Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Alergija ili nesto drugo
PostPoslato: Sre Mar 23, 2005 11:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Feb 17, 2005 2:44 pm
Postovi: 51
Lokacija: Beograd
Naime,plasim se da imam neku alergiju na polen ili prasinu.Znam da sam to imao jos kao klinac,pre nekih 15-tak godina,ali od tada mi se vise nije pojavljivala.
2003 u maju sam primetio da uvece nemam dovoljno vazduha,znaci kao da je zagusljivo pa ne mozes da se nadises,to mi je posle par dana proslo samo od sebe,ponovo se vratilo u julu 2003 posleispitnog roka na fakultetu,u mnogo gorem izdanju,naime par noci nisam mogao da sklopim oci posto bukvalno nisam mogao da se nadisem,ono hocu da zevnem a ne mogu.Nije klasicno gusenje,vec kao neki konstantan nedostatak kiseonika,probali smo sa luftiranjem ali nista.To se da napomenem javljalo samo nocu,mada mi se posle javljalo i tokom dana,tada sam(3-4 dana od prvog javljanja) otisao kod lekara opste parkse,koji je rekao da je mozda to i na nervnoj bazi,zbog preteranog ucenja protekih mesec ipo,on mi je prepisao Ventolin(pumpicu,i neke sumece tablete protiv alergije,ali uopste se nesecam koje su upitanju.Posle par dana koriscenja problemi su nestali,ali sam ja preventivno to koristio sve do kraja leta 2003(do negde kraja avgusta,iako nisam imao vise ama bas nikakve probleme).

2004 je protekla potpuno ok.bez nedostatka kiseonika.

Nazalost izgleda da mi se taj nedostatak vazduha ove godine ponovo vraca,pre 2 veceri negde posle ponoci kad sam legao u krevet osetio sam nedostatak vazduha,malo sam se i uplasio proluftirao sam sobu nekih 10-tak minuta,nekoliko puta zevao,pa sam uspeo da zaspem.
Sinoc mi se isto desilo,ne u teskom obliku kao 2003 ali dovoljno da me uplasi.
Danas mi je izgleda "poranilo",posto nedostatak vazduha osecam evo od nekih 21h,iako ovo pisem pored otvorenog prostora,non stop zevam,i pokusavam da se nadisem
Plasi me da ne bude kao 2003.Sada nemam nikakvog psiholoskog opterecenja,sem sto sam pre neki dan citao tekst u novinama o polenskim i drugim prolecnim alergijama,pa je mozda to uticalo na moju podsvest ali ne verujem.

Da li se Ventolin moze kupiti u apoteci bez recepta(nisam u toku da li se lekovi na recept kupuju samo uz recept),i da li imate za preporuku neki anti-alergijski lek.

Ako budem morao da radim alergo test,mozete li mi reci koliko to traje i kako izgleda.

A da imam 22 godine,ne pusim i ne pijem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 24, 2005 12:25 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 23, 2005 11:15 pm
Postovi: 88
Ne preporucujem ti da na svoju ruku uzimas Ventolin, bez prethodno sprovedene dijagnostike, na koju je jos trebao da te posalje lekar opste medicine koji ti je neoprezno i bez pravih indikacija prepisao ovaj lek.

Predlazem ti da se javis pulmologu koji ce te poslati na potrebna ispitivanja (ako si student, javi se u Polikliniku) i niposto ne uzimaj lekove ''na svoju ruku''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Alergija ili nesto drugo
PostPoslato: Čet Mar 24, 2005 11:25 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pon Feb 21, 2005 1:40 am
Postovi: 43
Lokacija: Beograd
Osecaj nedostatka vazduha i nelagodnost u grudima mogu se javiti u vecem broju oboljenja ili stanja. Alergije na polen i prasinu su i najcesce u decjem uzrastu, ali se ispoljavaju na razlicite nacine (od kijavice, konjunktivitisa, koprivnjace, do astme), a cesto tokom puberteta dolazi do tzv. «prerastanja» simptoma astme. No, vi niste naveli sta se to dogadjalo u detinjstvu (kao klinac). Ti simptomi mogu da se vrate posle dvadesete godine. To odgovara i Vasem opisu, pogotovo sto su simptomi tokom noci izrazeniji. To sto imate periode bez simptoma, ne znaci i da je prekomerna osetljivost disajnih puteva prosla. Ventolin je dobar lek, ali se ne uzima stalno, vec po potrebi, uz obavezno prethodno objasnjenje kako se pravilno koristi pumpica. Psihicki stres (usled ucenja, na primer) moze da utice na pogorsanje postojeceg stanja.
Posto sada imate tegobe, potrebno je da sto pre odete kod pulmologa i da uradite detaljan pregled (uz obaveznu spirometriju - odredjivanje kapaciteta pluca i eventualnog suzenja disajnih puteva).
Ventolin se dobija na recept (besplatno u apoteci), ali se moze i kupiti bez recepta. Treba da ga imate uvek kod sebe, ali i da ga pravilno primenjujete! Antialergijski lek bi ipak trebalo da Vam prepise lekar (i odredi vrstu i dozu), iako i njih mozete kupiti u apoteci.
Alergo test je jednostavan i vrsi se koznim probama (u trajanju od 20 min), blagim ubodom na povrsinu podlaktice.
Ipak, idite kod pulmologa sto pre, kako bi dobili (ukoliko je potrebno) preventivne lekove i pravilnom primenom zastitili sebe u narednom periodu. Naravno, ponesite mu sve ranije nalaze (i eventualno spirometriju ako ste radili).
Savet clana foruma Lidija je odlican i treba da ga poslusate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 19, 2009 3:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 2:40 am
Postovi: 2
I ja imam slicnih problema kao Stefan 1.
Pre 15 godina sam imala problem sa disanjem, isla kod doktora, ali rekao mi je da se ja foliram, zasto bih ja sa 10 godina uzdisala, imala nekih problema i slicno...ja nisam mogla da verujem sta covek prica...ali od tada nijednom nisam posetila doktora, bas sto se tice toga sa otezanim disanjem.
Zatim se to stanje malo smirilo, ili ga nije ni bilo, ne secam se, jer nije bilo previse ucestalo, i u medjuvremenu mi se pojavljuje crvenilo na kozi...to pre mozda 5 godina...samo odjednom koza pocne da me svrbi, uzasno svrbi, ja moram da cesem i to izgleda kao da me je kopriva opekla i povuce se za najvise 10 minuta...Kada je to pocelo, posetila sam doktora, ali mi je samo rekla da je to na nervnoj bazi i to je to...To se desava i danas, nekad svaki dan, nekad ne...zavisi...koza mi je preoseljiva, imam cerkicu i kad sam je rodila, doktorica je rekla da ce i ona imati tako osetljivu kozu....bas mi je bilo zao...jer je to bas mucenje..:(
I ovih dana ne mogu da nadisem...i to celo vece...dok ne zaspim...sve isto kao sto je pricao i Stefan!
Da li je ta alergija povezana sa ovim otezanim disanjem???
pozzzz svima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 19, 2009 6:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 2:40 am
Postovi: 2
A danas mi je jos gore...ceo dan ne mogu da nadisem...i bas se plasim da se ne ugusim..., jel to moguce? :wink:
Da li i ja da uzmem tu pumpicu? Jel pomaze??? HEELPP!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Alergija ili nesto drugo
PostPoslato: Uto Apr 26, 2011 1:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 26, 2011 12:59 pm
Postovi: 1
Stara tema ... nadam se da se nisi ugušila...

Jedna inhalacija pumpicom ne bi trebalo ikome da smeta.

Kod alergija takođe je bitna preventiva ona čini 50% u lečenju alergijama, pogotovo kod klasičnih alergija kao što su grinje.

Za preventivu najbolje je izbegavati mesta koja su puna kućne prašine, a u svoju kuću urediti tako da ima najmanje kućne prašine, znači izbaciti tepihe i nameštaj da bude prost, krevetnina je najbolja od ovčije ili kamilje dlake jer ona ne skuplja grinje , takođe neuparava se , zimi dobro greje a leti hladi, takva su joj svojstva.


http://runozig.com/

Krevetnina od domaće vune je najbolja i najjeftinija, od kamilje dlake je po par hiljada evra.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: