Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: MOLIM TARTUFU DA MI ODGOVORI
PostPoslato: Pet Avg 03, 2007 12:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Moja mama poslednja tri meseca ima bol u nozi i lecena je pod dijagnozom reumatoidni artritis.
Pre dve nedelje uradjen CT:
SENKA U DONJEM DESNOM REZNJU PLUCA. NA CT-U ABDOMENA PROMENE U OBA NADBUBREGA. BRONHOSKOPIJOM POSTAVLJENA DIJAGNOZA
NEOPL. PROCESA ADENOCA.
BIOPSIJOM PROMENE U SAKRALNOM DELU KICMENOG STUBA UTVRDJENA ISTA DIJAGNOZA (DISSEM)
KONZILIJUM ODREDIO PRVU SERIJU HEMOTERAPIJE (XCYS-VP)
KONTROLA ZA TRI NEDELJE.
DG. NEOBRONCGOGENES 1.
DEX.-PH:ADENOCA-C34.0
DISSEM IN REG.L3 L4
DISSEM IN GL SUPERENALI BIL

PRVI OPSTI KOLON TUMOR MARKERI KOJI SU URADJENI BILI SU 20,27
NAPISALA SAM VAM SVE SA OTPUSNE LISTE. ONA JE SADA KUCI. PROSLO JE NEDELJU DANA OD PRVE HEMOTERAPIJE KOJU JE PRIMALA TRI DANA. MUCNINE SU SE SMANJILE, KAO I BOLOVI U NOZI. ONA SE DOBRO OSECA. I PSIHICKI I FIZICKI JE MNOGO JAKA. ZA RAZLIKU OD MENE. ZNAM DA STE U VELIKOJ GUZVI I DA NEMATE MNOGO VREMENA, ALI AKO GA NADJETE MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE. DA MI POJASNITE VRSTU HEMOTERAPIJE. DA LI JE TO NAJBOLJE STO JE MOGLA DA DOBIJE. POSTOJI LI NEKI DRUGI VID LECENJA?
MOZETE LI DA MI POJASNITE DIJAGNOZU? STA ZAPRAVO TO ZNACI ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 7:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Poštovana,
Vašoj majci je postavljena dijagnoza bronhogenog karcinoma po tipu Adenocarcinoma, primarno lokalizovanog u donjem režnju desnog pl. krila a raširenog na treći i četvrti lumbalni pršljen i obe nadbubrežne žlezde.
U ovakvim slučajevima diseminovane ( proširene) metastatske bolesti jedini onkološki terapijski pristup je hemioterapija. U ovom slučaju su se lakari odlučili za standardni protokol sa Vepezidom i Platinom.On se daje na 28 dana, najčešće 4 ciklusa ( može i do 6ciklusa ukoliko postoji dobar odgovor), zbog Platine su moguće mučnine i povraćanje nekoliko dana nakon završetka ciklusa koje se mogu sprečiti primenom Ondasentrona ili Granisentrona. Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 06, 2007 12:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
MOZETE LI MI MOLIM VAS ODGOVORITI DA LI HEMOTERAPIJA MOZE DA POMOGNE I U KOJOJ MERI? MOJA MAMA IMA 52 GODINE. JA MORAM DA SE SUOCIM SA ISTINOM, MA KAKVA DA JE. UNAPRED ZAHVALNA.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 12:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Poštovana, kod Vaše mame se radi o proširenoj( metastatskoj) bolesti , kliničkom stradijumu IV koji ima lošu prognozu. Od specifičnog onkološkog tretmana u obzir dolaze citostatici koji imaju za cilj da produže medijanu preživljavanja. Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 5:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Prvo da vam se zahvalim sto pronalazite vremena da odgovorite na moja pitanja. Htela bih jos nesto da znam. Ako dobro odreaguje na hemioterapiju i primi svih 4-6 ciklusa da li ste mislili na citostatike nakon toga? Sta su zapravo citostatici? Doktorka koja joj je prepisala ovakvu terapiju je pomenula zracenje ukoliko hemioterapija nema efekta. Da li postoji mogucnost da se metastaze povuku? Znam da ne volite da se igrate prorocice, ali ja sam u velikom problemu. Zivim daleko sa svojom porodicom. Mama mi stalno govori da je dobro i da ne moram da dolazim. Jos uvek ne mogu da poverujem sta mi se desava. Sta kazu vasa dosadasnja iskustva? Izvinite na opsirnosti i ako imate nerava, molim vas ,odgovorite mi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 11:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Draga Marija, kad se kaže hemioterapija, upravo se misli na citostatsku terapiju.Prva linija podrazumeva kombinaciju obično dva citostatika ( najverovatnije Etopozida i Platine) ili tri ( tzv. MVP protokol), daju se obično 4-6 ciklusa pri čemu se očekuje delimična ili potpuna regresija (povlačenje) promena, uključujući i metastaze na nadbubrežnim žlezdama. Doktor je verovatno mislio na palijativnu zračnu terapiju( zračenje koštanih metastza u kičmenim pršljenovima). pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 11, 2007 12:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Tartufa hvala puno na odgovoru. Jako me fascinira cinjenica da pored svih svojih obaveza uspevate da odgovorite na nasa pitanja. Ovaj vas odgovor mi uliva nadu, sto mi je u ovom trenutku neophodno. Inace mama se oseca dobro. Mucnine i malaksalost su gotovo prestale. Ona je psihicki vrlo jaka. Kosa je pocela juce da joj opada. U pramenovima. U prvom trenutku je bila u soku, a sada vec uspeva da se nasali na svoj racun. Da li sme da uzima nesto od vitamina i sta? Nesto za bolju krvnu sliku mozda? Nesto sto ne bi ugrozilo dejstvo hemioterapije. Puno vas pozdravljam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 11, 2007 5:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Nema posebnih preporuka u vezi ishrane kancerskih bolesnika, sem onih uopštenih, koje su više vezane za zdravu ishranu. Umerenost u svemu, više barenog i sirovog povrća, ribe i belog mesa, dosta tečnosti. Lično, ne preporučujem svojim pacijentima sintetičke vitamine i minerale, ali i ne zabranjujem. Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 11, 2007 10:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Draga Tartufa, na osnovu vasih iskustava da li ce joj se od hemoterapije umanjiti bolovi u nozi? Podseticu da se kancer prosirio na treci i cetvrti lumbalni prsljen. Pretpostavljam da su bolovi u nozi time izazvani. Nekim danima su jaci a nekim skoro da ih i nema. Ona kaze da joj masaza nekim rashladjujucim kremama koje mirisu na mentol mnogo pomaze. Da li te masaze mogu da joj naskode? Stalno sam u strahu da nesto od stvari koje primenjuje ne pogorsaju njeno stanje. Puno pozdrava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 20, 2007 11:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Draga Tartufa, mama je uradila MS CT 25 dana nakon prve serije hemioterapije. Nalaz:
U desnom plucnom krilu donjem reznju apiko pasteriorno prisutno nejasno ogranicene infiltrativna lezija dimenzije 55x 68 mm. sa perifohalnim stalitima u bazalnim posteriornim partijama.
U ostatku pl. parenhima desno i levo u celini ne vide se sat lezije. Pojedinacne difuzne periferne bulozne promene.
Pleuralni prostori bez patoloskog sadrzaja. Trahea i obla glavna bronha prohodna. Prisutna mediastinalna Limafadenopatija paratrehalno 24mm. Traheobronhealno desno 12mm sitnih perivaskularne ispred VCS(24mm).
Jetra u levom reznju IIS hipodenznaovalna lezija dimenzija 30x32 mm. U ostatku parenhima jetre ne vidi se dilatacija zucnih vodova. Pankreas, slezina, oba bubrega bo.
Nadbubrezne zlezde uvecane. Desna 22mm, leva 27x20mm i odgovaraju sekundarnim depozitima. U hilusu slezine kao i paraortalno prisutne pojedinacne lgl od 12 do 17mm.
Da li mi molim vas mozete ovo razjasniti. Da li to znaci da je bolje ili ne? Da li ce dobiti drugu seriju hemoterapije? MOLIM VAS da mi razjasnite ove nalaze, potpuno sam sludjena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 23, 2007 12:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Draga Marija,
u odnosu na one prve dijagnoze, sad se registruje ultrazvučno i meta promena u jetri koja ranije nije opisana.U principu, mama treba da primi i II ciklus hemioterapije( ukoliko krvna slika i lab.analiize to dozvoljavaju) pa će se onda proceniti da li terapiju treba nastaviti .U tom slučaju , daju se još dva ciklusa.Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 23, 2007 12:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Draga Tartufa, jos jednom hvala na strpljenju. Postoji li mogucnost da promene na jetri na ranijem snimku nisu registrovane. Zakazali su joj jos jednu seriju tri dana hemioterapije za ponedeljak, utorak i sredu. Mozete li mi objasniti sta znaci ono u" Hilusu slezine kao i paraortalno prisutne pojedinacne lgl od 12-17 mm." A u recenici pre toga pise slezina bez oboljenja.
Ona je inace dosta jaka psihicki i fizicki. Vratila se normalnim dnevnim aktivnostima, vedra je i dosta pozitivna. Sem gubitka kose i povremenih podnosljivih bolova u nozi nema nikakvih tegoba.
Jos jednom HVALA.[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 23, 2007 4:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Moguće da promena ranije nije registrovana ( naročito ako su u pitanju dva različita radiologa radila ultrazvučni pregled). Praaortalne žlezde su uvečane, što ne mora da znači i metastatski izmenjene, dok u slezini nema meta promena. Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kancer nadbubrega
PostPoslato: Sub Avg 25, 2007 3:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 25, 2007 3:17 pm
Postovi: 5
Postovana Tartufa, mom ocu je dijagnoza Neoplasma malignum glandulae suprarenalis. Lokacija-desni nadbubreg. Veličina sa magnetne 11*6*6, inkapsuliran. Molim vas da mi odgovorite kakva su iskustva i statistike. Unaprijed vam zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 25, 2007 4:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Da bih ti rekla nešto više , moraš mi napisati HP nalaz. Zatim, da li su registrovane metastaze ili se ustvari radi o metastazi u desnoj nadbubrežnoj žlezdi. Iz ovoga što si napisala, vidi se jedino da je MR ustanovljena uvećana desna nadbubrežna žlezda, koja pokazuje maligne karakteristike


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 42 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: