Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Sre Jul 29, 2009 11:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Koliko ja zaista intubiranje andy fantoma na vezbama realisticno u odnosu na zlu ne trebalo pravu intubaciju???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Pet Avg 14, 2009 1:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Ne narocito :)
Intubirati je coveka u sustini prilican problem :(
Stvari kao trizmus ili edem i spazam larinxa je tesko simulirati, pogotovo u nevolji, kod coveka teskog 100 kilograma koji se najeo svega i svacega, povratio, a ti nemas odgovarajucu gastricnu sondu ili aspirator :) (a to jeste slucaj u vecini hitnih po manjim mestima)
Da ne govorim o milion drugih problema i zapadanja po grlu, nedostatku vremena, nedostatku prethodne praxe... Realno, intubacija (van anestezije po bolnicama) je nesto sto se i ne radi bas standardno, tako da nemoj brinuti, mala je, realno, verovatnoca da ce ti to zatrebati, a ako bas zelis da naucis - moraces to par puta uraditi na ljudima, da steknes osecaj :) Za vreme staza (recimo iz hirurgije) uhvati se nekog anesteziologa za kog vidis da se dosadjuje i zamoli ga da ti pusti koju intubaciju - obicno prihvate :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Ned Sep 06, 2009 2:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
Meni teže izgleda intubirat onu vražju lutku nego čovjeka.... sad... logično da je teže čovjeka...ali čisto kažem...nije ni lutka za igru....

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Uto Sep 08, 2009 12:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
U praxi postoje dve osnovne vrste intubacije - bolnicka i vanbolnicka.
U bolnici to radi anesteziolog uglavnom planirano, na uglavnom premedikovanom coveku... I to je relativno lako. Uradis to 5 puta i niko kao ti :)
Van bolnice je to, uglavnom, nemoguca misija. Po mom iskustvu potrebno je bar 5 obucenih i iskusnih ljudi da bi to (mozda) uspelo, koji su nekim cudom svi tu i svi pri sebi kada se desi s****!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Uto Sep 08, 2009 6:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
ma daj...koji pet ljudi... treba ti jedan čovjek...ako je to ikad prije radio, i ako nije jedna od onih otežanih uvijeta, uspjet će.... samo što većina liječnika izbjegava et intubaciju, pa onda i imamo liječnike koji je ne znaju izvest....pacijent je tu da učiš na njemu, kako bi opomogo i njemu, ali i od njega dobijo vještine koje će ti sljedećem pacijentu spasiti život...ako od svakog pacijenta ne naučite nešto...onda niste došli na pravo mjesto ... a uvijek ima i zamjena...orofaringealni airway, nazofaringealni airway, LMA, obična maska, traheotomija...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Uto Sep 08, 2009 6:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
traheotomija :o :o ma da li vi znate sta je to i kako se izvodi i ko je izvodi? :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o mislim nakon zavrsenih osnovnih studija medicine? ili to moze i vas tata da izvede? :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Uto Sep 08, 2009 10:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 22, 2006 9:13 pm
Postovi: 38
jelenaa1985 je napisao:
traheotomija :o :o ma da li vi znate sta je to i kako se izvodi i ko je izvodi? :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o mislim nakon zavrsenih osnovnih studija medicine? ili to moze i vas tata da izvede? :lol: :lol: :lol:


Traheotomija i krikoidektomija su banalne intervencije za coveka koji ima muda i malo mozga u glavi. To sto vecinom ljudi koji kod nas zavrse medicinu (500 upisanih po godini) nemaju muda to je posledica sto su imali vezbe kakve su imali i sto su jedva videli i radili na pacijentima pa su ubedjeni da je pacijent neki bauk. Na celom internetu ima kako se izvodi traheotomija a mozete da odete da pitate nekog otorinca da vam pokaze ako vas zanima I znam da je izvedem. I izveo bi je kada bi to morao da uradim i to na sred ulice. Samo sto sam ja malo lud i imam muda, a to je kljucno. Od neodlucnih, bezmudih nema mnogo vajde. A na veliku zalost vecinom su neodlucni. Dok se on na ulici nakani da uradi pravu stvar kod edema glotisa ode pacijent bogu na istinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Uto Sep 08, 2009 11:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
:o :o o pa vi imate samo 27 god? nije li to 2 god od redovno zavrsenih osnovnih studija?
nadam se da cemo cuti misljenje strucnijih i iskusnijih jer ne smatram da ste sa zavrsenim osnovnim studijama(i ja sam pri kraju relativno) kompetntni da tako govorite!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Sre Sep 09, 2009 9:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
ok, mene živo zanima što su ti to osnovne studije....jel to doktor opće prakse ili što... evo mišljenje stručnijih i iskusnijih ljudi... 5 godina sam bio u hitnoj pomoći, sada radim za privatnu ambulantu koja se brine za hodočasnike i izlazi na teren po potrebi sa kolima... a to je nekih 4-5 tisuća intervencija od 5 mjeseca do 11. dakle vidi se popriličan broj i lomova, i povreda, i trauma, i srčanih, dišnih, vaskularnih problema i intubacija, i defa... zamislite jednu hitnu pomoć s ekrana i taj radni tempo i tu smo mi...stavrno smo prezaposleni... bio sam i po međunarodnim i internacionalnim kongresima urgentne medicine i dežurali smo na mnogim sportskim turnirima... i mnogo toga još...no dovoljno je reć... da me to zanimalo i potrudio sam se da iskusim što više i nisam dopuštao da strah zavlada sa mnom i da zato ne mogu pomoć pacijentu...uvijek sam u takvim trenutcima zamislio pacijenta kao lutku na faksu kada mi je svaka procedura uspjela... mislim da je nezamisliv, no nažalost to se događa, jedan liječnik opće prakse koji ne zna obaviti kortikotomiju, obavit srčanu masažu ili obavit osnovni od glave do pete trauma pregled, ili imobilizirat pacijenta na dasku, ili druge osnovne stvari poput uvest braunilu... takvog liječnika, koliko god on bio dobar u svom području, ja nikad neću moć zvat liječnikom... ni kolegom...žao mi je...ali izać s faksa bez nekog osnovnog znaja ide na sramotu i faklultetima ali i samim liječnicima jer se nisu potrudili...meni nitko nikad nije reko hoćeš intubirat pacijenta...al sam vuko anesteziologe za kutu i molio dok mi nije dao da probam....

i da odgovorim budućoj kolegici @jeleni:
znam što je to traheotomija i znam kako se izvodi jer sam naučio kako se izvodi, i izveo sam je na pacijentu kako bi mu spaio život...a ko je izvodi...trebo bi je moć izvest svaki liječnik opće prakse...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Sre Sep 09, 2009 11:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
da...sa zavrsenim osnovnim studijama postajete doktor opste medicine...nemojte molim vas porediti traheotomiju i krikoidektomiju sa otvaranjem venskog puta...koliko puta ste imali priliku da izvodite te intevencije i sa koliko godina radnog staza ste je prvi put izveli(mislim na rad u urgentnom)?...

jao da...jel i u vase vreme(ovo se odnosi na sve koji su zavrsili fakultet) vezbanje davanja i.m, i.v, s.c. injekcije bilo samo na jednim vezbama iz fiziologije na 2.godini? :) tako je bilo kod nas, prosto da ne poverujes da doktor ne ume da da i.v. injekciju..da nisam zavrslila srednju medicinsku ne bih imala pojma ni ja...

ja nisam imala prilike da vucem za rukav, da mi pokaze, nikoga iz urgentnog niti hitne, ali sam vec poslednja 2 leta veci deo provela po sobama za intervencije(veze i vezice :lol: )...trudim se da vidim sto vise svega i da naucim...ne plasim se ali rezonujem da ako postoji u kriticnom trenutku neki stariji i iskusniji kolega, necu ugroziti zivot pacijenta uceci se na njemu vec cu u pocetku posmatrati, a bice vremena i sama da uradim neke stvari...u pravu sam? :) pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 10:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
dobro, izvini , neću da ih poredim...
krikotomiju sam radio još dok sam stažiro... http://www.youtube.com/watch?v=_VFJGkJy1G8
a traheotomiju tek u urgentnoj....

ovaj, da...nema se baš prilike za vježbanjem davanja inekcija...ista situacija i sa mnom...ne bih ni ja znao na kraaju da nisam završio sred.medicinsku, no budimo realni...već bi ja to nekkako naučio...

jelenaa1985 je napisao:
ja nisam imala prilike da vucem za rukav, da mi pokaze, nikoga iz urgentnog niti hitne, ali sam vec poslednja 2 leta veci deo provela po sobama za intervencije(veze i vezice :lol: )...trudim se da vidim sto vise svega i da naucim...ne plasim se ali rezonujem da ako postoji u kriticnom trenutku neki stariji i iskusniji kolega, necu ugroziti zivot pacijenta uceci se na njemu vec cu u pocetku posmatrati, a bice vremena i sama da uradim neke stvari...u pravu sam? :) pozz


Joj, al ne zvučiš mi ko jedna ambiciozna pacijentica... doduše u mojoj grupi su bili jako nametljivi ljudi, pa ako si htio nešto naučit... moro si bit dosta agresivan... što te opet na neki način ojačalo... a što se tiče da neću ugrozit život pacijenta...svaka procedura koju napravim ugrožava život pacijenta... mislim da je puno ugroženiji kad mu to nitko ne napravi....i sigurno nećeš u urgentnoj kad dobiješ ovkakv hitan slučaj zvat iskusnijeg liječnika: "Možete li napravit traheotomiju, ja ne znam...", moraš bit nad situacijom... dok ne završiš staž, moraš što više i čitat i učit....bogu hvala pa imamo razne video clipove, pa tako možeš vidjet svašta...knjige, skripte, protokoli...sve se to treba znat... sad kad si na stažu upijaj što više možeš... što više...kasnije..ako ne odeš na urgentnu ili kirurgiju, malo toga ćeš naučit....

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 1:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
nema to veze sa ambicijama vec sa tim dal si covek ili nisi tj. dal za sebe mislis da si popio svu pamet ovog sveta ili nisi(ovo se ne odnosi licno na vas) :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 2:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
mislim da uspješnog liječnika upravo čini ta loša kvaliteta da misli da je popio svu pamet svijeta...jer jedino takvi su dovoljno ludi da izvedu i najstrašnije postupke, kao amputacija ruke na mjestu nesreće... to je baš pričo jedna kolega iz japana na kongresu prije par godina... on ti je jedan od onih koji misle da su popili svu pamet svijeta... a sad ne znam...uvijek ću jednog takvog kraj sebe u timu...nego nekakvog plašljivog... ( ne mislim kolegice na vas :) )

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 2:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
u takvim situacijama i covek pored koji sme moze da uradi amputaciju :lol:
znate...pored toga sto studiram medicinu, nazalost sam imala priliku na svojoj kozi da vidim sta znaci urgentno stanje...
u ratu, ako je neophodno, svi mozemo biti lekari ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 2:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
oooo znam... i sam sam bio na kao bolničar u ratu...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: