Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Šta da radim???!!!!!!
PostPoslato: Uto Jan 23, 2007 10:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 10:23 pm
Postovi: 2
Pao sam na rame gadno i sad imam kvrgu na ramenu. Navodno sam istegnuo ligamente koji spajaju ključnu kost i akromion i ta kvrga je u biti ključna kost koja se pomakla prema gore. Kako da lečim to i hoće li mi kvrga ostati ili će se kost povući nazad kad ligamenti zarastu? Stavio bi rengensku sliku al ne kapiram kako se to radi na ovom forumu.[/img][/url]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 24, 2007 6:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Distorzija i/ili subluksacija akromioklavikularnog zgloba se lece mirovanjem, imobilizacijom zavojem po Desault-u, antireumaticima, Chymoral tabletama, toplim suvim oblogama i mazanjem antireumatika ili masti koje se koriste u lecenju trauma. Umesto Desault zavoja moze se nositi (na nacin koji ovde ne mogu da prikazem, jer nemam ilustraciju) steznik kakav se koristi za lumbalni deo, koji se nosi preko savijene ruke povredjenog ramena i imobilise je.

Pozdrav.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 24, 2007 7:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 10:23 pm
Postovi: 2
Hvala kolega. A sad ode mirovat :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 26, 2007 12:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
S obzirom da niste hirurski tretirani, imate distenziju akromioklavikularnog globa, gr II. Radi se o pucanju ligamenata koji drze klavikulu na mestu. S obzirom da Vam nije iskocila poput dirke klavira, u pitanju je povreda drugog stepena. Lecenje je kako vam je kolega dr ivica naveo, ali bih dodao da cete znacajno smanjiti tegobe stavljanjem leda na bolno mesto umesto toplote koju je kolega savetovao. Takodje dovoljno je mirovanje ruke u miteli, a postoji mogucnost fixacije lepljivom trakom koja ide preko bolne tacke rame, ispod lakta savijenog pod pravim uglom iste ruke, i potom se jos lakat fixira za trup. Ovakva imobilizacija ne bi trebala da stoji duze od 2 nedelje, jer moze da dodje do kontakture zglobova, pre svega lakta. Imobilizacija po Dessaultu se u ovim slucajevima NE primenjuje.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 27, 2007 2:51 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pardon, samo da dodam na svoj natpis da sam navedenu imobilizaciju dva puta nosio za istu povredu - a stavile su mi je kolege otropedi iz mog grada. Povreda akromioklavikularno zgloba je kod mene nastala dva puta, jer je cesta u sportu kojim se bavim.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 27, 2007 11:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Postovani kolega, tu imobilizaciju Vam je stavio sigurno neko ko ne prati najnovije trendove u struci. Ona se primenjivala nekada, ali je svuda napustena pre nekoliko godina, jer se ova sa flasterom pokazala daleko efikasnijom, uz dakako manje troskova. Slozicete se da i zavoj kosta, i to vishe nego obican flaster. U SAD se recimo jako vodi racuna o tzv. cost-effectiveness, pa je zato njihova medicina jedna od najboljih u svetu, iako mozda i jedna od najnehumanijih. To sve neko mora da plati. Nista na ovom svetu nije za dzabe.
Sad sam se malo udaljio od teme, ali sam morao da Vam skrenem paznju na ovo. Tretirao sam sigurno 50-ak pacijenata sa ovom povredom za kratko vreme koliko radim, i do sada nisam imao loshe rezultate. 2 pacijenta su imala produzene bolove, ali je na kraju i to resheno.
Pozdrav

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 27, 2007 12:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Slazem se u potpunosti da je imobilizacija verovatno nepotrebna, iskreno da priznam i sam sam je skunuo oba puta odmah cim sam stigao kuci i nosio obicnu trouglu maramu i onaj steznik koji sam opisao. A i ovo sto ste pomenuli o promenama u doktrinarnim stavovima, apsolutno stoji, jer sam poslednju povredu AC zgloba imao jos pre NATO bombardovanja, dakle pre skoro 8 godina... (Inace, obe povrede su nastale tokom mojih dzudo i dziu-dzicu treninga).

Izvinjavam se sto skrecem temu - odnosno koristim tudji post za podpitanja - voleo bih da mi kao kolega kazete sta mislite o ovom imobilizacionom proizvodu ( i tu se pominje da osim za rame moze da se koristi za AC zglob, ali to nije tema):

http://www.orthocare.ch/products/shoulder-arm.htm

Cini mi se da bi ovo trebalo da ima svaka ortopedska ambulanta, a i ambulanta sportske medicine. Obzirom da se moze desiti da uskoro jednu takvu ambulantu sportske medicine formiramo u lokalnom sportskom centru, a ja cu tu verovatno raditi povremeno kao lekar koji je u sportu vec decenijama ( i u nedostatku specijaliste sportske medicine), predlozio bih da se ovaj i slicni imobilizacioni sistemi nabave - uz preporuku upravo kolega specijalista ortopedije. Unapred hvala!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 27, 2007 1:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Potpuno se slazem kolega, iako smatram da je za opisanu povredu AC zgloba najbolje imati sledecu ortozu:
http://www.orthocare.ch/products/shoulder-arm.htm Ona je bas pravljena za ovu povredu. Ova koju ste vi naveli zamenjuje Dessault zavoj, i odlicna je za luxaciju humeroskapularnog zgloba.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 28, 2007 12:08 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Iako ste stavili isti link kao i onaj koji sam ja prilozio, mislim da znam na sta mislite - na istom sajtu je prikazana i ortoza bas za AC zglob.

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 04, 2007 1:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
miodrage,
Bilo bi jako korisno da postavite neku sliku i princip ako moze,postavljanja flastera kod povrede AC zgloba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 04, 2007 12:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
S obzirom da sliku imam samo u knjizi a skener nemam, evo druge najbolje stvari na koju sam uspeo da naletim. Znachi radi se o vec spomenutoj ortozi za AC zglob na koju mi je paznju skrenuo dr ivica. Princip postavljanja flastera sam objasnio, ali da revidiramo jos jedanput prema slici. Znachi Flaster ide preko povredjenog ramena, najbolje bas preko AC zgloba, potom ispod lakta i tu ga crvrsto fiksira (tezina ruke NE SME da vuce rame nadole), a potom se ruka fiksira da stoji uz telo.

Slika

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Šta da radim???!!!!!!
PostPoslato: Ned Feb 06, 2011 12:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 06, 2011 12:17 am
Postovi: 1
trigga je napisao:
Pao sam na rame gadno i sad imam kvrgu na ramenu. Navodno sam istegnuo ligamente koji spajaju ključnu kost i akromion i ta kvrga je u biti ključna kost koja se pomakla prema gore. Kako da lečim to i hoće li mi kvrga ostati ili će se kost povući nazad kad ligamenti zarastu? Stavio bi rengensku sliku al ne kapiram kako se to radi na ovom forumu.[/img][/url]


Imam slican problem kao sto je naveden gore...imam kvrgu na ramenu, ali ne secam se uopste od cega je nastala. Primetio sam je nedavno dok sam radio vezbe, i svremena na vreme pocelo je da boli i da imam nelagodan osecaj. Isao sam na pregled kod studenskog ortopeda ali su mi rekli da to nije nista. Ali ja nesto nisam bas siguran jer me to pocelo boleti i stvarati skroz nelagodan osecaj. Planiram da odem da snimim, pa da utvrdim sta se desava.
Pre svega me interesuje da li je problem nastaviti raditi vezbe (sklekove i sl.), da li ce to uticati na pogorsanje stanja? Hvala unapred...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: