Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ahilova tetiva ruptura- oporavak
PostPoslato: Sre Apr 28, 2010 3:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 28, 2010 2:48 pm
Postovi: 5
Dobar dan, moj prvi post. Nisam mislio da ce mi trebati registracija na ovakve forume, ali eto nuzda zakon menja. Ja sam eto, sa 40 godina misleci da mi je 20-tak igrao fudbal i pokidao tetivu na desnoj nog(z)i. Operacija je uradjena, stavljen gips do kolena, proslo je sest nedelja (nikad da prodje), gips skinut pre dva dana. Sada cekam jos 10-tak dana da bih opet isao kod ortopeda na pregled pa onda (valjda) kod fizijatra. Kao sto rekoh gips je skinut pre dva dana a doktor kod koga sam bio mi je savetovao da odmah krenem sa vezbanjem i istezanjem stopala tj. tetive kao i da pocnem da se oslanjam sa do 30% na povredjenu nogu. To sam ja i poceo da radim i cak mi se cini da to sa istezanjem ide i vise nego dobro. Medjutim, jutros sam vodio razgovor, neformalni, sa jednim Dr opste prakse koji mi kaze da se cuvam i ne naprezem previse da ne bi doslo do rerupture, na sta sam se ja prepao i smanjio dozivljaj sa vezbanjem i entuzijazmom. Mene sada zanima kako doktori uopste znaju da je nesto zaraslo kada se to ne vidi, vidi se samo spoljna rana-sav da je zarasla a unutra kako mogu da vide :o . Siguran sam da nemaju skenere u ocima! Ima li neko iskustva sa oporavkom Ahilove tetive. Da li banja ubrzava oporavak? ima li neko savet u vezi vezbica koje treba raditi?

Unapred hvala,
Ahil!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva ruptura- oporavak
PostPoslato: Sre Apr 28, 2010 3:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
E pa ovako, niste mladi pa cete nadam se ozbiljno shvatiti svoj oporavak!

Ruptura ahilove tetive je najcheshca ruptura koaj se javlja u praksi, najcheshce s ejavlja kod skijasha, tenisera, ginmastichara ali isto tako i pri bilo kojoj drugoj sportskoj ili svakodnevnoj aktivnosti nepripremljenog mishica na toliki napor. Ako ruptura nije nastal apri velikom naporu vec svakodnevnim aktivnostima ili tokom rekreativnog sporta onda je verovatno postojala i degenerativna promena same tetive iz zgloba pa je to samo doprinelo da do povredjivanja dodje lakshe.

Rupture mogu biti delimichne ili totalne, kod vas je verovatno bila u pitanju totalna chim st ebili kandidat za operativni zahvat. E sad, primena fizikale terapije zavisi od stanaj pacijenta, od toga kada je operisan, da li je pod gipsom i naravno od odluke lekara, da li da se povreda lechi konzervativno ili da se od prvog dana ukljuchi i fizikalna terapija.

U postoperativnom periodu, tj posle operacija ahilove tetive, dok ste josh u gipsu trebalo ej da idete na magnetoterapiju ( 20 aplikacija, po 15 min dnevno, savetuje se chak da se radi dva puta sa razmakom od 8-10 sati izmedju aplikacija, uz frekvenca 7Hz, indukcija 25Ga). Preko gipsa se isto tako moglo aplikovati i interferentne struje, ali poshto niste nishta radili to sad kao i nije bitno!

Sada po skidanju gipsa mozete da radite sve terapije, samo valjalo bi da shto pre odete na kontrolu i da nishta ne radite i ne istezete sami, vec da to tkivo koje josh zarasta manipulishe terapeut!

Laser duz celog reza, elektroforeza kalijum jodida, dijadinamichne struje, magnetoterapija opet, na kraju i ultrazvuchna masaza, smao je bitno da pochnete sa fizikalnim tretmanom shto pre i da NIKAKO sami ne radite vezbe i opterecujete tetivu.

Pacijentima posle operacijeahilove tetive se popravilu daju shtake, posebno mladjim pacijentima jer se zna da ce chim skinu gips poleteti da se vrate aktivnostima i tako uzrokovato ponovnu povredu i ugroziti oporavak tkiva, a vi shtake nigde ne pominjete, tako da veliki pozdrav lekaru koji vas lechi!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva ruptura- oporavak
PostPoslato: Pet Apr 30, 2010 12:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 28, 2010 2:48 pm
Postovi: 5
Hvala na brzom odgovoru. Naravno da imam stake, bez njih nigde za sada. Sto se tice ovih terapija dok je bio gips nista nije radjeno od svega sto ste pomenuli... Kao sto kazete to tkivo jos zarasta i posle sest nedelja, recite mi kada se smatra da je zaraslo i kada bi trebalo poceti sa istezanjem tetive. <Ja sada jedino radim vezbe snage za butinu i (samo)masazu lista noge. Takodje mazem oziljak sa Jomelop E (Saljicev melem). To je sve za sada, cekam kontrolu kod ortopeda za 7 dana i valjda tek tada terapiju kod fizijatra. Da li mislite da ne treba jos uvek da radim nikakvo istezanje tetive, cak ni podizanje stopala do tacke do koje moze da se savije? Hvala i pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva ruptura- oporavak
PostPoslato: Pet Apr 30, 2010 1:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
nikakvo istezanje sami ne radite, nikakve masaze tog dela, nikako podizanej na prste i slichne pokrete!

Masazu butnih mishica mozete, a list izbegavajte, poshto mishici lista su svi ahilovom tetivom pripojeni za kost a s obzirom da je operacija sveza nemojte dirati mishice dok ne pochnete sa redovnom terapijom prepisanom od strane lekara!

Porede ligamenata zaravstaju za 8-10 nedelja, chak i do par meseci, a postoperativni tok je josh duzi, tako da ne forsirajte se sami NIKAKO, vec sachekajte da vashu tetivu u ruke uzme terapeut, da se tetiva pre istezanja pripremi fizikalnim terapijama kako bi se smanjila verovatnoca nastanka povrede i kidanaj vlakana!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva ruptura- oporavak
PostPoslato: Pet Apr 30, 2010 12:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 28, 2010 2:48 pm
Postovi: 5
Tamara hvala vam na odgovoru. Cekam sad sledecu sredu i kontrolu. Javljam se posle toga. Hvala jos jednom i pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva ruptura- oporavak
PostPoslato: Čet Maj 27, 2010 6:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 28, 2010 2:48 pm
Postovi: 5
Dobar dan,
Da se javim posto sam zapoceo temu. Elem gips je skinut, krenule su vezbe i 3-nedeljne terapije( krio-led, magnet i UltraZvuk). Od sutra ostaje samo UZ i ona struja za grcenje misica, ne znam strucni izraz. Sve u svemu za sada sam zadovljan brzinom oporavka. Tetiva se istegla za dobar procenat, stake sam odbacio. Jedino je atrofija misica noge jos uvek vidljiva i trebace poraditi na tome. Jedino sto jos malo brine jeste utrnutost spoljnjeg dela stopala (jednog dela oko pete). Prosto kao da je pod anestezijom. Svi doktori kazu da ce proci i da je to zbog kidanja nervnih zavrsetaka koji su nastali tokom operacije. Da li je neko imao slicno iskustvo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ahilova tetiva ruptura- oporavak
PostPoslato: Ned Jul 03, 2022 3:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 03, 2022 1:10 pm
Postovi: 1
Dobar dan,
Hteo bih da malo zanovimo ovu temu. Na ovo htenje me je naterala muka iz naslova koja me je zadesila 21. juna. Imam 43 godine. Tog dana sam igrao košarku, i zadesila me ova povreda. Što je potvrđeno i u bolnici, pošto sam po povredi odmah otišao na pregled i potvrđena je ruptura Ahilove tetive. Potom je stavljena gips longeta od polovine butine do vrha prstiju. Primljen sam na bolničko lečenje. Za tri dana je urađena operacija, a za još tri dana sam upućen na kućno lečenje. Za kretanje po kući koristim štake. Većim delom dana mirujem. Po zadatom receptu pijem već preporučene mi lekove protiv bolova, antibiotik i kolagen. Kroz par dana bih trebao da idem na vađenje konaca i redefinisanje gipsa.

U prethodnim postovima je bilo reči i o terapijama (magnetnoj, laserskoj,...) koje se mogu vršiti dok je noga još u gipsu. Koje se terapije preporučuju i kada bi trebalo početi?

Da li neko ima iskustva sa upotrebom ortopedske čizme za oporavak rupture Ahilov tetive nakon operacije? Kada je najbolje početi je nositi? Da li treba uzeti onu sa klinovima ili bez?

Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: