Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Vitamini za zglobove, podmazivanje zglobova i ostalo
PostPoslato: Uto Feb 10, 2009 9:38 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Čula sam da postoje vitaminski kokteli koji se putem injekcija ubrizgavaju direktno u zglob. Navodno, služe za podmazivanje, povećanje pokretljivosti i smanjenje bola.
Interesuje me kada i kako se upotrebljavaju i da li postoje neke kontraindikacije.

Još nešto za "podmazivanje" zglobova?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 10, 2009 10:43 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
U tu svrhu se cesto koriste kortikosteroidni preparati. S jedne strane, oni umanjuju bol i otok, pa dopvode do smanjenja tegoba. S druge strane, vremenom mogu da dovedu do ostecenja kosti i hrskavice pa stanje postane jos gore.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 10, 2009 11:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Veljko Jovanovic je napisao:
U tu svrhu se cesto koriste kortikosteroidni preparati. S jedne strane, oni umanjuju bol i otok, pa dopvode do smanjenja tegoba. S druge strane, vremenom mogu da dovedu do ostecenja kosti i hrskavice pa stanje postane jos gore.


Znači, ne treba čačkati.
Šta mislite o preparatima koji se nalaze na tržištu i reklamiraju na veliko? Ide proleće i lepo vreme koje mami napolje i na pokret.
Povremeno sam koristila Nodol tablete (1 dnevno) i do sada, za četiri godine, popila sam 4 kutije (1 kutija ima 60 tableta).

Sad što imam veliko ograničenje pokretljivosti u kukovima i oštećenje, ali nervira me osećaj "suvoće" gotovo svih zglobova. (ne znam bolje da opišem). Često imam utisak da ću nešto da pokidam, polomim u zglobu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 9:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 03, 2009 10:37 pm
Postovi: 9
Veljko Jovanovic je napisao:
U tu svrhu se cesto koriste kortikosteroidni preparati. S jedne strane, oni umanjuju bol i otok, pa dopvode do smanjenja tegoba. S druge strane, vremenom mogu da dovedu do ostecenja kosti i hrskavice pa stanje postane jos gore.

Moj lekar takodje upozorava na ovu drugu stranu kortikosteridnih preparata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 6:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 10:02 pm
Postovi: 230
Jasno je da su korikosteroidni preparati loši i opasni, ali me čudi zašto Veljko nije preporučio preparate hijaluronske kiseline koji se daju u zglob.

Za koleno je to na Zapadu uobičajena stvar, a sve više se daje i u kuk.

Siguran sam da je remi mislila na njih kada je pokrenula temu, jer oni direktno "podmazuju" zglob i povećavaju njegovu pokretljivost.

Ima više varijanti ovih preparata. U zavisnosti od proizvođača koristi se tri do 5 injekcija koje se daju direktno u zglob. Svetska iskustva govore da nakon aplikacije dovode do poboljšanja u trajanju od nekoliko meseci.

Negativna strana im je visoka cena (300-600 eur za jedan zglob) i činjenica da ih moraju davati isključivo kvalifikovane osobe (hirurzi), a i to košta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: artro-stop tabl.
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 7:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Obavestite se o Tabl.ARTRO-Stop...>;slobodna prodaja. R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 11, 2009 11:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Vec sam nekoliko puta napisao da u dostupnoj medicinskoj literaturi (ukljucujuci i internet) nisam nasao nezavisne (nesponzorisane) studije koje potvrdjuju pozitivan efekat lekova za "podmazivanje" zglobova i "obnavljanje" hrskavice.
Ne mislim nikome da zabranim da za svoje pare proba sta hoce, ali ne mogu da preporucujem stvari za koje ne verujem da su efikasne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 8:54 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Veljko Jovanovic je napisao:
Vec sam nekoliko puta napisao da u dostupnoj medicinskoj literaturi (ukljucujuci i internet) nisam nasao nezavisne (nesponzorisane) studije koje potvrdjuju pozitivan efekat lekova za "podmazivanje" zglobova i "obnavljanje" hrskavice.
Ne mislim nikome da zabranim da za svoje pare proba sta hoce, ali ne mogu da preporucujem stvari za koje ne verujem da su efikasne.


Ne očekujem nikakvo čudo. Smešne su mi reklame tipa: Popijte to i to, posle toga moći ćete da plešete, skačete bez problema i bolova. I ne razumem klince koji zarad "takmičenja" u mišićnoj masi piju sve i svašta.
Treba mi samo mala "pomoć", a da pri tom dugoročno ne izazovem još veće probleme (sasvim su mi"dovoljni" sadašnj problemi u zglobivima).
Konkretno sam mislila na preparate - vitaminske koktele koji koštaju negde oko 30EUR i koje neki lekari (ortopedi) prepisuju svojim pacijentima. Znam samo da se injekcijama ubrizgavaju direktno u zglob (koleno najčešće).


Još nešto. Ne znam da li je to normalna pojava kod osoba sa oštećenim zglobovima, ali kada sam prinuđena da nosim nešto teže (za menje je teško i 4-5kg), imam utisak kao da me teret sabija, kao da ne mogu da izdržim opterećenje. Tolerancija na težinu mi se znatno smanjila sa godinama.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 57 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: