Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: PULP (kanali) i GANGRENA -- HELP!
PostPoslato: Sub Avg 28, 2010 12:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 17, 2010 9:13 pm
Postovi: 8
Pozz
Potrebana mi je pomoc ili savjet....
2007 i 2008 sam skroz na skorz popravio sve zube...i svi su moji hvala Bogu zivi i zdravi...neki su pod plombama a ostali pod zalivima (protiv kvara i sl.) znaci sve je ok
E sad proslo ljeto (2009) imao sam intervenciju na petici gornja vilica desno... zub koji je bio pod plombom dobio je intezivne bolove koji su trajali jedan ipo dan...nakon stomatoloske intervencije odstranjen je gnoj i lijecen je par sedmica i kanali su se napunili i saniralo se sve na kraju....
Problem od 2009 do 2010 konkretnih nije bilo sem na sestici gornja vilica desno (takodje je pod plombom i u pitanju je bio sekundarni karijes) zub je lijecen (i kanali nisu ispunjeni tad bili ja tvrdim) = kada bih se naprezao ona bi pocela da pulsira ali u trajanju od pola minuta...do prije 4 dana kad je pocela sa tupim bolom,nakon toga dan pocela je da boli malo jace i pocela je da reaguje na hladno i toplo u vecernjim casovima imao sam jake bolove i tableta za bol nije pomogla... konstatovao sam da je upitanju pulpna bol i da se radi o (skroz zdravom zubu spolja) ali pomislio sam da se pulpa raspala. Jutros sam posjetio stomatologa i ustanovio je ispitivacem za vitalnost da je pulpa raspadnuta (cak nije na 9 vitalnosti reagovao zub).... Zub je otvoren i naravno bili smo u pravu... Gnoj je ostranjen i cistili su mi kanale al mi je stomatolog kazao da joj neprijatan miris gnoja ukazuje na GANGRENU..... Zub je otvoren,sa vatom i nekim (joooj kao aceton - bas uzzasan ukus na vati) ja mislim da je lijek prve pomoci........i ne boli me zub ni na dodir ni na udaranje zuba u zub ni na toplo i hladno.... slucajno sam tom starnom zagrizao hleb i jakoo me zaboljelo..... Ja sam malo prestrasen zbog GANGRENEE (zapravo stomatolog mi je rekao mozda je to u pitanju nije 100% siguran a zakazao mi je u ponedjeljak) A joooj Sta je Gangrena? jel opasno? sta je meni da li znate? ja ne zelim hirusku intervenciju.... :( :( :( :(

Hvala unaprijed

p.s. Sorry ako sam se ispricao detaljno :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PULP (kanali) i GANGRENA -- HELP!
PostPoslato: Sub Avg 28, 2010 2:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 22, 2010 9:03 pm
Postovi: 40
Dobices ovde sigurno odgovor strucnjaka,ali dok se ne javi,cisto da ti kazem da gangrena nije nista narocito. Meni je zub isto izgledao spolja dobro i kad su ga otvorili zbog nepodnosljivih bolova,bila je gangrena. Samo mi je izvadjen zivac,napunjen kanal i to je bilo to. Kad kazem nista narocito,mislim da nece biti nikakve operacije(valjda) :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PULP (kanali) i GANGRENA -- HELP!
PostPoslato: Sub Avg 28, 2010 4:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Gangrena zubne pulpe podrazumeva pulpu koja je odumrla usled nekroticnog raspadanja tkiva. Ne brinite nece biti nikakve operacije, vec samo odstranjenje tih nekroticnih delova pulpe i tretman kanala korena sa ciljem da se od takve nesterilne sredine stvori sterilna i da bi se potom pristupilo definitivnom punjenju kanala. Da bi se utvrdilo da li je zub "ziv" jos uvek koristi se test vitaliteta zuba posebnom elektrodom. U slucaju da ne osetite nikakve senzacije nastupila je tzv. "necrosis et gangraena pulpae dentis" i za rad vam nece ni biti potrebna anestezija. U slucaju gangrene terapija se sastoji iz vise poseta stomatologu pa morate imati i malo strpljenja.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: