Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: UC
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 12:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 27, 2006 9:38 am
Postovi: 18
Pozdrav svima, e ovako radi se o mom ocu kojem je dijagnostikovan UC, prije 6mj. ispocetka je pio Sulfasalazin, ali se ispostavilo da je alergican na neku supstancu iz njega(osip, crvenilo po kozi itd.), pa mu je doktorica propisala Salofalk 3x2 po 500mg, sad sto se tice alergije se smirilo, ali mu se pogorsalo stanje oko UC-a( stolice po 10-15puta na dan, krvarenja skoro pa svaki put, naglo gubljenje kilaze, i skoro savkodnevna temperatura), ja sam isao sa njim doktoru koji kaze da su to popratne pojave kod UC-a i to tako mora, i da je srecan sto ga je to zadesilo u tim godinama(60god.) Pa me interesuje vase misljenje oko toga... Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 3:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Ako mu ne pomaze Salofalk morao bi da pocne da pije Pronizon,ali naravno u dogovoru sa gastroenterologom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 4:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 27, 2006 9:38 am
Postovi: 18
cekaj, pronizon je sta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 5:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Kortikosteroid,on je lek prvog izbora za Crohn i UC u slucajevima kada ne pomazu aminosalicilati.Daje se 40-60 mg dnevno 10 dana(do smirivanja simptoma) a onda se doza smanjuje po 5 mg nedeljno.Ponavljam on je ozbiljan lek(moze da ima ozbiljna nezeljena dejstva) i daje se SAMO uz znanje gastroenterologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 17, 2007 8:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 27, 2006 9:38 am
Postovi: 18
ok, hvala ti puno, danas ide doktoru pa sam mu rekao da pita za kortikosteroide, i inace o UC-u, posto ovde u Banja Luci doktori vrlo malo hoce da nesto objasne o bilo cemu. Da li u Srbiji postoji neka specijalizovana ustanova za crevne bolesti. Koji lijek se najbolje pokazao za lijecenje UC-a? Pitanje je takvo zato sto je doktor spomenuo neki lijek koji ima brze dejstvo i bolji je inace nego lijekovi koji se sad mogu naci na trzistu, on je to ovako uporedio, krenes iz Banja Luke za Berlin autobusom treba ti 12h, a krenes avionom treba ti 1h, pa sad...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 22, 2007 2:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 27, 2006 9:38 am
Postovi: 18
Pozdrav, danas je tata bio na pregledu, rektoskopiji, i valjda mu je rekla da ima dosta krvi, sluzi, i gnoji, propisala mu je i 20mg pronisona, i rekla mu je da ce raditi rektoskopiju opet za 6-7dana i da ce onda odluciti hoce li u blonicu na bolnicko lijecenje ili ne... inace ici ce u dnevnu bolnicu da prima zeljezo posto mu je dosta nisko. Sad me interesuje vase misljenje oko gnoja da li je to cesta pojava kod ulcerasa ili moze upucivati na nesto drugo... Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 22, 2007 8:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Sve je to u redu,za 10 dana otac ce biti kao nov.Mada sigurnije bi bilo da mu je dala 40 mg pronizona za pocetak.Moguce da ima neke pridruzene bolesti pa je strah za vecu dozu.Osnovni princip medicine je ne stetiti,ako pomogne onda dobro.Ali praksa za upotrebu pronizona kod UC je potvrdila,bolje vece doze u kracem vremenu nego manje doze u duzem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 23, 2007 8:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 22, 2007 9:06 am
Postovi: 2
worm je napisao:
Pozdrav, danas je tata bio na pregledu, rektoskopiji, i valjda mu je rekla da ima dosta krvi, sluzi, i gnoji, propisala mu je i 20mg pronisona, i rekla mu je da ce raditi rektoskopiju opet za 6-7dana i da ce onda odluciti hoce li u blonicu na bolnicko lijecenje ili ne... inace ici ce u dnevnu bolnicu da prima zeljezo posto mu je dosta nisko. Sad me interesuje vase misljenje oko gnoja da li je to cesta pojava kod ulcerasa ili moze upucivati na nesto drugo... Hvala


Sve je to normalno i meni je dr Jovicic na Paprikovcu isto to dala da pijem. Mozda bi bilo dobro da vidi sa doktorom dali smije i probiotik da pije.Meni se obicno od pronizona poboljsa za 10 do 15 dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 25, 2007 9:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 21, 2007 10:38 pm
Postovi: 37
dux da li i vi imate uc moyemo li da raymjenimo iskustva .moj sin ima uc isada je u akutnoj fazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 25, 2007 9:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 21, 2007 10:38 pm
Postovi: 37
dux da li i vi imate uc moyemo li da raymjenimo iskustva .moj sin ima uc isada je u akutnoj fazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 25, 2007 9:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 21, 2007 10:38 pm
Postovi: 37
dux da li i vi imate uc moyemo li da raymjenimo iskustva .moj sin ima uc isada je u akutnoj fazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 25, 2007 12:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
DUX ima MC, ja imam UC (najblazi oblik proctitis ulcerosa). Kakvi su nalazi vaseg sina, koliko ima godina, simptomi, KKS...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 25, 2007 8:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
POgledajte da li na nasem trzistu postoji lek Budenofalk. Rec je o lokalnom kortikosteroidu koji se rastvara direktno u crevu. Koristila sam ga duze vreme i za razliku od cistog kortizona nisam imala one grozne propratne simptome, a smirio mi je Krona potpuno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 26, 2007 9:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Budenofalk je super lek,ali je vrlo skup i nema ga kod nas.Kutija od 50 kapsula kosta 80e.Pije se 3x3 kapsule dnevno 2 meseca a onda se doza smanjuje.Deluje slicno pronizonu ali ima minimalna nezeljena dejstva,jer se ne apsorbuje iz creva vec deluje lokalno.75% bolesnika udje u remisiju koja traje par godina.
Karmelas,sta sin trenutno pije od terapije,da li je u bolnici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: dijeta za uc
PostPoslato: Pet Avg 31, 2007 11:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 24, 2007 11:16 am
Postovi: 2
:o Iz jednomesečne prakse ustanovio sam da je za lečenje uc najvažnija pravilna dijetalna ishrana.Različito se gleda na vrste dijete naročito u početnoj fazi bolesti.Ćelim da mi neko ogdgovori kolikoi je konzumiranje paradajeza poželjno i na koji način pripravljen.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: