Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: koleno
PostPoslato: Sub Nov 24, 2007 9:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 9:28 am
Postovi: 7
dijagnoza:parcijalna patelectomija kominutivnog distalnog dela casice i reinsercija ligamenata patele za proksimalni deo casice
operacija je izvrsena 26.09.2007.
Interesuje me koliki je vremenski oporavak i da li neko moze da mi kaze koje vezbe da radim kuci jer jos nisam dobio uput za rehabilitaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 25, 2007 9:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Jacanje muskulature 6 nedelja nakon operacije. Prvih 6 nedelja NISTA!
Potom krecegte da jjacate misice oko kolena. Pri opruzanju i savijanju kolena prvih 2-3 nedelje budite izuzetno opreni. Cim osetite bol, prekinite sa vezbama.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 22, 2007 12:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 4:06 pm
Postovi: 18
Lokacija: PTG
MR PREGLED DESNOG KOLENA

T1/PDFS sagitalni, STIR i T1 koronalni, PD FS aksijalni tomogrami

Prisutan je minimalan IA izliv. Ožiljne promene u Hoffa masnom jastučetu.
Ligamentarni aparat je intaktan. Postoji početna degeneracij zadnjeg roga medijalnog meniskusa. Pozadi zaddnjeg roga medijalnog meniskusa prisutna manja ovalna promena 3x4mm, T1 hiper-, PD FS hipo-i i IR hipersignala. Lateralni meniskus intaktan.
Nema detektabilnih osteohondralnih lezija u tibio-femoralnom zglobu.
Vidljiv edem unutar patele, izrazitije u nivou pripoja lateralnog retinakuluma koji je istanjen. Nema znakova hondromalacije.
Manji hipersignal vidljiv unutar proksimalnog pripoja lig. patele.

Zaključak: EDEM PATELE U NIVOU PRIPOJA LAT. RETINAKULUMA, NISKOGRADUSNA LEZIJA LAT. RETINAKULUMA. NEMA ZNAKOVA HONDROMALACIJE PATELE. Opisana promena iza zadnjeg roga medijalnog meniskusa je otvorene etiologije (nakon intraartikularne instalacije medikamenata?)



Drugar kuburi par godina sa kolenom, i boli ga, boli, ispod čašice sa unutrašnje strane, bavio se sportom, pa prestao usled bolova, nije potrčao godinu dana, vozio je bajk do skoro, ali jako ga boli sad i u svakodnevnom životu, posle pogledanog MR nalaza dajte savet, predlog lečenja.....

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 2:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 26, 2007 1:44 am
Postovi: 6
Lokacija: nis
MR LEVOG KOLENA
u zglobu kolena i suprappatelarnim recesusuima prisutna tecnost domonantno u lateralnom recesusu. zglobni prostor normalno odrzane visine. nema znakova osteohondralnih niti subhondralnih lezija.
medijalni meniskus u aspektu zadnjeg roga sa fisurom. zadnji krucijatni ligament bez znakova rupture, "talasaste" konture. lateralni kolateralni ligament sa manjom traumom u bazalnom aspektu. medijalni kolateralni bez znakova traume.
pateralni ligament u svom bazalnom toku, talasaste konture, heterointenznih signalnih odgovora u kontekstu traume, bez znakova rupture.
ZAKLJUCAK; MR NALAZ UKAZUJE NA POSTOJANJE MANJE FISURE MEDIJALNOG MENISKU

interesuje me da li je potrebna operacija? isla sam 6 nedelja na terapije i nisu mi bas pomogle. kako se radi operacija, koliko traje oporavak, da li ostaju veliki oziljci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 4:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
marijac ne znamo kolika je fisura, niti kakve tegobe imate. Vrlo je nezahvalno na osnovu ovoga reci da li je potrebna operacija ili ne. Trenutna tendencija je cuvanje meniskusa po svaku cenu. Jacanjem misica oko kolena bi trebalod a popravite svoje stanje.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 6:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 26, 2007 1:44 am
Postovi: 6
Lokacija: nis
jer postoje neki lekovi za meniskus i koji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 2:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 26, 2007 1:44 am
Postovi: 6
Lokacija: nis
bolovi su uglavnom kada dugo sedim ili hodam? isla sam na terapiji 4 nedelja posle cega mi je bilo bolje, ali samo 3 nedelje posle cega se ponovo javio bol ali ne toliko jak, isla sam nakon toga jos 2 nedelje na terapiju i nije mi pomoglo? sta da radim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 9:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa ako ste u mogucnosti, najbiolje bi bilo da uradite magnetnu rezonancu tog kolena, i da se vidi kolika je povreda. E onda ce se dalje moci nesto reci.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 10:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 26, 2007 1:44 am
Postovi: 6
Lokacija: nis
vec sam bila na MR.
[quote="marijac"]MR LEVOG KOLENA
u zglobu kolena i suprappatelarnim recesusuima prisutna tecnost domonantno u lateralnom recesusu. zglobni prostor normalno odrzane visine. nema znakova osteohondralnih niti subhondralnih lezija.
medijalni meniskus u aspektu zadnjeg roga sa fisurom. zadnji krucijatni ligament bez znakova rupture, "talasaste" konture. lateralni kolateralni ligament sa manjom traumom u bazalnom aspektu. medijalni kolateralni bez znakova traume.
pateralni ligament u svom bazalnom toku, talasaste konture, heterointenznih signalnih odgovora u kontekstu traume, bez znakova rupture.
ZAKLJUCAK; MR NALAZ UKAZUJE NA POSTOJANJE MANJE FISURE MEDIJALNOG MENISKU

posle magnetne su me poslali na terapiju ali mi jos uvek nije bolje, rekli su mi da mogu i na operaciju da je ne meni da odlucim, sta da radim? da li da sacekam jos malo i da koristim neke lekove ili da idem na operaciju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 11:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 26, 2007 1:44 am
Postovi: 6
Lokacija: nis
vec sam bila na MR

I na tom nalazu pise:]
MR pregled levog kolena: nacinjeni su T1w/T2w FS/PDw/T2w FS 3d sagitalni i T2w/PDw/T2wTIR/T1wTIR koronalni i T2w FS transferzalni MR tomogrami kolena.

U zglobu kolena i suprapatelarnim recesusuima prisutna tecnost dominantno u lateralnom recesusu. Zglobni prostor normalno odrzane visine. Nema znakova osteohordalnih niti subhordalnih lezija.
Medijalni mediskus u aspektu zadnjeg roga sa fisurom. Zadnji krucijatni ligament bez znakova rupture, "talasaste" konture. Lateralni kolateralni ligament sa manjom traumom u bazalnom aspektu. Medijalni kolateralni bez znakova traume.
Pateralni ligament u svom bazalnom toku, talasaste konture, heterointenznih signalnih odgovora u kontekstu traume, bez znakova rupture.

ZAKLJUCAK: MR NALAZ UKAZUJE NA POSTOJANJE MANJE FISURE MEDIJALNOG MEDISKUSA.

Posle magnente rezonace sam isla 4 nedelje na terapiju posle cega mi je bilo malo bolje pa jos 2 nedelje na terapiju ali se stanje nije popravilo.
Lekar mi je predlozio ili operaciju ili nastavak terapije.

STA DA RADIM?![/quote]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 28, 2007 3:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa cisto sumnjamd a ta mala fisura koja je samo spomenuta a ne i opisana moze da pravi probleme koje Vi navodite, ali ako je zaista takva situacija, onda bih vam predlozio da uradite artroskopiju, sa kojom ce svaka sumnja biti definitivno odagnana, i nesto ce moci i da se uradi, to koleno malo "ocisti" i to bi trebalo da vam znacajno smanji tegobe.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: