Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Problem sa vratnim delom kičme
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 10:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 10:44 am
Postovi: 4
Imam 28 godina i problem sa vratnim delom kičme (RTG snimak-ISPRAVLJENA FIZIOLOŠKA LORDOZA).Pošto imam jake bolove u vratnom delu kičme i između plećki fizijatar mi je prepisao brufen 3x1 od 200.,i bensedin od 2.Išla sam na elektro terapiju i ultra zvuk ali bolovi ne prestaju.Da li neko može da mi kaže koje vežbe su dobre za to i kako da ublažim bolove?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 22, 2008 5:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Za pocetak jedno 10 dana strogog mirovanja, da se muskulatura obezboli. U tu svrhu preporucio bih meku Sancovu kragnu. Nakon toga, poceti lagane vezbice za muskulaturu vrata i kichmu. Ako naredne 2 nedelje sve bude u redu, plivanje!

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Problem savratnim delom kičme
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 9:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 10:44 am
Postovi: 4
Hvala na odgovoru.Zaboravila sam da napomenem da sam od bolova imala i problema sa krvnim pritiskom i vrtoglavicom(nije baš klasična vrtoglavica,nego neki čudan osećaj u glavi).Išla sam kod kardiologa i on kaže da je sve Ok.Da li bi možda trebala da uradim kolor dopler krvnih sudova vrata?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 4:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Strogo mirovanje i kragna su situacije koje se ne primenjuju osim u krajnjim slucajevima(fracture prsljenova,trnjenje segmenata,nejasne slike....)
Ispravljena lordoza je ozbiljan znak da kicmeni stub trpi i da se brani od nekog problema.
Vezbe moraju poceti odmah kao i mobilizacija vratnog dela kicme,ali nikako napamet .Potreban vam je pregled u nekoj od institucija koje se ovim problemom bave.Ako ste iz Bgd-a predlazem da mi se javite na pp da ne bih ovde ispisivala adrese ustanova i lekare koje vam preporucujem.


Ps plivanje nikako u ovoj fazi,pogotovo ne kraul i prsno.To su apsolutne kontraindikacije za problem vratne kicme!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 11:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Moracu ovde da se ne slozim. U ovoj fazi je mirovanje izuzetno vazno da se misici koji su prenategnuti malo relaksiraju. Nakon njihovog ponovnog jacanja i stvaranja recimo normalne trofike moze da se pocne plivanje.
Od lekova idu analgetici i Tetrazepam 50 mg uvece.
Nisam pobornik toga da pacijent treba par dana da pati i da vezba... zar nije bolje malo da ti misici odmiruju? S obzirom da sam imao slicnih problema, pricam sve iz licnog iskustva. Takodje, niko se od pacijenata do sada nije zalio na tretman.
to je jedno suprotstavljeno misljenje ortopeda i fizijatara, a kako je svaki pacijent pricha za sebe, najbolje je da pacijent sam odredi sta mu u datom momentu najvise prija. meni je vishe prijalo mirovanje i da budem bez bolova nego da me boli (na najmanji pokret sam skoro urlao od bolova) Movalis 15 mg injekciju nisam osetio. Sta dalje da Vam pricam. Ti misicni spazmi su uzasni, i dok ne popuste, mrka kapa.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 9:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Postujem Vase pravo na primenu druge metodologije ukoliko imate potvrdu da daje bolje rezultate nego neka druga.
Ako neko sa 28 godina ima problem ispravljene cervikalne lordoze znaci da ima ozbiljan posturalni problem koji svakako nije izazvan REDOVNIM vezbanjem nego sasvim suprotnim ponasanjem i takav segment sigurno ima snizenu misicnu snagu,koja ce se dodatno ugroziti aplikovanjem kragne i mirovanjem.
Iz Vasih postova sticem utisak da vezbe dozivljavate kao extremni napor,sto u metodoliogiji izometricnih vezbi nije slucaj jer se sve radi do granice bola.Pozicioniranje je jedna od najboljih tehnika za obezboljavanje segmenata,a o carima mobilizacije nepotrebno je govoriti.
Zelim samo jos da Vam skrenem paznju na preveliki pritisak koji izaziva polozaj vratne kicme na epiduralnu vrecu prilikom plivanja(kraul i prsno narocito),a koje Vi zdusno predlazete.
S postovanjem terapeut :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 11:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Ispravljena fizioloska lordoza znachi da su misici prenapregnuti da drze taj deo kicmenog stuba u jednom nazovi antalgicnom polozaju (polozaju u kome pacijenta najmanje boli). Zadatak je medicinskog osoblja da pacijentu bol smanje koliko je god moguce. Pacijenta nije briga kako, samo da bol prestane. Latinska poslovica glasi: umanjiti bol, bozansko je delo (dolor cupidum, divinum est - mozda ne glasi bas ovako ne zamerite mi). Ja ne pricham o trajnom mirovanju, vrlo sam svestan sta mobilizacija znachi, i imali smo vec jednu raspravu na ovu temu, ali sam na sebi samom video sta strogo mirovanje moze da ucini - govorim o 24-72h, ne vishe. Preporodio sam se.
E pa i svojim pacijentima savetujem ono sto sam isprobao na samom sebi. Ako je meni valjalo, verujem da ce da valja i drugima.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 4:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
miodrage je napisao:
Za pocetak jedno 10 dana strogog mirovanja, da se muskulatura obezboli. U tu svrhu preporucio bih meku Sancovu kragnu. Nakon toga, poceti lagane vezbice za muskulaturu vrata i kichmu. Ako naredne 2 nedelje sve bude u redu, plivanje!



Slozili smo se da se ne slazemo :) .Kao sto sam i napisala u prethodnom postu drzimo se metodologija koje daju rezultate-svako svoje ili samo jedne bitno je pomoci pacijentu.
Preporuka A tipa svetske zdravstvene organizacije je aktivirati pacijenta sto pre jer ga dodatno mirovanje uvlaci u jos veci bol i povecava mogucnost recidiva .70% pacijenata koji su mirovali uletelo je ponovo u akutnu-bolnu fazu,od onih koji su se aktivirali na gore opisan nacin samo 5% je ponovo uslo u problem.
Da ne duzimo pricu puno vas pozdravljam i zelim sve najbolje u vezi vaseg problema i iskreno se nadam da je vasa bolna faza daleka proslost.
S postovanjem terapeut


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Problem sa vratnim delom kičme
PostPoslato: Uto Jan 29, 2008 11:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 22, 2008 10:44 am
Postovi: 4
30.01.fizijatar mi je zakazao elektro-terapiju,tens i vežbe,pa me zanima da li to može da pomogne da nestan bol i ove čudne vrtoglavice?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa vratnim delom kičme
PostPoslato: Uto Jan 29, 2008 5:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 5:03 pm
Postovi: 5
ja imam slican problem ...
u poslednje vreme imam uzasne bolove u vratnom delu kicme, usinem se jednostavno i lako bez nekih komplikovanih i naglih pokreta ... a uz sve to idu i glavobolje (prave lepe migrenozne do povracanja)
trajalo je neko vreme dok nisam sklopila sve kockice

prvo sam otisla kod mog lekara opste prakse (koja me je poprilicno tako nonsalantno prihvatila) i bez snimka me poslala na fizijatriju (uz obrazlozenje da sam se previse snimala letos kad sam polomila ruku)

fizio me je sacekala isto tako nonsalantno i zakazala ultrazvucnu terapiju za u tom momentu 45 dana ...
kako glavobolje u cesta usinuca nisu prolazila .. ja sam otisla samoinicijativno da uradim RTG vrata i dopler krvnih sudova ... krvni sudovi su ok... sto se tice vrata gdja rentgenolog kaze da je situacija poprilicno ozbiljna ... napisala je sledece:
ispravljena fizioloska lordoza sa diskretnom kifozom vratnog dela, znaci uncartroze sa premostenim sulcusom art vertebralis. vertikalni promerni prsljenova ocuvani

sta dalje ..... jasno mi je da moram vecno da idem na fizioterapiju ali ono sto me interesuje koliko je ovo 'veliki problem'
doktorka koja mi je gledala snimak je rekla da moram da naucim da zivim sa glavoboljama i trnjenjem ruku itd itd i da cu to malo ispraviti vezbicama :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 29, 2008 10:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Ovakvi problemi mogu da se stave pod kontrolu,ali je za to potrebno mnogo truda od strane pacijenta i vrlo profesionalan i strucan pristup fizijatra i fizioterapeuta.
1.Mobilizacija
2.Pozicioniranje
3.Vezbe
4.Obuka zastitnim polozajima i pokretima.
5Masaza(se preporucuje za relaksaciju misica,ali ne relax po kozm. salonioma)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem savratnim delom kičme
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 12:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 30, 2008 12:04 am
Postovi: 25
miličica79 je napisao:
Hvala na odgovoru.Zaboravila sam da napomenem da sam od bolova imala i problema sa krvnim pritiskom i vrtoglavicom(nije baš klasična vrtoglavica,nego neki čudan osećaj u glavi).Išla sam kod kardiologa i on kaže da je sve Ok.Da li bi možda trebala da uradim kolor dopler krvnih sudova vrata?


Isti problem!!! Radio sam dopler krv.sudova vrata i to je ok! Jedino ne znam sta mi je iza levog uha. Kao mala kvrzica, koja bude napeta kada imam bolove, i koja je jos napetija i izrazajnija kada mi je povisen pritisak. Najveci problem je sto to retko ko moze da opipa :o Danas sam bio sa jednom doktoricom, koja mi je rekla da mi je to najverovatnije lomfna zlezda ili zadebljanje misica :o Sta moze da bude??? Kada malo mrdam levo rame, onda me ta kvrzia popusta, a rame puca... Ljudi ja se raspadam... :cry:

S tim da imam problem i sa lumbalnim delom, ali to resavam tako sto legnem na krevet prebacim desnu nogu na levu stranu, pa levu nogu na desnu stranu, to dobro pukne i meni bude lakse. P.S. Imam problem sa prekomernom tel.tezinom i totalnim nekretanjem!

Da li ima svrhe kretati na fiz.terapiju dok ne regulisem tel.tezinu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem savratnim delom kičme
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 11:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 5:03 pm
Postovi: 5
kazete mi da za te stvari bi trebala da uradim:

1.Mobilizacija
2.Pozicioniranje

na kakvu mobilizaciju mislite? vrata? kragna nesto tako da nosim?
jel to bas neophodno ...
(znam da mozda pitam gluposti izvinjavam se)
nego prosto i jednostavno uopste nisam svesna da li je to veliki problem ili ne ...

pored toga imam 30 godina i kapiram da sada imam problemcice koji ce iz godinu u godinu rasti ... (meni je to isto dijagnosticirano pre 10 godina ali sam ja tada bila mlada i mislila sam da ce to proci posle par terapija i iskreno zaboravila sve sta su mi tada rekli ... juce kad je doktorka pocela da mi objasnjava rendgenski snimak imala sam blagi deja vu i prisetila se izlaganja tog starog lekara sa studentske poliklinike)

jos jedan problem a to je sto lekari koje sam posecivala su me poprilicno olako shvatali i niko mi nista ne objasnjava ...

i jos jedno pitanje .. preporucite mi (u beogradu) mesta gde mogu da idem na pravu terapetsku masazu (ne relax masazu u kozmeticnim salonima) i da li mogu da bavim sportskim aktivnostima (fitness, trcanje itd itd) pored fizio terapije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 8:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Ne kragna nije potrebna bas suprotno !Ne imobilizacija nego mobilizacija :)!!
Ostatak vam saljem na pp.



Za g-dina S.....

Telesna tezina nije izgovor da ne pocnete sa fizikalnom th.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Vratna kičma - Fizioterapeut?
PostPoslato: Pon Feb 16, 2009 3:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 16, 2009 2:05 pm
Postovi: 2
terapeut je napisao:
Ovakvi problemi mogu da se stave pod kontrolu,ali je za to potrebno mnogo truda od strane pacijenta i vrlo profesionalan i strucan pristup fizijatra i fizioterapeuta.
1.Mobilizacija
2.Pozicioniranje
3.Vezbe
4.Obuka zastitnim polozajima i pokretima.
5Masaza(se preporucuje za relaksaciju misica,ali ne relax po kozm. salonioma)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: