Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Postoperativne muke (perforacija slepog creva)
PostPoslato: Čet Maj 17, 2007 8:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 20, 2006 11:19 am
Postovi: 12
Januara mi je puklo slepo crevo, operisan sam i postoperativan tok mi je pomalo mucan.

Povremeno mi se javljaju bolovi u stomaku i to: ispod levog i desnog rebra i izpod pupka i siri se u pojasu oko struka, zahvatajuci donji deo ledja. Bol traje oko 1h. Ponekad mi lezanje olaksava bol, dok ponekad nijedan polozaj ne odgovara. Zanima me da li je to normalno posle ovakve operacije i da li postoji neki lek koji olaksava ove postoperatvine "muke".

Jos jedno pitanje: kada legnem da spavam pri lezanju na stranu (bilo leva ili desna) osecam slabo peckanje u donjem desnom delu stomaka. To traje dok ne zaspim tj. dok se sasvim ne opustim, i bol tada vise nije prisutan.

Napominjem jos da mi je oziljak dosta veliki tj. vertikalno preko celog stomaka.



Unapred zahvalan,

Igor, 20 godina


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 17, 2007 9:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Sudeci prema opisu oziljka i prema sadasnjim simptomima, Vi ste imali komplikovanu upalu slepog creva, verovatno sa perforacijom i peritonitisom, posle cega je bilo potrebno raditi vecu operaciju nego kod obicne apendektomije. Sada verovatno imate peritonealne priraslice, mestimicne srasline trbusne maramice, koje ponekad bole malo jace, ali najcesce ne uticu na crevnu peristaltiku, odnosnoprolazak sadrzaja kroz creva. Zarenje u predelu rane je parestezija, posledica ostecenja sitnih nervnih vlakana. To ce vremenom prestati.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 17, 2007 11:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 20, 2006 11:19 am
Postovi: 12
Hvala na odgovoru,
da li mi mozete reci dokle mogu trajati te tegobe sa priraslicama i da li postoji neki konkretan lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 18, 2007 4:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Na zalost, tegobe mogu da budu trajne, a specificna medikamentozna terapija ne postoji. Svojim pacijentima predlazem laganu samomasazu trbuha.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 14, 2007 3:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 3:49 pm
Postovi: 39
Izvini,kako je doslo do pucanja slepog creva? Mislim zar nisi to mogao preduprediti, zasto nisi otisao u urgentni cim te zabolelo? Verovatno je bol bio izuzetno jak, i nemoguce da je puklo samo od sebe bez nekih prethodnih bolova?Znam da je ovo tebi mozda sporedno, ali ja sam imala neke bolove sa desne strane pa su sumnjali na jajnik ili slepo crevo, a onda je ipak ispala upala jajnika, ali levog. Posle antibiotika ta bol je prestala. Zato me interesuje sta je prethodilo tvojoj operaciji tj. puknucu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 24, 2007 7:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 20, 2006 11:19 am
Postovi: 12
nata77 je napisao:
Izvini,kako je doslo do pucanja slepog creva? Mislim zar nisi to mogao preduprediti, zasto nisi otisao u urgentni cim te zabolelo? Verovatno je bol bio izuzetno jak, i nemoguce da je puklo samo od sebe bez nekih prethodnih bolova?Znam da je ovo tebi mozda sporedno, ali ja sam imala neke bolove sa desne strane pa su sumnjali na jajnik ili slepo crevo, a onda je ipak ispala upala jajnika, ali levog. Posle antibiotika ta bol je prestala. Zato me interesuje sta je prethodilo tvojoj operaciji tj. puknucu?



Nato izvini, nisam odavno proveravao mail pa nisam video tvoje pitanje na ovoj temi. Prica je malo predugacka, al' cu je ispricati ako bas zelis...

Meni je slepo crevo "puklo" 11. januara ove godine. Da stvar bude jos tuznija prvi napad ili upalu sam imao negde 8 meseci pre pucanja.

Prvi napad: tada me je jako zaboleo stomak, mislio sam da je u pitanju zeludac jer me nekako bolelo u tom predelu. To je bio po prilicno jak bol, koji je trajao oko sat vremena i prosao. Tada nisam ni sumnjao sta je prouzrokovao taj bol (tada sam ionako imao mnogo posla, jos i nervoza, i tada covek ne razmislja mnogo o svom zdravlju).

Nakon dva meseca, bol se opet pojavio i to dok sam spavao. I ovaj put bol je trajao oko sat-dva. Tesio sam sebe, verovatno sam se prejeo, zeludac nije dobro svario i nisam trebao tako rano da legnem :)

Mesec dana kasnije otisao sam na poslovni put u Vranje (ja sam inace iz Vrsca). Tamo sam, zamisli, opet dobio jos jedan napad. Ovaj je bio jaceg intenziteta. Ovo je sad bio duzi bol i trajao je celo popodne. Hotelsko osoblje me je tesilo da je to zbog vranjske vode (cesmuse), a to sto su mi bile zute beonjace nikom nista :) Da mi je tada puklo, ne znam sta bi bilo samnom :(

Sledeci mesec ista prica. Ovaj put su bila dva napada u istom danu. Jedan je kratko trajao, popio sam neke tablete protiv bolova i proslo je. Nakon toga sam se napravio pametan i uzeo da radim nesto po kuci, i tada me je startovalo po drugi put u toku tog dana. Bol je trajao vise od 6 sati i nisam imao drugog izbora nego da idem u bolnicu. Otisao sam u bolnicu, doktor video da su mi beonjace zute, i prvo me poslao na vadjenje krvi. Video je nalaze i ustanovio da nesto nije u redu sa leukocitima i bilirubinima. Taman poceo da trlja ruke, rece on mora da je slepo crevo, i kad je poceo da mi stiska stomak... mene nista ne boli u tom delu. Tu mu nista nije bilo jasno, a meni jos manje. Fora je bila, sto me je stomak boleo ali gde god pipao po stomaku nikakav bol me nije probadao. Tada sam odlezao 3 dana, ispipali me, bio na ultrazvuku, vadjenje krvi i ne znam sta jos. Na otpusnoj listi napisali da je bio blagi gastritis i napisali da imam zlibertovu bolest (neki poremecaj kod jetre i manifestuje se zutim beonjacama). Inace, zute beonjace sam imao samo za vreme napada.

Nakon dva meseca, finale. Taman kad sam pomislio da bola vise nece biti, uvece me je opet probudio iz sna, boleo istim intenzitetom od 23h uvece do 6h ujutru i tada se desilo ono najgore. Bol je bio nezamisliv... Izgledalo je kao da se bol iz sredine (gde je inace bolelo) naglo spustio u donjem delu i sve presekao (bukvalno). Tada su mi noge bile skoro van upotrebe: ne mozete da stojite, da hodate. Kao da vam je ceo donji deo oduzet i jedino sto osecate je ostar bol od kojeg se samo znojite. Zamisli samo kad nisam mogao ni da pricam, nego samo da sapucem... kao da gubis kiseonik.
Hitno sam odvezen u bolnicu i tu nastaje pravi lom. Oko mene je bilo gomila doktora, svaki je bio specijalista ze nesto, i svaki je nesto pipkao i gundjao. Sada, za promenu, gde god me je doktor pritiskao bolelo je... i to mnogo.
Kod mene je bilo zbunjujuce vise stvari: kad god sam imao napade, nikada me nije direktno bolela ta strana. Nikada mi za to vreme nije utrnula desna noga, niti sam kasljao i ostali sl. simptomi koji se prepisuju kada je slepo crevo u pitanju. Jedino je bilo povracanja, samo sto sam ja bio naivan i mislio da sam to ja sebe terao na silu, al' nisam, organizam je to sam dirigovao. Bili su tu jos neki cudni simptomi, bolela su me ledja i jos ponesto sto nije imalo veze sa slepim crevom.
Sledeceg dana doktori ne znajuci sta da rade, jer im nije radio neki skener (u obliku americke krofne :)) i rekose mi da je najlakse seci coveka, i zato me salju hitno u Urgentni centar u Bg. To je vec bio drugi dan kako mi je slepo crevo vec bilo puklo. Sutradan ujutru, i ovde su doktori bili malo zbunjeni, bili su ubedjeni da je slepo crevo al' im je trebao jasan dokaz. Napili su me kontrastom :) stavili me u onaj skener u obliku krofne, i posle manje od sat vremena, hitno su zakazali operaciju u glavnoj operacionoj sali. Konacno, operisan sam 13. januara.
Nakon toga, moj prolazak kroz pakao konacno prestaje.

Eto Nato, to je moja tuzna prica o toj temi sa srecnim zavrsetkom :)

Zakljucak mislim da ne treba stavljati, jer mislim da ga znate.

pozdrav, Igor


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 27, 2007 2:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 3:49 pm
Postovi: 39
Prilicno neobicna prica sa srecnim krajem. E sad, ja sam postavila pitanje zbog mojih tegoba, i mene jos uvek povremeno boli stomak i ledja pa prestane, nije jak bol vec tup i neprijatan. To je kao zbog hronicne upale levog jajnika koja se ne leci. Mene ta prica izludjuje a ponekad izaziva strah zbog slepog creva. I sada imam bolove po celom stomaku i dijareju od juce koja je posle kapsula linexa prestala ali bol i grceve jos osecam. Nadam se da to nije slepo crevo. Mozda je to preterano razmisljanje ali eto, jace je od mene. Medjutim, ove tegobe koje ti opisujes mnogo lice na tegobe koje ima moj muz u poslednjih takodje 8-9 meseci. U oktobru je imao jaku bol na sredini grudnog kosa,nocu. Popio je buscopan ali nije prestajao pa je otisao u hitnu. tamo su mu dali injekciju ranisana,klometola.novalgetola i to je prestalo posle 2h, malo uvecani leukociti i ALT jetre. Sutradan kod gastroenterologa kao gastritis i pije 2 nedelje antibiotike ali nije izolovana bakterija Helicobacter. Mesec dana nakon toga ponovo jak bol u sred noci i ista prica. Pregleda ga hirurg i posalje na UZ kao upala zucne kese i gastritis. Kamen u zuci i opet antibiotici. U aprilu ponovo napad u sred noci koji prestaje cim dobije koktel lekova u infuziji. Sutradan nema nikakvih bolova. I pre dve nedelje isti bol,mozda prouzrokovana nekim sekiranjem i malo zacinjenom piletinom za veceru. I to je prestalo posle infuzije. Leukociti neznatno poviseni 11.3. Mene sada muci da sve to ne ukazuje na slepo crevo i ovu tvoju pricu? Da li su tebi leukociti bili jako poviseni,preko 20, to kazu da je pravilo kod slepog creva i razlika rektalne i temperature tela da je veca od 1 stepena? Takodje sam negde procitala da je obavezno povracanje i gadjenje na hranu. Da li si ti imao te simptome? NJemu nikad nisu sumnjali na slepo crevo vec jedan kaze gastritis i zeludac a drugi kao napad zucu, mada cudan jer on obicno traje duze, ne prestaje od jednog koktela lekova. Da li si ti sam povezao ove tvoje bolove u bolove od slepog creva ili su ti lekari to rekli? Mozda se javi i DR. Ivica sa nekim savetom da li ovo moze da ukaze na slepo crevo i moze li se to nekako proveriti? Hvala na strpljenju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 29, 2007 9:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 20, 2006 11:19 am
Postovi: 12
Sto se tice leukocita oni su buli znatno poviseni(ne znam broj), ali mislim da se oni ne javljaju samo kad su u pitanju problemi sa slepim crevom. Sto se tice buscopana, ako mu ne pomaze nemoj mu vise ni davati, u mom slucaju je to samo pogorsalo situaciju - tako su mi rekli doktori. Sto se tice povracanja i gadjenja na hranu, u mom slucaju nije to bilo neko gadjenje, zapravo samo me je bol sprecavao da jedem :) Jedino sto sam primetio je da sam u tim situacijam lako povracao (fakticki bez ikakvog naprezanja). Preostaje vam jos da pratite njegove bolove, ako se ne daj Boze ponovo pojave. Ako se svaki novi put bolovi produzavaju u odnosu na prethodni i ako su jaceg intenziteta u odnosu na prosli, onda mislim da ima velikih razloga za brigu. Ne znam koliko tvoj muz ima godina, ali ima neko pravilo (to bi morala da potrazis na internetu) i postoje nekoliko ogranicenja kod napada slepog creva - nesto u smislu: napadi se mogu pojaviti u 7 - 25 godini zivota, pa tek ponovo u 35 - 40 godini zivota... znaci sad sam lupio godine, i zato najbolje ti je da to potrazis na netu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 17, 2007 4:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Nov 08, 2006 4:43 pm
Postovi: 86
Lokacija: Beograd
Zdravo svima,
I ja sam nesto non stop u frci da li je slepo crevo ili ne. Nekoliko puta u poslednje dve godine sam imala bol sa desne strane i bila na urgentnom i čak su me drugi put kad se to dogodilo poslali u Dragiše Mišović na operaciju (zato što kažu da nije bilo hitno-hitno, tj. nije puklo i biće mi prijatnije da ležim tamo - manja gužva, manja frka i sl.) ali tamo nisu hteli da me operišu jer su rekli da to nije slepo crevo. Snimali su mi pluća i stomak na rentgenu, uradili uz stomaka i rekli da nije slepo crevo i da su svi organi koji se vide ok.
Mene sad u poslednje vreme opet nešto bolucka, ali se moj momak ljuti na mene i ubeđuje me da slepo crevo i dok ne pukne, dok je samo napad u pitanju, boli mnogo više nego što mene boli.
Njemu je inače puklo i operisan je tek sledećeg dana i to mukica bez anestezije jer je neposredno pre toga imao tuberkulozu i nisu smeli ne znam zašto da mu daju anesteziju. Onda se kad su ga zasekli onesvestio i probudio tek posle operacije u sobi.
Baš je bezveze da jedna tako glupava stvar koja može da napravi tako ozbiljan problem ne može pouzdano da se dijagnostikuje nego se čeka da se čovek raspadne od bolova pa tek onda.
Inače, pre par dana sam negde čitala da su naučnici ipak utvrdili da slepo crevo ima funkciju u organizmu i da je to "stvaranje korisnih bakterija koje nastanjuju creva kada ih neka oboljenja unište"!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Postoperativne muke(perforacija slepog creva)
PostPoslato: Sre Okt 17, 2007 4:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Sep 08, 2007 4:54 pm
Postovi: 69
Juce popodne me boleo zeludac,u jednom trenutku su samo poceli bolovi ,kao da su se spstili,dole,sa desne strane. Ne bih znala tacno da objasnim,gde god stisnem boluckalo me. Bol je trajao nekoliko sati. Mislila sam da su mozda jajnici,jer sam soecala bol bas nisko. sada se,citajuci plasim da nije i slepo crevo.
inace ,mislim da me drma virus,imam povisenu temp. peskaju me oci,grebucka grlo,cesce mokrim. Ustala sam bez ikakvih bolova ali paranoja je jos tu. Najvise,jer citajuci iskustva ti napadi i prodju tako,nezapazeno,bole pa prodju... :oops:
Sta treba da ucinim ,eventualno,pa da ispitam da bih bila sigurna da nije ono. Analize i sl.?
Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Postoperativne muke(perforacija slepog creva)
PostPoslato: Sre Okt 17, 2007 4:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Sep 08, 2007 4:54 pm
Postovi: 69
kacica je napisao:
Juce popodne me boleo zeludac,u jednom trenutku su samo poceli bolovi ,kao da su se spustili,dole,nize,sa desne strane. Ne bih znala tacno da objasnim,gde god stisnem boluckalo me.Pa i u visini slepoga creva. Bol je trajao nekoliko sati,pojaca pa smanji pa na momente prestane...Mislila sam da su mozda jajnici,jer sam osecala bol bas nisko. sada se,citajuci plasim da nije i slepo crevo.
inace,sinoc sam imala povisenu temp.cesce mokrim. Mozda sam se i prehladila.Ustala sam bez ikakvih bolova ali paranoja je jos tu. Najvise,jer citajuci iskustva ti napadi i prodju tako,ne pridajemo im neku vaznost,bole pa prodju... :oops:
Sta treba da ucinim ,eventualno,pa da ispitam da bih bila sigurna da nije slepo crevo. Analize i sl.?
Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 19, 2007 10:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 20, 2006 11:19 am
Postovi: 12
Pazi, slepo crevo je jako zeznuto za otkrivanje jer svako ima razlicite simptome...

Standardni simptomi su bolovi u predelu gde se nalazi slepo crevo, povracanje, utrne desna noga, kasalj...

Mene je npr. bolelo u predelu zeludca, noga mi nije trnula, nisam imao kasalj, bolela su me ledja, zute beonjace.

Svaki put iznova kada sam dobio upalu, bol je bio sve jaci i jaci i manje izdrzljiviji...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 20, 2007 8:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Sep 08, 2007 4:54 pm
Postovi: 69
Cula sam za nogu da trne u tim situacijama,posto su me i sami pitali da li mi trne. Bol nikada nisam imala slican. Ujutro sam ustala i sve je bilo ok.
Pa i ako je bilo slepo crevo,kako to da znam? Ja njega ne bih zanemarila,ali ovako ne znam da li je bol do njega. Nemaju li neke analize da se urade pa da se nesto time pokaze i dokaze? :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 20, 2007 9:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 20, 2006 11:19 am
Postovi: 12
Jedino resenje je ako te ne daj boze opet zaboli, momentalno odes kod lekara... poslace te na vadjenje krvi zbog leukocita, ispipati stomak, i tada ces tek znati na cemu si...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Postoperativne muke (perforacija slepog creva)
PostPoslato: Sre Dec 07, 2011 10:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 07, 2011 9:35 pm
Postovi: 1
Cao, imam pitanje ali moram pre toga u nekoliko recenica da napravim uvod. Pre otprilike tri meseca imao sam operaciju slepog creva koja je prosla ok ali mi je postoperativni tok bio duzi nego sto sam ocekivao s obzirom da sam u bolnici navukao infekciju rane . Imao sam posle toga par punkcija i stavljen mi je dren tako da je to najzad proslo posle mesec i po dana. I sve je bilo ok nekih dva meseca ali mi se u poslednje vreme stalno javlja bol u donjem delu stomaka (slicno kao kad previse stegnete farmerke kaisom, kao da imate gasove u crevima) narocito pri izdisaju, bol se zatim javlja i sa leve i sa desne strane povremeno, kada se okrecem pri spavanju itd. Bio sam kod hirurga koji me je opipao i rekao da je sve ok sa hirurske strane, da mi je stomak mekan, da je moguce da se radi o priraslicama i da je crevima potrebno 6-8 meseci da uspostave normalan rad. Uradio sam krvnu sliku i urin posle hirurga i to je ok. Sa stolicom takodje nemam problem. Naravno pre tri meseca, tj pre opracije uradjen mi je ultrazvuk abdomena i rendgen stomaka i to je bilo dobro. Sad, interesuje me da li treba da uradim jos neka ispitivanja u slucaju da ovi bolovi nemaju veze sa operacijom ili su to stvarno priraslice koje prave smetnje? Napominjem da bolovi nisu nekogpreterano jakog inteziteta, vise se mogu opisati kao nelagodni osecaj. Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: