Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Uto Dec 16, 2008 2:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 16, 2008 1:28 am
Postovi: 2
Tema je posvecena slucaju kraljevacke bolnice...
Drage kolege, da li ste se pitali da li neko stiti nas, lekare, od medijiskog linca?
Gledajuci reportazu i citajuci u novinama o slucaju kraljevacke bolnice, prosto ne mogu da verujem da je cela reportaza posvecena jadnim, uplakanim i zabrinutim roditeljima a doktor nacrnjen samo tako bez nekih velikih dokaza da su trebali da ga nacrne...
Prvo, ne ulazim u raspravu da li je stvarno bila graska ili ne, to ce utvrditi komisija,inspekcija...
Procitala da je bilo poravnanja izmedju doktora i pacijenta i da je doktor isplatio sumu za koju su se dogovorili. Sada ti isti roditelji medijiski traze jos novca da im se isplati, jer im je navodno tako obecano...Ko ih je terao da potpisu sumu na papiru? Te tako verovatno krece prica sa medijima...No...
Kod ove devojcice trebala je da se operise leva noga, ali doktor je operisao obe noge i isplatio novac zbog ne obavestavanja roditelja da ce uraditi obe operacije...Dete je, hvala Bogu, zivo i zdravo i ne primecujem da je invalid tj. da ne moze da pokrece noge pa mama mora da je nosi, jer se na snimku vidi da devojcica pomera stopala...Ali mediji su odmah izlozili da je to greska. Da li ste se zapitali da je kolega zaista pre operacije uvideo da postoji neka promena i na desnoj nozi pa je odlucio da je operise?! Zar nismo mi ti koji donosimo odluke, tj koliko se postuje nasa slobodna procena posle tolike zavrsene skole?! Sta ce biti ako se ispostavi da je zaista to trebalo tako da se uradi kao sto je on uradio?! Pojesce vuk magarca! Posto pretpostavljam da se nece toliko uzvikivati o tome da to nije greska lekara, jer je nemoguce da tako jedna jako "kvalitetna" televizija pograsi... Svejedno i da je covek pogresio za to postoji kazna koju ce mu neko propisati ko je strucan i ko se u materiju razume! A svakako mislim da stampa i televizija nisu kompetentni da mu sude, pogotovu ako su poluinformisani kao sto obicno tako biva! Muka mi je vise od 5 min slave nekog anonimca na vestima i iznudjivanja jos novca na taj nacin...jednostavno da je to tako strasno, prvo bi ga prijavili bolnici, pa pokrenulio optuzbu, a ne pristali na poravnanje a kada shvate da nisu zadovoljni ishodom odluce da medijiskim putem prikazu nakicenu istinu javnosti...
Dajte da stanemo na put medijima da vise ne crni zdravstvo koje ionako raspolaze sa osiromasenim sredstvima za rad, koje bi trebala ova drzava da im obezbedi....Ocigledno da o tome niko ne razmislja, a o platama necu ni da govorim...
I sta onda ocekuju od nas, da smo super heroji i svemocni ljudi, krajnje motivisani da radimo ovaj posao, apsolutno bezgresni...?! I kada nesto sa spiska, koji nas opisuje, kojim slucajem izostane prvo idemo u medije pa na razgovor kad direktora...Dokle vise?! :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 2:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
DrRasta je napisao:
Da li ste se zapitali da je kolega zaista pre operacije uvideo da postoji neka promena i na desnoj nozi pa je odlucio da je operise?! Zar nismo mi ti koji donosimo odluke, tj koliko se postuje nasa slobodna procena posle tolike zavrsene skole?!

Ne niste vi oni koji donosite odluke vec pacijent ili roditelji. Vi mozete preporuciti operaciju, reci koji su rizici a koja dobit, ali odlucivati mozete samo kada je vec pacijent na stolu i zivot mu je ugrozen. U ovom slucaju zivot nije bio ugrozen i mislim da je to dovoljna informacija. Kao majka, ako mi dete ide na operaciju hocu tacno da znam sta operisete i zasto i mogu da se ne slozim sa vama i potrazim drugo misljenje. Mislim da je krajnje vreme da neki nasi lekari shvate da nisu bogovi, da samo rade posao, a da o sudbini svojoj odlucuje pacijent ili njegov staratelj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 12:05 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
...da o sudbini svojoj odlucuje pacijent ili njegov staratelj...


a sta ako je roditelj jehovin svedok, i ne dozvoljava da dete primi transfuziju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 12:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Mrs_Parker je napisao:
. Kao majka, ako mi dete ide na operaciju hocu tacno da znam sta operisete i zasto i mogu da se ne slozim sa vama i potrazim drugo misljenje. Mislim da je krajnje vreme da neki nasi lekari shvate da nisu bogovi, da samo rade posao, a da o sudbini svojoj odlucuje pacijent ili njegov staratelj.


Odlicno kada vec volite da se pravite tako pametni evo vam sledeca situacija:Iskoristite vase pravo da" mudrujete" (posto je pacijentima cesto nepoznata koncepcija saradnje) i ordinirajuci lekar vas upozna sa opcijama i posledicama cinjenjenja odnosno ne cinjenja necege.Na cemu cete bazirati vasu odluku da se s njim slozite ili ne??Imate li vi uopste bilo kakvo medicinsko znanje pa da nesto predlozite ili odbijete??Na horoskopu mozda?? :roll:
A opcija da se nesto prihvati ili odbije uvek postoji s tim sto se mnogi predomisle kada treba da potpisu to isto odbijanje posto bi najvise voleli da za njihove gluposti i kaprice lekari budu krivi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 12:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Nevezano za ovu situaciju razni pacijenti i "ucveljena"rodbina prosto vape za senzacionalizmom.Tako i kada je bilo ono prepucavanje oko Meronema i Novo Sevena,najinteresantnija mi je bila rodbina koja je jedva docekala ,ali samo da cuje rec eksperiment i da navali kao horda gladnih vukova i da udara na sva zvona:eksperiment!!!.Kakv crni eksperiment za nesto sto je odavno ispitano i registrovano u agenciji za lekove.Naravno univerzum i ljudska glupost jesu beskonacni samo neki to nauce na tezi nacin kada sud odbije njihovu tuzbu kao neosnovanu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 2:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
severus je napisao:
Odlicno kada vec volite da se pravite tako pametni evo vam sledeca situacija:Iskoristite vase pravo da" mudrujete" (posto je pacijentima cesto nepoznata koncepcija saradnje) i ordinirajuci lekar vas upozna sa opcijama i posledicama cinjenjenja odnosno ne cinjenja necege.Na cemu cete bazirati vasu odluku da se s njim slozite ili ne??Imate li vi uopste bilo kakvo medicinsko znanje pa da nesto predlozite ili odbijete??Na horoskopu mozda?? :roll:

Mislim... stvarno ste drski. Pa valjda cete VI da mi objasnite sve.
Kada ste tako pametni, za razliku od nas glupih, objasnite mi kako je lekar operisao obe noge? Razumem situaciju kada se operise slepo crevo pa se vide posledice od kronove bolesti, pa i to rese "da se ne otvara dva puta" ali ovaj primer sa navvedenim slucajem devocice nema blage veze sa tim.
Srpski narod vam je uvek davao status bogova i jos vam daje pa vam treba vremena da shvatite da je telo moje i odluka moja i da bez moje dozvole ne mozete nista da radite, ni da mi date krv ako ja necu. Navikli ste da pacijenti dodju, cute i samo klimaju glavom, bili vi u pravu ili ne.
Bezgresni te zauvek i nedodirljivi. Dolazi vreme promena i treba da se prilagodite tome.
Meni je nefrolog, zatim lekar opste prakse, pa apotekar, dao trostruke doze lekova za TBC bubrega... jedva preziveh i nikome nista. Danas bi se sudili jer vise nisam takva kvocka da ne znam koja su moja prava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 2:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
drbgd je napisao:
Citiraj:
...da o sudbini svojoj odlucuje pacijent ili njegov staratelj...


a sta ako je roditelj jehovin svedok, i ne dozvoljava da dete primi transfuziju?

To vidite sa socijalnom sluzbom i sudom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 2:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
severus je napisao:
A opcija da se nesto prihvati ili odbije uvek postoji s tim sto se mnogi predomisle kada treba da potpisu to isto odbijanje posto bi najvise voleli da za njihove gluposti i kaprice lekari budu krivi.

da, da, da...
Meni su se dva akusera svadjala, za malo da se pobiju oko toga da li treba ici na carski rez ili ne. Mene ne upitase.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 7:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@DrRasta,

Ne mislim da medijskom lincu treba pridavati poseban znacaj. Da bi se stampa "ostrvila", ne treba mnogo, ljudima je to jednostavno posao, pogotovo sada, kada je vrlo trendy bacati se i kamenjem na doktora. Naravno da postoji neprekidna opasnost da vas ma ko "da u novine", ali tome je izlozen i svaki kozmeticar, ekonomista u komercijali (mom ocu je pola kolega izlazilo u nastavcima u novinama :)), mislim da se time ne treba opterecivati.

Ja kao resenje "kraljevackih" situacija vidim samo mocnu organizaciju koja ce da stoji iza lekara, i koja ce da timski resava pojedine situacije, a i da i pravno i medijski zastupa lekara koji je ugrozen ma kakvim napadima.
Pre 2000 godina, kada je prostojalo lokalno udruzenje privatnih lekara/stomatologa, postojalo je telo nalik na "sud casti", koje je po prijavi resavalo konkretne zalbe pacijenata. Ja sam u jednom periodu bila clan tima, po pozivu, i to je izgledalo tako da se po zalbi pacijenta formira konzilijum koji odredjuje da li je rad korektan ili ne, i u slucaju da nije - odredjivao se specijalista u okviru udruzenja koji ce da ponovi rad, a o trosku prvog stomatologa koji je radio rad (govorim "rad" jer se, u okviru moje konkretne specijalnosti, radilo o stomatoloskoj protetici, u smislu slucajeva koje sam ja videla).

Ovim nacinom se stvar resavala vrlo brzo i bezbolno, a koliko se secam tog perioda (od oko godinu i po dana) vecina zalbi je resena u korist pacijenta, a pacijenti su bili vise nego zadovoljni raspletom dogadjaja.

Sa druge strane, jako lako i vrlo efikasno je eliminisano tih nekoliko kverulanata, parnicarski nastrojenih pacijenata zeljnih novcane koristi, psihoticnih bolesnika i slicno, jer ovakvi pacijenti vrlo lepo reaguju na ozbiljan tim, gde ima i vestaka, i gde se pazljivo saslusaju i kompletno pregledaju.

Kolega Severus je sa pravom ogorcen, jer je za neverovati cega sve ima u praksi - kad smo dobili "knjigu utisaka", jedna starija koleginica, inace jako zlatna osoba, je ogorceno izjavila da MI treba da krenemo da pisemo utiske pa da saljemo po kucama :), ma koliko "smesno" zvucalo, i bilo protivno nasoj zakletvi, veoma je istinito.

U situacijama gde se unutar ordinacije krade sve sto nije zavareno za zidove - ukljucivsi i nase kisobrane, novac i slicno, gde ljudi jasno, svesno i ocigledno lazu sto se tice simptomatologije, gde mi suprug odavno pokojne pacijentkinje dolazi da mu se vrate pare od mostova koje je radila za zivota(!), gde decenijama oko nas ordiniraju nesvrseni zubni tehnicari, kozmeticari, vracevi i ko zna ko - ko drzi (registrovane) ordinacije, gde "strucni nadzor" doma zdravlja zabrani upotrebu erbijumskog lasera jer ne znaju sta je to ("da se podnese zahtev komisiji za nove tehnologije" itd.), mi smo - blago receno - izlozeni i licnom i profesionalnom lincu svaki dan.

Ovu konkretnu situaciju sa kraljevackim lekarom ja gledam malko drugacije: da sam ja na njegovom mestu, i da znam jasno i licno uvereno da sam sve uradila lege artis, ja bih trazila da pacijenta saslusa konzilijum, i da mu se tu objasni koliko god je moguce i moze da shvati, a svaki pokusaj nagodbe bi se zavrsio izbacivanjem napolje takvog "roditelja". To sto je navodno umesan i nacelnik, samo govori o tome koliko je slab bio kolegijalni nastup u celoj prici, i jos uvek mislim da to moze da resi samo Udruzenje, Komora itd.

Dao Bog da nisam u pravu, ali mislim da cemo tek da krenemo u "americkom" pravcu sto se ovoga tice.
U USA, prema podacima iz 2006., ima nekoliko puta manje lekara od advokata specijalizovanih za odstetu ove vrste, te godisnje bude recimo 55% tuzenih neurohirurga - od ukupnog broja. To znaci da svaki neurohirurg u USA treba da racuna s tim da ce biti tuzen svake druge godine, otprilike. U sporovima obicno dobija lekar (u preko 95% slucajeva), ali je prosecna odsteta oko 1.5 milion $, te se pacijentu isplati i da makar proba, to je BIZNIS.

Posledica svega ovoga je da lekari placaju ogromne sume na ime osiguranja od malprakse, u Ohaju recimo urolog treba da radi preko 3 meseca godisnje samo za osiguranje, te je sasvim normalno da lekari:
- izbegavaju "ugrozene" specijalnosti (akuseri, hirurzi itd.),
- da se sele u drzave sa liberalnijim zakonodavstvom,
- da izbegavaju medicinske studije uopste.
Dakle, u ovoj nasoj zemlji, gde je sve do kraja neuredjeno, da krenemo od toga da ne postoje jasni, kompaktni protokoli i rutine lecenja, po meni je jako lako moguce da krene doslovna hajka na doktore, pogotovo ako bude postojala nada da se "uzmu pare", jer je uobicajeno misljenje da i privatni i drzavni lekari mlate ne znam kakve pare (poneki izuzetak).

Mislim da treba jako mnogo toga da se promeni da se ne bi desilo da (pogresnu) doktoricu u (pogresnoj) ordinaciji psihoticni pacijent izbode nozem, da revoltirani pacijent (naplacen pregled od 200 din) ne obije ormarice celoj smeni u velikom dispanzeru, da meni ne bi pacijent mahao napunjenim pistoljem pred ocima (da se pohvali, malko je bio popio), da ovo i da ono... Da ima ko i lekara da zastiti.

@Mrs Parker,
Ne mogu da ulazim u to koliko je lecenje korektno ili ne, ali i prema pravilniku Komore vas lekar je duzan da vam objasni koliko god puta treba i na 1001 nacin sta se dogadja, kako on to vidi, i da dobije vas pristanak. Ili ne. Da li cete vi licno pristati, to je samo vasa stvar, a vrlo jasno su definisane situacije u kojima se radi i bez saglasnosti pacijenta.

U situaciji gde se dva akusera svadjaju oko dva suprotna stava, naravno da ne podrzavam svadju iznad glave pacijenta, niti sam to kad radila u zivotu, ali u urgentnim situacijama - ako je vasa bila takva - nema mesta za finese. Molim vas da ne shvatite ovo kao pravdanje vasih lekara, ja imam neke drugacije stavove i drugacije se ponasam u urgentnim situacijama, ali i mi smo svi razliciti, i situacije nsu iste.

Pozdrav :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 7:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Mrs_Parker je napisao:
Srpski narod vam je uvek davao status bogova i jos vam daje pa vam treba vremena da shvatite da je telo moje i odluka moja i da bez moje dozvole ne mozete nista da radite, ni da mi date krv ako ja necu. Navikli ste da pacijenti dodju, cute i samo klimaju glavom, bili vi u pravu ili ne.
Bezgresni te zauvek i nedodirljivi. Dolazi vreme promena i treba da se prilagodite tome....


Jos jedna rec: ovo sto ste ovde napisali je opet jedna jako losa generalizacija, a po meni - normalna posledica kombinacije losih iskustava i medijske hajke.
Ja sam iz nekog drugog sveta, jer u 18 godina privatne prakse nikad, ama NIKAD nisam bila Bog ili ma sta slicno, radim ceo zivot u urbanoj sredini, gde me pacijenti postuju, ali itekako misle svojom glavom, znaju sta hoce, i - imaju pravo i da nece, kao sto i ja imam pravo da necu (tzv. prigovor savesti).
Moja struka je vrlo egzaktan zanat, i ja vrlo jasno znam sta moze "da stoji" a sta ne, ne ispunjavam zelje pacijentima, i itekako odbijem da radim ako pacijent insistira da mu "ispunim zelju", te postoji i druga strana medalje... Ma koliko se to pacijentu dopadalo ili ne.

Dakle, jednostavno nije istina da svi doktori misle da su bezgresni, da svima nama pacijenti "samo cute i klimaju glavom", dapace - ja imam i izuzetno dobro obavestenih pacijenata (i stomatologa :)), kojima mogu da "nametnem" svoj stav iskljucivo i jedino strucnim znanjem i iskustvom. A ima nas jos ihahaj takvih, jer poznajem na desetine lekara i stomatologa svih specijalnosti koji itekako sebe ne drze za bogove, niti smatraju da su bezgresni, i itekako - i posle mnogo godina staza - ne spavaju nocu misleci sta ce biti sa pacijentom, sta da rade, i kako dalje... Ima doktora koji su odavno TAKVI, a ne da tek treba da "shvate" da "dolaze nova vremena".

Prijatan dan :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 9:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Mrs_Parker je napisao:
Mislim... stvarno ste drski. Pa valjda cete VI da mi objasnite sve.
Kada ste tako pametni, za razliku od nas glupih, objasnite mi kako je lekar operisao obe noge? Razumem situaciju kada se operise slepo crevo pa se vide posledice od kronove bolesti, pa i to rese "da se ne otvara dva puta" ali ovaj primer sa navvedenim slucajem devocice nema blage veze sa tim.
Srpski narod vam je uvek davao status bogova i jos vam daje pa vam treba vremena da shvatite da je telo moje i odluka moja i da bez moje dozvole ne mozete nista da radite, ni da mi date krv ako ja necu. Navikli ste da pacijenti dodju, cute i samo klimaju glavom, bili vi u pravu ili ne.
Bezgresni te zauvek i nedodirljivi. Dolazi vreme promena i treba da se prilagodite tome.
Meni je nefrolog, zatim lekar opste prakse, pa apotekar, dao trostruke doze lekova za TBC bubrega... jedva preziveh i nikome nista. Danas bi se sudili jer vise nisam takva kvocka da ne znam koja su moja prava.

Jesam drzak a narocito kada se prodaju deplasirane i pateticne price o "Bogovima i nedodirljivima".Postoje organi koji se itekako bave time i to nije problem pacijenata.Kako rece miminamama postoji i sud casti i komora i strucni organi ustanove.Pa sam tekst je toliko nepotpun i u formi traca iz tabloida da je sam po sebi podlozan spekulacijama. "Promena na nozi" sto moze da bude hiljadu stvari.Ne postoji ni dijagnoza pa da se uopste moze objektivno razmatrati o cemu se radi.A vi kazete da znate svoja prava? :o :o :o .E pa ne bih rekao .Vase je pravo da vam lekar objasni tok lecenja koje vi ocigledno niste iskoristili i sto je jos vaznije insistirali na njemu nego ste uzimali trostruke doze tuberkulostatika.Ne znam samo kako ste dosli na tu "genijalnu" ideju??Pa svako ko iole razmislja i ima odgovoran stav prema sopstvenom zdravlju bi konsultovao nekoga upucenijeg,a ne napamet uzimao terapiju o kojoj ne zna nista.Pa po vama vasa saglasnost za carski rez je vaznija od potencijalne opasnosti za vase tada nerodjeno dete.A na osnovu cega biste je dali jer: niti ste bili u stanju da obavite akuserski pregled sami sebi niti znate kako se to radi,ne znate koji deo ploda prednjaci,da li se ucvrstio na karlicnom ulazu,sta su porodjajna doba i koliko traju,dokle se stiglo sa dilatacijom cervixa,da li je plodova voda zutozeleno prebojena,kakav je CTG i kako se tumaci.E kad to budete znali onda cete moci ne samo da dajete saglasnosti nego i da modelirate planove lecenja i porodjaja.A do tada se uzdrzite proizvoljnih komentara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 10:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
severus je napisao:
Jesam drzak a narocito kada se prodaju deplasirane i pateticne price o "Bogovima i nedodirljivima"....


Ako mogu da dodam: u mojoj grani itekako postoje Bogovi i Nedodirljivi, ali ne ukljucuju racunare jer ne umeju :), ne bave se pacijentima nego novcem i moci, i Nedodirljivi su i za nas.... na zalost. No, jos jednom moram da kazem da su takvi u mojoj struci zaista manjina, i da se tako lako smetnu s uma neki divni ljudi, korektni lekari, cestiti strucnjaci, kojih ima na desetine i desetine - od trenutno 450 clanova udruzenja koliko mislim da ih ima sada u mom gradu, mozda ima nekoliko Bogova..

A vi kolega, kad planete, imate maltene isti nacin izlaganja i tekst kao moj muz - da nemate i brkove mozda?:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 2:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
miminamama je napisao:
@Mrs Parker,
Ne mogu da ulazim u to koliko je lecenje korektno ili ne, ali i prema pravilniku Komore vas lekar je duzan da vam objasni koliko god puta treba i na 1001 nacin sta se dogadja, kako on to vidi, i da dobije vas pristanak. Ili ne. Da li cete vi licno pristati, to je samo vasa stvar, a vrlo jasno su definisane situacije u kojima se radi i bez saglasnosti pacijenta.

Apsolutno mislim bas ovako kao sto ste na pisali i ne vidim u cemu je problem nekih lekara da to i prihvate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 3:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
severus je napisao:
Vase je pravo da vam lekar objasni tok lecenja koje vi ocigledno niste iskoristili i sto je jos vaznije insistirali na njemu nego ste uzimali trostruke doze tuberkulostatika.Ne znam samo kako ste dosli na tu "genijalnu" ideju??Pa svako ko iole razmislja i ima odgovoran stav prema sopstvenom zdravlju bi konsultovao nekoga upucenijeg,a ne napamet uzimao terapiju o kojoj ne zna nista.

Ako ovako slusate svoje pacijente i ovako se postavljate prema njima... ne bi im bila u kozi. Ja sam vrlo lepo i citko napisala u cemu je bio problem. Specijalista nefrologije mi je greskom prepisao trostruku dozu lekova za tbc bubrega. Lekar opste prakse nije uvideo njegovu gresku i na receptu isto prepisao trostruku dozu lekova. Apotekar u drzavnoj ustanovi nije uvideo gresku lekara opste prakse pa mi je izdao tu dozu lekova i ponovio nacin upotrebe. Ja sam normalno, verujuci lekaru, pila tako propisane lekove dok nisam zavrsila u urgentnom. Je li sada jasnije?
Posle toga se lekari ljute ako pacijent cita uputstvo na leku. Ja ih sada citam, jer su neki od tri leka koja sam dobila morali biti dozirani po mojoj kilazi. Da sam tada procitala uputstvo ne bi se to desilo jer imam dovoljno pameti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sta se podrazumeva pod nesavestnim lecenjem?!
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 3:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
severus je napisao:
Pa po vama vasa saglasnost za carski rez je vaznija od potencijalne opasnosti za vase tada nerodjeno dete.A na osnovu cega biste je dali jer: niti ste bili u stanju da obavite akuserski pregled sami sebi niti znate kako se to radi,ne znate koji deo ploda prednjaci,da li se ucvrstio na karlicnom ulazu,sta su porodjajna doba i koliko traju,dokle se stiglo sa dilatacijom cervixa,da li je plodova voda zutozeleno prebojena,kakav je CTG i kako se tumaci.E kad to budete znali onda cete moci ne samo da dajete saglasnosti nego i da modelirate planove lecenja i porodjaja.A do tada se uzdrzite proizvoljnih komentara.

Uzdrzite se vi od proizvoljnih komentara i malo vise postujte sagovornika.
Ne znam kako bi ste se vi osecali da se dva akusera svadjaju iznad vas oko carskog reza gde jedan tvrdi na de neophodan jer je beba u zivotnoj krizi a drugi bi ipak da proba normalan porodjaj. Uzivali bi ste verovatno posle devet meseci radosnog iscekivanja zdrave bebe? Sta mislite kako se rasprava zavrsila? Kada sam ja viknula "dobro idemo li na taj carski rez ili ne". Odmah je obavljen carski rez a beba reanimirana. Mozda ja ne znam sve indikacije za carski rez, niti sam ga zelela, ali znam da prepoznam kriznu situaciju i da, za razliku od ta dva akusera, budem odlucna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: