Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Laser u zubarskoj ordinaciji
PostPoslato: Sub Mar 16, 2024 5:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 03, 2011 7:10 pm
Postovi: 15
Da li imate iskustva (kao pacijent ili kao lekar) sa upotrebom lasera kao metode lečenja kod zubara ?

Sve šta pišu o tome zvuči primamljivo, ali koliko je to marketing a koliko stvarnost ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laser u zubarskoj ordinaciji
PostPoslato: Ned Mar 17, 2024 5:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
ja imam iskustva ... kazi sta te KONKRETNO zanima?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laser u zubarskoj ordinaciji
PostPoslato: Ned Mar 17, 2024 10:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 03, 2011 7:10 pm
Postovi: 15
Sve me zanima :)
Pročitao sam šta piše na sajtovima ordinacija koje nude lečenje tim uređajima.
Voleo bih da čujem utiske pacijenata.

Čudno mi je da se o tome ne priča ni na tv ni u društvu. Nikad nikoga nisam čuo da to uopšte pominje a kamoli da je bio lečen tim metodama.

Da li je lečenje karijesa i stavljanje plombi laserskim aparatom moguće i bolje od uobičajenog načina bušilicama ? Ako postoji analogija sa drugim delatnostima gde se koristi laserski alat (mašinstvo :wink: ), nada je da bi bušenje i obrada zuba trebali da budu precizniji i sa manje gubitka zdravog tkiva. Ili da čak laser prodire kroz zdravo tkivo bez bušenja i u unutrašnjosti uništava neželjeno/bolesno tkivo, kao u hirurgiji ili dermatologiji.

Imam godinama jedan džep koji se napravio ispod zuba na kojem je montiran most.
Održavam ga u stabilnom stanju jer koristim "waterpik" ali se ipak ponekad upali.
Da li bi tretman laserom ikako poboljšao stanje tog džepa ? Na sajtovima ordinacija je tretman džepova laserom često naglašen kao preporučen metod.

Imam jednu, ako je to pravi izraz, kao bradavicu na unutrašnjoj strani obraza, veličine oko 4-5 mm. Ne znam kako i zašto se stvorilo, ali bi mi odgovaralo da može da se odseče kao što može bradavica na koži.

Jedan zub mi je već godinama umrtvljenog nerva i počeo je da tamni.
Zubari su mi rekli da metode beljenja oštećuju takav zub i dodatno mu skraćuju ionako skraćenu trajnost.
Da li je moguće svetlenje takvog zuba laserom, a da su kontraefekti manje loši ?

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laser u zubarskoj ordinaciji
PostPoslato: Pon Mar 18, 2024 1:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
Pročitao sam šta piše na sajtovima ordinacija koje nude lečenje tim uređajima. *** 60% ako ne i vise je marketing, 30% je poluistina a 10 % je istina.
Čudno mi je da se o tome ne priča ni na tv ni u društvu. Nikad nikoga nisam čuo da to uopšte pominje a kamoli da je bio lečen tim metodama. *** zavisi u kojoj zemlji zivis.
Da li je lečenje karijesa i stavljanje plombi laserskim aparatom moguće i bolje od uobičajenog načina bušilicama? *** NE! laseri se koristi ISKLJUCIVO kod tzv. superficijalnih jednopovrsinskih karijesa kod dece!!! normalno, moze da se koristi i u periodontologiji … zavisi koji laser tvoj zubar ima.
Imam godinama jedan džep koji se napravio ispod zuba na kojem je montiran most. *** ovo MORA da se pogleda rentgenski snimak, ako imas snimak ostavi mi da ga pogledam.
Održavam ga u stabilnom stanju jer koristim "waterpik" ali se ipak ponekad upali. *** vaterpik ti je NAJBOLJA investicija koju si napravio. ako pogleda svoj “vaterpik” videces na njemu brojeve … to bi zubar trebalo da ti podesi! da li na tvom vaterpiku pise “teledajn gec” … ja predpostavljam da jer to je kompanija koja pravi ORIGINALNI vaterpik.
Da li bi tretman laserom ikako poboljšao stanje tog džepa? *** NE! Na sajtovima ordinacija je tretman džepova laserom često naglašen kao preporučen metod.*** Pa normalno je da ce to da kazu.
Imam jednu, ako je to pravi izraz, kao bradavicu na unutrašnjoj strani obraza, veličine oko 4-5 mm.*** koliko dugo imas tu bradavicu … verovatno je fistula … ne moze ovako da se kaze sta je. Ne znam kako i zašto se stvorilo, ali bi mi odgovaralo da može da se odseče kao što može bradavica na koži. *** pitaj svog zubara sta je, on bi morao da zna. ako u blizini te “bele bradavice” imas neki zub kod kog je izvadjen zivac … nije iskljuceno da kanal korena zuba nije dobro napunjen i zato zub fistulizira

Jedan zub mi je već godinama umrtvljenog nerva i počeo je da tamni. *** kad se umrtvi zub (vadjenje zivca) zajedno sa nervom u paketu idu i arterija i vena i … posto nema krvotok taj zub “potamni”. takodje ON je jako krt i moze da ti pukne cak i ako na parce hleba kad zagrizes. da li u njemu imas kao jedan mali srafcic? *** Zubari su mi rekli da metode beljenja oštećuju takav zub i dodatno mu skraćuju ionako skraćenu trajnost. *** To je DEFINITIVNO tacno, beljenje zuba je tzv. desikacija gledji (izvlacenje tacnosti iz zuba). Da li je moguće svetlenje takvog zuba laserom, a da su kontraefekti manje loši ? *** ovo ne znam … koji je laser u pitanju?
*** ostavi mi link ka sajtu koji si procitao o laserima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laser u zubarskoj ordinaciji
PostPoslato: Uto Mar 19, 2024 1:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 03, 2011 7:10 pm
Postovi: 15
Još jednom hvala.

Dakle ipak ima razloga zašto se u svakodnevnoj priči mnogo ne čuje o laseru kao metodi lečenja iako tu uslugu neke ordinacije nude već godinama. (živim i radim u Beogradu)
Po Vama to ipak nije toliko efektivna metoda kako je predstavljaju.

Džep mi je više puta sanirao doktor. Pojavio se nekoliko godina nakon stavljanja krunice (što je bilo već davno) i od tada se nekoliko puta to ponavljalo, ali ne tako često ni toliko neprijatno da bih razmatrao operacije ili vađenje tog zuba.

"Bradavica" se nalazi na unutrašnjoj strani obraza, nije na desnima. Smeta mi jer je ponekad zagrizem.

Waterpik je original

Nemam šraf u umrtvljenom zubu. I on traje već dugo, od 2002. preko 20 godina ! Počeo je da menja boju tek posle 12 godina i to neznatno. Čak ni sada to nije velika razlika u nijansama pa nisam mnogo motivisan da to diram ako ću ga dodatno pokvariti. (Lepota mi ionako nije jača strana, pa jedan zub sa malo drugačijom nijansom ne menja mnogo)

O laseru sam čitao na više sajtova domaćih ordinacija koje sam izguglao, kao i na jutjubu gde ima nešto malo domaćih i mnogo više stranih videa.
Nemam nijednu posebnu ordinaciju na umu, jer naprosto nemam na osnovu čega da odaberem: nikakvo predznanje, ničije iskustvo, potpuno nepoznata tema.
Ordinacija u koju obično idem nema laser ili mi nisu rekli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laser u zubarskoj ordinaciji
PostPoslato: Sre Mar 20, 2024 8:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
"Bradavica" se nalazi na unutrašnjoj strani obraza, nije na desnima. Smeta mi jer je ponekad zagrizem. *** da li ti ta “ bradavica” ovako izgleda: https://www.youtube.com/watch?v=E_pCa5c ... auquierENT


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: