Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: POLOMLJEN KUK
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 8:17 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Pozdrav,
mama mi je polomola desni kuk 14-og,operisana je 15-og uz lokalnu anesteziju i morali su da joj promene kuk.
Ima 77 godina i kazu da nista ne moze da jede vec 7 dana.Kada je dignu da sedne na krevet pocne joj jaka mucnina.Zasto?
Dobija stalno infuziju.Da li je moguc potpuni oporavak?
Sta joj treba kada dode kuci?
Sada ima dok je u bolnici fizio terapije ali ne znam kada ode.
Kako i na koji nacin je okupati?
Od prije dva dana teraju je da oda,moze malo stati pored kreveta jer je jako boli.Ne moze dugo stajati......
Imate li kakav savet za nju?
Vozice je kuci u ponedeljak.Jedna ce se zena brinuti o njoj za pocetak.
Postoji li mogucnost da opet prohoda ili zavisi o kakvom prelomu kuka se radi?
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 10:43 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
muchnina moye biti od anesteyije, ali posle 7 dana...proverite da li se pekmezi i da li je psihichki posustala.

Potpun oporavak posle ugradjne endoproteze jeste moguc i treba biti tako obavljeno, morace do kraja zivota da izbegava neke obime pokreta, to ce je nauchiti terapeuti tokom oporavka.

Za sada je vazno da shto pre ustaje i radi vezbe koje vec i radi u bolnici, ne bi bilo loshe da imate i terapeuta u kuci pored te osobe koja ce brinuti o njoj, tj ta osoba vam zapravo i ne treba, 77 godina jeste mnogo ali ne smete je sada pustiti da se opusti i da se skroz osloni na tudju pomoc, pacijenti sa endoprotezama ne spadaju u najtezu grupu pacijenata.

Ugradjena endoproteza ej zapravo znak da je ona izlechena a sve ostalo sada spada ili pod komplikacije, infekcije, slabost mishica koja kod starijih brze opada, zato i jeste bitno da se shto pre aktivira.

Bol koji oseca pri ustajanju mora se otkriti razlog? Da li je problem proteze, reza, slabosti mishica ili razmazenosti pacijenta!?

A kupanje? U bolnici ce je verovatno okupati pred polazak, stojeci ili u kolicima za kupanje, a vi kod kuce to chinite u kadi, da sedi ili stoji ako se plashi onda je samo mokrim peshkirom brishite, skinete na stolicu u kupatilo i prebrishete je tj sve to ona sama moze da uradi.

Ne dajte da postane zavisna od vas!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 6:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Hvala Vam puno na javljanju!
Ja Vam pisem iz Kanade,ona je u nasoj zemlji sama,nemam nikoga tamo nego sam nasla preko telefona jednu zenu koju znam godinama.
Ona ce voditi brigu o mami.
Jako je slaba tako su mi rekli na telefon.Nista ne moze da jede pa se sekiram.Ne mogu trenutno ici pa ne znam pravo stanje.Za sada ima treapije u bolnici,da li ce imati posle ne znam.
Cula sam da su joj se opustili misici,ne znam pravu stvar.
Mislim da je za sada najzabrinjavajuce jer ne moze da jede i naravno da ce osecati slabost.
Ja bih zelela da sam pored nje jer bih sa njom radila redovno i "prisiljavala"je da ustaje sto je vise moguce.
Kako ce biti kada dode kuci ja ne znam,ali u svakom slucaju Vam hvala jer cu moci preneti zeni poruku koja ce se brinuti o njoj da je jako vazno da mama ustaje i krece se.
Majka je veliki borac,nadam se da ce sve biti uredu samo sto teba vremena.
Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 6:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Sve savete treba i nadam se dobice od terapeuta i lekara dok je josh u bolnici, i ne bi bilo loshe da osobi koja bude sihla po nju kada je budu otpushtali kuci opomenete da pita sve sto joj padne na pamet, da zapishe na papir pitanja i odgovore da ne bude posle ovakvih pitanja jer vi ste daleko, nemate uvid u pravo stanje, dobijate informacije na kashichicua a daljina chini da se majka mozda josh vishe razmazi i pekmezi :)

Znam kako funkcionishu stariji pacijenti :) Traze paznju iznad svega :)

O jelu nema priche, to se mora pa mora, ako joj neko dolazi u posetu tu osobu zamolite da je forsira.

A ako je ona, kako mi se i chini, psihichki pala, onda je to jedan slozeniji proces od obichnog procesa oporavka pacijenta nakon ugradnje endoproteze.

Obavezno da pitate za vezbe i za pomoc terapeut kod kuce jer je uspostavljanje snage mishica od kljuchne vaznosti.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 6:16 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Hvala vam doktorice na javljanju.
Mamu jako boli u tome je problem i malo sam se iznenadila kada sam cula da su joj savetovali da kada ustaje iz kreveta prvo stane na desnu nogu(desni kuk je operisala).
To mi je nepojmljivo jer je proslo samo 9 dana od operacije.
Inace nije dobila nista za bolove pa je zena koja je cuva kupila na slobodno.Inace trebala bi 3 puta nedeljno da joj dolazi sestra u stan.
To me jako raduje.
Majka i dalje jako,jako slabo jede......sta da radim?
Da li znate zbog cega?
Nije ona razmazena,ona je veliki borac i nikada u zivotu nije legla u krevet i kazala da je nesto boli.Nikada niko nije znao kada je boli.........
Ja joj verujem 100%da ima velike bolove jer ona nije osoba koja trazi paznju jer zna da nema od koga.
Ja sam daleko.......
Bojim se da nesto nije uredu kada je toliko boli.
Moj je sin operisao koleno da bi dobio neizdrzive bolove za koje sam osecala da nisu normalni.
Posle ultrazvuka stanje je bilo:dva tromba u toj istoj nozi........
Srecom sa blood thiner---ima zaustavili su da ne krene dalje.
Nije mu ni morfijum pomagao.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: