Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: pravila o urgentnoj prvoj pomoci
PostPoslato: Pet Mar 16, 2007 3:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Postoje li neka pravila o urgentnoj medicinskoj pomoci. Tj mene najvise zanima da li onaj ko pruza pomoc snosi krivicnu odgovornost. I da li se u nekim i kojim sutuacijama oslobadja svake odgovornosti tj. dozvoljeno je da uradi bilo sta u pokusaju da nekoga spase.

Pre neki dan sam pruzao pomoc jednoj zeni na ulici, gadan epi napad, udahnula sendvic, prestala da dise nebitno, tada sam samo razmisljao da je spasavam. A sada mi nesto prolazi kroz glavu, da se nedaj boze nesto desilo da li je neko mogao mene da krivicno goni pa cak da me posalje na robiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pravila o urgentnoj prvoj pomoci
PostPoslato: Pet Jun 15, 2007 6:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2007 6:09 pm
Postovi: 1
Pre neki dan sam pruzao pomoc jednoj zeni na ulici, gadan epi napad, udahnula sendvic, prestala da dise nebitno, tada sam samo razmisljao da je spasavam. A sada mi nesto prolazi kroz glavu, da se nedaj boze nesto desilo da li je neko mogao mene da krivicno goni pa cak da me posalje na robiju.[/quote]
Ne sekiraj se, kada nisi na radnom mestu, ako si lekar nisi zakonski obavezan da pruzas med. pomoc, a kamoli ako nisi zavrsio medicinu. To je ispitno pitanje na sudskoj medicini.

_________________
....priroda uglavnom sve radi sama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pravila o urgentnoj prvoj pomoci
PostPoslato: Uto Jun 26, 2007 11:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
miki030303 je napisao:
Pre neki dan sam pruzao pomoc jednoj zeni na ulici, gadan epi napad, udahnula sendvic, prestala da dise nebitno, tada sam samo razmisljao da je spasavam. A sada mi nesto prolazi kroz glavu, da se nedaj boze nesto desilo da li je neko mogao mene da krivicno goni pa cak da me posalje na robiju.

Ne sekiraj se, kada nisi na radnom mestu, ako si lekar nisi zakonski obavezan da pruzas med. pomoc, a kamoli ako nisi zavrsio medicinu. To je ispitno pitanje na sudskoj medicini.[/quote]

Na etici su nas ucili da su lekari duzni.
Ali se nije islo u detalje. Dakle ono sta ako se nesto lose desi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 7:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Ne znam bas dali su lekari iskljuceni obaveze da pomognu kad se zateknu na licu mesta a nisu na radnom mestu.
Mislim da bas i nije bitno dali je lekar na smenu ili je slobodan. U svakom slucaju treba da pomogne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 14, 2007 8:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 11, 2007 9:15 am
Postovi: 3
U Hrvatskoj je u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti član 3. rečeno da su svi dužni prema svom znanju pružiti prvu pomoć


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 14, 2007 1:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Sep 10, 2007 1:59 am
Postovi: 66
Krivicni Zakon Republike Srbije:

Nepružanje pomoci
lan 127.
(1) Ko ne pruži pomo licu koje se nalazi u neposrednoj opasnosti za
život iako je to mogao uiniti bez opasnosti za sebe ili drugog,
kaznie se novanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ako je usled nepružanja pomoi nastupilo teško narušenje zdravlja
ili druga teška telesna povreda lica koje se nalazilo u neposrednoj opasnosti za život,
uinilac e se kazniti novanom kaznom ili zatvorom do dve godine.
(3) Ako je usled nepružanja pomoi nastupila smrt lica koje se nalazilo
u neposrednoj opasnosti za život, uinilac e se kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine.

Izvinite zbog nedostataka nekih slova jer nece lepo da mi iskopira.

_________________
Disclaimer: Dr sa .(tackom) u mom potpisu ne znaci da sam dr medicine. Ja sam samo student medicine i odgovaram samo na pitanja u koja se razumem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 14, 2007 4:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
Takav je i zakon u MK.
Ako slede kazne za obicnog coveka koji se zatekao na licu mesta i nije
pomogao, onda sta bi bilo sa lekarima. :-?
Dakle za lekara nije apsolutno bitno dali je na smenu ili ne, on je u svakom momentu LEKAR.
Pozdrav svima :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 14, 2007 5:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Sep 10, 2007 1:59 am
Postovi: 66
goki je napisao:
Takav je i zakon u MK.
Ako slede kazne za obicnog coveka koji se zatekao na licu mesta i nije
pomogao, onda sta bi bilo sa lekarima. :-?
Dakle za lekara nije apsolutno bitno dali je na smenu ili ne, on je u svakom momentu LEKAR.
Pozdrav svima :D

Medicina nija zanimanje vec poziv i to u svakom trenutku i na svakom mestu.

_________________
Disclaimer: Dr sa .(tackom) u mom potpisu ne znaci da sam dr medicine. Ja sam samo student medicine i odgovaram samo na pitanja u koja se razumem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 17, 2007 6:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
S time se uveliko slazem
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ...
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 1:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
dakle niko ne moze da me ganja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pravila o urgentnoj prvoj pomoci
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 9:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 10, 2006 5:26 pm
Postovi: 36
Lokacija: Beograd
miki030303 je napisao:
Pre neki dan sam pruzao pomoc jednoj zeni na ulici, gadan epi napad, udahnula sendvic, prestala da dise nebitno, tada sam samo razmisljao da je spasavam. A sada mi nesto prolazi kroz glavu, da se nedaj boze nesto desilo da li je neko mogao mene da krivicno goni pa cak da me posalje na robiju.

Ne sekiraj se, kada nisi na radnom mestu, ako si lekar nisi zakonski obavezan da pruzas med. pomoc, a kamoli ako nisi zavrsio medicinu. To je ispitno pitanje na sudskoj medicini.[/quote]

Bas obratno ako si lekar a nekom je preko potrebna medicinska pomoc mozes da budes tuzen ako te neko prepozna a ti ne pruzis pomoc.Tako bar pise u sudskoj medicini,dakle upravo obratno od ovoga sto Vi kazete


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 12:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 24, 2007 11:55 pm
Postovi: 12
Lokacija: BiH i HR
odgovor na ovo pitanja sam dala u temi "saobracajna nesreca" ali svodi se na ovaj region...mi jos uvijek nemamo toliko razradjeno pravosudje da se nosi sa ovim situacijama....naravno da je jako bitno znati sudsku medicinu ali provodjenje ovakvih konkretnih slucajeva se jos ne desava u praksi,pogotovo ne u srbiji i bih dok u hrvatskoj postoje neki pomaci!!

u srbiji i bih bi vjerovatno dosao do suda tek ukoliko bi nestrucno pruzio ili nikako pruzio prvu pomoc nekoj jako bitnoj licnosti,pa bi se zbog medijske hajke podigla i neka optuznica ili zatrazila odgovornost!!

_________________
dr.Marina Mlinaric
spec. urgentne medicine


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 6:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 4:43 pm
Postovi: 235
Lokacija: MK
U stranu zakoni, samo jedno pitanje.
Kako bi se osecali kad cujete i vidite da nekome oko Vas treba pomoci, a Vi se okrenete kao niste culi i videli... A grad je mali, pa Vas vecinom ljude poznaju.... Jos i ako radite u hitnoj gde je mnogo veca verojatnost da Vas poznaju....
I uostalom, kako cete se osecati u situaciju da ste mogli, a niste pomogli, ne samo kao lekara, vec i kao coveka...
Jer na terenu se ne trazi da pravite torakotomiju, vec da obezbedite, da pruzite osnovnu pomoc pri potrebi od reanimacije , da pozovete hitnu i da budete tu dok ona dodze...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 08, 2008 6:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 08, 2008 6:15 pm
Postovi: 1
ti ako smatras da neznas pružit prvu pomoć i bojis se posljedica onda nemoj to raditi. naravno ako ne pružis pomoc i neko te tuži naravno da ces završit u zatvoru ako se ustanovi da si namjerno pružo pomoć pogrešno a ako ti je pacijent umoro i nije se mogao spasiti pa sta ima to veze priroda je takva umro umro.

a sto moras znati to je da ti je cilj da ga spasiš i da radiš najbolje što znaš i da ne praviš greške. jer po medi je medicina skup sitni gluposti na koje se mora paziti
:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pravila o urgentnoj prvoj pomoci
PostPoslato: Ned Sep 06, 2009 3:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
Dakle, za laike, svi su dužni pružiti prvu pomoć u skladu sa svojim znanjem i vještinama, a što se tiće medicinskih radnika, barem kod nas u BiH, zbog nepružanja prve pomoći osobi koje je u neposrednoj opasnosti, a da pri tom nije ugrožen i tvoj vlastiti život, kažnjeni su isključenjem iz liječničke ili komore medicinkih sestara i tehničara, te mogu biti kazneno prijavljeni i može im se sudit, te im prijeti za različite stupnjeve posljedica na žrtvi različite kazne, a one idu od novčanih pa do 5 godina zatvora...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: