Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kompresivni prelom L1
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 12:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 16, 2007 11:26 am
Postovi: 16
Postovani,
prvi put se javljam na ovaj forum zbog "problemcica" koji me je zadesio i svaki odgovor je vise nego dobrodosao.
Pre nedelju dana pao sam s merdevina sa visine oko 2 m.
Nakon snimanja primili su me u bolnicu u Pancevu (usetao na svojim nogama) i Dr. je rekao odmah da moram da ostanem dok mi ne ugrade TLSo mider.
Dosli su ljudi sledeceg jutra uzeli mi meru u gipsu i doneli mider oko 3 popodne sledeceg dana.
Dakle za manje od 24 h provedenih u bolnici ja sam odpusten na kucno lecenje (opet otisao na svojim nogama sa miderom ovog puta koji mi je olaksao kretanje).
Dijagnoza: Fractura commpresiva vertebre lumbalis 1.
Epikriza: Primljen na odeljenje zbog pada sa visine. Nakon prijema obradjen klinicki, rtg i laboratorijski konstatovan kompresivni prelom prvog slabinskog prsljena bez neuroloskih ispada.
Ordinirana analgetska i antiedematozna terapija.
U toku hospitalizacije postavljen rasteretni TLSo mider koji pacient dobro podnosi.
Otpusta se u boljem opstem stanju sa TH: tbl aspirin, analgetic pp.
Kontrola zamesec dana.

Ovo je meni sve jasno, ali imam pitanja u vezi onog sto mi NIJE receno.
1. Da li treba sto vise da mirujem, ili treba da legnem samo kada bolovi postanu jaki a u medjuvremenu da sedim i pomalo setam (naravno u mideru)?
2. Da li mider treba da skinem kada lezim/spavam i stavim recimo Lumbarni elasticni steznik za to vreme? (tako su mi savetovali ljudi koji su mi napravili mider)

Dakle od doktora nisam dobio apsolutno nikakve savete sta da radim.
Svestan sam da prelom verovatno nije nesto opasno s obzirom na tretman i da nisam morao da dobijam inekcije za bolove u bolnici, ali, s obzirom da se radi o kicmi, voleo bi da znam kako treba da se ponasam da bi se prsljen sto pre izlecio.

Zadnje pitanje je, da li cu moci da letim avionom 5 nedelja nakon povrede/preloma.

Unapred zahvalan,

Jan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 4:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Odgovor glasi: STO VISHE MIROVANJA! Na taj ce nacin kicmeni prsljen mnogo brze i lakse da zaraste. Mozete da stavite taj steznik, ali kada spavate, spavajte na ledjima, sa sto manje pomeranja, i lezite na ravnom, eventualno tanak jastuk pod glavu.
Ne vidim razlog zasto ne biste mogli da letite, nije kontraindikovano, jedino ako ste pilot koji izvodi akrobacije, e onda nije preporucljivo zbog sila koje bi Vasa kichma trpela.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 7:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 16, 2007 11:26 am
Postovi: 16
Hvala Miodrage.
U principu, lezim skoro ceo dan, ustajem iz kreveta samo zbog poziva prirode i pomalo da prosetam da ne bi bas ceo dan lezao, naravno prethodno stavim mider.
Steznik stavljam samo nocu ako kojim slucajem zaspim tako cvrsto da ne primetim da sam se okrenuo na stranu da ne povredim prsljen, jer pri okretanju na stranu u vecini slucajeva ne pojavljuju se bolovi u zadnjih 2-3 dana.
Pozdrav

Jan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 11, 2007 7:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 16, 2007 11:26 am
Postovi: 16
15 meseci nakon preloma L1 (doduse usput sam saznao da se radi i o blagom kompresivnom prelomu i na L2 i na TH12) skinuo sam mider i poceo polako da se vracam normalnom zivotu uz sve vise aktivnosti.
Preko dana sve je normalno, bez smetnje, ali sam zadnjih nekoliko dana primetio cudan bol lociran negde na mestu preloma koji me budi iz sna.
Nije jak i traje dok se bolje ne namestim u krevetu.
Ako recimo ustanem i malo se krecem bol u potpunosti nestane i ja mogu opet ceo dan da funkcionisem bez smetnji i bez ogranicavanja pokreta sve do sledeceg jutra kada se cela prica ponavlja.
Doktor mi je dao neke vezbe koje vezbam svaki dan.
Sta bi to moglo da bude? Misici se opuste preko noci, ili je to posledica 15 nedelja ne bavljenja nicim ozbiljnijim, jer sam sve radio u mideru?
Cudi me sto se to javlja samo ujutro, odnosno pre budjenja dok se ne razmrdam malo a i pocelo je da se javlja 10tak dana nakon skidanja midera, ne odmah.
Pozdrav.
Jan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 12, 2007 12:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Moze da bude, ne mora da znachi. Sad bi trebali novi RTG snimci, kao i stari da vidimo i uporedimo rezultate. I nastavite sa vezbama.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 22, 2007 11:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 16, 2007 11:26 am
Postovi: 16
Uradio sam RTG snimke po Vasem savetu 4 meseca nakon povrede i otisao kod ortopeda sa starim i novim snimcima (stari su 3 nedelje nakon povrede a novi bili svezi od ponedeljka 17. decembar).
Doktor je rekao da se prelom odlicno zarasao TH12 i L2 izgledaju kao da nije ni bilo preloma dok L1 ima suzenje oko 40-50 % sto je i bilo ocekivano (zato je i trazio da nosim mider duze od 3 meseca).
Nekoliko dana sam u glavnom odmarao (nisam bio toliko aktivan, vise je to bila samo sedenje i setanje a manje svega ostalog) i onaj nelagodan osecaj (bolovi) su se povukli.
Da bi proverio da li je zaista bilo do toga, opet sam dva dana bio mnogo vise aktivan i opet se ponovilo da sam negde pred jutro osetio bolove koje su me najvise podsetile na upalu misica oko celog grudnog kosa malkice vislje od preloma (recimo negde u visini 3-4 rebra sa leve i desne strane grudnog kosa, retko kada i ledja u istoj visini ali nikad sam grudni kos spreda).
Da budem precizniji, ne radi se o velikim bolovima i nisu prisutni celo vreme nego samo kada se nezgodno okrenem ili sam u nezgodnom polozaju koji mi (po meni) zateze misice koji me bole.
Ako legnem rano pa me probudi negde oko 3 ujutro ustanem, rastegnem se i malo setam i ponovo legnem da spavam jer nelagodnost nestane.
Napisao sam celu ovu pricu zato sto me zanima da li je moguce da se to desava zbog onih 40-50 % izgubljene visine L1 prsljena pa sada misici moraju da se naviknu na novi polozaj grudnog kosa koji je malo nagnut napred (naravno podpomognuto kretanjem u mideru duze od 3 meseca i nesto sto moram da priznam da sam za ta 3 meseca uspeo da nabacim oko 5 kilograma zbog neaktivnosti)?
Da li je tacno da telu treba ponekad i citava godina dana da sve "legne na svoje mesto", znajuci da L1 bez operativnog zahvata kipoplastike nikada nece povratiti svoju visinu sam od sebe?
Da li postoji mogucnost ostecenja diskusa izmedju prsljenova izmedju TH12 i L1 posto je gornja strana L1 compresovana prema donjoj strani koja je ravna i nepovredjena, odnosno tako izgleda na snimku?
Hvala
Jan


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 22, 2007 1:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 2:36 pm
Postovi: 71
Mislim da su tvoji umereni bolovi od nosenja midera,i ja sam nosio mider i to je normalno jer se misici naviknu na mider i oslabe,treba vremena da se sve to vrati.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: