Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: djecak 9 godina pocinje hemoterapiju za par dana-pomozite
PostPoslato: Sub Mar 01, 2008 1:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 27, 2008 11:08 pm
Postovi: 13
Moj mali necak koji je prije mjesec dana operisao maligni tumor na vratu( dijagnoza chondrosarcoma mesenchymale.st- jako rijedak oblik tumora hrskavice) pocinje u srijedu sa hemoterapijom.

Molim sve koji imaju pouzdane informacije o hemoterapiji da pisu, zanima me kako djeca podnose hemoterapiju, koje su posljedice na organizam, koliko pomaze a koliko odmaze hemoterapija.

Sta da ocekujemo i cemo da se nadamo, kako dijete koje je na prvi pogled prekrasno, zdravo, veselo i razigrano da pripremimo na to kroz sta treba da prodje. Kako da utjesim njegovu mamu( moju sestru) kad dijete od teskih ljekova pocne da poboljeva . . . molim vas javite se.

Ja iskreno vjerujem u Boga i znam da nas Gospod ne iskusava vise nego sto mozemo da podnesemo ali ovo sve mi jako tesko pada.

Treba li dijete pricestiti prije pocetka hemoterapije? Ja mislim da treba . . .

Smiju li se koristit preparati za jacanje imuniteta u toku hemoterapije i koji?

Cekacu strpljivo da se javite . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: djecak 9 godina pocinje hemoterapiju za par dana-pomozit
PostPoslato: Sub Mar 01, 2008 4:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
dixichick je napisao:
Moj mali necak koji je prije mjesec dana operisao maligni tumor na vratu( dijagnoza chondrosarcoma mesenchymale.st- jako rijedak oblik tumora hrskavice) pocinje u srijedu sa hemoterapijom.

Molim sve koji imaju pouzdane informacije o hemoterapiji da pisu, zanima me kako djeca podnose hemoterapiju, koje su posljedice na organizam, koliko pomaze a koliko odmaze hemoterapija.

Sta da ocekujemo i cemo da se nadamo, kako dijete koje je na prvi pogled prekrasno, zdravo, veselo i razigrano da pripremimo na to kroz sta treba da prodje. Kako da utjesim njegovu mamu( moju sestru) kad dijete od teskih ljekova pocne da poboljeva . . . molim vas javite se.

Ja iskreno vjerujem u Boga i znam da nas Gospod ne iskusava vise nego sto mozemo da podnesemo ali ovo sve mi jako tesko pada.

Treba li dijete pricestiti prije pocetka hemoterapije? Ja mislim da treba . . .

Smiju li se koristit preparati za jacanje imuniteta u toku hemoterapije i koji?

Cekacu strpljivo da se javite . . .


Dixi,

Tesko je kada odrastao covek mora da ide na hemoterapiju, a kako li je tek detetu? Mada, sa druge strane on je jos mali pa verovatno nije ni svestan ozbiljnosti situacije.

Kako ce neko da podnese hemoterapiju je u potpunosti individualno. Eto, ja sam imala nesrecu da sam je poprilicno lose podnosila. I danas, 3 meseca nakon poslednje hemoterapije imam bolove u zglobovima. no, svaki citostatik ima svoja nezeljena dejstva koja se mogu, ali i ne moraju javiti.

Na hemoterapiju treba da gledate kao na jedan posao koji je neophodno obaviti. Kao kada idete kod zubara. Trpite malo, ali znate da cete posle imati divne i zdrave zube. Ne bih da uzalim u raspravu o tome koliko pomaze, a koliko odmaze hemoterapija. Ja licno verujem da pomaze!

Cinjenica je da ce vasoj sestri biti tesko i svima vama ce biti tesko, ali taj period mucenja ce da prodje i vrlo brzo ce da se zaboravi. Savetujem vam da pred detetom ne pricate o samoj bolesti, nacinu lecenja. Budite dobro raspolozeni i ne dozvolite da vidi vasu zabrinutost. Svi vi imajte na imu cinjenicu da ce sve to proci za nekoliko meseci.

Sto se tice raznih preparata za jacanje imuniteta, to ce te ipak morati da vidite sa njegovim lekarom. Neznam gde ce dete biti na lecenju, ali na IORS-u, gde sam se ja lecila i gde se trenutno leci i moj otac, lekari nisu bili za preparate, cak ni za vitamine. Njihov je stav da se sve moze nadoknaditi ishranom!

Ja licno sam svakodnevno uzimala malu kolicinu maticnog mleca (ne u kapsulama vec pravi kupljen kod pcelara); propolis; cedila sok od cvekle, limuna, pomarandže sa pola kasicice djumbira; pila glinu; jela obavezno voce u toku dana (posebno borovnice,maline,jagode: mogu i zamrznute); riba (ali ne velika npr.tunjevina, vec sardine, pastrmke). Sada bih trebala jos da se prisecam, ali znam da sam po citav dan nesto jela i pila. (obavezan caj od nevena). Pogledajte moje ranije postove, a ako imate dodatna pitanja rado cu vam odgovoriti.

Inace, sretala sam i decu na Institutu, a srecem ih i sada kada idem kod tate u posetu. Maltene klinci kao i svi ostali! Mislim da oni to ipak lakse podnesu od nas odraslih.

Ah da, ako zelite da se dete pricesti - uradite to! Ja licno nisam neki vernik, ali moram da priznam da odem sigurno 2-3 puta u crkvu da se pomolim.

I na kraju moj savet. Samo hrabro, imajte vere u izlecenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 4:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 29, 2008 2:15 pm
Postovi: 16
Lokacija: Beograd
Neznam da li cu ti ista pomoci, ali iz iskustva koja sam imao sa tastom i problemima koja je ona imala nakon hemoterapije kada joj se kvarila krvna slika i opadao imunitet, moram da podrzim evelinu koja je napisala da se koristi sveze iscedjen sok od cvekle i limuna, s tim da smo mi uz ovo dodavali i jabuke i sargarepu i to sve po pola kilograma, a zasladjivali smo po potrebi medom, mada treba prvo probati da se nebi presladilo. Pored ovoga davali smo joj i preparat NONI koji smo po preporuci lekara sami kupovali u odredjenoj ustanovi (nebih da je reklamiram), ali je bilo potrebno da se prvo donesu rezultati kako bi strucno lice u toj ustanovi potvrdilo sta je najbolje koristiti i u kojoj dozi u zavisnosti od starosti bolesnika, njegovog opsteg stanja, kao i vrste i stepena razvoja bolesti.
Moram ti reci da smo joj po preporuci lekara davali sve da jede osim sto je bilo ogranicenje u kolicini slatkog i previse masnog, narocito prvih par dana nakon terapije. Svaki put nakon hemoterapije krvna slika bi joj se pogorsala, ali smo primenom napred navedenog uvek istu dovodili u normalno stanje i mogla je bez problema primati sledecu terapiju.

Nemojte gubiti nadu i veru u uspesan oporavak, jer detetu mnogo znaci i vasa pozitivna energija kojim cete ga okruziti i nikako pred njim nemojte ocajavati, ako vec nemozete izdrzati - gledajte da se sklonite i da ono ne primeti vasu uznemirenost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 5:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
Ja dok sam primala hemoterapiju nisam uzimala nista od toga. Krvna slika bi pala, pa bi se sama digla. Moj savet vam je da za sve sto planirate da mu dajete-prvo pitate lekara, jer na primer eto-crvene stvari [kao sto je cvekla, borovnice...] nisu pozeljne da se daju za vreme terapija, jer prilikom stolice moze da se ukaze crveno, pa necete znati da li je od toga ili je malo prokrvario [ni to nije strasno-moze da se desi-meni se desilo prvi put, ali se odmah sredilo]. Cveklu i limun sam jednom cisto onako probala da pojedem ali me je tako jako zaboleo zeludac, da sam odustala. Inace je osetljiv, a to ga je dokrajcilo tada...
Mislim da deca mnogo bolje podnose terapije od odraslih. Ja sam je dosta dobro podnela [inace imam 17god], za vreme terapija mi je bilo mika, ali ja nisam jela nista, tako da nisam povracala. Nisam mogla da jedem i da sam htela. Inace, mami su uvek govorili da me ne tera da jedem na silu ako ne mogu. Za vreme terapija sam bas puno smrsala, ali sam se cim su prestale popravila.
Inace, pre terapija imala sam veeelike bolove a cim je pocela terapija, prestali su, tako da sam zivnula. Cim bi iskljucili terapije, ja bih se super osecala, normalno, zivahno opet.
Samo vi budite pozitivni i bice i on uz vas. I ako za vreme terapija se bude lose osecao, znajte da je to privremeno, cim one prodju, bice kao nov.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 6:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
posavetujte se sa lekarima koje preparate dete moze da uzima.
detetu na njemu razumljiv nacin objasnite da mora malo da trpi da bi se kada sve prodje ponovo igrao sa svojim roditeljima, drugovima.
da li ce se javiti nuspojave je nepredvidino reci unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 7:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
[quote="*Mica*"]Ja dok sam primala hemoterapiju nisam uzimala nista od toga. Krvna slika bi pala, pa bi se sama digla. Moj savet vam je da za sve sto planirate da mu dajete-prvo pitate lekara, jer na primer eto-crvene stvari [kao sto je cvekla, borovnice...] nisu pozeljne da se daju za vreme terapija, jer prilikom stolice moze da se ukaze crveno, pa necete znati da li je od toga ili je malo prokrvario [ni to nije strasno-moze da se desi-meni se desilo prvi put, ali se odmah sredilo]. Cveklu i limun sam jednom cisto onako probala da pojedem ali me je tako jako zaboleo zeludac, da sam odustala. Inace je osetljiv, a to ga je dokrajcilo tada...
Mislim da deca mnogo bolje podnose terapije od odraslih. Ja sam je dosta dobro podnela [inace imam 17god], za vreme terapija mi je bilo mika, ali ja nisam jela nista, tako da nisam povracala. Nisam mogla da jedem i da sam htela. Inace, mami su uvek govorili da me ne tera da jedem na silu ako ne mogu. Za vreme terapija sam bas puno smrsala, ali sam se cim su prestale popravila.

+++++++++++++++
Sto se tice crvenih stvari koje mogu da oboje stolicu to je i nama receno, ali to pravilo je vazilo za prvih nedelju dana. To se odnosi i na kupovne sokove koji su crveni, paradajz i sl. Cinjenica je da ne bih mogla da pijem taj sok od cvekle i da sam htela jer mi je u tih prvih nedelju dana od dobijanja hemo zeludac bio izuzetno osetljiv i tih dana bih jela samo integralni pirinac.

Krvna slika bi mi padala oko 15 dana. Izmedju dve hemo imala sam obavezu da vadim krv (i to samo KKS iz prsta, da bi se videli leukociti, neutrofili, trombociti....)i te rezultate bih predavala pri sledecem prijemu.
Doktori ce vam reci u kojim slucajevima morate da im se javite (zato i sluze ta kontrolna vadjenja krvi). U slucaju da leukociti ili neutrofili padnu ispod neke minimalne granice koju oni utvrdjuju,(ne vazi ona minimala iz granicnih vrednosti koja je navedenana gotovim nalazima) morate im se javiti telefonom i izdiktirati rezultate a oni ce odluciti sta dalje. Meni je najniza granica leukocita bila 2,9 (donja granica 3,5) a neutrofila (granulociti) 0,6 (donja granica je 1.58)

Videcete, najgora je prva hemoterapija, ali iz prostog razloga jer je u pitanju nesto sto vam je nepoznato. Meni je puls pre pocetka dobijanja hemoterapije bio preko 120! (Obavezno su mi radili 2 EKG-a u bolnici). Kasniji ciklusi su prolazili bez takvih manifestacija. I takav stres oni ce lako savladati. Daju nesto za smirenje, ponove EKG i primanje moze da krene. Naravno, sve te radnje zavise od samog protokola. Mozda ce kod njega biti nesto sasvim drugacije.

Kada su u pitanju mucnine ja sam npr. koristila djumbir (i sada ga dodajem u sok od cvekle) jer on je prirodno sredstvo protiv mucnine.

Nemojte da se plasite! Zaista moze da se izdrzi. Mica je u pravu kada kaze da deca to bolje podnose. I fizicki i psihicki!

Samo hrabro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 8:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 27, 2008 11:08 pm
Postovi: 13
Hvala vam svim od srca sto ste se ukljucili i podjelili svoja iskustva, to mi zaista mnogo znaci.

Sad sam puno mirnija, kad procitam i vidim da je puno i mladih i onih malo starijih proslo kroz to sto ceka naseg maleckog i da su to izdrzali i oporavili se, to me ohrabruje. Sve se desilo nekako iznenada pa sam se vjerovatno malo previse uspanicila, polako dolazim sebi od soka.

Pisite i dalje . . . .

PS: Molicu se za nase dijete da ozdravi a za vas sve da ostanete zdravi . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 02, 2008 9:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
meni su leukociti dolazili do 0,4 granulociti 0.02 a trombociti do 6, tako da...sve je izdrzljivo :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 1:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Dec 20, 2006 10:02 pm
Postovi: 628
Lokacija: in the middle of nowhere
Slusaj me molim te, trubim o tim sokovima ovde vec 5 meseci.
Dete nece da ih okusi, verovatno, jer su odvratni a jos ako mu kazete da mora, nema od toga nista.Moj muz nije hteo, mator, dokazan.Citala sam i onu knjigu sto je Evelina kopirala na temi:jos po nesto o raku sto je dr. zaboravio da vam kaze.Pa ta zena je psihicki propala skroz od tolikih "suplemenata" tipa "moras".Elem, opsirna, kao i uvek i konfuzna ja, sta hocu da kazem.

Cveklu, mozete napraviti najlepsu mogucu salatu sa prazim ili mladim lukom, mi je svi jedemo.Jabuke, nek jede dete, sargarepa i dulek su osnovni sastojci soka od kajsije i breskve pa gledajte kad ih kupujete da nemaju aditiva a da imaju gore navedene namirnice.Sto mora sok moze da se narenda prelepo je.To jedno, drugo, bice lakse i ostalima.Treba bre to ceo dan neko da "mulja" a i taj neko ce biti bar malo nervozan zbog promene nacina zivota.Trudite se da sve sto dajete i spremate izgleda sto normalnije i ponasajte se kao da dete ima malo jaci grip.Znaci samo malooo povedite racuna da ne jede bas cips, slatkise i to moze ponekad jer to je DETE. I molite se svi i stalno.
I sta ih plasite sa tim mucninama, koje dete mozda nece ni imati.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 6:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
bobans1983 je napisao:
Znaci samo malooo povedite racuna da ne jede bas cips, slatkise i to moze ponekad jer to je DETE.


Sto ne bi jeo to? Kada ja nisam mogla nista da jedem, govorili su mi da bas cips i takve stvari jedem, jer su kaloricne...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 2:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 11:46 am
Postovi: 146
Dixichick, jeste li poceli sa terapijom, kako podnosi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 10:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 27, 2008 11:08 pm
Postovi: 13
Nisu mu jos poceli davati terapiju, trenutno je na jos nekim pretragama. Moraju mu snimiti sve kosti pa to sad rade a onda ce mu odrediti terapiju, pocece vjerovatno iduce sedmice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 11, 2008 12:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 27, 2008 11:08 pm
Postovi: 13
Evo svima koji su se interesovali i koji su svojim odgovorima pomogli zelim samo da kazem sta se sa maleckim izdesavalo zadnjih dana.


Snimali su mu sve kosti i radili CT pluca i svi nalazi su hvala Bogu uredni, nema ni traga od bolesti :)
Primao je hemoterapiju par dana i dobro je podnosio,sutra ce kuci!

Hvala Bogu sve je dobro proslo, on se izvukao a nama sada ostaje briga kako da ga hranimo da bi mu jacali imunitet i da bi ostao zdrav i jak.

Ako znate neke sajtove, linkove, knjige ili vasa licna iskustva o tome kako sad treba da ga hranimo proslijedite, dobro ce nam doci . . .

Pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 11, 2008 5:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
dixichick je napisao:
Evo svima koji su se interesovali i koji su svojim odgovorima pomogli zelim samo da kazem sta se sa maleckim izdesavalo zadnjih dana.


Snimali su mu sve kosti i radili CT pluca i svi nalazi su hvala Bogu uredni, nema ni traga od bolesti :)
Primao je hemoterapiju par dana i dobro je podnosio,sutra ce kuci!

Hvala Bogu sve je dobro proslo, on se izvukao a nama sada ostaje briga kako da ga hranimo da bi mu jacali imunitet i da bi ostao zdrav i jak.

Ako znate neke sajtove, linkove, knjige ili vasa licna iskustva o tome kako sad treba da ga hranimo proslijedite, dobro ce nam doci . . .

Pozdrav svima!



Dixi,

Kada sam pitala svoju lekarku na Onkoloskom ona je rekla - zdrava ishrana.
Eto kako je izgledala moja ishrana:

pre dorucka: na vrh noza - maticni mlec. Drzati ispod jezika - ne gutati.
propolis: 20 kapi na kasicicu secera (jednom dnevno).

Dorucak: crni hleb sa medom, soja mleko (kupovala sam u prahu).

Uzina: voce (jabuke obavezno, maline,kupine,jagode (moze i zamrznuto)

Rucak: riba (pripremljena u foliji: najbolje skusa, pastrmka), mogu i konzerve sardine; ili govedina kuvana u ekspres loncu
povrce: karfiol i brokoli (i danas jedem naizmenicno svaki dan), kupus obavezno, paradajz, crveni luk, (kuvana sargarepa). Pre kuvanja bih uvek pojela i nesto sirovog povrca

Uzina: voce

Vecera: jogurt, crni hleb. Bar 2-3 puta nedeljno bih u jogurt umutila kasicicu suvog pivarskog kvasca.

Vise puta nedeljno bih skuvala u ekspres locnu integralni pirinac. Nakon sto je skuvan - ne treba ga cediti. Malo se zasladi ili se doda sok od paradajza.

Svaki dan bih obavezno pravila sok od cvekle, limuna, celera, pomarandze sa pola kasicice djumbira.

U toku dana bih grickala sirove bademe, lesnike, brazilski orah, leblebiju, semenke suncokreta i golice.

U sezoni kopriva kupovala sam mlade izdanke koprive i spremala ih kao spanac (maslinovo ulje + beli luk).


Kao sto vidis nigde nema vitamina u tabletama! Lekari su bili kategoricno protiv toga. Na ovaj nacin ja sam uspevala da unesem sve neophodne vitamine. Povrce i voce koje sam jela (i jedem i dalje) je navodno antikancerogeno. U svakom slucaju - mnogo voca i povrca (zeleno i narandžasto)!

Verovatno sam nesto zaboravila, ali ako se setim javicu ti.

Samo hrabro napred i gledajte sa optimizmom napred. To je samo jedna ruzna epizoda koju cete vrlo brzo zaboraviti.

pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 24, 2008 12:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 27, 2008 11:08 pm
Postovi: 13
Evo novosti o maleckom!

Za 3 dana ide na drugi ciklus hemoterapije. Prvi je dobro podnio, primao je tri dana. Medjutim sad pred ovaj drugi ciklus leukociti su mu bili dosta niski i opala mu je kosa i to sve od tog prvog ciklusa. Pije i sok za jacanje imuniteta neki specijalni i stalno mu dajemo svjeze cjedjene sokove, pije caj od koprive svaki dan i 3 puta dnevno pije po casicu onog soka od svekle,mrkve, jabuka i meda. Uzima i maticni mlec i sve sto ste vi ovdje napisali i sto smo saznali da je dobro za njega.

Ipak nalazi mu nisu najbolji i cak je bio i krenuo u skolu izmedju ova dva ciklusa ali morao je prestati ici.

Ako imate jos neke savjete po pitanji prehrane pisite . . .
Molim doktore na forumu da se ukljuce, kako to da mu je od 3 dana primanja terapije opala kosa?Da li je to uobicajeno ili . . ?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: