Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Rak grlica materice - invazivni planocelular
PostPoslato: Pon Feb 09, 2009 2:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 07, 2009 11:53 am
Postovi: 24
Prica moje majke pocinje vrlo slicno kao prica majke Ivane_82.

Najmanje jedan put godisnje je isla na papa test, kolposkopiju, ultrazvuk, i u slucaju nekih tegoba, otisla bi jos koji put.

Prosle godine na papa testu i kolposkopiji je bila 31.01.2008. i sve je bilo uredu, papa II grupa. Na ultrazvuku je bila u aprilu 2008. i tada je bilo sve uredu. I bila je jos u oktobru 2008, jer je malo krvarila izmedju ciklusa!?!. Zavedeno je pod to da ulazi u klimaks!?!

Uglavnom, ove godine 15.01.2009. ode na redovnu godisnju kontrolu i papa test III b grupa. Mi svi u soku. Pa kako? A predkanzerozna stanja? A promene koje prethode svemu ovome? Sta je tu propusteno? Ko je tu napravio propust?

Uglavnom, uradi joj se biopsija polipa. Rezultat biopsije:
Carcinoma planocellulare invasivum cervicis uteri hg2, ng3

I onda krece moje sumanuto traganje po netu sta je to, sta oznacava hg2, ng3, stadijumi... Nema potrebe da prepricavam, svi ste manje/vise prosli kroz sve. I tu nailazim na ovaj forum, i citam vase price, iskustva.

A krajem januara je nedelja borbe protiv raka grlica materice i slusam price na tv-u da zene trebaju samo ici redovno na kontrolu i da najvise zbog neodgovornosti zena, rak se razvija.

I postavljam pitanje: Da li je bas tako? Da li samo zbog neodgovornosti zena ili tu postoji i (ne)odgovornost lekara? Sta meni vredi ako majka moja postane statisticka greska. I sta sa tim lekarom?

Uglavnom, majka je danas primljena u bolnicu NF, ocekujemo operaciju.
p.s.
procitala sam gomilu postova i sazivela se mnogim ljudima ovde na forumu. puno vas pozdravljam, i podrzavam u borbi do kraja! Usla sam u klub!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 20, 2009 7:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 07, 2009 11:53 am
Postovi: 24
Samo da dopunim sta se desava sa mojom majkom

Operisana je. Radikalna histerektomija. Werthem-meigs.
PH rezultati izvadjenog tkiva:
Carcinoma planocelulare invasivum cervics uteri, tip krupnih keratinizirajucih celija, G2NG2.
Metastasis carcinomatis planocelulareis cervicis uteri in lymphnodo (1-7) ovo je sa desne strane. A sa leve strane limfni cvorovi izvadjeni su cisti, tj (0-6).
Stadijum: T2bN1MxL1Vo (FIGO IIb).

Na konzilijumu u NF isti doktor (doktor Pažin) i ista terapija kao i za Ivaninu majku.

Konzilijarna odluka - Za postoperativnu zracnu TH uz CDDP potencijaciju. Naciniti CT abdomena i male karlice.

Da li to znaci da se razliciti kanceri tretiraju na isti nacin? Da li neko ima iskustva sa ovim tipom raka?

Uplasena sam. Prestravljena. Iscitala sam nebrojeno puta pricu Ivanine majke. Znam da je svako slucaj za sebe. Ali tretiraju ih isto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 24, 2009 4:34 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Dobro je sto je uopste moglo da se operise, jer stadijum IIb se obicno ne operise (moja mama je bila taj stadijum ali joj nije bila preporucena operacija tj. odredjen joj je stadijum pre donosenja odluke o lecenju)

Planocellulare je manje agresivan tip od AdenoCa i ima bolju prognozu, kod Vase mame je srednje diferentovan tip G2 (srednje agresivan) i prognoze su dobre jel je bio zahvacen samo jedan limfni nodus.
CDDP je cisplatina i ona se malo teze podnosi od CDDBA (tj. karboplatine) mada mozda joj na IORS-u promene i daju CDDBA kao sto su mojoj mami bili zbog godina i ostalih pridruzenih bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 25, 2009 1:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 07, 2009 11:53 am
Postovi: 24
Hvala Ivana na pozitivnom stavu i ovim recima! Puno, puno, puno mi znaci.

Pre operacije, sa analizama je ustanovljeno da je bila u stadijumu Ib, a nakon operacije su konstatovali da je IIb.
Velicina izvadjenog tumora je bila 30mmx30mmx35mm.

Majka je bila u sjajnoj kondiciji pre operacije, sa besprekornom krvnom slikom bez nekih drugih bolesti. Jednom recju - zdrava zena (do pre mesec i kusur dana).
49. godina napunila dan pre operacije. Sad je malo smrsala. Pa je hranimo da se popravi pre terapija.

Citam i istrazujem o zdravoj ishrani. To mi je sada preokupacija :-). Na ovom sajtu sam nasla dosta korisnih saveta! Hvala svima! Ovo je borba do kraja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 06, 2009 11:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 04, 2009 1:15 am
Postovi: 5
Moja mama je preminula prekjuche od te bolesti...ushla je u 4ti stadium pochetkom januara...
muchili je lekari, nisu hteli da je prime na onkologiju pochetkom 4og januara iako je ona nekada bila i glavna sestra na toj istoj klinici za onkologiju u knez selu(kod nisha)...vracali je i sa onkologije i sa urologije(posledica zrachenja su bili slabi bubrezi)
lekari su neodgovorni potpuno...ona je mozhda i mogla da se operishe ali dok je doshla do konzilijuma da nepismeni doktori ustanove da ima rak vec je bilo kasno za operaciju...
ne mogu da verujem da moje mame vishe nema...stradala je od medicine kojoj je celoga zhivota bila posvecena...
ni hitna se nishta nije potrudila...doshli su dali joj trodon i bensedin i to je to...ostavili je da jauche od bolova celu noc...
na kraju je upala u neko komatozno stanje i tako izdahnula...
Moglo je da bude bolje da je neko hteo da je pogleda od tih kretena, ona je vec neko vreme slabo jela, poslednjih 5 dana nije nishta stavila u usta...
i setili se da joj daju infuziju taj dan ali su joj vene bile toliko slabe da su pucale i nisu ni mogli!
jako sam nezadovoljna shto su tako postupali, mama nije to zasluzhila!!!
vecina doktora je bila neprijatna prema njoj ne znam zashto, valjda jer im je smetala poshto su je otpisali tad...
Nek joj je vecni mir bar mi je za utehu to shto se muchila sa velikim bolovima samo jedan ili dva dana...
:cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 06, 2009 12:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Miljana moje iskreno saucesce.Jako mi je zao kad cujem da se neko tako patio a nije umro mirno i dostojanstveno.

Bilja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 06, 2009 1:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 07, 2009 11:53 am
Postovi: 24
Miljana,
i moje iskreno saucesce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 06, 2009 5:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 09, 2009 1:52 am
Postovi: 17
Miljana,jako mi je zao zbog tvoje mame.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 06, 2009 10:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 6:10 pm
Postovi: 2010
Lokacija: tu u vashoj blizini
moje naj iskrenije saucheshce,znam kako je biti bez majke

_________________
nije srecan onaj ko ima shta zheli,
nego onaj koji ne zheli ono shto nema


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 06, 2009 11:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Miljanas!Iskreno saucheshce moje!Zao mi je shto su tako ,ruzno postupili prema tvojoj mami "kolege",neka im sluzi na chast! A njoj neka je laka crna zemlja i neka pochiva u vechnom miru :cry: !Svi cemo tamo,budi hrabra,morash dalje!

_________________
Slika
"Ne jadikuj mnogo nad sitnim bolovima, jer bi sudbina mogla početi da te leči - krupnim."
Neruda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Carcinom planocellulare
PostPoslato: Čet Maj 14, 2009 10:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 10:34 pm
Postovi: 7
Molim vas, da li mozete da mi protumacite sta znaci ova dijagnoza: Carcinom Planocellulare HG2. Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 9:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 07, 2009 11:53 am
Postovi: 24
dacka0706,

ja nisam lekar po struci. sticajem zlih okolnosti sam ponesto naucila, tako da ovo sto cu ti napisati, uzmi sa rezervom, a sacekaj odgovor od nekog lekara.

Carcinoma Planocellulare je zlocudni tumor, porijeklom iz plocastih stanica, a HG2 - histological grade, srednje diferentovan tip tumora (diferencijacija je u odnosu na zdravo tkivo, koliko se celije raka razlikuju od zdravog tkiva).

puno pozdrava!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 17, 2009 9:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 10:34 pm
Postovi: 7
Hvala puno na odgovoru! Sutra idemo kod doktora pa cemo saznati sta dalje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 18, 2009 1:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 10:34 pm
Postovi: 7
Bili smo kod doktora i traze da se uradi magnetna rezonanca jer sumnjaju da je tumor zahvatio i karlicu,inace radi se o karcinomu materice. Da li to znaci da je metastaziralo, sta u tom slucaju se radi ako je zahvatilo i karlicu? Doktorica nije htela nista vise da kaze.Molim vas odgovorite sto brze mozete! Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 18, 2009 2:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 07, 2009 11:53 am
Postovi: 24
dacka0706,

ja nisam lekar, i stvarno ne mogu reci sta to znaci. Uglavnom, ne zurite sa zakljuccima.

Ali kroz sta sam prosla sa majkom, a to je da je majka moja isla na CT abdomena, a MRI je radila u bolnici, kao i sve zene sa kojima majka lezi na IORS. I to ne mora da znaci da je metastaziralo. Koliko sam ja zakljucila, pre nego sto se krene sa terapijom, lekari traze neke pretrage da se izvrse, da bi imalu uvid u stanje pre lecenja. Tako da ne panicite unapred. To je neka uobicajena procedura.

Samo hrabro.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: