Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: bolan otok kod fossae iugularis (u korenu vrata)
PostPoslato: Uto Mar 30, 2010 8:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 14, 2010 8:52 am
Postovi: 8
Pre dva dana me je produvao hladan vetar i od tada me boli na dodir vrat levo ( malo iznad) od jugularne jame,vidi se i otok od oko 4 kv.cm.Sad osecam malo jezu,mozda imam temperaturu,a i gutanje je otezano(pokvaren mi je toplomer,zivim sama pa nema ko da ode da mi kupi jedan,nisam prijavljena u N.Sadu,jos mi je zdravstvena knjizica na prethodni grad stanovanja,zato ne verujem da ce me primiti u dom zdravlja na pregled,jer su me odbili kad je trebalo da dobijem treci tetalpan),pa molim nekog doktora sa foruma da mi kaze da li preko stitne zlezde postoje i limfne,tj. pitam se da li mi je otecena limfna zlezda sto mi se cesce desavalo zbog zuba ili uha i sto lako prodje ili mi je stitna (ili se kaze stitasta) zlezda natekla?
Imam i prolaps mitralne valvule pa bi verovatno trebalo da pocnem sa antibioticima?
Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bolan otok kod fossae iugularis (u korenu vrata)HIPERTIREOZA
PostPoslato: Ned Maj 16, 2010 10:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 14, 2010 8:52 am
Postovi: 8
Niko mi nije odgovorio,pa evo zelim da kazem sta je bilo:ultrazvucnim pregledom stitne zlezde je nadjeno da je uvecana i da imam 3 cvora(nodusa),pregledom krvi da mi je jako smanjen TSH,hormon hipofize koji utice na normalno lucenje tiroksina,posto su i T3 iT4 bili jako uvecani (znaci kolicina tiroksina je bila prevelika,pa je hipofiza smanjila sekreciju kao reakciju na to).Simptomi su bili ubrzan rad srca,malo povisena t(do37,6),jutarnje znojenje,nemoc,slabost,gubitak apetita i tel.tezine.I,naravno,natecena zlezda u vidu ogrlice,bolna na dodir.
Primljena sam u bolnicu gde sam dobijala "pulsnu terapiju"(velike kolicine kortikosteroida,konkretno niripan,pa kasnije pronizon,sto se primenjuje kod autoimunih bolesti,dakle kad telo ne prepoznaje sopstveno tkivo, u ovom slucaju tkivo stitne zlezde,a moze biti i drugo tkivo,pa stvara antitela protiv njega i napada ga zbog cega je doslo do te preterane sekrecije tiroksina i tireotoksikoze,trovanja tiroksinom),zatim antibiotike i lek koji neutralise tiroksin a valjda i smanjuje njegovo stvaranje,zove se PTU(propiltiouracil).
I da ne duzim,posle 9dana u bolici nastavljam sa PTU jos 6nedelja do kontrole,a ko zna do kad ce to trajati,u clanku na sajtu MEDICINA HR.stoji da se posle 12 do 24meseca uzimanja ptu kod 35 do 50%pacijenata rad zlezde lepo regulise i sa nekom malom dozom leka odrzava dozivotno,neki se sasvim izlece, nekima se mora unistiti deo tireoidee ili cela zlezda(operativno ili radioaktivnim jodom),pa se onda tiroksin unosi u vidu tablete do kraja zivota.
Dakle,prilicno je sve neivesno...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: