Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: PUKAO KONDOM, PEP TERAPIJA
PostPoslato: Pet Jul 07, 2017 4:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 07, 2017 3:48 pm
Postovi: 1
Ovo je moja prica od skoro: bio sam za vikend u inostranstvu i navatao sam nekog lika za seks. nakon ejakulacije pukao mi je kondom. kako sam odmah narednog dana dolazio u beograd, raspitao sam se kod prijatelja i krenuo da ceprkam po forumimam oko "dan posle pilule za hiv". informacije koje sam dobio kretale uglavnom oko "to kod nas jos ne daju". onda sam na ovom forumu naisao na korisnika BADEM koji je podelio svoje iskustvo oko PEP terapije i to je bilo odlucujuce da se i ja upustim, iako me je lekarka iz JAZAS-a koju sam pozvao odgovarala govoreci da sanse nisu velike da dobijem hiv, cak i da je lik bio zarazen. onda sam pozvao kliniku za infektivne, gde me je ta dezurna bakica na odeljenju za hiv oladila govoreci da idem na studentsku polikliniku, iako sam joj objanjavao sta mi treba. na kraju, uprkos svemu, otisao sam na infektivnu, ispricao doktorki slucaj, ali sam dodao da je lik imao hiv jer sam znao da su male sanse da mi daju lek ako ne ucinim situaciju jos rizicnijom. kako da kazem, moja glava je u pitanju, ne rizikuje mi se. dobio sam lek (prvi popio dok jos nije isteklo 24 sata) i narednih 28 dana pio ga redovno u isto vreme.
Ono zbog cega sam pisao post su drugi ljudi koji su u nedoumici.
DAKLE: INFEKTIVNA je prava adresa
PEP se primenjuje u srbiji!
vreme je vazno, dakle, u prvih 72 sata mora da se pocne s terapijom.
Srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PUKAO KONDOM, PEP TERAPIJA
PostPoslato: Sub Jul 08, 2017 12:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 25, 2015 12:36 am
Postovi: 230
Nema cega da se plasis jer se HIV ne prenosi intimnim kontaktom, osim ako u toku odnosa niste prokrvarili pa se spojila rana na ranu. Mada i u tom slucaju sanse za dobitak infekcije su male jer da bi dobio infekciju moras da uneses u sebe jedan odredjeni broj stetnih bakterija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PUKAO KONDOM, PEP TERAPIJA
PostPoslato: Pet Nov 03, 2017 9:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 03, 2017 9:19 am
Postovi: 3
Izvini Damnjane,sto se tice te PEP terapije da li mi treba neki uput ili tako nesto,zakazivanje.I da li mozda znas da li moze imati neke neželjene efekte ta terapija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PUKAO KONDOM, PEP TERAPIJA
PostPoslato: Pon Nov 20, 2017 7:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 08, 2016 11:24 am
Postovi: 11
Drago mi je da je moje iskustvo, za ovih godinu dana, dovelo do toga da minimum jos dvoje ljudi da ja znam, i verovatno jos nekoliko koji se nisu oglasavali, prime PEP terapiju i tako sebi smanje verovatnocu da budu zarazeni.

@Roki96, nije ti potreban uput niti zakazivanje. Nije ti verovatno potrebna ni zdravstvena knjizica. Dovoljno je da odes u Infektivnu kliniku i objasnis svoj rizican odnos.

PEP koji se kod nas daje (AZT) ima uzasne nus pojave jer je jedna od najstarijih generacija lekova.

U medjuvremenu je i Truvada odobrena kod nas, ali ne i za potrebe PEP-a tako da za nju jedino sto je moguce je dobiti recept i kupiti je po ceni od oko 30000 dinara.

@chipsi, nadam se da ne iznosis namerno neistine, vec to radis iz neznanja. HIV se prenosi intimnim kontaktom (sta god to podrazumevao pod tim) bez obzira da li je doslo do krvarenja. Hiv se nalazi i u drugim telesnim tecnostima, a ima ga u dovoljnoj meri i u rektalnim tecnostima iz kojih HIV lako pronalazi put preko uretre ukoliko je odnos bio bez kondoma.

@damnjan, PEP se na zalost zvanicno i dalje ne primenjuje kod nas u smislu da nije preporznat u nasem zakonu niti pravilnicima republickog fonda, i nije moguce dobiti PEP terapiju besplatno. Infektivna klinika je do sada to cinila iz svojih zaliha.

Koju terapiju su ti dobio?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: