Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Opet o holesterolu
PostPoslato: Uto Maj 24, 2005 10:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Pre neki dan sam radila laboratorijske analize krvi i krvna slika mi je uglavnom ok, ali me brine jedna stvar. Naime, holesterol mi je u dozvoljenim granicama 5,9 ali je to ipak visoko. Prosle godine isto mi je bio u dozvoljenim granicama, ali je LDL ipak bio dosta visok.
Sad ja pitam sve vas u cemu je fora? Meso skoro uopste i ne jedem, vec godinama iskljucivo koristim nerafinisana ulja, od masnoca uzimam samo avokado (ako se to moze smatrati masnocom), imam idealnu telesnu tezinu, uredno odlazim u teretanu, rekreativno vozim bicikl i upraznjavam brz hod, hranim se zdravo (zdravo kombinovanje hrane sa 70% voca i povrca i 25% zitarica), ne pijem, prestala sam da pusim, cak uzimam i sojin lecitin...
Sta jos moze biti uzrok povecanom LDL-u?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Opet o holesterolu - odgovor
PostPoslato: Sre Jun 01, 2005 8:14 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Odgovor je genetika, tj. urodjena sklonost povisenim vrednostima razlicitih frakcija holesterola. Osim ovako 'idealnog' nacina zivota (zbog cega zasluzujete sve pohvale i dajete dobar primer ostlima), preostaje Vam da jos jedino redovno pratite pomenute analize i da (jedino uz dogovor sa lekarom) eventualno pocnete sa uzimanjem lekova iz grupe statina (niste pomenuli Vase godine, imate li decu, neki drugi zdravstveni problem i sl).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 02, 2005 8:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Hvala, dr Mito. Verovatno jeste u pitanju genetika, posto se secam da je pok. majka imala stalno povisen holesterol, ali je bila i gojazna, dok otac nije imao nikakvih problema i ziveo je najzdravije moguce.
Posto ste doktor, koristim priliku da vas pitam da li je moguce da bude u pitanju i stres? Naime, em sam po prirodi "nervcik", em radim prilicno stresan posao.
Inace, ne bolujem ni od cega, niti sam do sada imala ozbiljnijih zdravstevenih problema, imam 37 g, nemam dece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Opet o holesterolu - odgovor 2
PostPoslato: Čet Jun 02, 2005 9:16 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Stres moze da bude samo faktor pogorsanja (okidac), a nikako uzrok hiperholesterolemije.
Hrabro i dalje u zdravom nacinu zivota!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 02, 2005 1:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Hvala jos jednom.
A o lekivima cu razmisliti - nisam bas neki pobornik hemije. Radije cu se "boriti" zdravom ishranom i drugim prirodnim metodama dokle to bude moglo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 24, 2005 8:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
ovo će možda zvučati malo bzvz, ali mislim da je to kod moje porodice upalillo...
kod mame je u toku godinu dana holesterol sa vrlo povišenih vrednosti sišao na normalu. Jedina razlika u ishrani pre i posle bil aje u redovnom konzumiranju crnog čaja. Ranije smo ga pile tu i tamo, ali nekako smo uvele pravilo da umesto popodnevne kafe popijemo klasičan crni čaj sa malo mleka i eto rezultat je bio snižen holesterol.

druga, nekako prihvatljivija i opštija metoda jeste unošenje dobrih masnoća... ne znam zašto funkcioniše, no funkcioniše. Maslinovo ulje, jedna kašika ujutro, pre bilo čega (moj prijatelj je ubacio i kašiku jabukovog sirćeta). I to je upalilo.

Ne može da škodi ;-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 26, 2005 1:42 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jun 15, 2005 7:01 pm
Postovi: 58
Jos bolja stvar je riblje ulje. Takodjer i ekstrakt (kapi) articoke pomazu za smanjenje holesterola.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 27, 2005 8:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Hvala vam svima,

vec sam pocela da pijem ulje, ali laneno, pa cu da vidim za neko vreme kakvo je stanje.

Razmisljam i o ribljem, ali ostalo mi je gadjenje iz detinjstva na njega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 27, 2005 10:30 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jun 15, 2005 7:01 pm
Postovi: 58
Velika je razlika izmedju ta dva ulja, laneno sadrzi alfa linoleicnu kiselinu koja se mora pretvoriti u EP i DH kiseline da bi bila korisna za smanjenje holesterola i druge namjene. Ovaj proces nije bas najefikasniji, i morala bi piti puno lanenog ulja da dobijes efekat kao sa jednom ribljom kapsulom.
Trazi kapsule koje sadrze iskljucivo riblje ulje (30% ili vise EPA/DHA), i pij 1-3 prije obroka 3 puta dnevno. Pored povoljnog uticaja na holesterol i krvozilni sistem ujedno ces poboljsati i sagorjevanje masti kao i popraviti raspolozenje (mozak je gradjen od masnih kiselina).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 28, 2005 12:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Hvala, kupila sam riblje ulje, javicu kakvi su efekti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 18, 2005 9:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Mislim da je stres kod tebe ono sto povecava nivo LDL holesterola.
Stres na trigliceride uopste ne utice, ali na holesterol itekako (naravno ako vec postoji sklonost)!

Mislim da sve to treba da pratis bez opterecenja jer se lekovi iz te grupe stalno usavrsavaju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: