, ali nema pravila kada dobijam napad (bar mi se tako čini). Nekad dobijem 3-4 dana uzastopno, nekad i 2 meseca prođe a da nemam nikakve tegobe, a nekad i kad spavam.

Bol mi prestaje odjednom i kao da se ništa nije dogodilo, posle toga mi se jako spava.

Stolica mi je uredna, krvna slika uglavnom uredu (blago sam malokrvna i imam povisenu sendimentaciju - vec godinu dve), nisu mi nasli heliko bakterije u krvi, a na UZ su mi nasli da imam kamenčiće do 7mm u zuči - ostalo što se tiče UZ je sve uredu. Gojazna sam.

Šta bi moglo to da bude? Šta mi uzrokuje te "napade"?

Išla sam u urgentno par puta, ali dok sačekam red napad mi prođe, pa oni više nemaju potrebu da me pregledaju. Poslednji put, dok sam čekala tamo, sestra na šalteru mi je rekla da popijem baralgetas, što mi sad pomaže - skrati mi vreme bola na nekih 30min -1h.

Pitam Vas, pošto zakazivanje kod gastroenterolog na novosadskoj poliklinici izgleda kao nagradni kviz pozovi. Zakazuje se svakog 15. u mesecu u periodu od 7-9 ujutru, jer posle 9 vise nema slobodnih mesta, pa ko dobije vezu, taj je uspeo da zakaže :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 12:01 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Po pojedinim karakteristikama Vas bol podseca na bol kod pankreatitisa - hronicnog sa povremenim akutizacijama. Takodje, podseca pomalo i na spazme cevastih organa, na primer creva, kao kod iritabilnog kolona. UZ abdomena i lab analize trebalo bi da iskljuce bolest pankreasa, RTG gastroduodenuma da iskljuci bolesti zeluca... Ostaje pregled creva...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 13, 2008 2:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 10:58 pm
Postovi: 24
Lokacija: NS
Treba još da uradim RTG, pa ću videti.

Hvala na brzom odgovoru :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 18, 2008 1:16 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 10:58 pm
Postovi: 24
Lokacija: NS
Napokon sam se odlucila i uradila sve analize. Nadam se da posecujete i citate forum i dalje. Dakle:

(prenosim sve kako mi je napisano na nalazima)

RTG
Akt gutanja je fizioloski.
Jednjak je obicne sirine lumena, ostrih je kontura, nesmetane pasaze, odrzane elasticnosti.

Zeludac je pocetno hipertonican, ostrih je kontura i pravilnih nabora sluznice. Vidljivi znaci hipersekrecije sa manjim nivoom hipersekretorne tecnosti.
Peristaltika simetricna a evakuacija iz zeluca preko pilorusa nesmetana.
Nema znakova hijatalne hernije u Trendeleburg-ovom polozaju.
Bulbus doudeni pravilan, spastican, bez znakova sveze ulkusne nise.
Duodenalni venac normalno odrzan.

UZ

(da ne pisem sve, skraticu samo na ono sa promenama)

HOLECISTA je normalne velicine, uobicajenog oblika, delom normalne debljine, a delom nesto debljeg zida (oko 4,3mm) sa masom mikrolita i manjih kalkulusa u lumenu velicine do 1,0cm, bez znakova akutne upale i bez ekspanzivnih promena.

PANKREAS je normalne velicine, uobicajenog oblika, pravilne konture. Parenhim je homogene, guste i hiperehogene ehostrukture u smislu masne infiltracije i bez fokalnih patoloskih promena. (nisam sigurna da li je ovo "u smislu masne infiltracije" normalno, pa sam svako napisala)

KRVNA SLIKA

Dobila sam da pijem Hemomycin 2 puta dnevno (dve kutije) i Nexium 20mg 1 ujutru dodaljnjeg. Opet cu navesti samo vrednosti koje odskacu od granica.

Sedimentacija pre uzimanja lekova 62mm/h (do 15 mm/h) sada (nakon 2 nedelje) 58 mm/h

WBC: 15.8 G/L (4.0-10.0) sada je 11.9 G/L
Lym#: 3.8 G/L (1.2-3.2) sada je 4.5 G/L
Mid#: 1.4 G/L (0.1-1.0) sada je normalan 0.6 G/L
Grn#: 10.6 G/L (1.2-6.8) sada je normalan 6.8 G/L

MCH: 27.4 pg (28.0-34.0) sada je normalan 28.7 pg
MCHC: 318 g/L (320-380) sada je normalan 333 g/L

FIBRINOGEN 4.02 (1.8-3.5) sada je 3.57

AST 49 U/I (0.000-30.00) sada je normalan 8 U/I
ALT 68 U/L (0.000-33.00) sada je 33 U/L
GGT 272 U/I (0.000-38.00) sada je 57 U/I
GVOZDJE 33.5 umol/L (9.000-28.00) sada je valjda normalno, nemam ga na novim rezultatima
CRP 11.7 mg/L (0.000-5.000) sada je 8.0 mg/L

Sta vi mislite da bi ovo moglo da bude? Ja i dalje imam s' vremena na vreme tegobe kao sto sam ih opisala pre 7 meseci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 18, 2008 1:20 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 10:58 pm
Postovi: 24
Lokacija: NS
Ah je napisao:
...
Grn#: 10.6 G/L (1.2-6.8) sada je normalan 6.8 G/L
...


6.8 sa zatvorenom zagradom daje 8) , dakle u pitanju je 6.8 a ne 8)
:lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 18, 2008 9:56 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Imatw kamence u zucnojkesi i zucnim putevima. Takodje masna infiltracija govori i nekom poremecaju. Niste naveli nalaze za jetru jer imate mnogo toga u nalazima sto ne valja. Naime imate neku vrstu hepatitisa (steatohepatitis) uzrokovan ili losom ishranom u alkoholisanje ili virusima grupe B/C. Takodje imate leukocitozu i limfocitozu, uvecane transaminaze jetre u upalni marker CRP. To sve ukazuje na to da imete u sebi jace virusno oboljenje koje je svakako hronicnog tipa. Obavezno uradite HbsAg i AntiHCV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 18, 2008 9:59 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Mada, ako vams e transaminaze smanjuju moguce da je do unosenja previse masnog, slatkog, gaziranog ali svakako obratiite paznju na jetru i zucne puteve. Imate visoku SE sto opet govori u prilog vecoj upali osim ako nemate pride i reumu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 18, 2008 2:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 12, 2008 10:58 pm
Postovi: 24
Lokacija: NS
Hvala na Vasem brzom odgovoru :)

Uradila sam HBs Ag i anti HCV (mada ne znam sta to znaci) i oba su negativna.

U prvom postu sam navela da sam gojazna. Ugojila sam se naglo pre jedno 6 godina, pa sam drzala dijete, pa se opet gojila i tako u krug. Konacan ishod je da sam se ukupno ugojila 35kg. Uradili su mi testove za tiroidnu zlezdu i ona je u redu = 2.17 uIU (0.270-4.20). Moje navike u hrani jesu da volim slatko i testo, voce, skoro svo povrce, a od mesa jedem samo belo meso i ribu i to na takav nacin da ne mogu da jedem a da ne odstranim sve kozice, masnoce i zilice.
Imam 26 godina i nista me ne boli, osecam se potpuno zdravo. Ali eto, rezultati to ne pokazuju. Jedino to sto me nekad zaboli stomak, ali to nije nikako cesto. Zaboleo me je sad pre dve nedelje, a pre toga negde u maju.

Doktorica je rekla da mi je zucna kesa puna i da treba da je izvadim, da je ona mozda uzrocnik svemu. Rekla je prvo sto treba da uradim je da smrsam da bih mogla da podnesem operaciju i da doktorima bude lakse da me operisu. Takodje je rekla da ne razmisljam da ostanem u drugom stanju ako ne izvadim zucnu kesu.
Sa druge strane, moj tata (koji je bio medicinski radnik) mi savetuje da ne vadim zucnu kesu ako nije upaljena, jer su njemu izvadili pre 2 godine i od tada ima stalno problema. Kaze da hrana prolazi kroz njega, cim nesto pojede odmah mora da ide u wc.

Ja imam dilemu jer moj otac stalno govori da mi nije nista, da izgledam zdravo sem toga, kako on kaze, da sam "prozukla salom" i da su mi se usalili organi od tolike kilaze. Da treba da pratim samo savete dr FeelGooda i sve ce biti u redu. Dok sa druge strane imam svekrvu i muza koji smatraju da je moja krvna slika krajnje alarmantna i da bih trebala sto pre da se operisem.

Najradije bih, kako sam negde na forumu procitala, otisla u kliniku Vitalis na akunpukturu da bih zadovoljila i jednu i drugu stranu, i da se izlecim i da se ne operisem. Pitanje je samo da li oni stvarno mogu da izlece akunpukturom kamen u zuci.

Ono sto mene interesuje jeste sto vise strucnih misljenja i preporuka.
Dakle da li je moje zdravstveno stanje veoma lose? Da li smem da ostanem u drugom stanju? I sta bi ste mi Vi preporucili?

Jos jednom se svima zahvaljujem na odgovorima :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: