Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ligamentoplastika?
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 12:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 12, 2009 11:42 pm
Postovi: 1
Lokacija: Beograd
Za pocetak - podzrav svima! :)

Molila bih vas za savet, misljenje, svaka vrsta pomoci dobro je dosla...
Konkretno - pocetkom februara (tekuce godine) pala sam na skijanju i povredila desno koleno. Po povratku uradila sam magnetnu rezonancu gde mi je ustanovljen prekid prednje ukrstene veze (ligamenta, LCA, kako god). Odmah sam otisla i na pregled kod Dr. Zorana Blagojevica na Banjici, gde mi je zakazana artroskopija. Prosle nedelje mi je i uradjena ista gde je pored pomenute dijagnoze uspostavljena i jos jedna, a to je raskid zadnjeg roga lat. meniskusa. Na otpusnoj listi pise da mi je uradjena parcijalna lat. meniscektomija.

Sve je to ok proslo, meni su konci i dalje tu, skidam ih sledece nedelje ali mi je doktor preporucio da operisem i taj ligament.
Potpuno sam svesna da artroskopija NIJE operacija vec jedna vrsta hiruskog zahvata, manje-vise pregled pri kome mogu da se odrade minimalne korekcije meniskusa sto je meni i odradjeno.
Moram naglasiti da sam pre artroskopije, znaci za tih mesec dana od pada pa do radjenja iste ZNATNO napredovala sto se tice savitljivosti kolena i hoda generalno. Pred intervenciju po hodu bi se reklo da nemam apsolutno nikakavih problema, flexija kolena je bila skoro normalna, pa se nadam da ce tako i jos bolje biti (uz samostalno vezbanje, a bez operacije ligamenta) i u narednom periodu.
U stvari nije mi jasno zasto se insistira na opraciji ligamenata, nisam profesionalni sportista ali jesam zaljubljenik u (ekstremnije) skijanje i imam 22 godine.

Konkretno me interesuje vase iskustvo sa operacijom prednjeg ukrstenog ligamenta, nacin nadoknadjivanja istog (plastika ili uzimanje dela nekog drugog ligamenta), velicina reza, neophodnost staka nakon operacije i NARAVNO period oporavka. Znam da je individualan, ali najvise me interesuje koliko dana (otprilike, vase iskustvo) mora da se lezi U BOLNICI?
Jer ne samo sto nemam vremena za duzi boravak u bolnici vec me ista toliko deprimira (kao i svakoga valjda?) i ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da ostajem duze od jedne noci. Znam da je to infantilno s'moje strane ali trenutno je jace od mene. :cry:

Volela bih da izbegnem tu operaciju, ali da vodim normalan zivot koji ukljucuje i trcanje. :lol:
Rada sam da vezbam, plivam sta god je potrebno samo da ne idem u opstu anesteziju i ne lezim u bolnici.

Uputna i zavrsna dijagnoza su iste:
Laesio LCA gen. dex. M 23,6
Laesio menisci lat. gen. dex. M 23,4

Dok je epikriza:
Arthroscopia gen. dex. (6060)
Meniscetomia partialis menisci lat. genus dex.

Izvinjavam se na opsirnosti i u napred hvala na odgovorima! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 7:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Skijanje je vrlo zahtevan sport koji iziskuje dobro stanje svih misica i zglobova, kao i ligamenata. Dakle, ako imate prekid prednje ukrstene veze, velika je verovatnoca da ce Vam to pri skijanju praviti ozbiljne probleme.
Koliko sam shvatio, operacija ligamenata je preporucena, sto znaci da je pozeljna, ali ne i obavezna (izvinjavam se ako cepidlacim oko znacenja reci, ali preporuciti i insistirati nije isto). Vasi zivotni prohtevi, ukljucujuci i sportske, su verovatno veci nego kod prosecnog pacijenta sto moze uvecavati potrebu za operacijom.
Sto se tice nacina resavanja prekida prednjeg ukrstenog ligamenta, postoji nekoliko operativnih tehnika, a od operativne tehnike zavisi i trajanje oporavka, i potreba za koriscenjem pomagala. Dakle, na ta pitanja treba da odgovori Vas operator, ukoliko se za operaciju odlucite (pa cak i ako niste sigurni da li da se operisete).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: