Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Sre Jan 12, 2011 12:23 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Uradjen mi je kontrolni MR pregled karlice i sutra je trebalo moj doktor to da pogleda ali sam saznala da je na godisnjem odmoru i moci cu kod njega tek krajem februara, pa bih molila ako neko moze da mi protumaci nalaz, jer ne mogu tako dugo da cekam odgovor, pogotovu sto u ovom nalazu postoje stvari koje su meni laiku zabrinjavajuce.
Inace, samo da pojasnim, pre dve godine mi je otkriven karcinom grlica materice i uradjeno je zracenje bez hemoterapije, zbog hidronefroze desnog bubrega. Sada samo idem na kontrole i ovaj snimak je deo te kontrole, jer imam neke nus pojave od radijacije - bol u donjem delu stomaka i otezano i ucestalo mokrenje.
Evo teksta nalaza:
1. Cerviks uterusa postiradijaciono fibrozzno izmenjen, bez znakova postojanja mekotkiivnih lezija i patoloskog signala koji bi govorio prilog recidivu osnovne bolesti. Parametrija obostrano zadebljana i edematozna, pre svega u sklopu inflamacionih - postiradijacionih promena.
2. Paraaortalno, parakavalno, te interaortokavalno, evidentni su mnogobrojni, ekstenzivni, policiklicni konglomerati limfonodusa koji pokazuju zone interne nekroze dijametara maksimalno do 60x57mm(LLxKK) koji vrse umerenu kompresiju na lumen donjeg aspekta VCI. Parailijacno i obruratorno obostrano, vise levo, pojedinacni okrugli, ipatoloski uvecani limfni nodusi dijametra do 14 mm.
3. Mokracna besika sa znacima postiradijacionog buloznog cistitisa.
4. Manja kolicina slobodne tecnosti u Douglasovom recesusu.
5. U obe pubicne kosti, u regiji simfize evidentne izrazene postiradijacione promene, sa visoko suspektnom "insufficiency" frakturom leve. Obostrano u alama sakruma te telima ilijacnih kostiju u regiji Sl zgloba evidentne su izrazene postiradijacione promene, sa zonom T1/T2 hiposignala u telu leve ilijacne kosti cija se sekundarna etiologija ne moze sa sigurnoscu iskljuciti.
ZAKLJUCAK; Multipli masivni konglomerati limfnih nodusa paraaortalno, parakavalno i interaortokavalno, sa kompresivnim efektom na VCI. Parailijacna i obturatorna patoloska limfadenomegalija obostrano, vise levo. Postiradijaciona fibroza cerviksa uterusa bez znakova lokalnog R/R. Ekstenzivne postiradijacione sekvele na kostima karlicnog prstena sa visoko suspektnom frakturom leve pubicne kosti. Lezija leve ilijacne kosti uz SI zglob visoko suspektna na sek. depozit.
molila bih nekog od doktora, ako moze da mi protumaci ovaj nalaz i koliko je dobar, odnosno los.

Izvinjavam se zbog opsirnog teksta, ali prepisan je u originalu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Sre Jan 19, 2011 3:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Kao sto sam i slutila, nalaz nije dobar i danas mi je doktor rekao da sledece nedelje idem na onkolosku komisiju kako bi odlucili koju terapiju da primene. Medjutim, nisam dobila nikakvo objasnjenje sta se zapravo desava sa mnom, odnosno, molila bih nekoga da mi razjasni da li je to i dalje lokalno prosirenje bolesti ili su to zapravo metastaze. Paraaortalno, parakavalno, te interaortokavalno, evidentni su mnogobrojni, ekstenzivni, policiklicni konglomerati limfonodusa koji pokazuju zone interne nekroze dijametara maksimalno do 60x57mm(LLxKK) koji vrse umerenu kompresiju na lumen donjeg aspekta VCI. Parailijacno i obruratorno obostrano, vise levo, pojedinacni okrugli, ipatoloski uvecani limfni nodusi dijametra do 14 mm
Iako sam molila doktora da mi objasni, on to nije ucinio, samo je rekao da su limfni cvorovi oko kicme uvecani. Sta to zapravo znaci? Sta znaci limfomegalija paraaortalnog polja?
Ginekoloski nalaz je uredan.
Da li to znaci da je primarni tumor suzbijen, ali je metastazirao na drugim mestima, ili se lokalno prosirio?
Sem toga, zanima me zasto je trebalo da prodje godinu i po dana od poslednje MR i da se tek sada utvrdi uvecanje limfonodusa
jer je moja sedimentacija sve vreme u rasponu od 50 do 70, a sada je bila indikator mom doktoru da trazi MR kao potvrdu o promenama. I da li bi bilo razlike da je utvrdjena ranije ili ne.
Lekarima su mozda ova pitanja smesna, jer su ocigledna, ali meni laiku su nejasna i volela bih da znam sta me ocekuje i puno mi znaci da mi neko od lekara na forumu objasni, a isto tako iskustva drugih pacijenata bi mi dobro dosla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Sre Jan 19, 2011 7:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Cao G.
reci mi molim te, ako sam te dobro razumela, ti si poslednu kontrolu imala pre god.ipo dana?
Kako je to moguce?
Zar nije rec da se prve god dana ide na svaka 3 meseca na kontrolu?
Inace, paraaortalno sam i ja imala uvecane zlezde...do 2 cm...one su bile zracenje , a takodje sam primala i hemoterapiju, najacu dozu...na svakih 21 dan...6 ciklusa.
Predpostavljam da ce ti zraciti taj deo.Nemoj da se plasis. Te zlezde su predpostavljam od grlica, a kako grlic ( tj. te celije raka na grlicu) dobro reaguje ( kazu) na radio terapiju , tako ce i te zlezde ..koje su istog , da kazem sastava...
Izvini, kao laik pisem...ali mi je krivo da niko ne odgovara, pa reko da kazem koju rec.
Pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 2:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Ne, na kontrole sam isla redovno, prvo na 2 meseca, pa na 4 i onda na 6 meseci. Ali, pre 3 meseca sam osetila bolove na levoj strani i tada je moj lekar trazio kontrolni MR pregled, a prethodni MR pregled je bio pre godinu i po dana. Inace, na kontrolama je bilo sve u redu, nije bilo promena i primarni tumor je suzbijen, ali su tek sada otkrili uvecane limfne cvorove koji su se bitno uvecali, pa se zzato i pitam zasto je trebalo da se ceka godinu i po dana da me snime i da otkriju ove promene, kada su sve vreme postojale indicije da se nesto desava, odnosno, sedimentacija je stalno bila uvecana, a ona je prvi pokazatelj.

Ne bojim se terapije, bojim se da terapije ne bude, jer kada vas otpisu, to je najgore.
Nadam se da ja jos nisam otpisana i da cu dobiti svoju dozu, ma kako stetna bilkaka.

Isto tako me zanima kako pronalaze druge mete, jer kako da znam da ih nema jos na nekom mestu kada je snimana samo karlica. Kada sam pitala za PET SKEN, moj doktor je rekao da za tim nema potrebe jer je njima sve jasno. A sta je jasno? Meni nista nije

Zato sam zelela da mi neko od lekara samo razjasni ovo sto me zanima, ne da mi daje neke prognoze. Ali izgleda da i ovi lekari na forumu kao i moji lekari ne zele da se upustaju u analizu zato sam zahvalna Tajna.adresa na tvom odgovoru.

Reci mi jos samo da li je to ona hemo od koje opada kosa posto je najjaca i koje si tegobe imala, jer ja u ovoj prvoj terapiji nisam imala hemo, samo zracenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 1:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Znas sta mi nije jasno....onako kao laiku, izvini ako lupam, malo znam o tome, ali na osnovu licnog iskustva...
paraaortalne zlezde se vide na CT-u abdomena...ili Magneta...ne male karlice...jer se one nalaze iznad pupka...tu ispod zeludca...opet kazem tako sam barem ja razumela kada su meni objasnjavali...Da li si ti sigurna da tebi nisu radili i Magnet abdomena?
zaista, u pravu si...ako nisu, trebali su...jer drugacije ne mogu da znaju...pored toga se obavezno radi u RTG pluca....sve se to donosi na kontrolu.
Nece te otpisati, ne boj se...jer ne mogu da zrace ponovo grlic, posto je on vez zracen, ali sve ostalo nije...prema tome to bez problema mogu da urade...
Hemoterapija, na srecu ..nije napravila nikakve probleme meni.. Potpuno sam normalno zivela,ni mucnine, ni kosa...nista. Jedino sam kao odgovor , posle prve , imala jako krvarenje zbog kog sam primila 3 boce krvi.I to je bilo to. Da li ce biti nekih post kontraindikacija, zaista ne znam...ali u toku primanja, nije bilo problema. E sad to ej sve indivoidualno, jer su se neki ljudi bas zalili...Cinjenica je da ona ..nije crvena , tipa one hemoterapije za neke druge kancere...vec bela...a ona se drugacije podnosi...ovo opet pricaju pacijenti,pa ti prenosim....
Da sam na tvom mestu, ja bih otisla privatno i platila konsultaciju ...sa nekim lekarom...cisto da ti lepo objasni taj nalaz...od a do s.
Zalosno je kada to moramo raditi...ali izgleda da nema druge.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 2:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Ovog puta su mi radili samo MR male karlice, a u julu 2009. i karlicu i abdomen, to je sigurno.
U pravu si, ni meni nije jasno koje su to zlezde pored kicme, ali cu valjda saznati nesto detaljnije na komisiji. Ako naletim na jednu doktorku radiologa, koja je bila prosli put, ona ce mi detaljnije objasniti, jer je bila vrlo ljubazna i predusretljiva, jedini lekar koji je imao saosecanja prema meni tada.
Do tada......pa i to je uskoro, u utorak.
Hvala ti na razjasnjenju za hemo, jer me to sad muci, prosli put sam se pripremila za sve sto me moze snaci, ali je nisam dobila, pa sad moram ponovo psihicki da se pripremim.
Inace, brine me hladnoca kojom sve to primam, kao da se ne radi o meni i mom zivotu.
Mozda te i poslusam i odem privatno da mi neko objasni sve.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 8:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Nisi ti hladna. Inace ne bi bila ovde na ovom forumu. Ti samo ne zelis da priznas sebi a ni drugima da si uplasena. Isto kao i ja. Delujes kao jaka osoba i zelis da tako i ostane, ne pokazujuci slabosti. Zbog toga si se i razbolela. Tacnije zbog toga sam se ja razbolela.
Elem,
vratih se samo da ti ostavim ovaj link...ljudi koji se sjajno, i nakon su lekari digli ruke od njih....nadam se da dobro stojis sa engleskim...Ovde je rec o plucima, ali ima topic i za grlic...
Sjajno i inspirativno.
Pozzz
http://www.inspire.com/groups/lung-canc ... survivors/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 11:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Neverovatno, svaka cast.
Nakon samo nekoliko postova ti si me procitala skroz.
......tacno je da se trudim da budem jaka osoba, i mislim da uspevam u tome, ali to kosta.....
Ponovo sam citala tvoje postove, da se prisetim, jer sam ih citala ranije i divim se tvojoj hrabrosti jer si dosta mladja od mene (ja imam 50 godina). Uvek me pogodi kada cujem da su obolele mlade osobe od ove opake bolesti.
Zao mi je sto si sve to tako tesko prosla.
Kod mene nije bilo tako. Sve je proslo relativno dobro mada sam ja dosta trpeljiva osoba i nisam tesko podnosila sve tegobe koje su me snasle. Imala sam umor, ali nisam nista osecala nakon unutrasnjeg zracenja, a ti jesi, pa me to cudi, mozda anestezija nije bila dobra. Kada sam se ja budila, nista nisam osecala ni odmah ni posle.
Ali sam imala poremecaj stolice i ranu na zadnjem delu.
Sada imam poremecaj mokrenja, nesto kao stalni cistitis, ali moji lekari me ni ne pitaju za to, niti ublazavaju tegobe, niti ih ja pitam, trpim i cutim, sada treba da se borim sa gorim zlom.
Kako si ti sada?
Ipak nije proslo puno od terapije.
Kakvi su ti rezultati na kontrolama?
Zanima me, jer nema puno nas sa rakom grlica na forumu, a mislim da je on specifican u odnosu na druge, odnosno, svaki je specifican na svoj nacin, tako da ne mozemo da se uporedjujemo sa drugim vrstama.
Sta je bilo sa tvojim limfonodusima?
Zasto se ne javljas cesce, jesi li se umorila od forumasa.
A sto se tice sajta koji si mi poslala, veoma je inspirativan, zaista, razmisljam da pokrenem temu i kod nas, valjda ce biti onih koji ce se javiti, nadam se da i kod nas ima dovoljno prezivelih i izlecenih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 11:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Ma nije to bilo nista strasno. Ja sam umor osecala samo u pocetku, a i to dospavam dva sata posle radio..i ko nova sam..Mozda sam osecala umor i zbog toga sto sam imala jako rano zracenja, a ja sam nocna ptica..pa nisam mogla da se naviknem na novi bioritam.Bolovi tokom brahiterapije su za zaborav..jer su trajali nekih dva sata nakon zavrsetka, a ja sam sklona tome da ruzne stvari brisem iz svoje sive mase. Inace , zivot sam vodila kao i pre bolesti...nista se tu nije promenilo.
Sto se kontrola tice,bila sam pre neki dan na magnetu, pa cemo videti. Javicu..
A apropo ovog foruma, ne svracam ,jer sam shvatila da se opteretim sto vise razmisljam o ovome...tj. trudim se da uopste i ne razmisljam, putujem i vodim normalan zivot. Medjutim, htela ne htela , kada dodjem ovde jednostavno setim se svega...pa mi nije pravo :-?
Obradovala sam se kada si na mojoj temi napisala da si pre dve god imala istu situaciju i da si dobro....a onda , nakon samo par dana, vidim ovde temu, i sokiram se...Nadam se da ces prevazici to, uspesno..bas kao sto citam na onom USA forumu da su i drugi prevazisli.
Zivot je masovna pojava 8)
Ja se uvek toga setim kada se uplasim...i pomislim sta mora biti, bice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 11:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
p.s. da li si posle zavrsetka zracenja radila ispiranja zalfijom i kantarionom? Zanima me zbog tog cistitisa.
p.s. citala sam da to odlicno regulise hiperbaricna komora, raspitaj se


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Pet Jan 21, 2011 4:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Da, i ja sam citala o tome i htela sam na ovoj kontroli da pitam lekara o tim tegobama i kako da ih ublazim, ali sada moram da resavam vaznije stvari, a o cistitisu cemo kasnije.
Inace, da nije toga, zaboravila bih da sam ikada bila zracena. Osecam se dobro, mada u zadnje vreme osecam umor, mada sam ja uvek oko novogodisnih praznika bila lenja, umore me sva ta praznovanja i potrebno mi je vreme da se aktiviram.
Ovaj cistitis mi se pojavio nakon godinu i po dana od terapije, tako da i ti mozes da ocekujes da ti se pojavi neka nus tegoba od zracenja, nemoj da te to uplasi, jer to zlo je bolje od onog prvog.
I ja se trudim da zivim normalno, ali taj mac nad glavom stalno osecam, koliko god da se trudim da zaboravim, ne vredi, stalno sam svesna da mi je zivot trenutno ogranicen, sve dok se ne izborim do kraja.
Ali, ova bolest mi je donela jednu dobru stvar, svesnija sam koliko mi je stalo do odredjenih osoba i koliko je njima stalo do mene, da vredi boriti se za svaki dan, a ne godinu. Vise cenim i zivot i ljude oko sebe. '
'Shvaatila sam da su moja nekadasnja depresivna stanja bila samo beg od stvarnosti, i da se sada osecam mnogo zivljom nego pre bolesti. Bolest me je razdrmala i ukazala na greske koje sam pravila u sopstvenom zivotu, mislim tu na prioritete koji su bili u sustini pogresni. Kada se covek razboli shvati da je za srecu potrebno malo, da posao moze da ceka, da ga moze obaviti i neko drugi, da novca nikad nije dosta, koliko god ga ima, uvek cemo naci neki novi cilj zbog cega nam treba jos, a sustina je da nam treba zdravlje i ljubav osoba koje nas okruzuju
Ali, sada sam otisla u filozofiju u ove kasne sate....
Pozdravljam te i zelim da ti rezultati budu dobri, i ne sumnjam da ce tako i biti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Sub Jan 22, 2011 12:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Ovakoc, kontrola u utorak..
moji rezultati gotovi..
no buni me jedno,tj. dve stvari
prva je velicina grlica nakon radioterapije...prosto na mom nalazu ne pise koliki je grlic sada...pise da je u regresiji...blabla...ali ne pise koliki je sada...
takodje i sve ostalo je u regresiji..
No, ja sam imala neku cistu na prvom ct-u...maja meseca prosle godine...sada, na MR...ta cista je i dalje tu, iste velicine 8mm, no plasi me, jer ova lekarka nije htela da je opise kao cistu...vec je ostala nedorecena...tipa nejasna etimologija..ali kao stacionarno u odnosu na proslogodisnji CT...pa se zaista nadam da je to cista..

Eto, brine me cista i velicina grlica.
da li znas koje je velicine bio tvoj grlic nakon zracenja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kontrolni MR pregled karlice - molim tumacenje
PostPoslato: Sub Jan 22, 2011 12:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Pa sto se grlica tice, niko se nije izjasnjavao o tome, odnosno samo je stajalo znacajna redukcija volumena infiltrativne mase u regiji cerviksa uterusa, sto znaci da je zracenje ucinilo svoje, imala sam dobar odgovor i masa se znacajno smanjila, ali je ipak ostalo nesto malo, kako je radiolog rekao, velicine malog nokta, ali se vremenom i to povuklo, jer i mesecima nakon zracenja, desavaju se promene, sto dobre, sto lose. Dobre, jer se tumor izgubio, lose, jer sam dobila poremecaj mokrenja i nekoliko meseci sam imala bolove u kukovima, naizmenicno levo i desno i jako sam se tesko kretala, to je trajalo nekoliko meseci i nestalo samo od sebe.
Posto hemo nisam imala, ne znam koje posledice mozes da ocekujes od toga, ali i to je individualno.
Sto se ciste tice, to sto su ti napisali znaci da samo prate, a posto nije bilo promena, nista zasad i ne preduzimaju. Medjutim, na osnovu mog iskustva, savetujem ti da insistiras da jos jednom provere tu cistu, kog je sastava, jer i kod mene su ti limfonodusi bili u granicama normale, i odjednom su poceli da se uvecavaju. Nemoj cekati da se slicno desi i tebi.
Drugo, kakva ti je sedimentacija?
Kada sam ja zavrsila sa terapijom, pitala sam radiologa kako cu znati da se nisu pojavile mete negde, na sta je ona odgovorila da se to vidi iz krvne slike, a meni je ta prokleta sedimentacija stalno bila povisena i oni nista nisu preduzimali do sada.
Zato, ako ti je sedimentacija normalna, nemoj se brinuti, znaci da si u regresiji, odnosno sve je ok. Ako nije, insistiraj da ponovo provere sve i utvrde gde se nalazi izvor procesa.
Zanima me da li su ti radili tumor markere, jer stalno citam da svima to rade, a meni nisu. Da li su za tumor grlica irelevantni markeri? I zaboravila sam u kom si ti stadijumu bila?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: