Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: vestacko koleno
PostPoslato: Sub Avg 12, 2006 1:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 12, 2006 1:25 pm
Postovi: 28
Lokacija: kosovo
operisan sam 20.0ktobra 2005 na VMA Beograd i uradjena je proteza desnog kolena.sve je bilo u redu prvih 10 dana a posle je nastala infekcija stafilokok aurus pa je uradjena nova hirurska obrada.od tada stalno sam imao izliv u kolenu u kojem je bila prvo prisutna klepsiela a kasnije seracija.koristio sam terapiju IMEPENAM i CIPROCINOL.sada je i dalje izliv prisutan i u poslednje vreme je sterilan.bolujem i od reumatoid artritisa.molim za savet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 13, 2006 10:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Ipak treba da date jos neku dodatnu informaciju... Koja je hirurska obrada rane radjena kad se javila infekcija? Hirurska obrada moze da obuhvata mnogo toga u rasponu od obicnog ispiranja rane, pa sve do vadjenja vestackog kolena.

Naredna stvar, da li koleno "curi" i dalje ili se rana zatvorila?

Da li je radjen bris i na anaerobne bakterije? Desi se da postoje i one, ali se ne otkrivaju klasicnim antibiogramom pa bris pokaze da bakterija nema, a one postoje i dalje.

Da li je pravljen novi rentgenski snimak na kontrolama i sta pokazuje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: vestacko koleno
PostPoslato: Pon Avg 14, 2006 5:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 12, 2006 1:25 pm
Postovi: 28
Lokacija: kosovo
posto je rana curela uradjen je bris i ustanovlena je infekcija stafilokok aurus kao sto sam naglasio radjena je hiruska obrada kolena to jest otvaranje rane i ispiranje kolena onda sam bio na perfuziji 12 dana rana je zatvorena ali od tada stalno je prisutan izliv onda je radjen punktat sa biogramom i antibiogramom i pronadjena je bakterija klepsiela i primenjena je terapija imepenam i ciprocinal izliv i dale prisutan opet punktat pokazuje bakteriju seracia ,terapia gentamicin kloronfenikol opet punkcija i po anti biogramu punktat je sterilan onda po preporuci pr dr nemanja damjanov reumatolog primio sam inekciu diprofos desetak dana je bilo uredu pa se opet pojavio izliv ali puno manji.
hvala na prvom odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 19, 2006 10:44 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Izvinjavam se na kasnjenju sa odgovorom. Nacelno, ako rana ne "curi" i ako su brisevi sterilni, verovatno je da je infekcija eliminisana ali me buni sto izliv postoji i dalje. Steta sto nije radjen bris na anaerobe. Problem je sto su kod reumatoidnog artritisa izmenjene neke laboratorijske analize koje bi mogle da pomognu u eventualnom otkrivanju infekcije.

Ne rekoste da li je na kontrolama pravljen rentgenski snimak kolena i sta pokazuje. Ukoliko postoji infekcija, i ukoliko je zahvatila kost oko vestackog zgloba, to se obicno vidi na snimku. Ne rekoste ni sta je operator rekao na kontrolama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 20, 2006 10:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 12, 2006 1:25 pm
Postovi: 28
Lokacija: kosovo
hvala na odgovoru da naglasim da kod reumatoidnog artritisa sam na terapiji Arava 20 mg jedanput dnevno Rezohin 250 mg jedanput dnevno i Pronizon 10 mg na svaki drugi dan i Diklofen 100 mg po potrebi ali u poslednjih nekoliko meseci upotreba je svakodnevna jer bolovi su prisutni pogotovo u zglobnoj jami pa u vecini slucajeva imam problem kad ustanem sa stolice imam stezanje par minuta a zatim i kretanje je veoma otezhano ibolove u zglobnoj pukotini to uglavno je prisutno na promenu vremena sto se tice rendgenskih snimaka koji su ragjeni od dana operacije pa do poslednjeg snimka koji je ragjen drugog avgusta sve je uredu nema nikakvih znakova promene u samoj protezi i delova kostiu kolena ortoped kazhe da bol je prisutan zbog infekcije koja je i dale prisutna jer koleno ima ponekad povecanu temperaturu kod zadnje punkcije tecnost je imala zhutu boju nalik na gnoj to nije sinovija kao pre ali anti biogram je sterilan to je mislenje ortopeda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 20, 2006 10:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Nacelno govoreci, ako vec operator kaze da postoji infekcija, treba je leciti... Problem je sto vecina lekova protiv reumatoidnog artritisa dovodi do pada imunuteta pa su kod tih pacijenata infekcije kod ovakvih operacija oko tri puta cesce nego kod ostalih ljudi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: vestacko koleno
PostPoslato: Uto Avg 22, 2006 9:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 12, 2006 1:25 pm
Postovi: 28
Lokacija: kosovo
hvala na odgovoru zamolio bi vas da mi kazhete dali postoji neki nacin kako da se utvrdi o kakvoj se infekciji radi ili koju vrstu analize da uradim i gde


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 22, 2006 10:04 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Nacelno se kod sumnje na infekciju rade sedimentacija, leukocitarna formula, CRP i fibrinogen, ali su ove analize i kod RA uglavnom povisene. Dolazi u obzir i scintigrafija sa obelezenim radiofarmacima; mislim da se to radi u KBC Zvezdara.

Ako se izliv ne povlaci i pored primene svih lekova, dolazi u obzir da se ponovo koleno punktira i da se radi antibiogram i na aerobne i na anaerobne bakterije. Ipak, kod punkcije postoji rizik da se spolja unese infekcija u zglob pa bih ovu dijagnosticku metodu drzao kao krajnji metod.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 23, 2009 9:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 10:36 pm
Postovi: 5
Imam problem sa koljenom koji traje oko 3 god. u zadnjih god. dana imam problem sa vodom u koljenu.Vađena je u više navrata ali se stalno ponovo pojavljuje.2008 god. u Banja Luci mi je rađena Arthroscopia DG. genus dex. Perfuzio.Diagnoza synovitis chr. genus dex. Posle operacije sam bila u banji gdje sam po izlasku odmah išla kod ortopeda te mi je ponovo vađena voda iz koljena i to sam opet ponavljala nakon 20 dana da bi za dva dana koljeno bilo ponovo natečeno.Sljedeći moj korak je bio odlazak na VMA u Beogradu gdje je rađena Arthroscopia.
U otpusnoj listi mi je napisano da je urađena Arthroscopska djelimična sinovjektomija koljena i biopsija sinoviske membrane radi PH verifikacije.
Pošto mi niko nije rekao jednostavnim odgovorom šta mi je rađeno molila bih vas ako mi možete reći šta je ustvari rađeno na VMA!?
U daljem tekstu još piše:
Na osnovu do sada učinjenih ispitivanja kod bolesnice sa hroničnim sero negativnim oligo arthritisom na donjim extremitetima učinjena je biopsija synovije a do sada pristigli nalazi nisu utvrdili mogući infektivni uzročnik data je ampula Diprophosa a planira se uvođenje Sulfasalazina od 500 mg .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 24, 2009 10:29 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Ukratko prevedeno, optickim instrumentom se uslo u zglob kolena i delimicno je uklonjen zglobni omotac koji je bio uvecan. Taj uklonjeni deo zglobnog omotaca je poslat da se pregleda pod mikroskopom i da se tacno odredi o kakvom se poremecaju radi.
Uzgred, nemojte se ustrucavati da pitate lekare sta su vam radili, kako i zasto. Lekar je obavezan da da obavestenje na nacin razumljiv pacijentu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: