Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Za doktora Severusa
PostPoslato: Sub Apr 10, 2010 11:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 10, 2010 11:21 pm
Postovi: 2
Poštovani doktore,

Pišem Vam u ime moje rođake koja je nedavno operisana od karcinoma rektuma, inače ima 40 godina.

Početkom ove godine javila se na internistički pregled zbog gubitka težine, povremene krvi u stolici i kašlja. UZV pregledom abdomena uočen je polip od 1 cm na zidu mokraćne bešike. Odmah je upućena urologu a preporučena je i rektoskopija.

08.02. je urađena TUR BT. PH analiza je pokazala CARCINOMA VESICAE URINARIAE TRANSITIONAL CELL GRADUS I.
Na otpustu je urađena rektosigmoidoskopija, koja je pokazala na 3-5 cm od anokutane linije ulceroznu promjenu. PH analiza je bila ADENOCARCINOMA INTESTINI CRASSI GRADUS II.

Preop.nalazi-3 lab.analize, tm markeri CEA i Ca 19-9, RTG pluća, UZV abdomena, ginekološki pregled, ginek.UZV, kolposkopija nisu pokazali raširenost bolesti van rektuma. MRI male karlice i endorektalni UZV su pokazali T2 tj. T3 lokalnu raširenost tumora.

26.03.nakon 3 dana tzv. flash radioterapije urađen je op.zahvat.Dijagnoze sa otp.liste su:

Adenoinfiltratio recti cum infiltratio fac.post.vaginae
Infiltratio in hepate(mnogo metastaza, od 5 mm do 5 cm u skoro svim segmentima)
Cystae ovarii bilaterrales
Op:Laparotomia explorativa
Colostomia bilateralis


Moja pitanja za Vas su:

1.Koliko je česta pojava 2 primarna karcinoma odjednom kod mlađe osobe? Nema porodičnu anamnezu za maligne bolesti, niti faktore rizika za ova 2 karcinoma.

2.Kako je moguće da ništa nije ukazivalo na toliku raširenost bolesti? Ili se bolest razvila u tako kratkom vremenu od dijagnoze do zakazivanja termina operacije?Jesu li adenokarcinomi rektuma toliko agresivni?

3.Šta dalje? Onk.konzilij je preporučio sistematsku palijativnu terapiju. Čekamo drugi konzilij 19.4.koji će odlučiti o konkretnom izboru citostatika, zračenja i event.primjeni Avastina.
Shvatam da je u pitanju stadij 4 i da je petogodišnje preživljavanje 0-7%. Kakve su joj šanse sa i bez hemioterapije? Da li je radioterapija bolji izbor?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za doktora Severusa
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 9:25 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
nisam doktor ali da vam nesto samo kazem...ovako,bolest ne bira,cak i bez genetskih predispozicija moze se dobiti karcinom,dobijaju bebe u utrobi a dobijaju i stare osobe od 70-80 godina...dakle sa te strane nema nikakvih pravila...takodje,bolest,kancer,je izuzetno tia i podmukla bolest,ne moras imati nikakve velike simptome,kao kod vase rodjake,misli imam malo krvi u stolici,opet proradili hemoroidi,a zapravo je nesto mnogo gore,jer se covek oseca super,dok god se ne sazna za bolest...e sad,doktori ce najboje odrediti kakvu terapiju treba da prima...e sad,za ovo prezivljavanje nisam cuo,mozda je to slucaj samo kod adenokarcinoma...kao i svima,i vama cu reci da ce vas pozitiva izleciti,to sto ima karcinom ne znaci da treba da se preda,vec da prihvati sve to kao da je kijavica i da kaze:pobedicu ja to...
sve najbolje vam zelim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za doktora Severusa
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 12:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 10, 2010 11:21 pm
Postovi: 2
Hvala Slavko, citam vasu pricu i divim vam se zbog svega, a najvise zbog hrabrosti.
Upravo to i pokusavamo svi oko nje, da ostanemo pozitivni, da pomognemo ako mozemo. Trazimo i alternativne metode pomoci, ali to je pravo more raznih preparata gdje svi obecavaju i moguce i nemoguce.
Ugl.ona se dobro osjeca i oporavlja nakon operacije, pa nam sad ostaje da cekamo onkoloski konzilijum. Mene interesuju ljudi koji su prezivjeli taj stadijum 4-nasla sam nekolicinu u SAD-u, napisali su svoja iskustva. To je veoma ohrabrujuce, ali obeshrabrujuce je da je njima na raspologanju bilo mnostvo raznih terapija koje se ovdje i ne primjenjuju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za doktora Severusa
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 12:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
ja sam imao karcinom testisa takodje u cetvrtom stadijumu...ali sam sada ok,vec 6-7 meseci nakon hemoterapija se super osecam...nisu iste bolesti,to stoji,svaki je pacijent prica za sebe...najbitnije je pozitiva,potrazite neke forume sa onkologijom iskljucivo,tamo cete naici na puno iskustava i na mnogo dobrih saveta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za doktora Severusa
PostPoslato: Čet Maj 06, 2010 1:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jun 08, 2009 10:43 am
Postovi: 63
tod1,
iako je pitanje upuceno dr Severusu, koji je strucan za odgovor, moram Vam samo reci da pokusate sve u lecenju Vase rodjake, znaci sve dostupne metode i medikamente, ali se ne dajte prevarantima da zarade na Vasoj muci. Insistirajte na Avastin-u. Procitala sam da je uz Aastin produženje života duže nego uz primenu standardne ht. Sto se tice radioterapije, mislim da tu nema sta da se radi i da u principu ostaje samo palijativna terapija.
Želim Vam svu srecu!!!

_________________
Svako dobro!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za doktora Severusa
PostPoslato: Pet Maj 07, 2010 1:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 28, 2009 5:13 pm
Postovi: 9
A, sad iskreno.......prognoza jako losa......tumor kasno otkriven......zahvatio i udaljen organ....jetru......do 6 meseci zivota........ali cuda su moguca......treba se boriti........ja sam neko ko je to sve prosao sa svojom majkom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za doktora Severusa
PostPoslato: Sub Maj 08, 2010 11:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 08, 2010 11:40 pm
Postovi: 3
Postovani doktore,
mojoj baki su otkrili karcinom jednjaka, vec je metastazirao, isla je na 3 hemo terapije i krvna slika joj se jako pogorsala. Pre neki dan su nam rekli da joj nema leka i da su meseci u pitanju. Culi smo da makrobiotika pomaze u lecenju raka, i hranimo je tim pravilom israne. Baki nismo nikako mogli da kazemo da joj nema leka, jer bi klonula duhom. Mozete li mi molim vas reci sta mozemo ocekivati dalje? Da li bi vam nesto znacilo da vam posaljem njenu najnoviju krvnu sliku?
Nadam se da cete mi ubrzo odgovoriti, hvala vam unapred


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: