Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Koliko ste upoznati sa stručnom literaturom?
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 12:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 07, 2009 11:39 pm
Postovi: 7
Pozdrav svim doktorima i studentima!

Ne bavim se medicinskim naukama ali se svakako, bavim naukom (društvenom). Da krenem sa pitanjima...


Koliko često koristite on-line literaturu (knjige & časopise) vodećih medicinskih servisa (Hinari, Ovid, etc) ?


Koliko ste upoznati sa stručnom literaturom i na koje načine dolazite do nje?


Kad ste poslednji put pročitali članak i u kom časopisu?


Da li biste voleli da imate pristup časopisima & knjigama koji se ne nalaze u ponudi Kobsona (ukoliko ga koristite uopšte)?



Pozdrav,

Storm


:wink: :roll: :wink: :wink: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ???
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 11:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 07, 2009 11:39 pm
Postovi: 7
13 pregleda i nijedan odgovor?! :o Jel' čita neko ovde stručnu literaturu uopšte!? :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 6:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Nije mi bas jasna sama svrha pitanja, ali da odgovorim...

Jednom nedeljno dobijam linkove za clanke vezane za moje uze oblasti interesovanja (ruku na srce, citam samo one besplatne). Pretplacen sam na jedan ortopedski casopis.

Strucnu literaturu kupujem, ili dobijam od kolega na koriscenje, ili sam pretplacen, ili skidam sa interneta. Naravno da ne koristim razne peer-to-peer programe za skidanje knjiga u celini :D

Poslednji clanak sam procitao pre dva dana u casopisu International Orthopaedics.

Sto se tice Cobson-a, zar nije on rezervuisan samo za naucne radnike i pristupa mu se uz sifru?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 6:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Nije mi bas jasna sama svrha pitanja, ali da odgovorim...

Jednom nedeljno dobijam linkove za clanke vezane za moje uze oblasti interesovanja (ruku na srce, citam samo one besplatne). Pretplacen sam na jedan ortopedski casopis.

Strucnu literaturu kupujem, ili dobijam od kolega na koriscenje, ili sam pretplacen, ili skidam sa interneta. Naravno da ne koristim razne peer-to-peer programe za skidanje knjiga u celini :D

Poslednji clanak sam procitao pre dva dana u casopisu International Orthopaedics.

Sto se tice Cobson-a, zar nije on rezervuisan samo za naucne radnike i pristupa mu se uz sifru?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 7:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 07, 2009 11:39 pm
Postovi: 7
dobro je- bar nešto čitaš :D

Svrha pitanja je da se utvrdi u kojoj meri se doktori & studenti medicine koriste stručnom literaturom. Sam fax ne znači ništa jer kad ga završite ako niste i dalje u toku ne može se reći da se bavite naukom ili da ste stručni u oblasti koju ste završili...Mogla bi se uraditi i anketa da se vidi koliko doktora vlada engleskim jezikom bar u onoj meri koja bi zadovoljila osovno razumevanje stručne literature. Dosta članaka je objavljeno i na nemačkom / francuskom ali verovatnoća da se doktori služe i sa ta dva jezika je mala (mada je reading sasvim dovoljan!)

Hmmm, ovo me interesuje jer poredim zainteresovanost za "dostupnost" literature: ja sam admin na 2 foruma koji se bave knjigama & člancima iz raznih oblasti i nikad nisam viđala ljude is Srbije da se interesuju za pristupe stručnoj literaturi (izuzev jednog profesora matematike i jednog dečka koji je sad na Harvardu a završio je biologiju)...Međutim, na tim forumima 90 % članova su doktori iz raznih zemalja (uglavnom trećeg sveta) koji se interesuju i svakodnevno traže pristupe bazama Hinari, Ovid, Ebsco, ScienceDirect, etc i jednostavno ne odustaju od potrage pa me je uvek zanimalo kako nema nigde naših doktora i stručnjaka- mislim jel' oni imaju sve pristupe ili već sve unapred znaju pa ne moraju da čitaju stručnu literaturu?

Ovo se ne odnosi samo na medicinu već i na ostale nauke....

Imam sve moguće pristupe člancima i knjigama svih servisa koji su on-line i mogu sve da nabavim :lol: Meni se diže kosa na glavi kada čujem od studenata da nisu u mogućnosti da izrade seminarski rad ili esej iz razloga što nemaju potrebnu literaturu (a tiče se on-line časopisa) a u stvari je na internetu sve dostupno samo se mora malo potruditi da se pronađe . Većina takvih nije ni čula za google scholar a kamoli za SD, Springer, Wiley ... Zapravo se radi o lenjosti, učmalosti, traljavosti i olakosti i što je najgore nezainteresovanosti za sam predmet izučavanja.

Kobson je rezervisan za čitav univerzitet- studente, profesore , naučne radnike. Ali, ne mora se imati šifra da bi mu se pristupilo -ovo važi samo za one koji znaju, hoće i umeju da se "snađu". Kobson nikad ne koristim jer je slab sa ponudom a i nemam potrebe - pristupam servisma sa Yala, Princetona i drugih značajnih univerziteta...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 08, 2009 7:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 07, 2009 11:39 pm
Postovi: 7
43 pregleda i samo jedan odgovor :o

Mrtvo more :roll: :evil: ( R. Domanović je bio vizionar)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 10, 2009 3:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 18, 2007 9:43 pm
Postovi: 17
Draga Stormrider,

Ovaj forum i "zivi " jer su tu ljudi koji zele da budu informisani / da informisu druge.

Mislim da je Vas nastup dobrim delom razlog zasto vam se niko ne odaziva na postove.

Ako vec imate toliko dobrih informacija zasto ih ne postavite na pravi nacin i pomognete drugima ?

Moj odgovor je krajnje dobronameran i iskreno se nadam da cete ga tako i shvatiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 10, 2009 3:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Pa za sada ovde i nema toliko lekara koji bi dali komentar o strucnoj literaturi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 10, 2009 4:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 2:25 am
Postovi: 43
Lokacija: bg
Mislim da bi stvarno mogla da postavis adrese koje bi nam bile od koristi :D.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 10, 2009 9:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 07, 2009 11:39 pm
Postovi: 7
Što se tiče moje pomoći- svakodnevno pomažem ljudima u vezi sa literaturom, a to može da potvrdi 100 000 članova smso.net foruma koji je nažalost, ugašen zbog knjiga, članaka i šifara.

Kome su potrebni pristupi neka mi se javi na PP . Linkove foruma neću da ostavljam jer se može smatrati reklamom(ja sam admin jednog od njih) -ako želite da znate javite se na PP.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 23, 2009 5:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2006 7:49 pm
Postovi: 43
Citate li vi PP? Nije lepo da palite forumase ovakvim ponudama


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 24, 2009 9:29 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Apr 29, 2009 11:17 am
Postovi: 68
Obuhvataju li te vase studije kojima se bavite i uslove rada lekara u Srbiji,naime iz moje uze specijalnosti-radiologije imam svu neophodnu literaturu naravno ne kupljene knjige jer su preskupe nego u elektronskoj formi.
Registrovana sam na svim dostupnim radioloskim sajtovima koji mi svakodnevno salju vesti i clanke, i kad ja to lepo sve iscitam i saznam onda odem na posao i radim na aparaturi koja je dobrim delom punoletna,a pojedini aparati nam imaju i preko 30 godina-zaista izvanredan nacin da primenim svo svoje znanje.
Odgovorno tvrdim da dve trecine lekara u Srbiji radi u ovakvim uslovima i muka im je od svega toga,ali i pored toga, barem u mom centru, strucni sastanci podruznice su uvek puni.
Nemojte dozvoliti sebi da prozivate nekoga,a da pre toga niste sagledali sliku u potpunosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 24, 2009 10:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
To vam je kad neko zivi na internetu, a ne u stvarnom svetu, sta vam vredi da citate o najsitnijim dostignucima, kad smo mi tehnoloski zaostali i te kako za svetom i fakultetima sa kojim vi komunicirate. Naravno, ne treba se zaposliti i nikad nista ne procitati, treba se informisati, ali o tom"snalazenju" o kom vi pricate, za to treba i dosta vremena, vise na kompjuteru, nego na poslu.. Taj vas stav i pridevi koje upotrebljavate, stvarno nisu na mestu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koliko ste upoznati sa stručnom literaturom?
PostPoslato: Sub Avg 15, 2009 10:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 07, 2009 11:39 pm
Postovi: 7
Voljna sam da vam pomognem sa literaturom. Napravite spisak univerziteta koji su vam potrebni i dostavite mi na mejl:
[email protected]

:D

Izvinjavam se na kasnom odgovoru, ali nisam bila u mogućnosti da koristim net više od mesec dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Koliko ste upoznati sa stručnom literaturom?
PostPoslato: Ned Avg 16, 2009 4:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
dannina,
potrebno je 20 minuta, da se uvezba par "fora" i da kompletna literatura bude dostupna!

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: