Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Progesteron ili nešto drugo
PostPoslato: Pon Apr 02, 2012 11:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Uh taj libido...
Imam 38 godina, udata sam i imam 2 dece. Poslednjih 2 godine nemam ama baš nikakvu želju za seksom - NIKADA. Ni ujutru, ni uveče, radnim danima ni vikendom... Kao i većina žena imam redovne izgovore - glavobolja, premor, nervoza... Nakon drugog porodjaja usledilo je produženo dojenje, pa pravi premor jer sam 2 godine spavala sa prekidima na 3 sata, i to sam lečila AD. Sada nemam više taj problem (neispavanost), mada ima dana kada samo čekam da strpam decu u krevet i legnem, ali zaista legnem rano jer rano i ustajemo (pre 7). Zanima me kome da se obratim - pitala sam dr opšte prakse ona me uputila na ginekologa, razgovarala sam sa ginekologom da nije u pitanju neki hormonski disbalans, ali nisam dobila nikakav medicinski odgovor. Da napomenem da je otac imao problem sa štitastom žlezdom i zato se pitam da nisu neki hormoni (tu nedostatak jednog utiče na nedostatak drugog...)
Treba mi mišljenje doktora - samo što zaista više nemam predstavu kome da se obratim. Sećam se prvog tromesečja prve trudnoće kada sam primala progesteron zbog nekog manjeg krvarenja koje se pojavilo i libido mi je bio fascinantnan... imala sam ooogromnu želju za seksom, koja je trajala skoro tokom čitave prve trudnoće. Nakon toga odjednom - NIŠTA.
Pročitala sam da je jedan od hormona štitaste žlezde (Tsh, izvinjavam se unapred ako sam pomešala) zadužen za regulaciju (ili slično - ne sećam se jasno) nivoa progesterona. Ali i ako bih radila te analize hormona znam da postoji neki interval (u odnosu na menstrualni ciklus) tokom kog se prati nivo progesterona.
Preporučite mi kome da se obratim - endokrinolog ili neko drugi MOLIM VAS...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Progesteron ili nešto drugo
PostPoslato: Uto Apr 17, 2012 12:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 25, 2012 1:17 am
Postovi: 7
PegySue,
tebi treba pregled endokrinologa i to hitno obzirom da imas samo 38 godina.
Za libido zene odgovorni su estrogeni kao i za vlazenje...hormonske analize se
rade iz krvi pacijenta i samo endokrinolog je merodavan za te probleme. Ginekolozi
nemaju bas nikakve veze u toj oblasti, oni su prvenstveno akuseri i hirurzi za to podrucje,
endokrinoloski problemi nisu u njihovom domenu, nijedan osim kontracepcije a tebi to nije
primaran problem.
Nemoj se uplasiti sto kazem da ti hitno treba pregled, nije to bolest koja ti narusava zdravlje
ne znam kako, vec jajnici prirodno, nekome pre ili kasnije prestaju da luce estrogene
i dolazi do vaginalne suvoce i smanjenja ili potpunog prestanka libida a samim tim zena
gubi na kvaltetu zivota...doduse, manjak estrogena je uzrok nastanka osteoporoze tako da nije bas i da ne ugrozava zenu jer nije isto ako neko udje u menopauzu sa 35 ili 45 godina.
Ima jos jedna vazna stvar za tebe, ne znam odakle si ali je bitno i kod kog endokrinologa izaberes da odes...u Klinickom centru, tacnije Interna B klinika postoji odeljenje Endokrinologija gonada gde se lekari bave ovim problemom...pregledi se zakazuju i na osnovu hormonskih analiza zenama se ukljucuje ta terapija (nadoknada polnih hormona).
Ja imam 47 godina i vec 8 godina koristim tu terapiju, moj razlog sto sam trazila pomoc je problem sa produzenim krvarenjem i prvo sam isla kod dr Svetlane Vujovic godinama a od prosle godine sam pacijent dr Miline Gajic jer je dr Vujovic bila na porodiljskom (porodila se u 49 godina)...preparati koje uzimam su proverenih svetskih proizvodjaca lekova, ima ih dosta i ukljucuju se posle tih hormonskih analiza, nikako drugacije jer, kako kazu, svaka zena je slucaj za sebe...ja ovim lekarima bezgranicno verujem, inace su poznati u svetskim krugovima endokrinologa, meni su sredili sve probleme ( krvarenje, libido, bol u stomaku), imam redovne kontrole i to je to.
U mom gradu nisam mogla naci resenje problema za sebe, uglavnom sam isla ginekologu gde su mi onako nasumice ukljucivali vise preparata i sve je rezultiralo jos izrazenijim tegobama gde su predlagali odstranjivanje materice bas u tvojim godinama...posle toga sam otisla kod endokrinologa gde sam prosto dobila nadoknadu hormona i vise nikakvih problema nemam a libido je recimo kao kad sam imala 30ak godina.
Pozdravljam te i pravac kod endokrinologa, mlada si da se pomiris sa tim stanjem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Progesteron ili nešto drugo
PostPoslato: Čet Apr 19, 2012 8:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Poštovanje Gaganela :) veliko HVALA za vaš post. Tražila sam uput za endokrinologa od lekara opšte prakse, ona je rekla da ona to ne može da mi piše zbog navedenog problema (slab libido), već bi trebao ginekolog... a ginekolog daje neke nesuvisle savete. Iz Vašeg posta sam zaključila da treba da idem do endokrinologa - Interna B klinika, odeljenje Endokrinologija gonada - možete li mi preporučiti nekog od lekara tamo? Da li da prvo zakažem pregled pa bi mi oni naglasili koje hornmonske analize da radim... kakav je redosled.
Upravo zato što ginekolozi nasumično prepisuju preparate - pa kako bude... koriguju . ali igrati se hormonima :( nisam baš za to - radije bih da se time pozabavi endokrinolog.
Dakle moje pitanje je - da li prvo analiza hormona i kojih ili prvo uput pa u klinicki kod endokrinologa koji ce mi reci koje hormone...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Progesteron ili nešto drugo
PostPoslato: Ned Apr 29, 2012 5:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Evo lab nalaza

Tsh ultra 3,27
Free T4 14,7
TgAt 25,9
Anti TPO 576

Na utrazvuku se vidi da je difuzno uvećana, nehomogena, heteroehogena sa brojnim hipoenogenim zonama, bez jasnog izdvajanja nodusa.
Paratireoidne se ne vide na uobičajenim mestima.
Nema uvećanih lgl.

Zaključak endokrinologa iz Dr. Ristić
Struma diffusa gl thyroideae
Thyreoditis chr lymphocitaria susp

Ona je nakon pregleda rezultata rekla da obzirom da su funkcije žlezde očuvane ne bi uvodila nikakvu terapiju osim vitamina koji jačaju imunitet, i kontrole Tsha na svaka 3 meseca, dok je u granicama normale ona bi ništa dirala. Reče da je to malo premor malo Hašimoto... Sad pitam se zašto nije tražila T3, jer vidim da su svi radili i to u sklopu analiza hormona štitaste? I nameravam da idem do dr pšte prakse za uput za endokrinologa na Kliničkom, problemi zbog kojih sam joj se javila utiču na moju svakodnevicu i nemam nameru da pijem "vitamine", već da tražim rešenje.

Vaša mišljenja, sugestije... vidim da ovde na forumu ima dosta ljudi sa dijagnozom Hašimoto - da li je neko imao istu situaciju (uvećana antitela Anti TPO i uvećana žlezda na ultrazvuku)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Progesteron ili nešto drugo
PostPoslato: Pon Maj 14, 2012 12:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
PegySue,

kao da sam ja napisala post, jedina je razlika sto imam jedno dete..sve ostalo je totalno isto (naravno i godine). Ja jos uvek nisam krenula na analize jer ne znam odakle da pocnem...obzirom da sam isla svojevremeno u ars medicu, nosim se mislju da opet odem do njih privatno ...
Moram da priznam da kad sam odmorna i naspavana nemam nikakav problem sa libidom...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Progesteron ili nešto drugo
PostPoslato: Čet Maj 17, 2012 9:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 02, 2012 11:05 am
Postovi: 20
Hm, ne znam - volela bih da sam ranije obratila pažnju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: