Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Sta znaci kada pre popravke treba da snimite zub?
PostPoslato: Pet Jan 20, 2006 10:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 1:20 am
Postovi: 28
Dakle, danas sam bio na kontroli kod zubara jer me je boleo zub na toplo i hladno. On je inace plombiran crnom plombom pre 10 godina. Zubarka mi je zakazala termin za popravku i rekla da ce mozda snimiti zub i popraviti ga pomocu anestezije. Sta to znaci? Nikada do sada mi nisu popravljali zub pomocu anestezije. Da li to znaci da moze da se desi da je toliko kvaran ispod plombe da ne moze da se poporavi ili se ipak moze sacuvati?

Dakle, koliko je zeznuto to plombiranje anestezijom po zivotni vek zuba?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 22, 2006 2:54 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 10, 2004 11:13 pm
Postovi: 80
Kod vas su moguce dve varijante:

1. da ce vam doktorka taj zub samo popraviti,
2. da ce vam doktorka izvaditi zivac na zubu

(nemam dovoljno informacija da vam kazem tacno)

1. To vam je najobicnija popravka, skine se stara plomba, skine se karijes i postavi nova plomba,

2. Ako postoji ostecenje pulpe onda se izvadi zivac iz kanala korena zuba, kanal napuni a preko toga postavi nova plomba.

Dakle ni u jednom slucaju necete izgubiti zub.

Anestezija se daje i u jednom i u drugom slucaju da intervencija ne bi bila bolna (zbog bola niko ne voli zubare), i to ne znaci apsolutno nista. Dakle bez sekiracije siguran sam da ce sve proteci u najboljem redu. Anestezija ce vam biti novo zanimljivo iskustvo u zivotu. :)

Napomenite doktorki da do sada niste primali anesteziju.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 22, 2006 4:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 1:20 am
Postovi: 28
Hvala, jos samo nesto . Sta je to pulpa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 22, 2006 3:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 10, 2004 11:13 pm
Postovi: 80
Slika

Zubna pulpa je tkivo koje se sastoji od krvnih sudova, nerva, limfnih sudova iidt. Njena funkcija je da iskhranjuje i formira dentin. To je struktura koja reaguje bolom kada se zub pokvari (u njoj su zapravo nervi).

Da bi se pacijentima olaksalo shvatanje strukture cesto se koristi termin zivac zuba iako osim zivaca tu ima jos puno drugih struktura.

Ako karijes zahvati zubnu pulpu onda dolazi do stvaranja upale nekada i gnoja u samoj pulpi a regeneracija pulpe je veoma oskudna te se stoga primenjuje tzv. extipacija pulpe ili narodski vadjenje zivaca. To je tehnika sa onim malim iglicama, oni koji su vadili zivac znaju o cemu pricam. Kada se izvadi pulpa i svo bolesno tkivo onda se novonastala supljina zuba napuni posebnim materijalima da ne bi bila suplja i nakon toga zub moze vrsiti svoju funkciju bez problema jos dugo dugo vremena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 22, 2006 3:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 1:20 am
Postovi: 28
perakojot je napisao:
Ako karijes zahvati zubnu pulpu onda dolazi do stvaranja upale nekada i gnoja u samoj pulpi a regeneracija pulpe je veoma oskudna te se stoga primenjuje tzv. extipacija pulpe ili narodski vadjenje zivaca. To je tehnika sa onim malim iglicama, oni koji su vadili zivac znaju o cemu pricam.

Opa! Pa ja osecam ponekad da mi izlazi gnoj iz zuba! Dok nisam procitao Vas post ja sam mislio da mi to potice od pomeranja ove moje sedmice jer koliko sam do sada zapazio u vilici mi je velika teskoba i kutnjaci umeju da plivaju s vremena na vreme ai sam ocigledno pogresio, mada ko zna.
Videcemo sutra :evil:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: