Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Karcinom dela materice - pomoc
PostPoslato: Sub Dec 30, 2006 7:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 28, 2006 12:13 pm
Postovi: 9
Operisana sam pre mesec dana kada mi je izvadjena materica i jajnici.
Ovu operaciju uradio je Dr. Dusan Stanojevic, VAGINALNO.
Histopatoloska dijagnoza: Adeno Ca endometrii invasivum G1 N1 do 50% miometrijuma. Ostalo b.o.
Odluka konzilijuma od 29.12. je zracna terapija u trajanju od mesec dana (+ cetiri unutrasnja zracenja). Odluka o ovako velikom zracenju obrazlozena je time sto je operacija umesto rezom (koji se iskljucivo radi kada je kancer u pitanju) ova operacija radjena vaginalno, jer je histopatoloski nalaz pre operacije (sa kiretaze na VMA) pokazivao hyperplasio endometrii atipica (sto nije ukazivalo na maligno oboljenje)

Medjutim Dr.Dusan Stanojevic koji me je operisao tvrdi da mi zracenje uopste nije potrebno, s'obzirom na N1 G1 do 50% bez obzira sto je operacija radjena vaginalno.

S'obzirom da Dr. Dusan stanojevic vazi za vrhunskog strucnjaka imam sledeca pitanja:

1. Koga da poslusam
2. Cula sam da su ova zracenja mnogo stetna prvenstveno za debelo crevo i besiku, jer ostavljaju trajne posledice. Koliko je to tacno, i dali necim posledice mogu da se ublaze?
3. Dali postoje dijagnosticke metode i koje na osnovu kojih ja mogu sa velikom sigurnoscu utvrditi dali imam ili nemam malignih celija (koje su zbog pogresnog tipa operacije "vaginalne" mogle dospeti iz zarazene sada izvadjene materice u druge strukture organizma.) pa samim tim i dali su mi definitivno potrebna zracenja.

Unapred zahvalna na svim odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor
PostPoslato: Uto Jan 02, 2007 12:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2006 7:49 pm
Postovi: 43
Obzirom da je operacija ucinjena vaginalno smatra se da nije ucinjen ni adekvatan klinicki staging (stadijum) bolesti pa prema tome se ne moze tacno precizirati potreba za dodatnom terapijom, u prvom redu zracnom terapijom. Inace, u datim okolnostima odluka konzilijuma jeste opravdana.

Pre definitivne odluke o zracnoj terapiji mogao bi se uciniti MRI abdomena i male karlice (pregled magnetnom rezonancom) naravno u referentnoj ustanovi, odnosno kod radiologa koji se bavi ovom problematikom. Ovaj nalaz bi mogao pomoci u konacnoj odluci.

Inace, da je operacija ucinjena klasicno abdominalno i da se sigurno radi o G1 N1 do 50% invazija miometrijuma radilo bi se o IB stadijumu bolesti kada ne bi bila potrebna zracna terapija.



P.S. nisam lekar, samo se druzim sa lekarima


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 46 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: