Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: discus hernia L2-L3, molim za mišljenje
PostPoslato: Ned Apr 29, 2007 11:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 25, 2007 9:00 am
Postovi: 2
Imam 43 godine i od pre godinu dana imam ceste bolove koji su se od lumbalnog dela kičme spuštala preko levog kuka pa do kolena. Pre dva meseca na preporuku neurohiruga sa dijagnozom: Spoindylosis et spondyloarthrosis vertebrae lumbalis. Sy lumbale chr et lumboishialgia l.sin.
sam bio upućen na još dva dodatna pregelda EMG i MR.
Zaključak sa EMG-a je sledeći: Registruje se akonskog tipa lezija mišića L5 miotoma levostrano srednjeg i S1 miotoma desnostrano blažeg stepena sa znacima hroniciteta. Motorna brzina provođenja n.peroneus dex.et.sin. je u referentnim vrednostima. Nalaz upućuje na radikularnu leziju.
Zaključak sa MR-a glasi:
1. Ekstruzija i kaudalna migracija IV diska L2-L3 uz kontakt sa odstupom levog L3 korena
2. Foraminalna stenoza L5-S1 levo uz diskoradikularni kontakt
3. Akutna Šmorlova intraosealna hernijacija tela L4 pršljena

Na osnovu rezultata ova dva pregleda doneta je i konačna dijagnoza koja glasi:
discus hernia L2-L3 l-sin-Spoindylosis et spondyloarthosis vertebrae lumbalis. Sy lumbale chr et lumboishialgia l.sin. Poliradiculopathia
Neurohirurg je mišljena da to trenutno nije za operaciju i upućen sam na fizikalnu terapiju koju sam u međuvremenu završio (pridržavam se zaštitnih položaja i vežbi kojima su me tamo naučili). Moram da napomene da "oštre" bolove od tada nisam imao ali tupe bolove koji kreću i levog kuka i spustaju se duž leve noge imam skoro svakodnevno i po nekoliko puta, ali kako se pojave tako i nestaju. Još samo da napomenem da ti bolovi nisu jaki, više kao neka nelagoda koja je manje više stalno prisutna.
Osim mišljenja u vezi ovoga, hteo bih takođe da pitam i da li neko ima iskustva sa uzimanjem kapsula NO-DOL i da li one eventualno mogu nešto da pomogu?
PS. Izvinite na dužini pisma [/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 29, 2007 4:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa ovo je vishe neurohirurska nego ortopedska stvar, Vi ste i bili gde je trebalo - kod neurohirurga.
No-Dol Zodol i slicni preparati su u redu ako se uzimaju kako je propisano. Ako neurohirurg smatra da stanje jos nije za op zahvat, verovatno on ipak najbolje zna. Drzite se naucenog na rehabilitaciji.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 30, 2007 2:02 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ako je to "onaj" NODOL koji ja znam, to je glukozamin+MSM ili tako nesto, "bogojavljanska vodica" od koje se "obnavljaju kostane i hrskavicave strukture", i tako dalje... - farmaceutski mit koji je potpuno opovrgnut iskustvom ogromne vecine lekara i pacijenata.

A i ovaj opis "Akutna Šmorlova intraosealna hernijacija tela L4 pršljena" je bas "akademski"... "Akutna"? "Intraosealna"? Schmorlova "hernijacija prsljena"??? neko se ovde igrao raoloskom terminologijom, kombinujuci je u bizarne fraze...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 11, 2007 9:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 25, 2007 9:00 am
Postovi: 2
Hvala Vam na odgovorima.
Imao bih samo jos jedno pitanje. Sta se desava sa "zeleom' koji se izlije iz diskusa? Da li se on nekako razgradi u organizmu ili ostaje tamo trajno ?
Hvala :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 11, 2007 9:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ne izlije se nikakav 'zele" nucleus pulposus ipak nije u tako zelatinoznom stanju. Ova msa moze s vremenom da malo dehidrira, smanji se ili kalcifikuje, ali generalno, ne menja se "dovoljno brzo" da bi u stanju kompresivne diskus hernije racunali na brzo spontano izlecenje...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: