Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: bolovi u lumbalnom dijelu kičme..
PostPoslato: Čet Maj 19, 2011 11:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2011 10:48 pm
Postovi: 1
Pozz svima :lol:
Može li mi ko pomoći u vezi dijagnoze i šifre bolesnika: Syndroma lumbale M54
Hvala velika!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: bolovi u lumbalnom dijelu kičme..
PostPoslato: Pet Maj 20, 2011 12:00 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
pretrazite forum! Pisali smo dosta o bolu u lumbalnom detu kichmenog stuba!

Kičmeni stub gubi oslonac pod teretom suvišnih kilograma, pogrešnih pokreta i poslovične lenjosti savremenog čoveka, pa osam od 10 starijih od 60 godina pati od degeneracije kičme
Pravilnom razvoju i održanju kičme pomažu zdrava ishrana i tri vrste rekreacije - plivanje, šetnja, vožnja biciklom

Samo jaki mišići mogu da zadrže kičmu u pravilnom položaju, a danas se živi tako da ćemo uskoro svi hodati iskrivljeni poput paragrafa. Spondiloza je postala najčešća boljka savremenog čoveka, koji za sve ima vremena, osim za sebe.

Prvi znaci ovog oboljenja pojavljuju se kod sredovečnih, uglavnom zbog lošeg držanja tela i ravnih stopala, ali od degenerativnih promena na kičmi pate i mladi.
Dovodi do suženja međupršljenskih prostora i pojave tih degenerativnih promena (osteofita) na ovim zglobovima. Učestalost oboljenja raste s godinama, a 80% starijih od 60 godina ima promene na kičmi .

Bolesnicima se, naravno, smatraju samo oni koji imaju bolove.

- Bez obzira koliko jake bolove izaziva, ova bolest ima svoju logiku nastanka, razvoja i ponavljanja - kaže naučni saradnik dr sci med Ljudmila Stojanović, reumatolog i šef Odseka za naučno istraživački rad KBC Bežanijska kosa u Begradu. - Ne postoji lečenje koje može da izmeni, zaustavi ili preokrene procese koji su osnova za nastajanje degenerativnih promena u zglobovima kičme.

Lumbalni bol doživi takođe oko 80 posto ljudi tokom života. Uzrok je najčešće - nepoznat. Posle zalečenja može ponovo da se pojavi u roku od više nedelja, do nekoliko decenija. Lumbago traje od nekoliko dana, do nekoliko nedelja, a kod 9 od 10 pacijenata bol prestaje u roku od 6 nedelja.

- Brojni su faktori rizika, a najčešći je povećana telesna težina ? kaže naša sagovornica. - Uzroci mogu da budu genetske i hormonske prirode, nepravilno držanje, izostanak sportskih aktivnosti, starost i prekomerno opterećenje zglobova kičmenog stuba.

Spondilozi su najpodložniji daktilografi, šalterski i kancelarijski radnici i druge slične profesije, zbog dugotrajnog sedećeg položaja, kao i oni koji obavljaju teške fizičke poslove. Intezivni treninzi takođe povećavaju rizik od degenerativnih oboljenja, kao i izloženost tela vibracijama.

Dijagnoza i lečenje

Spondiloza je sporonapredujuća bolest čija su glavna obeležja bolovi kičme već pri prvim pokretima, ili ukočenost posle mirovanja.
Onima sa manjim lumbalnim bolom ne savetuje se mirovanje, dok kod jakog bola ostajanje u postelji treba ograničiti na nekoliko dana da bi se izbegao negativni efekat ležanja (atrofija mišića, prelazak bolesti u hroničnu). Normalne dnevne, ali i fizičke aktivnosti poput plivanja, šetnje ili vožnje biciklom, u stvari ubrzavaju oporavak. Da li treba da se naglasi da pravilnom održanju kičme, kao i celog organizma, pomaže i zdrava ishrana i izbegavanje pušenja, pića i opojnih sredstava.


Ma kako kontradiktorno izgledalo, spondiloza se koči pokretom.

Vežbe koje smanjuju bol i poboljšavaju pokretljivost rade se pod nadzorom specijaliste, a neophodno je da se svakodnevno ponavljaju i kod kuće. Naročito je važno pravilno držanje, izbegavanje rotacionih pokreta i savijanja, pažljivo sedenje i ustajanje, pažnja kod podizanja težih predmeta. Osim po bolu koji je prati, spondiloza je vidljiva i po ograničenoj pokretljivosti.




PODELA

- ako je problem u vratnom delu kičme /zbog pritiska osteofita ili iskliznulog međupršljenskog diskusa živaca koji prolaze duž kičmenog stuba/ doći će do bolova u vratu sa širenjem prema glavi ili rukama
Ponekad oboleli ima veoma neprijatan osećaj trnjenja u prstima (žmarci)

- ako je bolest izražena u grudnom delu, bol se javlja između plećki i može da se širi prema prednjem delu grudnog koša

Ponekad stvara simptome slične infarktu miokarda

- najčešći oblik je lumbalni sindrom (lumbago) koji izaziva bolove u slabinskom delu (krstima)



Mala korist od lekova

Lekovi ne daju zadovoljavajuće efekate kod spondiloze. Najčešće se koriste medikamenti iz grupe nesteroidnih antireumatika, koji samo ublažavaju bolove i omogućuju kratkotrajno poboljšanje u pokretljivosti, ali ne deluju na sam proces postepenog napredovanja bolesti. Ovi lekovi imaju i neželjena dejstva.



TRADICIONALNA MEDICINA

- Svaki drugi dan kičmu istrljajte mešavinom jednakih delova lozovače ili šljivovice sa lovorovim ili maslinovim uljem

- Sameljite 250 g oraha, dodajte 4 kašike meda i promešajte. Po želji dodajte malo sveže ceđenog limunovog soka i jedite 4 puta dnevno po 1 kašiku

- Pijte čaj od osušenog korena gaveza: u ? l provrele vode stavite 5 g gaveza i kuvajte poklopljeno 1 minut. Kad se čaj ohladi procedite i pijte 3 puta dnevno po 1 dl pre jela i ? dl posle jela.

Čaj umanjuje bolove
- 20 g hajdučke trave
- 20 g listova loze
- 20 g listova gaveza
- 10 g korena koprive
- 5 g korena iđirota
- 5 g vilinog sita
- 5 g petoprste stele

U 1 l proključale vode stavite 2,5 g mešavine i kuvajte poklopljeno 1 minut. Hladan čaj procedite, sipajte u flašu i držite zatvoreno na sobnoj temperaturi. Pijte umesto vode.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: