Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Problem sa gutanjem i disanjem
PostPoslato: Pon Feb 11, 2019 2:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 12, 2017 11:08 pm
Postovi: 8
Pozdrav svima.

Pre otprilike godinu dana počinje moj problem sa gutanjem. Isprva sam mislila da je psihosomatski, i zaista, jeste se pogrošavao u socijalnim situacijama ili kada bi me neko gledao dok jedem, ali ne iščezava potpuno ni kada sam apsolutno sama.
Imam osećaj slabosti mišića u vratu, kao da ne mogu da progutam zalogaj do kraja.
Probala sam da se "opustim" kada jedem, ali onda se samo zagrcnem ili krenem da gušim pa moram da se nalivam vodom.

Poslednjih nekoliko dana imam i problema sa disanjem, za koje sam mislila da je neki bronhitis, ali se ne povlači nakon upotrebe pumpice, što me je navelo da mislim da je problem gastroenterološke prirode, i da su ova dvaproblema (disanje i guranje), nekako povezani. Imam konstantan osećaj nedostatka vazduha, što se pogorošava pri fizičkoj aktivnosti, ali ne uvek, nema pravila; nekad mogu otići do prodavnice i zadihati se, a nekad posle intenzivne fizičke vežbe bude sve u redu.

Šta mislite šta bi mogla biti stvar, i koji je najbolji kurs akcije koji bih mogla da preduzmem?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa gutanjem i disanjem
PostPoslato: Pon Feb 11, 2019 10:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Може да буде неко слабљење мишића због мањка витамина или проблема са штитном жлездом или сувоћа слузокоже, али додатни проблем је то што се то дешава већ годину дана, а то је предугачак период.

Најједноставније је да одеш код неког ухо-грло-нос лекара да погледа визуелно стање душника и једњака у смислу физичких сметњи. Требало би направити и ултразвук врата, штитне жлезде.

Стварно не бих да те плашим нарочито што нисам лекар нити имам довољно параметара за неки закључак, али требала би да пожуриш са анализама. Можда је најбоље да споменеш гушење и мањак ваздуха а да уопште не спомињеш психосоматски моменат јер ће те одмах откачити да си анксиозна. Дакле спомињи само гушење, мањак ваздуха и проблем са гутањем.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa gutanjem i disanjem
PostPoslato: Uto Feb 12, 2019 8:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 12, 2017 11:08 pm
Postovi: 8
UZ štitne žlezde je rađen prošlog leta, i sve je u redu, osim manjeg čvora, koji ne radi ništa, ne menja veličinu, samo stoji. I tako godinama unazad. Hormoni i sve ostalo u redu.

Što se ORL pregleda tiče, koliko znam, da bi se video jednjak, potrebna je gastroskopija, tj sonda, a ja to stvarno ne mogu. Ako znate negde da pregledaju te strukture ultrazvukom, recite. Sve to moram da platim iz sopstvenog džepa, pa mi je važan i finansijski momenat.

Mogu ja da ne pomenem psihosomatski element cele priče, ali oni će ga svakako pomenuti. Mislim, nije isključeno da je to u pitanju, imam ja svoje epizode, ali problem sa gutanjem traje već neko vreme, konstantno, u manjoj ili većoj meri.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa gutanjem i disanjem
PostPoslato: Uto Feb 12, 2019 9:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Једњак може да види ОРЛ лекар обичним мало дужим огледалом које имају у прибору. То су мени радили и нашли цисту у једњаку. Никаквих проблема нема приликом прегледа.

Божовићка је била одличан ОРЛ лекар али је у пензији. Чини ми се да ради приватно али не знам где.

Узрок проблема са гутањем, као почетни симптом, може да буде мијастенија гравис или чак и мултипла склероза.

Што се тиче прегледа ултразвуком, па то би сваки радиолог који се бави ултразвуком могао да прегледа. Можда да погледаш ординацију Тркуљић: https://www.dr-trkuljic.com/sr/

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa gutanjem i disanjem
PostPoslato: Uto Feb 12, 2019 10:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 12, 2017 11:08 pm
Postovi: 8
Hm, za početak ću otići kod ORL-a, da vidimo šta on kaže za dalje. Svakako bih volela da pregledam ceo gornji digestivni trakt, zbog sopstvenog mira.

Što se mijastenije gravis tiče, već 2x u životu su mi rađena antitela na acetilholinske receptore, i bila su negativna, i tada mi je rečeno da to znači da je verovatno nikad neću imati.

Što se multiple skleroze tiče, može, sve može. Ali opet, svaki psihosomatičar je imao fazu kada je bio ubeđen da ima baš multiplu sklerozu. Radila sam pre mesečak dana magnet glave zbog nečega drugog, i magnet je čist, pretpostavljam da to isključuje MS.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa gutanjem i disanjem
PostPoslato: Sre Feb 13, 2019 11:38 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Не знам детаље о мијастенији гравис и мултиплој склерози па ти не могу ништа појаснити.

Могло би се десити да имаш озбиљнији мањак витамина Б6 или Б1 па да то ремети рад мишића.

Колико често пијеш течност и да ли из чаше или флаше?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa gutanjem i disanjem
PostPoslato: Sre Feb 13, 2019 3:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 12, 2017 11:08 pm
Postovi: 8
Ne znam što bih imala manjak vitamina b, kad em jedem mesa, sira, itd, em sa vremena na vreme uzimam b vitamine.

Vodu pijem koliko mi se pije, oko 1.5 l dnevno, računajući i napitke, iz čaše. Kakve bi to veze imalo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa gutanjem i disanjem
PostPoslato: Čet Feb 14, 2019 1:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Зато што највише Б витамина има у житарицама. А суплементи које пијеш вероватно имају неколико милиграма неких од витамина из Б групе, а потребно је неколико стотина милиграма.

Ако превасходно пијеш из флаше, због начина пијења, могу да ослабе мишићи задужени за гутање.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: