Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Stitna?
PostPoslato: Sre Jul 05, 2006 6:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 05, 2006 5:29 pm
Postovi: 2
Kakav sjajan forum, bas sam odusevljena sto sam ovo pronasla...
naime interesuje me sledece...

Od 2000-e godine sam pocela da se gojim i to pozamasno, cudno u toj celoj prici je to sto ja tad nisam pocela da jedem vise nego sto treba, vec se sasvim normalno hranim, a mozda cak sta vise jedem i manje nego sto je propisano. Uvek sam to prihvatila kao normalno jer sam pre perioda gojenja jela jako malo, pa sam racunala da se moj organizam poceo gojiti jer sam pocela da jedem vise nego ranije. hocu da naglasim da nikad nisam preterivala. Pre dve godine sam isla kod lekara radi generalnog pregleda, i on me je ispitivao da bismo na kraju razgovora zakljucili da imam sledece sitne problemcice kojima nikad nisam pridavala paznju;
-tanki nokti koji se listaju
-masna koza
-suva kosa
- jako neredovna menstruacija (na 2-3 pa cak i 4 meseca, to traje vec 15 godina od kako sam pocela da menstruiram)
-umor
-nizak pritisak, nizak puls (60-70)
-ceste prehlade grla
-netrpeljivost prema nizim temperaturama
-nedostatak energije
-znojenje dlanova, pogotovo zimi (osim dlanova se ne znojim uopste ili jako malo cak i u sauni)
-migrena
-zaboravnost
-povisena emotivnost
-gruba i suva koza pogotovo na laktovima
-edem na stopalima kad je toplo
-oticanje ruku i gornjih kapa u toku noci
Povodom ovog, doktor je odlucio da uradim ultrazvuk stitne zlezde i da prekontrolisem nivo Tsh i FT4.
Na ultrazvuku se ispostavilo da imam umanjenu stitnu zlezdu (ja mislim da je bilo 40%), nivo Tsh je bio 3.07 ulU/mL (ref. vred. 0.4-4.0) a nivo FT4 17,71 pmol/L (ref. vred. 10.3-24.5).
lekar mi je rekao da je nivo hormona u redu i da se nista nece preduzimati po tom pitanju.
Moj problem je sto se ti moji, nazovimo ih simptomi, pogorsavaju iz godine u godinu. Ta neredovna menstruacija mi jako smeta, zadrzavam puno tecnosti, i postajem vrlo nervozna. energija mi je na niskom nivou i cesto sam bolesna, nekad svakih mesec dana. Iako se bavim sportom i vodim racuna o ishrani ne dobijam nikakve rezultate sto se tice figure. Sve u svemu, na momente se osecam jako lose (emotivno) jer se cesto ne osecam zdravo. inace po naravi sam veoma optimisticna osoba. Povodom ovoga sam ponovo isla kod lekara i ponovo sam ispitivala krv i radila ultrazvuk. Doktor je rekao da nije nista alarmantno, da je sve u redu i da ne razmisljam o tome. Inace ne zivim u Srbiji pa nisam imala uvid u te zadnje rezultate.
Ponekad se pitam da li sam uopste plodna kad menstruiram na tri meseca. I strah me da kasnije necu moci da imam decu.
Da li je ovo ispitivanje koje su vrsili uopste bilo dovoljno da bi zakljucili da je sve u redu, i ako je sve u redu zasto onda imam sve te sitne simptome i odakle oni poticu? Sta da radim?
Hvala vam puno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 05, 2006 6:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 05, 2006 5:29 pm
Postovi: 2
zaboravila sam da dodam, da zadnjih pet dana pijem tablete koje se zovu kelpasan, radi povecavanja nivoa joda u organizmu. To su biljne tablete od neke vrste alge. trenutno unosim 0,4 mg joda dnevno i osecam se energicno i dobro. Da li je uopste pametno piti ih?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 06, 2006 5:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Unos do 2 mg joda nije štetan, ali dnevne potrebe se kreću od 0.1-0.15 mg. Dakle, to što uzimate je više od dnevnih potreba, ali nije ni toksično.

Ako su menstruacije neredovne treba da se ispitate kod ginekologa. Za otkrivanje uzroka nepravilnog menstrualnog ciklusa nisu dovoljni samo hormoni štitne žlezde, potrebno je uraditi gonadotropine i ženske polne hormone. Pitajte to u delu foruma za ginekologiju.

FT4 i TSH dovoljni su za procenu funkcije štitne žlezde. Pošto su oni u redu onda je i žlezda u redu.

Dakle treba da posetite ginekologa, uradite kompletan hormonski profil, zatim krvnu sliku i osnovne biohemijske analize. To je za početak.

Ne bi bilo loše da uzmete i neki multivitaminski preparat, problemi sa kožom i noktima su nekad posledica nedostatka vitamina B kompleksa.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: