Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: SAVET
PostPoslato: Pet Mar 30, 2007 11:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 30, 2007 10:54 pm
Postovi: 2
Imam 17 godina i bio sam jedan od zaludjenika za racunarom. Godinu dana sam igrao neprekidno (na dan minimalno 8 sati, od cega sam vreme odvajao i za ucenje na racunaru). Za vikend bi bilo i do 14 sati provedenog vremena na racunaru. Uvek sam imao odlican vid. Cak bolji od mnogih ljudi koji nekoriste racunar, a nemaju dioptriju ili neki drugi problem. Za zimski raspust proveo sam tri dana po 17 sati za racunarom (6 sati spavanja, 1 sat za obroke i ostalo za igranje) i tada sam imao savrsen vid. Tako je bilo do pre par dana kada sam proveo 24 casa za racunarom. Zapravo primetio sam da slabije vidim na daljinu i da mi neverovatno smeta svetlo (da nespominjem racunar).

Otisao sam kod privatnika na pregled koji mi je preporucio dioptriju (-0.5). Posle jednog dana nosenja (savrseno su mi odgovarale), pocele su da mi smetaju. Otisao sam u bolnicu na pregled gde su mi sirli zenice. Moralo je da me pregleda vise lekara jer nisu bili sigurni. Rekli su mi da imam grcenje nekog misica i da za svaki slucaj dodjem na kontrolu za sedam dana. Tad su potvrdili i rekli mi da mi oko nereaguje na senku (koliko sam ja razumeo).
Nisu mi prepisali dioptriju jer mi smeta (sa dioptrijom -0.5 vidim jasnije al mi je daleko tj. ivice su ostrije al daleke). Kad gledam blizu pa daleko treba mi sekundu da mi se oko privikne (zumira) ili obrnuto. Lekar mi je strogo zabranio racunar

-Da li ima neka terapija za ovaj problem? Neke kapi ili nesto slicno?
-Koliko steti koriscenje racunara na kraci period (sat max. jer mi treba zbog skole)?
-I da li bi malo koriscenje racunara moglo da zamaranje misica pretvori u dioptriju?
:( :( :( :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 31, 2007 1:33 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Jasno je da morate da ogranicite koriscenje racunara za neophodni rad u vezi ucenja!Sta se desava sa celijama mozga, posebno mladjih osoba ,pod uticajem treperave svetlosti ekrana,manje-vise je poznato.Oko je ,,produzetak,,mozga,i njegovo nervno tkivo takodje moze da trpi posledice neumerenog izlaganja ekranu.
Pretpostavljam da Vam je potreban odmor,disciplina ubuduce,u vezi rada na racunaru i bilo bi dobro da izvesno vreme koristite vitamine -E,C,D kao i pivski kvasac u tabletama.Naravno,ne smete preterati sa vitaminima!
Pojava da ne mozete odmah ,,izostriti,,sliku pri pogledu na daleko, je normalna kod svih ljudi.Pri gledanju na blizu,socivo oka akomodira-dobije okruglastiju formu,a pri gledanju na daljinu potrebno je par sekundi da se ocno socivo relaksira kako bi slika na daljinu postala jasna.
Puno pozdrava!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: